Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 324 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Bratislava, Katedrála sv. Martina, 1,1,2010
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Mediálne prenosy

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Bratislava, Katedrála sv. Martina, 1,1,2010 Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
MartinBako
administrátor portálu
administrátor portálu


Zaregistrovaný od: 23. 08. 2006
Príspevky: 216
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 08 01, 2010, 0:16    Predmet: Bratislava, Katedrála sv. Martina, 1,1,2010 Odpovedať s citátom

http://www.ta3.com/sk/reportaze/141160_slavnostna-sv-omsa-v-katedrale-sv-martina
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Chamades
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 08. 2009
Príspevky: 403
Bydlisko: Žilina/Rossenberg

PríspevokZaslal: 08 01, 2010, 8:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Pán Bako vie úžasne improvizovať-viem to z vlastnej skúsenosti aj naživo....Aké úžasné by to bolo na tom novom organe-ešte len bude čo????????
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
josta
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 01. 2008
Príspevky: 296
Bydlisko: Radošovce,Vieska

PríspevokZaslal: 08 01, 2010, 10:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Réžia a hud. podanie hodné katedrály (ako obyčajne).

Možno malý tech. nedostatok - ozvučenie zboru.
Umiestnenie slákov pred zbor bolo nevhodné, lebo mikrofóny určené pre zbor snímali aj sláky a zbor bolo slabo počuť.

Ale inak môžeme zaradiť medzi vzorové sv. omše.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
matus
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 01. 2007
Príspevky: 267
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

PríspevokZaslal: 08 01, 2010, 11:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Na začiatku čo bolo, to bola 107... ale nejaká upravená?..
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Rudolf Seman
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 11. 2006
Príspevky: 236
Bydlisko: Sokoľany

PríspevokZaslal: 08 01, 2010, 17:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Chcel som založiť tému už skôr, ale počkal som si.
Už tradičná kvalita prenosu z Dómu sv. Martina, na ktorú som sa tešil. Ozaj hodné katedrály, "tisli" sa mi slzy do očí... Na úvod Veni Creator v LATINČINE s verzikulom a modlitbou v LATINČINE (zaplesala moja duša), ordinárium v latinčine (veľmi vhodne vybraté, čo sa týka dĺžky spevov a "puncu" slávnostnosti), improvizačné umenie Martina Baka, profesionálny (teda aspoň na profesionálnej úrovni) zbor, komorný orchester, už len píšťalový organ a bolo by to dokonalé...

Akurát voľba JKS 88 na Com s presahom do Gr sa mi z liturgického hľadiska nezdala vôbec vhodná (to jediné "uberá body" na vzorovosti tejto liturgie), možno sa tým chcela docieliť spievanosť, ale čo ja viem... Question Question Question Aj keď tá pozmenená harmonizácia bola super...
Verím, že liturgická hudba sa za pôsobenia mons. Zvolenského ako predsedu KBS niekam pohne... (okrem toho trefná homília).

josta napísal:
Možno malý tech. nedostatok - ozvučenie zboru.
Umiestnenie slákov pred zbor bolo nevhodné, lebo mikrofóny určené pre zbor snímali aj sláky a zbor bolo slabo počuť.

Ja som pozeral v reáli na STV a tam to bolo vyvážené, internetový archív zas nie je TV...

A opäť si rýpnem do prenosu Polnočnej sv. omše, tentokrát z Nitrianskej katedrály, nechcem nikoho urážať, ale keď na to nie sú podmienky a liturgická hudba nie je na požadovanej úrovni, nech sa to neprenáša prostredníctvom médií (a asi opäť dostanem), a neplatí to len pre spomínanú omšu Exclamation
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
andrej
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 08. 2007
Príspevky: 675
Bydlisko: Vrable

PríspevokZaslal: 08 01, 2010, 17:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Rudolf Seman napísal:
Chcel som založiť tému už skôr, ale počkal som si.
Už tradičná kvalita prenosu z Dómu sv. Martina, na ktorú som sa tešil. Ozaj hodné katedrály, "tisli" sa mi slzy do očí... Na úvod Veni Creator v LATINČINE s verzikulom a modlitbou v LATINČINE (zaplesala moja duša), ordinárium v latinčine (veľmi vhodne vybraté, čo sa týka dĺžky spevov a "puncu" slávnostnosti), improvizačné umenie Martina Baka, profesionálny (teda aspoň na profesionálnej úrovni) zbor, komorný orchester, už len píšťalový organ a bolo by to dokonalé...

Akurát voľba JKS 88 na Com s presahom do Gr sa mi z liturgického hľadiska nezdala vôbec vhodná (to jediné "uberá body" na vzorovosti tejto liturgie), možno sa tým chcela docieliť spievanosť, ale čo ja viem... Question Question Question Aj keď tá pozmenená harmonizácia bola super...
Verím, že liturgická hudba sa za pôsobenia mons. Zvolenského ako predsedu KBS niekam pohne... (okrem toho trefná homília).

josta napísal:
Možno malý tech. nedostatok - ozvučenie zboru.
Umiestnenie slákov pred zbor bolo nevhodné, lebo mikrofóny určené pre zbor snímali aj sláky a zbor bolo slabo počuť.

Ja som pozeral v reáli na STV a tam to bolo vyvážené, internetový archív zas nie je TV...

A opäť si rýpnem do prenosu Polnočnej sv. omše, tentokrát z Nitrianskej katedrály, nechcem nikoho urážať, ale keď na to nie sú podmienky a liturgická hudba nie je na požadovanej úrovni, nech sa to neprenáša prostredníctvom médií (a asi opäť dostanem), a neplatí to len pre spomínanú omšu Exclamation

no ja som sa s biskupom osobne rozprával a povedal mi že prečo by sme takýto poklad mali zahadzovať (glória, krédo...)... a na túto polnočnú tak sa mi zdá že pýtali povolenie aby ju tak mohli spievať ako ju spievali len škoda že ja som to nepočul Sad
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
LubomirZelenak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 04. 2009
Príspevky: 112
Bydlisko: Bánovce nad Bebravou

PríspevokZaslal: 08 01, 2010, 19:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Aj keď je už koniec Vianoc - nemá niakto zvukovú alebo videovú nahrávku Halmovej Vianočnej omše - Radostná zvesť. Trebars aj spomínanú polnočnú omšu z Nitry. ďakujem
_________________
Ľubomír Zelenák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Radka Horakova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 04. 06. 2007
Príspevky: 213
Bydlisko: Poprad - Veľká

PríspevokZaslal: 08 01, 2010, 19:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Kráááááááááása... nádhera... aj mne bolo do plaču z tej krásy...
Radsej nic nepoviem, aby som to nepokazila... pred krásou je niekedy lepšie mlčať...
_________________
Radka Horáková, organistka v Kostole sv. Cyrila a Metoda v Poprade a sv. Michala v Gánovciach
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
Chamades
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 08. 2009
Príspevky: 403
Bydlisko: Žilina/Rossenberg

PríspevokZaslal: 13 01, 2010, 20:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Tú omšu som kompletne naštudoval s mojím zborom v Ludrovej
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 13 01, 2010, 22:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Halmovu omšu sme toho roku spievali v počte 2 ks Very Happy Bohužiaľ - povestná ochota. Napriek tomu boli ohlasy veľmi dobré. Dokonca úvodnú pieseň s nami spontánne spieval aj ľud. Inak - Halmovu omšu mám kompletnú nahrávku, ibaže má vyše 30 rokov a kvalita je biedna. No bol to jediný podklad, podľa ktorého sa dali spoľahlivo upraviť nezrovnalosti a chyby rôznych prepisov. V priebehu tohto mesiaca sa chystáme túto omšu nahrať, avšak bez Pater Noster a pravdepodobne vypustíme aj Ofertórium, ktoré si priam vyžaduje zbor.
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
SilviaFecskova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 08. 2009
Príspevky: 77
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 16 01, 2010, 7:48    Predmet: 1.1.2010 - Katedrála sv. Martina Odpovedať s citátom

Ďakujeme za možnosť takto vypočuť si sv.omšu z 1.1.2010 z Katedrály sv. Martina v Bratislave.Priamo v ten deň to nebolo možné. Hudobná zložka sv. omše na 1.1. bola pravidelne mnoho rokov naspäť veľmi problematická. Písomne sme na túto vec upozorňovali ešte niekdajšieho predsedu Hudobnej sekcie SLK biskupa Msgr. Fila, správcu fary. Je to poriadny počet rokov naspäť. K samotnej hudobnej zložke:
1.) Vhodný spev na introitus - zapojenie zhromaždeného ľudu.Predchádzajúce fanfáry ...
2.) Veni creator Spiritus - oceňujem, že aj predsedajúci arcibiskup ju pekne spieval.
3.) Ťažisko hudobnej zložky tvorilo ordinárium komponovanej omše pre sóla, zbor a orchester (chýbali titulky autora a interpretov s dirigentom;bolidvaja dirigenti - jedným bol p. prof. Dušan Bill, popredný znalec liturgickej hudby na Slovensku).
Gloria - v zázname nebolo úplné! Sanctus - nepozornosť predsedajúceho a vstup s eucharistickou modlitbou - na Slovensku sa nezmyselne pretrhla línia uvádzania týchto komponovaných omší. Agnus Dei - interpretačne najzaujímavejšie v náväznosti na zjednotenie s obsahom liturgického textu.
4.) Spoločné modlitby: inú odpoveď povedal predsedajúci a iná bola realitou. Kto zodpovedal za prípravu liturgie - nebol dôsledný.
5.) Prefácia - chýbal slávnostný nápev!!! V misále je. Už máloktorý kňaz na Slovensku dokáže zaspievať solemnitas!!! Chýbala rovnako aj eucharistická modlitba I. Tiež sa málo kňazmi využíva a žiaľ aj v takýchto liturgicky dôležitých momentoch liturgického roka.
6.) Otče náš - kúskovaný, rozbitý. Ukážka ako sa nemá spievať.
7.) Spev na prijímanie - Tichá noc určite tam bola nelogická.
8.) Gratiarum - žiadne.
9.) Na záver prelúdium - improvizácia - táto by bola vhodná pri inej príležitosti.
Na Slovensku je výrazné zaostávanie v oblasti liturgickej hudby. Tento prenos ukazuje, že predsa sa aj v katedrále v našom hlavnom meste začali prvé kroky žiadúcim smerom. A veľmi sa tešíme na nový organ, ktorý bude zohľadňovať liturgické, koncertné potreby v náväznosti na skvostnú gotickú architektúru.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MartinBako
administrátor portálu
administrátor portálu


Zaregistrovaný od: 23. 08. 2006
Príspevky: 216
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 16 01, 2010, 15:33    Predmet: Odpovedať s citátom

K bodu 9. Nebola to improvizácia (keby som vedel až tak dobre improvizovať bol by som nesmierne šťastný).
Bola to Fantasia I z Musica Dominicalis /Neďeľnej hudby/ Petra Ebena. Eben v nej spracováva IX. Kyrie z Orbis Factor.
Prečo táto skladba? Pretože obsahuje dve také "novoročné" témy. Na strane jednej je to slávnostnosť, /Preto sa to volá aj nedeľná hudba/, na strane druhej prosba o zmilovanie /ak to aj tento rok pôjde tak ako minulý.. no neviem neviem "RF"/, reprezentovaná výberom témy. Pripomínam, že prosba o zmilovanie bola v predkoncilovaj liturgií hneď na začiatku omše - rovnako ako táto na začiatku roka. Preto som presvedčený, že sa hodila.
PS: Na budúci rok to bude: Marcel Dupré, Prélude et fugue si maior op. 7/1.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
VladimírHuljak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 17. 05. 2007
Príspevky: 15
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 16 01, 2010, 22:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Novoročná omša z Dómu sv. Martina sa mi páčila, bola profesionálne na úrovni. Osobne sa mi ale nepáčila ako bola odohratá Tichá noc. Tie "obmeny akordov" zneli rušivo. Záver sv. omše "Fantasia I z Musica Dominicalis od Petra Ebena nebol dobrý výber skladby ako slávnostný záver omše, jednoducho sa to na záver nehodilo.
Inak videl som prenos vianočnýh omší prenášané aj z TV LUX. Podobne boli tiež pekné po hudobnej stránke. Komické bolo, ako málo asistujúcich mal p. generálny vikár na 2 sv. vianočný a v nedelu sv. Rodiny. Počul som, že sa nevedelo, že to bude TV LUX prenášať.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
SilviaFecskova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 08. 2009
Príspevky: 77
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 17 01, 2010, 8:37    Predmet: K bodu 9 - Peter Eben: Odpovedať s citátom

K bodu 9:
Vďaka za upresnenie interpretovanej skladby. Aj keď pán Prof. Peter Eben má svoje pozemské narodeniny 22.1. a teraz ich už slávi v Dome Otca, povahou tohto diela (až z archívu vyberiem notový materiál a nahrávku a sa k tejto skladbe po polroku vrátim)skladba pôsobivo zaznie v inú nedeľu. (V hĺbke srdca si uchovávam tvorivú komunikáciu s týmto Majstrom liturgickej a duchovnej hudby.) Je málo zaujímavej organovej literatúry na Vianoce? Tieto skladby nebudeme hrať na Veľkú Noc či v období per annum... Skúsenosti treba zbierať a v pokore počúvať vedenie Duchom Svätým v liturgickej službe. A skladba na budúci rok??? Božie Dieťa, dáš sa nám ho dožiť sa...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
TTV
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 09. 2007
Príspevky: 80
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 18 01, 2010, 15:17    Predmet: Re: K bodu 9 - Peter Eben: Odpovedať s citátom

salicional16´ napísal:
K bodu 9:
Vďaka za upresnenie interpretovanej skladby. Aj keď pán Prof. Peter Eben má svoje pozemské narodeniny 22.1. a teraz ich už slávi v Dome Otca, povahou tohto diela (až z archívu vyberiem notový materiál a nahrávku a sa k tejto skladbe po polroku vrátim)skladba pôsobivo zaznie v inú nedeľu. (V hĺbke srdca si uchovávam tvorivú komunikáciu s týmto Majstrom liturgickej a duchovnej hudby.) Je málo zaujímavej organovej literatúry na Vianoce? Tieto skladby nebudeme hrať na Veľkú Noc či v období per annum... Skúsenosti treba zbierať a v pokore počúvať vedenie Duchom Svätým v liturgickej službe. A skladba na budúci rok??? Božie Dieťa, dáš sa nám ho dožiť sa...


Ospravedlňujem sa za moju stupidnú otázku ale ty si člen Liturgickej komisie? Resp. koľko desaťročí a významných omší či prenosov máš za sebou?

Viem sprostá otázka, ale chcem vedieť akým právom si dovolíš povedať :
"9.) Na záver prelúdium - improvizácia - táto by bola vhodná pri inej príležitosti. "

Keby si povedal :"ja by som na záver vybral inú..." alebo podobne tak OK nepoviem nič ale: "..by bola vhodná pri inej príležitosti" sa mi zdá dosť silné slovo.

Jedno si uvedomte Proti gustu žiaden dišput a keď mne sa nepáči to neznamená že budem druhého odsudzovať a zhadzovať.
Treba si aj uvedomiť ak mám dobré info tak zbor je v Dóme "nový" a nie dlho hoc možno sú tam ľudia čo tam spievali aj predtým, ale tiež to potrebuje čas a poriadný nástroj lebo s tou srandou čo tam zatiaľ hrá asi veľa neurobí resp. možno ho ľudia "prehlušia".

PS: podobne aj k ostatným bodom.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Mediálne prenosy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.16 sekúnd