Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 298 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Srdce moje laskou ziari...
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Srdce moje laskou ziari... Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
andrej
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 08. 2007
Príspevky: 675
Bydlisko: Vrable

PríspevokZaslal: 22 12, 2009, 14:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Fero napísal:
Srdce moje láskou žiari,
keď Ježiša prijať mám.
Otvorili sa nebesia,
On zostúpil ku nám sám.

Prídi, prídi, čakám teba,
ako poklad vznešený,
Ježišu len tebe chcem žiť
čistý život anjelský.

Čo je v tejto piesni neliturgické? Veď prvé verše vyjadrujú túžbu človeka po Bohu, ďalšie zasa vyjadrujú Kristovu lásku k nám a v ďalších je zasa vyjadrená úcta k Spasiteľovi a snaha žiť s jeho pomocou príkladný život. Myslím si, že nie sú tu žiadne bludy a aj keď zaiste nejde o skvost liturgickej hudby, nezaslúži si hádzať ju do jedného vreca napr. s piesňou "Vysoko tam hore na Golgote", či podobnými. JKS síce imprimatur má, ale môžeme o tomto spevníku hovoriť, že vyhovuje?

V tom refréne neni ako pokrm vznešený... ?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Vladimír Kopec
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 20. 09. 2005
Príspevky: 265
Bydlisko: Oponice

PríspevokZaslal: 22 12, 2009, 15:16    Predmet: Odpovedať s citátom

možno by stačilo žiť čistý život ĽUDSKÝ... Anjeli nebudeme, ani keď budeme chodiť na prijímanie každých 5 minút...

JKS je pokoncilový spevník, takže tiež nevyhovuje úplne, iba sčasti.
_________________
Mgr. Vladimír Kopec, organista, pedagóg.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Rudolf Seman
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 11. 2006
Príspevky: 236
Bydlisko: Sokoľany

PríspevokZaslal: 23 12, 2009, 11:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Zas sme sa zamotali a rozdelili na dva tábory... To nemá konca-kraja.
Ja osobne súhlasím s p. Kopcom, toto sa lepšie napísať nedá:
Vladimír Kopec napísal:
Áno, budem sa riadiť liturgickými predpismi. Byť hudobníkom v liturgii znamená prijať aj určité pravidlá. Liturgia poskytuje veľkú plochu aj na sebarealizáciu, pritom netreba porušovať pravidlá. Stačí len trochu pokory a nachádzať krásu v tom, čo je skutočne liturgické. Nemusíme hľadať krásu inde, lebo liturgia sama osebe je krásna, aj pravidlá v nej.


František má taktiež pravdu, aspoň v prvej časti tvrdenia, že tá pieseň nie je skvost liturgickej hudby... Wink Práve preto to treba postupne prestať hrávať...

V jednej téme (konkrétne Notový materiál - Vianočné piesne) som citoval výroky pápežov o liturgickej hudbe, hovoria za všetko...

Ján Pavol II. v katechéze o žalmoch 27.2.2003 povedal:
Citácia:
Je nutné nanovo odhaľovať a neustále prežívať krásu modlitby a liturgie. Treba sa modliť k Bohu nielen správnymi teologickými formuláciami, ale aj s nádychom krásy a dôstojnosti. Kresťanské spoločenstvo si musí spytovať svedomie a čoraz viac navracať do liturgie krásu hudby a spevu. Je potrebné očistiť kult zo štylistických nánosov, z nedbalých výrazových foriem, z povrchných melódii a textov, ktoré sa nezhodujú s povahou sláveného tajomstva.


Komentár pápeža Benedikta XVI. v "Správe o stave viery":
Citácia:
...Cirkev, ktorá sa obmedzí iba na reprodukciu "módnej, populárnej" hudby, stráca vitalitu a stáva sa nepotrebnou. Cirkev sa nemôže uspokojiť s každodennou úžitkovou stravou. Musí zobúdzať hlas vesmíru oslavujúc Stvoriteľa a odhaľujúc jeho nádheru, čím ho sprístupňuje ľuďom. Ak má Cirkev naďalej viesť k obráteniu, teda robiť svet ľudskejším, nemôže vyhodiť z liturgie krásu. Krásu tak silne spojenú s Láskou.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 23 12, 2009, 11:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Ak by sme mali urobiť doslovne to, čo ste tu uviedli, tak najlepšie bude, ak vyhodíme celý JKS. Pretože tam je naozaj málo piesni, ktoré nemajú štylistické nánosy a podobné "liturgicky neušľachtilé" formy.
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Rudolf Seman
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 11. 2006
Príspevky: 236
Bydlisko: Sokoľany

PríspevokZaslal: 23 12, 2009, 11:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Veď preto sa pripravuje (dúfam, že ešte áno) liturgický spevník a vyberajú sa vhodné piesne z JKS do neho...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Michael Augustín
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 04. 2007
Príspevky: 663
Bydlisko: Podolie

PríspevokZaslal: 23 12, 2009, 16:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Zase tak skoro sa ho nedočkáme, hádam nie ste taký optimista...mňa osobne to už prešlo. On sa pripravuje už aspoň 15 rokov. Aspoň máme na nahliadnutie zopár ukážok na www.spevnik.sk. Pre niekoho však nejaká pracovná verzia nemusí byť záväzná. Priznajme si, že slovenská liturgická hudba zaspala 20 rokov a teraz znášame následky.
_________________
Michael Augustín, organista v kostole sv. Juraja v Podolí
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
Radka Horakova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 04. 06. 2007
Príspevky: 213
Bydlisko: Poprad - Veľká

PríspevokZaslal: 23 12, 2009, 22:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Farnosť Poprad vydala približne v roku 1997 (neviem presne, nemám ho doma) spevník s názvom Spievam Ti pieseň chvál. Sú v ňom piesne, ktoré sa hrajú na sv. omšiach pre deti a pre mládež. Imprimatur mu udelil otec biskup František Tondra. Je tu aj pieseň Srdce moje láskou žiari.
_________________
Radka Horáková, organistka v Kostole sv. Cyrila a Metoda v Poprade a sv. Michala v Gánovciach
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
SilviaFecskova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 08. 2009
Príspevky: 77
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 24 12, 2009, 13:56    Predmet: Srdece moje láskou žiari - má imprimatur Odpovedať s citátom

Pieseň "Srdce moje, láskou žiari" - o ktorej sa tu diskutuje má posledné imprimatur z 11.februára 1948 v Rožňave (pozoruhodné kvôli boľševickej genocíde o pár dní neskôr v Československu). Číslo konania je Nr. 2900/1947 (dňa 15.septembra 1947 bola podaná žiadosť o udelenie imprimatur). IMPRIMATUR udelil J. Ex. Msgr. ThDr. Róbert Pobožný. V ďalšom období sa kvalifikovane nevenovala pozornosť opakovaným imprimatur, pretože bolo všetko ohromené, ale raz dané imprimatur má svoju váhu - to nie je ako keď idete na úrad vybaviť tlačivo, ktoré nevybavíte, lebo sa to tomu úradníkovi nechce zo zášti.

Pripájam ešte jednu myšlienku tým, ktorí chcú hovoriť o vhodnosti a nevhodnosti liturgického spevu:
Ak sa chystajú hrať sv. omšu v konkrétnom dni, pozrú ???:
- spev na vstup (introitus)
- oraciu dňa (kolekta)
- spev na prijímanie (communio) - všetky tri sú v Rímskom misály
- alelujový spev v lekcionári
- spev na offertorium v Graduale triplex (alebo v inom type vydania Graduálu)
Potom budú vedieť, čo je hudobné vyladenie sv. omše.
Nebudú mať problém, čo hrať na sv. omšu v noci, na pastierku a atď.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JakubFazik
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 06. 2008
Príspevky: 180
Bydlisko: Petržalka - Háje

PríspevokZaslal: 25 12, 2009, 1:17    Predmet: Odpovedať s citátom

V notach, kt. mam k tej piesni, prevazuju 4/4 takty; ale aj ten 3/4 nie je zly, dokonca sa mi zda, ze ten dodava tej piesni melodickost Very Happy
_________________
Smile Smile Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Rudolf Seman
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 11. 2006
Príspevky: 236
Bydlisko: Sokoľany

PríspevokZaslal: 25 12, 2009, 12:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Michael Augustín napísal:
Zase tak skoro sa ho nedočkáme, hádam nie ste taký optimista...mňa osobne to už prešlo. On sa pripravuje už aspoň 15 rokov. Aspoň máme na nahliadnutie zopár ukážok na www.spevnik.sk. Pre niekoho však nejaká pracovná verzia nemusí byť záväzná. (...)

Nádej zomiera posledná... Som dosť naivný v niektorých veciach...
Projekt LS bol zadaný na mimoriadnom zasadaní KBS 28.7.1998, takže ešte 15 rokov tomu nie je, ale blížime sa...

Michael Augustín napísal:
(...) Priznajme si, že slovenská liturgická hudba zaspala 20 rokov a teraz znášame následky.

Ona spí od II. Vatikánskeho koncilu, a bojím sa, že sa z nej stane Šípková Ruženka...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MarioTantos
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 05. 2008
Príspevky: 206
Bydlisko: Svätoplukovo

PríspevokZaslal: 04 01, 2010, 20:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Mám doma: Spevníček nábožných piesní, 2. vydanie, rok vydania 1991, so schválením Arcibiskupského úradu v Trnave, dňa 19. novembra 1990 č. 4404/90.
Sú tam piesne: napr.
Srdce moje láskou žiari...
Príď, Ježišu, moja láska...
Ó, Ježišu, k tebe prichádzam...
Tu v najsvätejšej sviatosti...
Otče náš, vyslyš nás...
...a mnohé iné...
Je teda len otázkou, či sú liturgicky vhodné alebo nie...mohol by sa k tomu vyjadriť niekto kompetentný...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MarekKlein
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 09. 2006
Príspevky: 524
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: 04 01, 2010, 21:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Pre použitie pri svätej Omši by mala byť schaľovaná každá pieseň samostatne aj s jej konkrétnym určením (na ktorý sviatok, prípadne obdobie a ktorú časť omše je pieseň určená), vlastne s určením každej slohy, ak ich je viac.

To že má spevník akési schválenie, neznamená automaticky, že piesne sú vhodné k sláveniu sv. Omše. To zasa nebráni ich použitiu pri iných pobožnostiach, alebo stretnutiach veriacich.
_________________
Marek Klein, chrámový spevák - neorganista, Košice, http://gregoriana.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2
Strana 2 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.14 sekúnd