Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 320 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Ako naučiť ľudí spievať podľa organu?
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Ako hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Ako naučiť ľudí spievať podľa organu? Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 24 03, 2009, 21:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Miro, na to, že tvoje hlasivky dostali pred tým zabrať a že si spieval z novín Very Happy (lekcionár), tak to bolo perfektné Smile

P.S.: Po dnešnej obhliadke organu som pochopil, prečo sa istý čas nedali zohnať elektrikárske izolačné pásky Very Happy.
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
bygiman
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 04. 2007
Príspevky: 37
Bydlisko: brestov, presov, valaliky

PríspevokZaslal: 24 03, 2009, 22:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Laughing Laughing Laughing Laughing
sväta pravda!
_________________
Miroslav Humeňaj
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 26 03, 2009, 14:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Čo by pomohlo, tak to by bolo prestať jačať do mikrofonu, v prvom rade. Porovnajte si to s bratmi vo viere s protestantmi. Organista za celú bohoslužbu nemusí otvoriť ústa. Hraje si podľa spevníka, vktorom má len soprán, ostatné hlasy si dorába vlastnou hramonizáciou. Čo je ale dôležité- ľudia spievaju tak, ako on hraje. A ešte jeden postreh- u evanjelikov pride do kostola pár ľudí (teda aspoň ja som ešte nikdy nezažil plný kostol). Ale každý človek, či veľký, či malý si donesie so sebou spevník. A spieva na plné hrdlo. Kdežto my, katolíci sa do kostola dotrepeme v plnom počte, väčšina bez vreckových JKS a ešte sa aj hambíme spievať. Plný kostol a spevu nikde. Však skúste niekedy prestať jačať na chvíľu do mikrofonu, či budete počuť veriací ľud. Ja som to pár krát skusil, ale vždy som počul iba kňazov baryton. Takže chyba nie je len v organistovi, ale aj v ľude. Nehovorím, že len ľudia sú na vine, je to taká vina 50 na 50
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
jojo
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 10. 2008
Príspevky: 14

PríspevokZaslal: 26 03, 2009, 19:56    Predmet: Odpovedať s citátom

tak to sa uz neda preucit. my sme dvaja co hravame. teda ja vecinou hravam, ale kolegyna spieva lebo ja neviem a ked nedajboze hram podla not tak nespieva okrem nej nikto. takze kto ma sluch dobry nech sa prisposobi babkam. mne to celkom ide a potom aj oni spievaju ked hram podla nich. nie je to bohvieco menit noty (aj ked nie vyrazne, len zopar taktov) ale seci su spokojny a to je hlavne
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
lukas1055
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 04. 01. 2009
Príspevky: 40
Bydlisko: Čierne 1055

PríspevokZaslal: 27 03, 2009, 11:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Jefitto44 napísal:
Čo by pomohlo, tak to by bolo prestať jačať do mikrofonu, v prvom rade. Porovnajte si to s bratmi vo viere s protestantmi. Organista za celú bohoslužbu nemusí otvoriť ústa. Hraje si podľa spevníka, vktorom má len soprán, ostatné hlasy si dorába vlastnou hramonizáciou. Čo je ale dôležité- ľudia spievaju tak, ako on hraje. A ešte jeden postreh- u evanjelikov pride do kostola pár ľudí (teda aspoň ja som ešte nikdy nezažil plný kostol). Ale každý človek, či veľký, či malý si donesie so sebou spevník. A spieva na plné hrdlo. Kdežto my, katolíci sa do kostola dotrepeme v plnom počte, väčšina bez vreckových JKS a ešte sa aj hambíme spievať. Plný kostol a spevu nikde. Však skúste niekedy prestať jačať na chvíľu do mikrofonu, či budete počuť veriací ľud. Ja som to pár krát skusil, ale vždy som počul iba kňazov baryton. Takže chyba nie je len v organistovi, ale aj v ľude. Nehovorím, že len ľudia sú na vine, je to taká vina 50 na 50

môžem sa ťa prosím ťa opýtať ako je na vine organista ked babky nespievajú???? nejako nenachádzam logiku v tom Smile vysvetli mi to prosím, rád s priučím
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
lukas1055
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 04. 01. 2009
Príspevky: 40
Bydlisko: Čierne 1055

PríspevokZaslal: 27 03, 2009, 11:18    Predmet: Odpovedať s citátom

jojo napísal:
tak to sa uz neda preucit. my sme dvaja co hravame. teda ja vecinou hravam, ale kolegyna spieva lebo ja neviem a ked nedajboze hram podla not tak nespieva okrem nej nikto. takze kto ma sluch dobry nech sa prisposobi babkam. mne to celkom ide a potom aj oni spievaju ked hram podla nich. nie je to bohvieco menit noty (aj ked nie vyrazne, len zopar taktov) ale seci su spokojny a to je hlavne

a načo máme potom JKS??? aby nám malo čo zavádzať na organe??
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 27 03, 2009, 13:40    Predmet: Odpovedať s citátom

JKS je v prvom rade na to, že keď prideš do hocijakej farnosti po celom slovensku, aby si bol schopny spevu. Všade by sa to malo hrať rovnako. Ale keďže veriací ľud musí často vymýšľať a spievať si po svojom (teda vo väčšine pripadov), tak o speve piesni niekde na druhej strane republiky nemože byť ani reč Smile

A nepochopil si, ako je na vine organista?
Keby hral nie podľa nôt, ale podľa pradávnych "zvyklosti" vo speve, tak by spievali Shocked
Ono JKS nie je nový spevník, ktorý vytvoril MSchT. To je vlastne zbierka piesni zo Slovenska, ktoré zharmonizoval MSchT. A keďže sú z celeho slovenska a MSchT si ich upravil a zharmonizoval, tak piesne zostali mierne upravene. A teraz tie piesni, ktoré sú zo západu sa spievajú aj u nás, ale inak, ako je to zaužívané
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
elfin
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 03. 2009
Príspevky: 28
Bydlisko: Sládkovičovo

PríspevokZaslal: 29 03, 2009, 15:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Zdravim organisti,
chcela by som reagovat na to, ako naucit normalne spievat. No, skusenosti mam take, ze ak nie je chvilka volneho casu zo strany ludu, tak nijako. Usporiadala som stretka, na ktore prisli 4 babky a inak uz nikto. Len sa treba snazit hrat podla not a ostatne nechat na Pana. Ustupit sa da - niekedy. Viem, ze reci su fajn, aj ja sa len snazim snazim ....... Rolling Eyes
Prosim, poradte ako na to. Vdaka
Eva
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 29 03, 2009, 19:57    Predmet: Odpovedať s citátom

elfin napísal:
Prosim, poradte ako na to.



jednoducho... naliat babkam poldeci a potom sa bude inac spievat-... Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
elfin
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 03. 2009
Príspevky: 28
Bydlisko: Sládkovičovo

PríspevokZaslal: 29 03, 2009, 20:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Každá rada nad zlato...
Prosim vas ako spievate piesen Ach podte krestania? Confused
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Radka Horakova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 04. 06. 2007
Príspevky: 213
Bydlisko: Poprad - Veľká

PríspevokZaslal: 29 03, 2009, 21:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Akurat dnes som ju hrala na sv. omšu... Podla nôt, ale ludia maju snahu ju spievat tak, ze tu časť od Kriste na kríži... spievaju v 2/4 takte a dosť organistov to tak aj hra, aj u nas v PP. Smile
_________________
Radka Horáková, organistka v Kostole sv. Cyrila a Metoda v Poprade a sv. Michala v Gánovciach
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
lukas1055
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 04. 01. 2009
Príspevky: 40
Bydlisko: Čierne 1055

PríspevokZaslal: 29 03, 2009, 21:51    Predmet: Odpovedať s citátom

elfin napísal:
Každá rada nad zlato...
Prosim vas ako spievate piesen Ach podte krestania? Confused

ja to hrám tak ako to je v notách.
Založil som túto tému, pretože mám asi podobný problém ako ty. ja som sa to snažil tiež riešiť stretkami na ktoré neprišiel takmer nikto. a potom mi povedali že ich vraj NÚTIM spievať!!!! tak som sa vykašľal na to. ja hrám všetke piesne podľa nôt a ľudia su urazení a preto nespievaju. momentálne som najhoršia osoba v kostole:) tak v kostole spievam ja so spevákmi, ináč skoro nikto.Smile
takže prajem ti veľa šťastia a trpezlivosti. ale snaž sa za každú cenu držať JKS veď na to ho máme, a nie nato aby nam zavadzal na organe, nie?
ahoj a daj vedieť výsledky Cool
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 30 03, 2009, 15:47    Predmet: Odpovedať s citátom

S touto piesňou sú vždy problémy. Rovnako aj refrén piesne JKS145 (Maria matka bolestna). Pri prechode na refren je v našej farnosti zaužívané spomaliť o polovicu, teda osminky hrať rovnako dlho ako štvrťove noty
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Radka Horakova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 04. 06. 2007
Príspevky: 213
Bydlisko: Poprad - Veľká

PríspevokZaslal: 30 03, 2009, 18:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Jefitto44 napísal:
S touto piesňou sú vždy problémy. Rovnako aj refrén piesne JKS145 (Maria matka bolestna). Pri prechode na refren je v našej farnosti zaužívané spomaliť o polovicu, teda osminky hrať rovnako dlho ako štvrťove noty


Ano aj u nas takisto, niekedy minuly tyzden som ju hrala a po sv. omši prišli za mnou dve babky a mi povedali, ze som to akosi inac hrala a ze nabuduce, ked to budem hrat, ze oni budu spievat pri mne Very Happy .
_________________
Radka Horáková, organistka v Kostole sv. Cyrila a Metoda v Poprade a sv. Michala v Gánovciach
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
elfin
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 03. 2009
Príspevky: 28
Bydlisko: Sládkovičovo

PríspevokZaslal: 30 03, 2009, 18:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Dakujem za vase odpovede. Lukas, u nas spievaju...trochu, ale tuto piesen sa snazim radsej nehrat. Hrala som ju predtym tak ako lud spieva Confused . Na to, ze by sa to inak malo spievat, som dostala odpoved, ze vsak sa to takto hra vsade, tak preco to chcem menit ja... Naozaj ta velka a tazka kniha zvana JEDNOTNY KS obcas asi zavadzia... Ale velmi sa snazim, aby tomu tak nebolo!
Som velmi rada, ze existuje tato stranka a mozeme sa podelit so starostami aj radostami a snad aj pomoct druhemu Smile Smile Razz
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Ako hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
Strana 2 z 5

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.21 sekúnd