Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 525 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - niekto raz uvidel cigáňa mrieť...
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Notový materiál

odoslať novú tému   Táto téma je zamknutá bez možnosti úpravy príspevkov a písania odpovedí
niekto raz uvidel cigáňa mrieť... Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
titkoooo
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 04. 2009
Príspevky: 21

PríspevokZaslal: 25 01, 2010, 0:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Náhodou dosť pekná pesnička ale ozaj spievaná pred dvadsiatimi piatimi rokmi, teraz už nevhodná do kostola, ale na počúvanie krásna
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Vladimír Kopec
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 20. 09. 2005
Príspevky: 265
Bydlisko: Oponice

PríspevokZaslal: 25 01, 2010, 8:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Či je to primitívne alebo nie, posudzujte si to ako chcete, ale primitívne je už len to, že vôbec takáto pieseň existuje a nebodaj sa ešte aj niekde spieva v kostoloch... Toto je primitívne a nie to, že niekto odsúdi takúto pieseň. Kam to spejeme ?! ...
_________________
Mgr. Vladimír Kopec, organista, pedagóg.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Renata
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 01. 2010
Príspevky: 1
Bydlisko: Štós

PríspevokZaslal: 25 01, 2010, 12:38    Predmet: Odpovedať s citátom

U nas sa v kostoliku tato piesen spieva, ale miesto "cigana" tam mame text "hriesnika".
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dankajakubcova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 02. 2007
Príspevky: 107
Bydlisko: Pohorelá

PríspevokZaslal: 25 01, 2010, 12:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Ale kedy vlastne to spievate, stále sa snažím dopátrať...Vdaka za odpoved
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PavolT
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 09. 2008
Príspevky: 231
Bydlisko: PB

PríspevokZaslal: 25 01, 2010, 13:57    Predmet: Odpovedať s citátom

jakdanka napísal:
PavolT napísal:
Kolega "pbbs" tu nenapísal nič o tom, či to chce spievať na omši. Skôr si myslím že je to pre vlastnú potrebu. (To by mohlo byť každému jasné, že do kostola je to nanajvýš nevhodné). Radšej neodpisujte, ak máte takto primitívne reagovať. Mne sa táto pesnička nepáči, asi ani vám ale nie každý sme rovnaký.


Vyprosím si, aby niekto posudzoval reakcie- či sú primitívne alebo nie. Hovorím to z vlastných skúseností, pretože som pochodila dosť kostolov a čo som tam už počula spievať...

Nehnevajte sa PROSÍM na túto moju reakciu, vážená pani. PROSÍM o odpustenie!
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Matus_Sliacky
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 01. 09. 2008
Príspevky: 51
Bydlisko: Sklené Teplice 119

PríspevokZaslal: 26 01, 2010, 17:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Môj názor je taký, že vo veľa kostoloch sa začínajú spievať staršie piesne, ktoré sa spievali cez komunismus, nazval by som ich "dedinské". Dokonca aj niektorí farári ich spievajú a páčia sa im to. Myslím si, že Boha možme oslavovať veľa piesňami nielen novými, ktoré sú predpísané, ale aj tými staršími, ktoré sú oveľa krajšie a majú krajšie slová, ktoté človeka aj viac povzdbudia. Ja osobne ich preferujem a cez prijímanie ich aj hrám a ľudia ich spievajú s nadšením, nie ako napr. dám 295 a počuť len málo ľudí spievať, ale keď dám staršiu pieseň cca zpred 20.rokov, tak spieva celý kostol a to je nádhera. Takže ja by som velmi neodsudzoval.
Iný kraj, iný mrav.
A Boh nám určite nekáže aby sme to a to spievali. A piesne, ktoré sú predpísané v direktóriu sú len orientačné, nemusíme sa podľa nich držať, ja osobne vyberám pieseň tak, aby mi sedela na nedeľu alebo prípadne na prikázaný sviatok. Direktórium je dobré, ale ja si pozriem direktórium a posúdim, či sa hodí tá či oná pieseň,
Takže neodsudzujem ani staré ani nové, niekedy je dobré sa držať aj starých vecí. Smile
_________________
Matúš
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
MartinBako
administrátor portálu
administrátor portálu


Zaregistrovaný od: 23. 08. 2006
Príspevky: 216
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 27 01, 2010, 15:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Predstave si BOHU nieje jedno čo spievame.. A zrovna tento názor preferovať na predmetnej antipiesni je nevhodné. Je to ako by ste vbehli do synagógy a začali tam spievať niečo z veľkonočného obdobia, a najl. nejaký všeobecne radodajný primitivizmus /napr. "Ježiš žije", či ako sa volala istá pieseň s nasládlm textom a lepkavou melódiou/. Členovia ž. náboženskej obce by to považovali nielen za urážku ich vieri, ale aj za urážku Boha. Podotýkam toho istého.
Do chrámu patrí to najlepšie, najkrajšie, najhodnotnejšie. Keď to platilo do roku 1950, nechápem prečo to neplatí ďalej. Ak to neplatí, tak potom by kostolom mohla byť aj opustená maštal.. alebo aj to už je možné?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Rudolf Seman
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 11. 2006
Príspevky: 236
Bydlisko: Sokoľany

PríspevokZaslal: 27 01, 2010, 16:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Súhlasím s predchádzajúcim príspevkom...

Ide mi "bok vyvaliť" z takých piesní a komentárov typu "Boh nám určite nekáže aby sme to a to spievali.." Boh nič nekáže, ale keďže máme ROZUM, Písmo a vedu zvanú teológia a liturgika tak sa aj patrične správajme (a spievajme) pri slávení Liturgie.
Ale to je asi tak ako s tými perlami a sviňami...

Nasledujúci text budem kopírovať asi v každej podobnej téme fóra stále a donekonečna...

Ján Pavol II. v katechéze o žalmoch 27.2.2003 povedal:
Citácia:
Je nutné nanovo odhaľovať a neustále prežívať krásu modlitby a liturgie. Treba sa modliť k Bohu nielen správnymi teologickými formuláciami, ale aj s nádychom krásy a dôstojnosti. Kresťanské spoločenstvo si musí spytovať svedomie a čoraz viac navracať do liturgie krásu hudby a spevu. Je potrebné očistiť kult zo štylistických nánosov, z nedbalých výrazových foriem, z povrchných melódii a textov, ktoré sa nezhodujú s povahou sláveného tajomstva.


Komentár pápeža Benedikta XVI. v "Správe o stave viery":
Citácia:
...Cirkev, ktorá sa obmedzí iba na reprodukciu "módnej, populárnej" hudby, stráca vitalitu a stáva sa nepotrebnou. Cirkev sa nemôže uspokojiť s každodennou úžitkovou stravou. Musí zobúdzať hlas vesmíru oslavujúc Stvoriteľa a odhaľujúc jeho nádheru, čím ho sprístupňuje ľuďom. Ak má Cirkev naďalej viesť k obráteniu, teda robiť svet ľudskejším, nemôže vyhodiť z liturgie krásu. Krásu tak silne spojenú s Láskou.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Palo25
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 14. 10. 2008
Príspevky: 75
Bydlisko: Nová Dedina

PríspevokZaslal: 28 01, 2010, 10:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Matus_Sliacky napísal:
Ja osobne ich preferujem a cez prijímanie ich aj hrám a ľudia ich spievajú s nadšením, nie ako napr. dám 295 a počuť len málo ľudí spievať, ale keď dám staršiu pieseň cca zpred 20.rokov, tak spieva celý kostol a to je nádhera.



Dlho som rozmýšľal či napíšem k tejto téme niečo, ale už som to nemohol čítať.
Nechcem ťa uraziť, ale keď ľudia u vás nespievajú 295 a na staré hity starých mám sa idú vyblázniť, tak asi nie si bohvie aký organista. Nehnevaj sa, ale takú pieseň ako je 295 a ľudia nespievajú, tak to už fakt neviem. A dúfam že to gráte v C-dure.
Keď to zahráš v tempe a v dynamike, čo tá skladba si aj vyžaduje neverím, že ľudia to nespievajú. Tak potom čo spievate iné????????? Ježiš žije, Majster môj, Poď drahý brat???? Teraz sa pýtam všetkých čo to hrajú to sú mládežícke omše a lebo spomienky na mladosť???
Neviem si predstaviť, že v nedeľu prídem niekde do kostola a tam organista namiesto úvodnej piesne napr. tak zavrhovanej niektorými 258, začne organista omšu zahratím dvoch akordov prípadne troch, aby boli dodržané harmonické funkcie a nástup a ideme Poď drahý brate???
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Vladimír Kopec
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 20. 09. 2005
Príspevky: 265
Bydlisko: Oponice

PríspevokZaslal: 28 01, 2010, 10:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Bohu treba predkladať umenie. Umenie je to, čo je krásne.Krása je to, čo spĺňa určité pravidlá, ku ktorým sa dospelo dejinným vývojom. Akýkoľvek vlastný názor, ktorý je v rozpore s objektívnymi pravidlami krásy je sebecký, gýčový a pre liturgiu nevhodný.
_________________
Mgr. Vladimír Kopec, organista, pedagóg.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Tomas Socha
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 02. 2006
Príspevky: 286
Bydlisko: Kuzmice, Nová 363/ KE Nad Jazerom

PríspevokZaslal: 28 01, 2010, 11:53    Predmet: Odpovedať s citátom

nesuhlasim
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Vladimír Kopec
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 20. 09. 2005
Príspevky: 265
Bydlisko: Oponice

PríspevokZaslal: 28 01, 2010, 12:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Tomas Socha napísal:
nesuhlasim


S čím nesúhlasíte? Pán Socha, keby ste mali porovnať sochu Michelangelovho Dávida a porcelánovú sošku, ktorú dostanete kúpiť na tržnici, akú by ste si vybrali?
_________________
Mgr. Vladimír Kopec, organista, pedagóg.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Tomas Socha
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 02. 2006
Príspevky: 286
Bydlisko: Kuzmice, Nová 363/ KE Nad Jazerom

PríspevokZaslal: 28 01, 2010, 14:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Akýkoľvek vlastný názor, ktorý je v rozpore s objektívnymi pravidlami krásy je sebecký, gýčový a pre liturgiu nevhodný.

ked by toto platilo, tak by sme dnes nepoznali ani mozarta, ano bacha, ani Regera. bol by len gregoriansky choral. ked vobec..

ak je nieco povazovane za umenie, nemozte predsa tvrdit, ze uz nie je nic, co by mohlo byt nove a predsa krasne

pekny den
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 29 01, 2010, 8:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Vladimír Kopec napísal:
Pán Socha, keby ste mali porovnať sochu Michelangelovho Dávida a porcelánovú sošku, ktorú dostanete kúpiť na tržnici, akú by ste si vybrali?



90 percent Slovákov by si kúpila tú z tržnice, lebo tá je lacnejšia Smile Smile Smile Smile
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
MartinBako
administrátor portálu
administrátor portálu


Zaregistrovaný od: 23. 08. 2006
Príspevky: 216
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 29 01, 2010, 14:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Tému som zamkol, nakoľko stratila význam. Ak nejaký mala.

mbako
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Táto téma je zamknutá bez možnosti úpravy príspevkov a písania odpovedí    Obsah fóra organisti.sk » Notový materiál Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2
Strana 2 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.18 sekúnd