Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 456 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Vianočná sv. omša z katedrály sv. Jána Krstiteľa
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Mediálne prenosy

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Vianočná sv. omša z katedrály sv. Jána Krstiteľa
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 25 12, 2009, 13:43    Predmet: Vianočná sv. omša z katedrály sv. Jána Krstiteľa Odpovedať s citátom

nech sa páči: Smile prosím o objektívnu a konštruktívnu kritiku...
http://www.ta3.com/sk/reportaze/140574_vianocna-sv-omsa-z-katedraly-sv-jana-krstitela
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Bismarck
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 01. 2008
Príspevky: 289

PríspevokZaslal: 25 12, 2009, 17:00    Predmet: re Odpovedať s citátom

Zdravím na začiatku mi chýbalo dlhšie prelúdium, mne kázal p. dekan aj počas incenzu ,samozrejme že si sa musel deliť...

Celkovo sa nedá v podstate po umeleckej stránke nič vytknúť,len som čakal niečo slávnostnejšie ,až potom na koniec postlúdium bolo fajn.

Neviem ako ste sa dohodli s celebrantom ,ale my sme dávali aj pápežskú hymnu... A vypočul by som si tam aj nejakú tvorbu skladateľa, niečo pekne vianočné...
_________________
Michal Bisaha-exorganista
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Michael Augustín
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 04. 2007
Príspevky: 663
Bydlisko: Podolie

PríspevokZaslal: 25 12, 2009, 17:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Na hru nemožno povedať pol krivého slova. Čakal som viac mixtúr aj počas omše. Inak pekne, Petrík, úloha katedrálneho organistu ti sadne Smile
Otázka: Prečo ste nespievali vianočnú glóriu?

Potom ešte jedna technická vec: alelujový verš by sa nemal spievať od ambony tak ako žalm, pretože ambona je miesto na prednes Božieho slova (čo sú čítania a žalm, ale alelujový verš už nie).

S tým vínkom a cigaretou na konci, to bolo dobré Very Happy
_________________
Michael Augustín, organista v kostole sv. Juraja v Podolí
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
Chamades
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 08. 2009
Príspevky: 403
Bydlisko: Žilina/Rossenberg

PríspevokZaslal: 25 12, 2009, 17:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Pekná improvisationms-chválim,len mohla byť dlhšia
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jan1
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 04. 08. 2009
Príspevky: 60
Bydlisko: Bratislava/Wien

PríspevokZaslal: 25 12, 2009, 20:32    Predmet: Odpovedať s citátom

nepozeral som to celé iba útržkovito ale k tomu čo som videl a počul nemám nejaké výhrady
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 26 12, 2009, 13:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Michael Augustín napísal:

Otázka: Prečo ste nespievali vianočnú glóriu?

Potom ešte jedna technická vec: alelujový verš by sa nemal spievať od ambony tak ako žalm, pretože ambona je miesto na prednes Božieho slova (čo sú čítania a žalm, ale alelujový verš už nie).



Vianočnú glóriu sme tento rok nezaradili do repertoiru... Myslím, že treba pozerať aj na hudobnú estetiku "vianočnej glórie", v ktorej som nič vianočné okrem jedného-dvoch motívov nenašiel.
K otázke použitia Mixtúry - v Katedrálnom organe je jedna Mixtúra Sad , myslím, že pri takej nízkej účasti veriacich na speve, ako bola na prenosovej omši, Mixtúra stačila na úvod a na záver, kedy je aj z hudobno-estetického hľadiska potrebná určitá slávnostnosť...
Čo sa týka veršu pred evanjeliom, na to som ochotný dať odpoveď formou Súkromnej správy.
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
FrantisekBujko
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 01. 2009
Príspevky: 223
Bydlisko: Nižný Hrabovec

PríspevokZaslal: 26 12, 2009, 15:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Vianočná glória tam mala byť.V tomto prípade zvíťazil subjektívny názor nad objektívnym pohľadom na to čo bolo vhodné spievať.Vianočná glória tam jednoducho mala byť.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Szekely
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 02. 2009
Príspevky: 29
Bydlisko: Igram

PríspevokZaslal: 26 12, 2009, 18:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Peter, prečo prosíš o objektívnu kritiku, keď na taký špecifický / plný citov, spomienok / sviatok máme možno každý iný pohľad? Niečo trošičku odlišné máme v mysli, v predstavách, v cítení, v samotnom prežívaní...a to sa snažíme vložiť do tejto svätej omše. V tomto prípade bude kritika vždy len vysoko subjektívna.
Bolo to krásne, bolo to fajn,bol to Tvoj pohľad na narodenie Ježiška.
Prajem milostiplné sviatky Tebe i Tvojim blízkym a veľa tvorivých úspechov
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Dionyz Takacs
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 06. 2007
Príspevky: 78
Bydlisko: Košice, Kechnec

PríspevokZaslal: 26 12, 2009, 18:53    Predmet: Odpovedať s citátom

K sv. omši v celku:
Katedrála Arcibiskupa:
1, kde bola asistencia? My sme iba malé mesto a stredná farnosť, ale mali dve dve slávnostné omše, plné. Od 9:00 a 10:30. Mnoho miništrantov.
2, Prádzny kostol. Viem, že v Trnave je mnoho kostolov, a že ľudia boli roložení vo viacerých. Neviem, či by sa nemali zhromažďovať okolo svojho biskupa. Nepoznám Trnavu, ani situáciu aktuálnu tam, iba moje myšlienky z Východu. A nechcem spomínať našu Katedrálu, tam, podľa mojich skúseností stále je dosť ľudí, aj ked nespievajú veľmi.

Vianočná glória: aj u nás spievali ľudia všeliak, priznám sa, ani ja to neviem celé zaspievať naspamäť bez nôt. U nás to začali nacvičovať asi minulý rok.

Alleluia od ambony: aj ja som počul, že vraj existuje predpis, že nemá byť spievaná od ambony, ja som to ešte nevidel, ten predpis,
nezhreší, kto od ambony spieva verš aj alleluia,
Mnohokrát, ako viete, al. verš je citát z písma. Tvrdenie že to nie je Božie Slovo, neviem či obstojí. Ja nemám s tým problém.
Sú oveľa podstatnejšie veci pri slávení sv. omše.
V nemenovanej krajine mnoho kňazov začína omšu

Myslím že po hudobnej stránke výborne zvládnutá sv. omša.
Tak to má vyzerať a vyznieť aspoň.

Chcem aj túto cestou aj v oktáve Vianoc popriať Božie požehnanie, dobré zdravie, vytrvanie a chuť pracovať na sebe všetkým organistom Slovenska, nech znejú organy a spevy v našich kostoloch Ad maiorem Dei gloiam.

(((((Nerozumiem veľkým a teatrálnym gestám celebranta.)))))
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 26 12, 2009, 21:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Fero3 napísal:
Vianočná glória tam mala byť.V tomto prípade zvíťazil subjektívny názor nad objektívnym pohľadom na to čo bolo vhodné spievať.Vianočná glória tam jednoducho mala byť.


Ferko, tématiku vianočnej glórie som prediskutoval sviacerými renomovanými a študovanými organistami,... takže to nebolo moje rozhodnutie, zaujímal ma názor študovaných ľudí, ktorí do hudby vidia... možno by stálo za to skúsiť "splodiť" nejaký lepší nápev...
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Bismarck
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 01. 2008
Príspevky: 289

PríspevokZaslal: 27 12, 2009, 12:23    Predmet: re Odpovedať s citátom

tiež som nehral vianočnú glóriu ako Peter, nikomu nechýbala...

Možno by bolo lepšie porozmýšlať nad zaradeným vždy aspoň dvoch alternatív na hlavné obdobia roka,čo by sa stalo keby sa ku dvom Kyrie doplnili aj ostatné nápevy?

Bolo by z čoho vyberať.....
_________________
Michal Bisaha-exorganista
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 27 12, 2009, 12:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Isteže sa na takéto slávenie, ako sú vianočné sviatky, musíme pozerať subjektívne. Každý z nás má svoju predstavu o tom, ako by to malo vyzerať. Mne osobne sa vianočná Glória páči, hrám ju striedavo, ako je to naznačené v LS I. Peter, resp. iní renomovaní organisti na to môžu mať svoj názor, ale určite si nemyslím, že by bolo potrebné dopĺňať ďalšie Glórie do LS I. Veď je ich tam 18. Ja používam šesť z nich. Ak niekomu nevyhovuje vianočná, má veľkú možnosť výberu. Rovnako iné nápevy. A k tým vianočným motívom... Mám jedno "staré" ordinárium, kde je Sanctus a Agnus Dei polepené z niekoľkých vianočných piesni. Nikdy som to nehral a je to otras. Teda Peťo, hádam si nepredstavuješ vianočnú Glóriu tak, že zadáme si piesne napr. 50 - 65 a z toho polepíme Glóriu, ktorá potom bude plná vianočných motívov Smile

Ale späť k téme: sv. omša bola pekná, určite by som tam nič nevytýkal. Čo sa týka mixtúr, tak Peťo zvolil správnu stratégiu, pretože sústavné pléno a mnohonásobné zmeny v registrácii počas piesni sú skôr únavné a ľudí to rýchlo znechutí. Isteže - treba oddeliť slávnosť od všedných dní, ale všetkého primerane.
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 27 12, 2009, 16:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Fero napísal:
hádam si nepredstavuješ vianočnú Glóriu tak, že zadáme si piesne napr. 50 - 65 a z toho polepíme Glóriu, ktorá potom bude plná vianočných motívov Smile



samozrejme, že nie.... ale stálo by za to napísať niečo nové...
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
PeterMedek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 01. 09. 2007
Príspevky: 52
Bydlisko: Bojná

PríspevokZaslal: 28 12, 2009, 10:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Peter, mohol by si mi zohnať od p. Reiffersa, ktorý myslím dirigoval zbor, noty úvodnej piesne - Dnes v Betleheme? Ďakujem. P. Medek
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Mediálne prenosy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.15 sekúnd