Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 349 návštevník(ov) a 1 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Jednotnosti JKS
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Jednotný katolícky spevník

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Jednotnosti JKS Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Dendulvlocka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 05. 2007
Príspevky: 88
Bydlisko: Banská Bystrica

PríspevokZaslal: 03 10, 2008, 16:45    Predmet: Re: Jednotnosti JKS Odpovedať s citátom

joozi napísal:
Pozdravujem. Ja mam zas taky problem, ze niektori veriaci si zakupili vreckove JKS-ky a tam su niektore piesne mierne modifikovane, ci uz po stranke melodickej alebo aj textovej. Napr. teraz v nedelu mi jedna tetuska ukazovala, ze v piesni 238 je miesto "modli sa tu za svoj blud" "odprosuje za svoj blud" alebo v 255 je miesto "vypocut s poboznostou" "prezit s velkou zboznostou". V jednej piesni - uz si nepamatam v ktorej - bol zmeneny jeden ton. Co s tym? Mam si to teda prepisat v kancionale na novu verziu a preucit veriacich, alebo spievat po starom?


kym sa to rymuje a spada ti to do melodie tak je dobre a mozes na to kaslat... Very Happy:Dpresne tak ked sa pripravuju nove verzie... to je odpoved na prvu otazku a na tu druhu je taka ista... zbytocne ....
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
OndrejHornacek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 23. 01. 2007
Príspevky: 36

PríspevokZaslal: 06 12, 2008, 16:41    Predmet: Re: "Jednotný" katolicky spevnik Odpovedať s citátom

HuGo napísal:
No tak s vydaniami JKS je to skutocne super... Kancionál vysiel v 2 vydaniach, JKS pre lud ma za sabou viac ako 60 vydani. A v tych najnovsich su super zmeny.
Napr.
172 - Stala Matka bolestiva
- ze vraj treba spievat novy text? (litugickahudba.szm.sk, ci kde som to cital; tusim su tam aj noty s novym textom)
217 - Duchu Svätý, príd z neba
[u](526) Teba Boze chvalime sa spieva vsade inac (ohybanie hlasu)[/u](327) Nech je zvelebeny Boh - v JKS nie je jedna sloha, v novom modlitebníku je zas iný text
a mnoho inych prikladov, na ktore si nespominam.
Môzem poprosit o vyadrenie niekoho kompetentného ze co s tym? Treba veriacich upozornit, ze sa spieva s novym textom, alebo to nechat tak?
Pôst sa blizi a 172 bude treba Embarassed
Dakujem za opoved.

PS: Aj novy modlitebnik nebol "uvedeny do zivota" a tak sa v jednej farnosti modli podla neho, v dalsej podla stareho. Kocurkovo...


Ja som si v kancionály prelepil text 526-tky "Teba Bože chválime" novým textom, teda napísal som si ho tak, aby sa mi hodil pod noty piesne, vytlačil som si ho a prelepil som ním starý text, ale prelepoval som len text, noty som nechal pôvodné.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 07 12, 2008, 21:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Aj tak si ľudia cele JKS spievaju, jak sa im chce a keď im to skúsi zastupujúci organista (najmä mladší) prekaziť, tak samozrejme automaticky nevie hrať a má vypadnuť. A potom že JKS je nejednotkny. Nepomože ani nekonečno najnovších vydaní, dokým ludia na čele s organistami nezačnú hrať/ spievať podla nôt
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Kurekovaj
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 23. 05. 2006
Príspevky: 27
Bydlisko: Oravské Veselé

PríspevokZaslal: 13 01, 2009, 8:49    Predmet: Re: Jednotnost Odpovedať s citátom

Mnohi z nas samozrejme vieme o desiatkach nejednotnych miest v textoch. Treba pripravit ich kompletny zoznam. V tomto mozete pomoct aj vy. Posielajte informacie o konkretnych nejednotnych miestach na adresu dhk@atlas.sk. Ak ich zaroven budete vkladat aj do tohto fora, za vase upozornenie vam budu vdacni aj dalsi organisti.

Uz davno zvazujem publikovat o tomto probleme, aby sa lady trocha pohli, napr. v Adoramus Te, Katolickych novinach, ale zrejme to nema vyznam - vy ten problem predsa dobre poznate. Skor dufam, ze sa rozhybu kompetentne osoby, ktore ho mozu odstranit.

Faktom je, ze netreba polemizovat, ci sa maju spievat nove alebo stare texty. V liturgii sa ma pouzivat vzdy najnovsie schvalene vydanie. Stare stracaju platnost. Takze najnovsie texty piesni JKS su v notovanom vreckovom vydani 2006. Nove vreckove vydanie ma prednost pred kancionalom, ktory sa tlaci ovela zriedkavejsie.
.
.
Ja potrebujem vyriešiť problém spevu Anjel Pána... Myslela som si, že v Mariánskej kytici (2005) je už všetko ako má byť... ale tu píšete, že asi prednosť má znotovaný JKS (2006) a tam je to zase inak, tak neviem... A napr. v nedeľu na Lumene spievajú tak, že niečo z toho a niečo z toho (myslím oblúčiky)... Prosím vás o radu...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Michalgregorík
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 09. 2008
Príspevky: 221
Bydlisko: Solčianky 98

PríspevokZaslal: 13 01, 2009, 10:05    Predmet: Odpovedať s citátom

K spevu Anjel Pána:
1. Na tejto stránke je nápev jks 2 (Na stiahnutie), ale ten s vreckovým vydaním nesúhlasí minimálne pri oblúčiku na "Panne"(vreckové má "Pa- anne", pdf má Panne- e) v úvode piesne (Anjel zvestoval Panne...)

2. To, že na Lumene to spievajú inak som si tiež všimol. Viem, že v brat. seminári bol veľká debata, ako to hrať, či spievať, zvlášť oblúčiky a ak si dobre pamätám (už dva roky neviem ako to tam je), tak sa neriadili vreckovým JKS.

K rozdielnostiam:
Dnes by som začal pracovať na nejakom prehľadnom zozname, kde by som porovnal aspoň z jks vydaných pre ľud (z roku 1990, 1996 a vreck. vydania- kancionál nemám, znáť to bude stačiť aj z týchto). Rozdiely oproti roku 90 chcem uviesť preto, že ešte stále sa používajú staré kancionále (napr. u nás prvé vydanie).
Ak to dokončím, ozvem sa a záujemcom by som to poslal na mail.
_________________
nehrajúci na organe, záujemca o liturgickú a sakrálnu hudbu
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
josta
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 01. 2008
Príspevky: 296
Bydlisko: Radošovce,Vieska

PríspevokZaslal: 13 01, 2009, 17:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Na fore JKS - loretanske litanie som sa pýtal na nezrovnalosti - notové, no žial, nikto mi neodpovedal.Text je snad jasný no notový zápis ?
V máji som to chcel ludi preučit, snaď mi to vyjde v máji 2009.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Michalgregorík
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 09. 2008
Príspevky: 221
Bydlisko: Solčianky 98

PríspevokZaslal: 13 01, 2009, 19:52    Predmet: Odpovedať s citátom

V Mariánskej kytici by sú aj staré aj nové nápevy loret. litánií. Skúste tam. Ak nie, mám jednohlasné spracovanie dvoch nápevov, hodil by som to nejak do počítača a poslal, ale to Vám asi stačiť nebude
_________________
nehrajúci na organe, záujemca o liturgickú a sakrálnu hudbu
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
josta
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 01. 2008
Príspevky: 296
Bydlisko: Radošovce,Vieska

PríspevokZaslal: 13 01, 2009, 20:29    Predmet: Odpovedať s citátom

josta napísal:
Na fore JKS - loretanske litanie som sa pýtal na nezrovnalosti - notové, no žial, nikto mi neodpovedal.Text je snad jasný no notový zápis ?
V máji som to chcel ludi preučit, snaď mi to vyjde v máji 2009.


Odpoveď Michalovi Gregorikovi t.j. prečítaj si o čo ide.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Michalgregorík
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 09. 2008
Príspevky: 221
Bydlisko: Solčianky 98

PríspevokZaslal: 13 01, 2009, 20:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Ospravedlňujem sa. Nechal som sa uniesť... Embarassed
_________________
nehrajúci na organe, záujemca o liturgickú a sakrálnu hudbu
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Michalgregorík
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 09. 2008
Príspevky: 221
Bydlisko: Solčianky 98

PríspevokZaslal: 27 11, 2009, 11:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Ospravedlňujem sa, ale ten zoznam rozdielov medzi vydaniami JKS tak skoro asi neurobím, ak vôbec urobím.
Som zaneprázdnený študent a takmer vôbec nie som doma.
_________________
nehrajúci na organe, záujemca o liturgickú a sakrálnu hudbu
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
petoSova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 08. 2006
Príspevky: 241
Bydlisko: Trenčín-Juh

PríspevokZaslal: 02 12, 2009, 11:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Nechcem vnášať pesimizmus do tejto situácie, ale pozrime sa na túto tému kedy bola založená a za celé toto obdobie sa nič nezmenilo. Len to, že JKS s organovým sprievodom sa už nedá ani pre istotu kúpiť. Dokonca ani liturgické spevníky nie je také jednoduché zohnať Rolling Eyes ....No a teraz hrajme všetci veselo po novom..... Exclamation Ako?

Je pravda, že keď sa chce sa to dá, ale je to podľa mňa tak trochu národná hanba, že v očiach sveta kresťanská krajina nemá ani poriadne z čoho jednotne hrať. Nechcem sa nikoho dotknúť lebo sú ľudia čo na tom naozaj tvrdo pracujú a dúfam, že to aj vyjde čoskoro najavo. Ja som zatial v pozícii očakávania a snažím sa prispieť aspoň trochu k tomu, že čo je dostupné a čo môžem tak hrám už podľa nového.

Ešte by ma zaujímalo v rámci tejto témy, keďže sa tu viac krát spomínala Mariánska kytica, že či sa z nej dá hrať bez obáv, že zas naučím ľudí niečo zle? A druhá vec prečo je Anjel Pána v MK iné ako to čo je zavesené tu na fóre a prečo nie je už aj v nej všetko podľa nového JKS, keď MK je nový spevník? Nechápem tomuto nedorozumeniu, pretože som práve teraz začal hrávať Anjel Pána z MK v domnení, že to sedí s novým spevníkom bez toho aby som si to skontroloval. No a tu som sa dozvedel, že zas ďalšia nezhoda. Na nič sa tu nedá spolahnúť, nabudúce si to radšej skontrolujem Sad, ale je to na nervy Evil or Very Mad

Od teraz budem Anjel Pána hrať z týchto nôt čo je tu na nete....Avšak ľudia to z Lumenu pozanjú zas ináč a som opäť tam kde som aj bol. No ostáva mi len zasmiať sa Very Happy alebo zaplakať Crying or Very sad
_________________
Peter Sova, organista vo farskom kostole sv. Rodiny - Trenčín - Juh; http://www.ksrtn.sk/index.php
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
AlbertSobek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 02. 2009
Príspevky: 237
Bydlisko: Hertník

PríspevokZaslal: 02 12, 2009, 12:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Kolega Peťo!

Spolu s Tebou sedím, plačem a čakám na dni budúce.
Prijmi sústrasť.

Albert.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
andrej
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 08. 2007
Príspevky: 675
Bydlisko: Vrable

PríspevokZaslal: 02 12, 2009, 15:46    Predmet: Odpovedať s citátom

my máme najnaovší JKS a Anjel Pána je tam už po novom ako na Lumene čiže s tým nebol problém
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
petoSova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 08. 2006
Príspevky: 241
Bydlisko: Trenčín-Juh

PríspevokZaslal: 03 12, 2009, 14:31    Predmet: Odpovedať s citátom

No sranda Smile najnovší JKS sa nedá nikde zohnať Very Happy.
Vďaka za sústrasť Very Happy
_________________
Peter Sova, organista vo farskom kostole sv. Rodiny - Trenčín - Juh; http://www.ksrtn.sk/index.php
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
andrej
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 08. 2007
Príspevky: 675
Bydlisko: Vrable

PríspevokZaslal: 03 12, 2009, 14:57    Predmet: Odpovedať s citátom

petoSova napísal:
No sranda Smile najnovší JKS sa nedá nikde zohnať Very Happy.
Vďaka za sústrasť Very Happy

u nás bol skovaný na fare v skrini až ja som začal rýpať že treba nový JKS tak potom sa kaplán zobudil a hľadal až našiel
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Jednotný katolícky spevník Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší
Strana 2 z 3

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.19 sekúnd