Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 407 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Ako presvedčiť ľud,aby spieval?
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Spev ľudu

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Ako presvedčiť ľud,aby spieval? Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
andrej
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 08. 2007
Príspevky: 675
Bydlisko: Vrable

PríspevokZaslal: 04 03, 2008, 15:26    Predmet: nová Odpovedať s citátom

NO to uz v zivote nebude
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Peter Prielomek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 04. 03. 2008
Príspevky: 14
Bydlisko: Oravská Jasenica 393

PríspevokZaslal: 04 03, 2008, 16:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Som na tomto fóre len jeden deň, a nestačím sa čudovať, že všetky moje problémy sú vlastne celoslovenské. Ak môžem povedať niečo z mojich 31 ročných skúseností, tak ľudia /hrávam na dedine/ musia organistovi predovšetkým veriť aspon to, že to, čo hrá, robí pre nich a nie pre seba, a že to robí najlepšie, ako vie. Vtedy to vedia vycítiť a spievajú ako o život. A to nejde len o sviatky, aj cez "obyčajné nedele" mi niekedy behá mráz po chrbte, ak trafím ľudu do nôty. Myslím si, že je dobré, ak sa slávnostná sv omša okorení zborom alebo koncertnou skladbou, ale toto nesmie prevažovať nad spevom ľudu. Potom len všetci uznanlivo kývajú hlavami, že zbor špicovo spieva, ale nejdú z kostola zachrípnutí. Cez terajšie Vianoce /asi sv.Štefana/ som ku sebe na lavicu zobral môjho 5 ročného synovca noty otáčať. Ako vždy o tomto čase som hral klasické vianočné piesne. On spieval síce mimo rytmu, detsky falošne, ale keď po sv omši povedal "Strýko, dnes si hral výborne", vybehli mi slzy do očí, pričom som nehral nič výnimočné. Tu aj vidím priestor pre prácu rodičov so svojimi deťmi, učiť ich od malička spievať. Keď hocikde v kostoloch vidím, ako 3-5 ročnédeti "krútia" so svojimi rodičmi, je mi ľúto aj rodičov aj detí. Ale to je už iná téma.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
JaMi
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 09. 2007
Príspevky: 107
Bydlisko: Nižná

PríspevokZaslal: 05 03, 2008, 11:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Mikrofón pri organe mám (asi vždy aj budem mať) a môžem si upravovať aj jeho hlasitosť.
Zapínam ho však len keď spievam Pane zmiluj sa, alebo sóla pri Glórii či v Kréde.
Niekedy dávno boli ohlasy niektorých ľudí,
že im chýba môj hlas v reproduktoroch ako opora pri speve piesní z JKS,
dnes je to však už prekonané.
_________________
Ján Mišík, organista v Nižnej na Orave.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 05 03, 2008, 19:57    Predmet: Odpovedať s citátom

JaMi napísal:
Niekedy dávno boli ohlasy niektorých ľudí,
že im chýba môj hlas v reproduktoroch ako opora pri speve piesní z JKS,
dnes je to však už prekonané.



myslim, ze vsetko sa da prekonat ked sa chce... a ludi treba ucit, lebo ked ich to nenaucime my, tak ich to nenauci nikto...
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JaMi
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 09. 2007
Príspevky: 107
Bydlisko: Nižná

PríspevokZaslal: 05 03, 2008, 21:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Niekedy mi nerobí dobrú službu kňaz, keď spieva do mikrofónu a pôsobí to rušivo.
Dalo by sa povedať, že tak trochu marí moje snahy, zvlášť ak som bol pred omšou učiť vpredu ľudí.
_________________
Ján Mišík, organista v Nižnej na Orave.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
josta
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 01. 2008
Príspevky: 296
Bydlisko: Radošovce,Vieska

PríspevokZaslal: 25 03, 2008, 11:12    Predmet: Odpovedať s citátom

JaMi napísal:
Niekedy mi nerobí dobrú službu kňaz, keď spieva do mikrofónu a pôsobí to rušivo.
Dalo by sa povedať, že tak trochu marí moje snahy, zvlášť ak som bol pred omšou učiť vpredu ľudí.


Mám podobný problém, ako to riešiš ty ?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JaMi
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 09. 2007
Príspevky: 107
Bydlisko: Nižná

PríspevokZaslal: 29 03, 2008, 7:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Snažím sa príležitostne presvedčiť niekoho šikovného (o kom viem, že býva v sakristii),
aby mikrofón pri sedes zapínali len keď treba (alebo aby ho stíšili počas spoločného spevu).
Niekedy je tam však iba staručký kostolník a o niečo mladšia manželka bývalého organistu + zopár zašivákov.
Vtedy je to "passe".
_________________
Ján Mišík, organista v Nižnej na Orave.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Petricko
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 05. 2008
Príspevky: 3
Bydlisko: Kolačno

PríspevokZaslal: 03 05, 2008, 19:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Kedze mame dost velky kostol na dedinu a vela ludi chodi na omsu ( dokonca ludia aj spievaju) a vela kniziek, ktore sa jeden cas aj kradli, rozhodli sme sa, ze zacneme zavadzat piesne z inych not ako JKS, napr. Marianska kytica, adoremus alebo len preludia). Tiez zavadzame nove piesne, ktore ucime ludi s lyturgickymi napevmi Svätý alebo Agnus dei či Otče náš. V Poslednej dobe si u nas ludia konecne otvorili modlitebne knizky a zacali poriadne spievat, ako sa patri Laughing . Podla mna to je aj za to ze mame novy organ.
Inak my - organisti sme so spevom ludi v nasom kostole velmi spokojny.-
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
toMI
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 04. 2007
Príspevky: 146
Bydlisko: Hatalov

PríspevokZaslal: 23 08, 2008, 13:24    Predmet: Odpovedať s citátom

heh u nas aj organista dost hlasno spieva, ale hacik je v tom ze on neprestava Very Happy spievat....spieva rad, a preto spieva stale....ale inak ked ide trebars na prijimanie, tak neostava u nas ticho...nase babky sa len tak nedaju Laughing
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ftabacko
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 12. 2007
Príspevky: 15
Bydlisko: Gazdovská 27, 040 01 Košice

PríspevokZaslal: 19 05, 2009, 14:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Myslím, že treba uviesť aj pozitívny príklad spevu ľudu.Nedávno sa v našom kostole konala púť k sv.Pavlovi. Veriaci prišli z farnosti sv.Gorazda a spol. Košice-Terasa.Bola to pešia púť a prišlo ich odhadom 150 -všetky vekové kategórie.
Keďže nemali so sebou organistu, bol som hrať.
Očakávania pred omšou boli všelijaké.Ostal som milo prekvapený.
Ľudia spievali, kostol sa ozýval spevom.Z toho usudzujem, že na sv. omšiach na Terase nie je problém so spevom. A to svedčí aj o dobrej robote tamojších organistov.

pozn. pán farár spieval v C-dure - kvalitný bass
_________________
Ing. František Tabačko, organista v rim. kat. kostole sv. Petra a Pavla, Košice - Kavečany
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 19 05, 2009, 16:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Na terase som parkrat bol a fakt tam ludia spievaju celkom dobre, dokonca aj vo vsedny den, ked je menej ludi...takisto dobra uroven spevu ludu je na jazere a u jezuitov. V centre mesta je to o cosi slabsie a velmi zavisle od poctu ludi. Aspom mne sa zda... Ked som v Kosiciach do kostola idem skoro kazdy den a kade-tade po celom meste... No v Kavecanoch som este nebol...
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Michalgregorík
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 09. 2008
Príspevky: 221
Bydlisko: Solčianky 98

PríspevokZaslal: 28 06, 2009, 12:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Inak, včera bol na Lumene i Luxe prenos z nejakého stretnutia mladých. Hlavným celebrantom bol mons. Stanislav Stolárik (predseda Liturgickej komisie KBS).
V kázni okrem iného odznelo vzťah mladých a JKS a to, na čo chcem upozorniť, že otec biskup by rád zaviedol program na oživenie spevu v chrámoch. Chce to docieliť aj tým, že požiadal Lumen i Lux, aby od adventu púšťali piesne JKS (ak sa to uskutoční, tak dúfam, že tvorbu nahrávok dajú niekomu kompetentnému); aby sa na mlád. stretnutiach spievala aspoň 1 pieseň z JKS a pod.
Chcel som sem hodiť aj link na záznam, ale nenašiel som. Sad
_________________
nehrajúci na organe, záujemca o liturgickú a sakrálnu hudbu
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
josta
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 01. 2008
Príspevky: 296
Bydlisko: Radošovce,Vieska

PríspevokZaslal: 30 06, 2009, 12:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Michalgregorík napísal:
Inak, včera bol na Lumene i Luxe prenos z nejakého stretnutia mladých. Hlavným celebrantom bol mons. Stanislav Stolárik (predseda Liturgickej komisie KBS).
V kázni okrem iného odznelo vzťah mladých a JKS a to, na čo chcem upozorniť, že otec biskup by rád zaviedol program na oživenie spevu v chrámoch. Chce to docieliť aj tým, že požiadal Lumen i Lux, aby od adventu púšťali piesne JKS (ak sa to uskutoční, tak dúfam, že tvorbu nahrávok dajú niekomu kompetentnému); aby sa na mlád. stretnutiach spievala aspoň 1 pieseň z JKS a pod.
Chcel som sem hodiť aj link na záznam, ale nenašiel som. Sad


Len pevne dúfam, že v advente nebudú púšťať na Lumene JKS-88 a pod. ako to počujeme v iných rádiách už od októbra. Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Michalgregorík
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 09. 2008
Príspevky: 221
Bydlisko: Solčianky 98

PríspevokZaslal: 30 06, 2009, 14:31    Predmet: Odpovedať s citátom

No, povedla ešte toľko, že v Advente adventné, na Vianoce vianočné atď...
Takže tohoto by som sa nebál.

Len dúfam, že tie piesne nenahrá kapela Slnovrat Evil or Very Mad
_________________
nehrajúci na organe, záujemca o liturgickú a sakrálnu hudbu
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
PavolT
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 09. 2008
Príspevky: 231
Bydlisko: PB

PríspevokZaslal: 28 07, 2009, 17:20    Predmet: Odpovedať s citátom

PREČO ĽUDIA NESPIEVAJÚ?
Môže za to 1. ORGANISTA, 2. KŇAZ, 3. DOBA V KTOREJ ŽIJEME!
Najhoršie je to vo veľkých kostoloch, kde je viac omší denne. Strieda sa tam aj 5 organistov. Každý si povie že "si odohrá svoje a má pokoj."
To zn. že ľudí nikto riadne neučí, nevenuje sa im ako by mal.
Ďalšiu chybu robia kńazi, keby namiesto piatich organistov v kostole zostanú 2 určite by sa veci pohli k lepšiemu, ale... Zaplatiť dvoch je horšie. (Nikto tam nepôjde zadarmo na viac omší.) Keby im riadne zaplatia, obetovali by sa a prišli by zahrať aj 3 denne. No a ešte sú problém aj tí moc predpisový, protivný kňazi. A to ich je teda DOSŤ!
Dobu popisovať netreba, tá sama hovorí zavšetko!
Neurážajte sa nad týmto príspevkom. Je to len pravda.


Naposledy upravil PavolT dňa 10 08, 2009, 23:59, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Spev ľudu Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Ďalší
Strana 6 z 7

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.20 sekúnd