Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 408 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Detský spevokol na nedeľnej omši
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Nová duchovná pieseň - mládežnícka hudba

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Detský spevokol na nedeľnej omši Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
František
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 01. 2008
Príspevky: 61

PríspevokZaslal: 01 10, 2009, 9:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Citácia:
Je to asi ozaj vec zrenia, tazko mozeme od mladych cakat, ze budu veci vnimat ako dospely zrely clovek. Tazko to mozeme ocakavat, ked tolko dospelych sa v tychto veciach chova nezrelo...


Viete, toto asi naozaj nie je rozumny argument, pretoze mama mi hovorila, ze ked bola este dieta, dostala do ruky knizku Poľné kvietky, alebo take daco a pekne v kostole spievala JKS a nikdy nehovorila, ze je este mala a nevyzreta. A len tak mimochodom: Mladeznicke omse neexistuju, pretoze na omsi sa stretava cele farske spolocenstvo. Toto delenie si vytvorili mladeznici s gitarami.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
LuMa
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 02. 2008
Príspevky: 88
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 01 10, 2009, 10:41    Predmet: Odpovedať s citátom

No, takze opat sme tu, po dlhsej dobe. Very Happy

Viete, problem je podla mna v tom, ze hlavne utieklo vela vody od doby, ked Vasa mama bola dieta... Nemyslim to v zlom, ja sama uz "davno" nie som dieta a predpokladam, ze som mladsia ako Vasa mama. Wink

Myslim si, ze tento fakt dost vela zmenil, prave aj vo vnimani mladych ludi, nehovoriac o samotnom fenomene popularnej hudby, o ktorej hovorime, ved mladeznicka hudba je v podstate popularna hudba, to je jasne.
Myslim, ze dnes vacsina (zdoraznujem VACSINA, NIE VSETCI, takze dufam, ze ma zas nebudete chytat za slovo...) mladych pocuva rozne zanre z oblasti pop music. Preto je im prirodzene, ze ich taka hudba oslovuje a ze tuzia takouto hudbou aj chvalit Pana.

A zase som pri tom, co som tu povedala uz niekolko krat: podla mna JKS
jednoducho uz neoslovuje, najma texty su pre dnesnu dobu uz vskutku zastarale. Nehovoriac o tom (bez urazky) ako su piesne interpretovane (nie vzdy najkvalitnejsim organistom) alebo natahovane vacsinou starymi ludmi...

Frantisek, ak si myslite, ze toto vadi len mladym, velmi sa mylite... Poznam nejedneho 30-tnika, 40-tnika aj 50-tnika, ktorym sa tento styl interpretacie nepaci, najma, neoslovuje ich, nic to s nimi nerobi...

A to je chyba. Ved o com je hudba? Hudba ma emocionalnu povahu, ma teda navodzovat v cloveku urcity emocionalny stav, ma cloveka pripravit, aby sa vnutorne disponoval na stretnutie s Panom! Ak toto hudba neplni, kdesi je chyba...

Co sa tyka mladeziek, mate pravdu, aj ju zaroven nemate. Charakter svatych omsi podla mna urcuju knazi (samozrejme, nemyslim zalezitosti spate s liturgickym kalendarom, teda ake modlitby, ake citania, ake sviatky prave slavime, to je hadam jasne). Teda knazske spolocenstvo pri tom-ktorom kostole urci, ci je nejaka svata omsa povedzme detska ci mladeznicka. Ak ju za taku urcia, myslim ze uplne normalne to cloveku evokuje fakt, ze pocas tejto svatej omse bude pravdepodobne pritomny detsky ci mladeznicky spevokol so svojim typom repertoaru (myslim teraz styl mladeznickej hudby, nie to, ze si spevokol bude hrat kde chce a co chce), ze kazne budu prioritne zamerane pre mladych (s vopred dohodnutymi aktualnymi a formacnymi temami povedzme).

Myslim, ze tento fakt (ze vobec takyto typ omsi cirkev schvalila) svedci o niecom dolezitom: ze si cirkev uvedomuje, ake dolezite je ziskavat si mladych a im blizkou formou ich formovat k niecomu podstatnemu a nesmierne hlbokemu, k viere samotnej...

Iste, mozete mat na to iny nazor... A to je tak asi vsetko, co mozete.

Pekny den.

Lucia Fojtikova
saleziani Bratislava-Trnavka
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 01 10, 2009, 16:32    Predmet: Odpovedať s citátom

V sobotu som sa nahodou ocitol na detskej omsi v nemenovanej farnosti, kde bol sporotovy den, ktory zacal omsou... Spievali sa tam rozne texty typu "kto je Panom zeme - hu-hu" bolo to celkom zaujimave.... Smile
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
František
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 01. 2008
Príspevky: 61

PríspevokZaslal: 02 10, 2009, 14:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Pre LuMu-

Mate pravdu, som tu po dlhsom case... Very Happy
Prepacte ak ste to pochopili zle, nechcem to zasa radikalizovat, ved na tuto temu sme sa uz davnejsie pohadali.
Kedysi som tu dost radikalne obhajoval svoj nazor bez toho, ze by som pripustil aj nazor inych.
Mate pravdu, ze texty JKS piesni dogmaticky 70 rokov pozadu (vtedy sa hrozilo peklom a čo ja viem ešte čím) a takisto ako organista priznávam, ze by nebolo odveci ich nie pozmenit!!!, ale vymenit, z ucty ku basnikom krestansej moderny, ktori tieto basne pisali. Som totoiz (opat radikalne Very Happy ) proti akemukolvek zasahu do toho textu, castokrat uplne nezmyselnemu vid. 317.
Preto by asi upne najlepsim riesenim bolo, aby sa!!!naraz!!!, nie po jednom(ako to sa to dnes na Slovensku robi) texty prepisali tak, aby vyhovovali modernej cirkevnej dogme.
Takisto pripustam, ze dnes, cim viacej mladych ludi povznasa na duchu skor gospel a spiritualy. Tu vsak nastava problem, co s tym. Ja osobne som za zachovanie kulturnej tradicie europy, a samozrejme najma hudobnej. Preto ak to takto pojde s mladeznickymi omsami dalej, za chvilu sa bude povazovat cernossky spiritual za akusi normu duchovnej hudby v europe a organ bude moct ucinkovat na bohosluzbe iba s povolenim cirkevnej vrchnosti...
Samozrejme nikomu neberiem jeho lasku ku gospelu. Ja sam ju mam rad a rad ju pocuvam, ale iba na hudobnych nosicoch, pripadne na koncerte(obmedzujem sa len na svetovych interpretov).
Ale v kostole ma to dost rusi, najma kvoli amaterizmu istich ludi, ktori pridu s gitarami 5 minut pred omsov, ani sa poriadne nenaladia, a uz trsaju osto sest, nehovoriac o tom, ze ,,spevaci" sa prekrikuju a bubennik do toho trieska ako blazon...A to som este nespomenul, ze aby to znelo ,,rockovejšie" pridu aj s elektrickymi gitarami a je z toho taky ramus, ze najradsej by som usiel z kostola. ROBIT TAKUTO HUDBU TOTIZ TREBA AJ VEDIET!
Takze preto si myslim ze toto do kostola NEPATRI
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Alla
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 10. 2009
Príspevky: 2
Bydlisko: Slovensko :)

PríspevokZaslal: 02 10, 2009, 17:28    Predmet: HM Odpovedať s citátom

Dobrý deň! Nie som tak celkom organistka, ale som huslistka, lenže občas hravam na omsiach. Chodim totiz do jedneho takeho "sramotu" Smile kde sa zapajaju mladi a hrame potom s nasim mladeznickym zborom (celkom dobrym, ale nie je to ktovieaka uroven). Tiez patrim medzi tych "mladych" a pravdu povediac, nie ze by moja viera stala na tom co sa v kostole hra. Ja mam JKS rada a tvrdenie ze piesne z JKS su neaktualne je trochu čudne. Gospel mam rada tiez, ale klasika je proste klasika a rada spievam pisene z JKS. Piesne su sice stare, ale neznamena to ze su "neaktualne". Pokial ide o piesne, je prave syndrom mladych nevyzretych ludi to ze za vsetkym ocakavaju nieco nove, ohromujuce emocie, dobrodruzstvo... Piesne su na oslavu Boha a nie na to aby sme z nich mali silne zazitky. Iste, piesen sluzi aj na potesenie, aj na pripravu prijatia Boha, ale predovsetkym na oslavu Boha. A aj ked mladi mozno radsej spievaju gospel a nove piesne, nie som si ista ze by za nimi chodili do kostola, ale povedzme ze by aj chodili, aj tak by to bolo dost za vlasy pritiahnute, pretoze luldia zvyknu do kostola chodit za Panom Bohom a nie za hudobnikmi (alebo som len ja taka uletena ze do kostola nechodim koli spevu ale hlavne koli Bohu?? : Rolling Eyes teraz neviem...). Takze v tomto pripade by to neplnilo svoj ucel a ludia co tam prisli za hudbou by z duchovneho hladiska z toho sotva nieco mali.
Co sa tyka mladeznickych omsi, je to celkom dobry prostriedok ako dat detom a mladym moznost sa realizovat (v dobrom!!), len chcem upozornit, ze ti epiesne by mali byt naozaj nacvicene (ako uz ktosi vyssie povedal Smile ). Takpovediac, detska/mladeznicka omsa by mala byt tak raz do tyzdna v stanoveny termin, aby sa jej ti ktori ju nemaju radi (lebo aj takych je celkom dost) mali moznost vyhnut (smozrejme, v nedelu musi byt este ina omsa - najlepsie s organom a piesnami z JKS). Je pekne ked sa dati zapajaju do omse takymto sposobom a treba ich podporovat a dat im na to priestor a detska omsa im tuto moznost dava, a chcela by som podotknut ze mladeznicka omsa je pre vstkych, teda prist na nu moze ktokolvek, ale je nemyslitelne, aby na nu vsetci prist MUSELI lebo ine omse ako taketo uz nebudu. Organ a JKS do kostola patria a keby ste aj vyvrazdili vsetkych organistov na svete ktori tento nazor zastavaju, aj tak by to zostalo pravdou. Omse kde si deti mozu zahrat - ano, ale ziadam, aby nam ostalo nieco aj z klasiky!!
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Alla
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 10. 2009
Príspevky: 2
Bydlisko: Slovensko :)

PríspevokZaslal: 02 10, 2009, 17:28    Predmet: Hm pokracovanie Odpovedať s citátom

Aby ostali spokojne obe strany, nie aby jedna strana zlikvidovala klasiku a vytlacila ju z kostolov, lebo "JKS je uz nemoderny, nepritahuje mladych, a deti sa potrebuju realizovat". Ak sa niekomu nepaci JKS, nech teda chodi na tieto mladeznicke omse. Ale zaujimave je, ze pred rokmi boli tiez JKS piesne a nikto sa nestazoval, nikto netvrdil, ze sa im ten styl nepaci a podobne - vtedy s tym ziadny problem nebol, a zrazu to problem je. tak potom asi nebude problem v hudbe, ale v nas, ze uz privelmi vymyslame. A som uz pocula kopu mladeznickych piesni (resp. liturgickych spevov), novy otcenas, baranok a podobne, a (absolutne uprimne), naozaj sa to nedalo pocuvat, nie to este spievat. Kedysi spieval v kostole lud, spev vychadzal spontanne z lasky a ucty, lenze teraz uz spievaju len zbory a ked sa lud chce pripojit tak t ovelmi nejde, pretoze su to take odveci napevy ze sa na ne proste spievat neda (aj ked som ich uz pocula apson 10 krat - ked som musela ist na mladeznicku omsu) - a to som hudobnicka, tie napevy sa daju naucit len s enormnym usilim (a so zapchatymi usami, lebo inak by sa kazdy clovek co neni hluchy rozhodol ich nepsievat.) Su tam aj niektore krasne piesne ktore ma chytili za srdce. Akurat toto neni zrovna podmienka ktora musi byt splnena aby som sla na omsu - aby ma hudba na nej chytila za srdce. Chcem este podotknut, ze o tom aka omsa bude nemaju moc rozhodovat knazi, lebo kazda omsa je pre vsetkych. Myslim, ze by sa o tom mali dohodnut s farnikmi, kady chcu taketo omse. A este mala poznamka: Ja mam rada metal. Ale je naozaj nemyslitelne aby takato alebo podobna hudba cosi robila v kostole. a hudbu si starostlivo vyberam, takze ziadne satanizmy a podobne... Nehadzte vsetkych do jedneho vreca s tym ze "ti ktori toto pocuvaju su zli, satanisti" a podobne Smile myslim , ze som tu nic podobne na fore nenasla, tak som rada... Tak teda, bola by som rada keby aj ostatni pochopili ze do kostola patri hudba oslavujuca Boha, teda nie ze namiesto kriza bude v kostole diskogula, v sakristii DJ pult, namiesto sveickok diskosvetla a miesto po organistovej lampe bude zaplnene lasermi...

Dufam ze si nebudete vytrhavat veci z kontextu a vydavat to za moje tvrdenia... ospravedlnujem sa ak som sa pomylila alebo niekomu krivdila...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 02 10, 2009, 18:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Konečne tu máme príspevok, s ktorým sa môže veľká časť z (nielen) nás stotožniť. Myslím si, že keby všetci mladí mali podobný úsudok, nemuseli by sme sa tu vadiť. Kto má k Bohu úprimný vzťah, nepotrebuje show v štýle "všichni ruce nahoru". Nakoniec - sv. omša je obeta a neviem, či by mladí dokázali zahrať podobný repertoár naživo na Golgote. Hudba počas sv. omše má byť dôstojná, primeraná slávnosti a nakoniec - keďže tu niekto môže komentovať, že v Afrike sa počas omší tancuje - mala by vychádzať z kultúry a mentality národa.
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
LubomirZelenak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 04. 2009
Príspevky: 112
Bydlisko: Bánovce nad Bebravou

PríspevokZaslal: 03 10, 2009, 18:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Tiež si myslím, že treba veľmi rozlišovať túto hudbu, pretože pod pojem mládežnické piesne spadá viacero štýlov i typov piesní. Mnohokrát to bývajú piesne, ktoré naozaj svojou melódiou pripomínajú piesne táborákové, často ešte s nie úplne vhodnými textami.
Ale na druhej strane sem patria i piesne, ktoré majú mnohokrát veľmi hlboký text a i pri jednoduchej melódii môžu človeku naozaj veľa dať. Príkladom sú napr. piesne z Taizé (aj keď nie sú mládežnickými v pravom zmysle slova, ale tiež sú často interpretované s gitarou a pod.), ktoré majú jednoduchú melódiu a často sú založené len na opakovaní jednej vety, ale vyvolávajú naozaj hlboké emócie (to JKS nikdy nedosiahne).
Preto si myslím, že ani tu netreba všetky piesne a všetkých mládežníkov do jedného vreca a i tu treba pozorne rozlišovať.
_________________
Ľubomír Zelenák


Naposledy upravil LubomirZelenak dňa 17 02, 2013, 19:07, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
kathy115
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 17. 08. 2007
Príspevky: 61
Bydlisko: tuzina

PríspevokZaslal: 12 10, 2009, 19:08    Predmet: Odpovedať s citátom

lubo1 napísal:
Tiež si myslím, že sa to k sv. omši nehodí. Myseľ ľudí to prenáša úplne niekde inde ako k rozmýšľaniu o Bohu a sústredeniu sa na s
v. omšu, asi niekde, ako k už spomínanému táboráku.




Sustredenie ludi na omsi moze narusit aj organista,ak nehra kvalitne,a to plati aj o zboroch-pekna a dostojna hudba,ci na organe,alebo prezentovana mladeznickym zborom dokaze v ludoch umocnit dobry pocit pri prezivani sv.omse.Jednoducho-zijeme v modernej dobe a budme radi,ze mladi ludia sa radi zapajaju na sv.omsi do spevu,ved mnohi z nich prave vdaka nemu nasli cestu k Bohu. Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
MonikaSkolnova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 11. 2009
Príspevky: 13
Bydlisko: Čereňany

PríspevokZaslal: 08 11, 2009, 20:50    Predmet: Odpovedať s citátom

hm, organisti sú tvrdí a nekompromisní (podľa tejto diskusie). odkedy je organ nástrojom Nu.1? Dlho, ale nebolo to tak vždy. Ak sa máme držať tradícií... nemali by sme sa vrátiť k hudbe, aká sa nám zachovala u pravoslávnych? "Hudební nástroje (kromě zvonů) se v pravoslavných chrámech nepoužívají - pravoslavná církev zastává názor, že nejlepším "nástrojem" pro velebení Boha je lidský hlas."
Raz som počúvala svoje obľúbené cd (mládežnícka duchovná hudba) a potom som si pustila a capella nejaký grekat spev a vduchu som si povedala, že to je asi najkrajšie a najvhodnejšie k uctievaniu Boha.

môj názor: organ+organista je najvhodnejšie preto, lebo nástroj dokáže nahradiť silu orchestra aj silu zboru (ľudských hlasov) a stačí komunikovať (vyškoliť) s jediným čovekom. Je to pre kňaza najjednoduchšie riešenie - zveriť vedenie spevu počas liturgie jedinému človeku.

- je náročnejšie zohnať ľudí do zboru a nacvičiť s nimi kvalitný spev
- je náročnejšie zohnať ľudí do orchestra a zohrať sprievod pre spev (aj JKS-ku, - rozpísať party pre hoci aj malý orchester)

Momentálne je organ č. 1, ale nebolo to tak vždy a tipovala by som, že to tak nemusí byť navždy. Organisti tu vychvaľujú JKS, a zese v téme "Pohreb" im až tak nevyhovuje...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu ICQ
MonikaSkolnova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 11. 2009
Príspevky: 13
Bydlisko: Čereňany

PríspevokZaslal: 08 11, 2009, 21:18    Predmet: Odpovedať s citátom

ešte ma napadlo...
som v pozícii zboristka mládežníckeho spevokolu a zároveň organistka.
Čo my chýba - usmernenie zo strany kňaza. Fungujem asi zo 7 rokov pod 2 kňazmi a žiadny z nich ma neupozornil na nič, maximálne dali nejaké drobné požiadavky. Robím isto veľa chýb, ale chýba mi konštruktívna spätná väzba. Robíme závažné chyby. Napríklad pri nedeľných sv. omšiach spievame verím nie len že s neschváleným nápevom ale aj nezodpovedajúcim textom Sad a žiadne upozornenie... Došlo mi to len náhodou, keď som čítala predhovor k LS.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu ICQ
LuMa
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 02. 2008
Príspevky: 88
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 21 03, 2010, 17:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahojte všetci, pozdravujem po dlhšej dobe,

pre Františka, Allu a aj ostatných,

len pár úvah. Súhlasím, že hudobníci aj speváci majú ísť na sv. omšu pripravení, naladení, rozospievaní a pod. Viete, môžem hovoriť za seba, za náš spevokol, v ktorom ako dirigentka pôsobím už 10 rokov. My máme každý týždeň v piatok a v nedeľu 1,5 hodinový nácvik. Na omšu prídeme vždy rozospievaní a s precvičenými skladbami. To, že hudobníci sa musia ladiť aj v kostole sa stáva a myslím, že je to aj z dôvodu, že v našom kostole sa v zime nie veľmi kúri a gitary sa skrátka prechodom z tepla do chladu zrejme rozladia. Takže neviem, ako to chápu ľudia z vonka, ale toto je dôvod, prečo my ladíme gitary aj v kostole počas svätej omše.

František, mne sa černošský spirituál vcelku páči, aj na svätej omši. No myslím, že sa azda nemusíme báť, že by ho naše "mládežky" boli plné.
Mám pocit, že my európania budeme vždy najviac hrať náš štýl, poznačený najmä európskou tradíciou. Veď sme európania. Very Happy

K JKS: ja si skutočne myslím, že niektoré texty sú na dnešnú dobu už zastaralé. Pri všetkej úcte, ja to tak vnímam. Napokon, je to prirodzené, doba sa mení. Skúste si pozrieť staré české filmy s Adinou Mandlovou či Oldřichom Novým... Áno, sú nádherné, sama ich milujem a rada pozerám, znovu a znovu. Ale povedzte sami: či sa nevyjadrujeme dnes už trochu inak? Aj naši dnešní herci už hrajú inak, ich výrazové prostriedky sa skrátka zmenili. A ja myslím, že podobne je to aj s formou textov v JKS. A nemyslite si, podobne dopadnú aj naše mládežnícke veci. Nemyslite si, že som tak naivná a verím, že ich ľudia budú "žrať" 100 rokov... Nebuďme naivní vo svojej láske k veciam. Buďme reálni. Nechcem sa nikoho dotknúť a rešpektujem váš iný názor. A prosím, rešpektujte aj vy ten môj. Mám naň právo.

Ešte ma napadá k organu: zazneli tu dohady, či je organ v kostole nástrojom No. 1. Ako hovorí Monsko, organ predsa tiež existuje len od určitej doby. Osobne neviem, je pravda, že čo sa týka chrámovej hudby, nadradený nad všetky nástroje je najmä spev. Nástroje idú až po ňom. Ja osobne oceňujem krásu organu. Jeho slávnostnému zvuku sa v istom ohľade nevyrovná žiaden nástroj. No skutočne nevidím dôvod, prečo kvôli nemu nepripustiť iné nástroje a myslím teraz najmä gitary. O.k., elektrické gitary na omši - áno, to je už trochu silná káva, s tým môžem súhlasiť. My elektrické gitary na omši nepoužívame. A čo sa týka bicích nástrojov, používame skôr jemné perkusie, tamburinky a podobne. Iným slovom, rytmická sekcia v populárnej hudbe má svoj význam a pritom vôbec nemusí byť na skazu veci.

Pozrite, jednoducho povedané: ak vás mládežnícka populárna hudba a mládežnícke omše dráždia, nechodievajte tam. Určite máte na výber aj iné omše. Ja si myslím, že každým hudobným štýlom možno chváliť Boha - je to len o našom vkuse (čo sa týka hudby) a o našej zrelosti (s akou pristupujeme ku vzťahu k Bohu).

A Fero, nie všetci mládežníci spievajú v štýle "všichni ruce nahoru". Mimochodom, verte, ani mne nevyhovuje tento spôsob chvál. Už nejaký čas sa s ním stretám a mám dojem, že ma doslova odpudzuje. Ako keby mi chcel niekto linkovať, ako mám svojho Boha chváliť... Neberiem to nikomu. Nevadí mi, ak iní takto chvália Pána. Ale ja s tým mám problém. Takže Vás chápem. A vidíte, som "mládežníčka", saleziánka a predsa s Vami v niečom súhlasím.

A k Alle: ja som na JKS mala podobný názor aj pred 15 rokmi. A verte, nebola som sama... Tým však nechcem povedať, že podobný názor musí mať každý...
A ešte k hudbe a emóciám a mladým: ja si myslím, že hudba je skrz naskrz emocionálnej povahy. Veď prečo sa hudba vkladá do filmov? Hudba je umenie a navodzuje emócie. V tom je jej obrovsky dar a zároveň sila. Je nežná, krásna a zároveň nebezpečná - ak city nevieme dostatočne spracovať a ovládať ich...

Poviem, čo som tu už povedala: hudba na svätej omši má navodiť v človeku taký vnútorný stav, aby sa pripravil na stretnutie s tou najnádhernejšou bytosťou - Bohom... Človek, ktorý príde na omšu často unavený, znechutený, utrápený, možno aj nahnevaný z udalostí celého dňa... Taký človek má chvíľu problém stíšiť sa a "naladiť sa na jemnú, duchovnú strunu"... A tak prichádza hudba, aby mu pomohla, aby ho doslova premohla svojou nehou a silou a priviedla ho do Božej náruče...
Myslím, že to je presne poslanie hudby v chráme. Takže hudba má byť emocionálnou. A iste, je tu nebezpečenstvo, že nezrelý človek, prípadne človek, ktorý chodí do chrámu no vo svojom srdci zatiaľ chrám nenavštívil - taký človek možno naozaj spočiaktu zastane len pri lahodnej hudbe. Ale hudba predsa nie je Bohom, hudba nedokáže do človeka vliať vieru! Hudba ani nemá také poslanie. Takže ak nejaký človek uviazne len pri hudbe, je to problém jeho postoja k duchovnému životu, možno aj jeho nezrelosti...
A čo? Ak by aj nebola hudba vôbec súčasťou omše (nech nás teda neruší!), nezrelý človek môže celú hodinu presedieť na omši, nič z nej nemať a vyjde z kostola nedotknutý Božou milosťou...

Aj to sa môže stať, ba obávam sa, že sa to často aj stáva. A čo s tým urobíme? Viete koľko birmovancov u nás chodí na prípravu na birmovku a nemá ani len základy živej viery? A sami vám povedia, že ich rodičia vierou nežijú, je to proste len nejaký zvyk, prípadne to robia kvôli pobožnej babičke... Takže z toho vyplýva, že stále je okolo nás veľa "papierových kresťanov", ktorí vieru berú ako zvyk, rodinnú tradíciu a podobne. Takže to nie je o hudbe. Hudba vám niečo dá, ale nie všetko. Rásť vo vzťahu k Bohu - to musíme inde a inak... A keď budeme rásť, nebude pre nás ani tá najlahodnejšia hudba v chráme príťažou či pokušením... A keby predsa, dokážeme to sladké pokušenie zvládnuť. Pretože s Bohom zvládneme všetko.

Lucia Fojtíková
Mládežnícky spevokol Trnávka
Bratislava


Naposledy upravil LuMa dňa 21 03, 2010, 17:55, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 21 03, 2010, 17:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Nemám nič proti iným nástrojom počas bohoslužieb. Počas Vianoc sme vo veľmi komornom obsadení spievali Halmovu vianočnú omšu. A bol tam aj organ, aj gitara a mal som nahraté aj bicie (bohužiaľ, nikoho s normálnymi bicími sme nezohnali a rôzne tamburíny, ktoré v kostole len dunia, nemusím). Bicie sme nakoniec z toho radšej vynechali úplne, pretože to pôsobilo neprirodzene a bol sa problém 100% synchronizovať najmä s organom.

Čo sa týka JKS, tak nech sa páči, prečítajte si ďalšie témy na fóre a pochopíte, že väčšina z nás vie o nedostatkoch JKS a existuje aj nová tvorba. Nie všetky antifóny a piesne z novej tvorby sa mi páčia, ale tento rok som počas pôstu využil asi 5, na veľkú noc sú ďalšie a páčia sa aj mladým.

Minule sme mali celoprešovskú mládežnícku omšu v našom kostole. Keďže neprišiel žiaden zbor, trebalo narýchlo zostaviť nejaký program. Použil som práve Taizé a novú tvorbu a zostavu Jubilate Deo. Kyrie pôstne a na Pater Noster mozarabský nápev. Trochu smiešne a zároveň divné mi však pripadalo vyjadrenie jedného kaplána, ktorý po spievanej omši povedal: aj keď to dnes bolo bez muziky,... Je pravda, že táto omša sa chystala na poslednú chvíľu, lebo do večera nebolo jasné, či sa nechystá nejaký mládežnícky zbor. Lenže z prístupu toho kňaza vidím, že nielen my odmietame mládežnické skupiny, ale aj nás odmietajú kňazi, hoci by sme mali čo najužšie spolupracovať. Tomuto problému by sa vrámci školení cirkevných hudobníkov mala začať venovať pozornosť, pretože je v tom totálny chaos a nakoniec sa každý obhajuje, že to robí na česť a slávu Božiu. Jednoducho - ako pre nás organistov existujú smernice, mal by sa vydať nejaký regulačný dokument, ktorý podľa platných predpisov usmerňuje vzťahy a funkcie mládežnických spevokolov a ostatných spolutvorcov liturgie. Rovnako by bolo vhodné pretriediť aj mládežnické spevy, mali by sa k tomu vyjadriť ľudia, ktorí majú primerané hudobné vzdelanie, pretože rovnako, ako sú v JKS určité "hity", ktoré by tam už naozaj dnes nemali čo robiť, je to úplne rovnaké aj v mládežnických spevoch.
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
LuMa
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 02. 2008
Príspevky: 88
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 21 03, 2010, 18:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Čo sa týka bicích... podľa mňa väčší rámus robia práve klasické bicie než tamburíny... Ale nechcem Vám brať názor.

Nová tvorba... Najviac pracujeme so žalmami z LS. Tie zvyčajne spievame buď jeden sólista plus organ alebo a capella trojhlas (tri baby, každá spieva iný hlas). Tie žalmy sú väčšinou celkom pekné, možno povedať.

K tej omši: chápem, že Vás to asi hnevá. Ale to je asi širší problém komunikácie a organizácie takýchto podujatí vopred... Takisto chápem, že podobný výrok od kňaza asi nepoteší... Viete, mňa zas ale nepoteší, keď sa niekto vyjadruje hanlivo na celú mládežnícku populárnu hudbu a všetkých mládežníkov. Takže asi platí zlaté pravidlo: čo nechceš, aby ti robili ľudia, nerob ani ty im...
Asi sa všetci musíme učiť byť viac tolerantní. Pretože všade sa predsa nájdu aj šikovní aj menej šikovní chrámoví hudobníci.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 01 04, 2010, 8:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Musím sa s vami podeliť o skúsenosť- dávno som tu nebol Very Happy

Na polnočnej omši na sviatok narodenia pána bol u nás spevokol, prišli všetci mladi aj stari, čo su rozlezení po školách a rôzne po svete. Dokopy ich tam bolo asi 40. Cvičiť začali o 22:00 a skončili okolo pol dvanastej. Keď začali v kostole spievať tie mladežnicke piesne, ja som myslel, že sa poskladam do guľatej kocky v alobale Shocked Tomu hovorím spevokol, to bol výkon a hudba a spev. Tri gitari a tridsať spevakov, takto nejako si predstavujem spevokol. Vtedy by som im dovolil aj celu omšu odhrať, lebo to má úroveň. Ale v nedelu na omši o 10:30 keď pridu hrať štyri dievčaťa plus mniška na gitarach, čiže je tam 5 gitar a okrem toho ešte 4 spevaci, aj to deti, čo nevedia až tak spievať, vtedy to nemá úroveň a vtedy by to ja zrušil... Rolling Eyes
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Nová duchovná pieseň - mládežnícka hudba Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Ďalší
Strana 9 z 10

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.19 sekúnd