Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 396 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - POST
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Organová registrácia v liturgii

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
POST Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
0ndrei
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 08. 2008
Príspevky: 13
Bydlisko: špačince

PríspevokZaslal: 13 02, 2010, 14:10    Predmet: POST Odpovedať s citátom

Priatelia, blizi sa post. Viem ze tato tema sa tu uz rozobera v mnohych temach. Zacal som hravat v nasom kostole pred mesiacom. Nas organ nema vela moznosti preto by som sa chcel spytat aku registraciu odporucate na toto obdobie. k dispozicii mam:
I. man.: Aeoline (salicionál) 8' ; Liebl. Gedeckt (Kryt) 8'; Gremshorn 16'(ma taky akordeonovy zvuk, nepouzival sa u nas)
II. man.: Principal 8'; Bourdun 16'; Blockflöte 2'; Flauto dulcis 8'; Octav 4'(toto je register, nie spojka, prip. extenzia) ; a mixtura 2 2/3 - 4fach
Pedal: Subbafs 16'; octav bafs 8'; cello 8'
Bezne v cezrocnom obodobi pouzivam v prvom m. aeoline (+ prip. gedeckt) a v II. principal, bordon a octav.
Trocha som experimentoval.Myslel som ze v poste si vystacim s principalom, ale ma dost "slavnostny" zvuk a v nedelu ked spievaju vsetci je dost nevyrazny a nepomohlo ani prespojkovanie s krytom z prveho manulu. V kombinaci s bordonom to zneje zas moc morbidne a dost silno. Kombinacia prinicpal + flauta sa mi zdala taka idealna. Co vy na to?? dakujem za pomoc.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Bismarck
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 01. 2008
Príspevky: 289

PríspevokZaslal: 13 02, 2010, 18:08    Predmet: re Odpovedať s citátom

Hraj z dôrazom na pôstne obdobie, aby si ho odlíšil od veľkonočného.
Záväzná registrácia neexistuje!
Riaď sa podľa svojho najlepšieho vedomia, vtedy to bude dostatočne vkusné...
_________________
Michal Bisaha-exorganista
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
0ndrei
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 08. 2008
Príspevky: 13
Bydlisko: špačince

PríspevokZaslal: 13 02, 2010, 18:13    Predmet: Odpovedať s citátom

viem, ze zavazna neexistuje, ja som skor hladal nejake odporucenie... a chcem tak ako aj vy hovorite to tajomstvo postu zdoraznit Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
JakubFazik
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 06. 2008
Príspevky: 180
Bydlisko: Petržalka - Háje

PríspevokZaslal: 13 02, 2010, 19:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Už samotná melódia i texty piesní dotvárajú atmosféru obdobia.
_________________
Smile Smile Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
stefek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 29. 05. 2008
Príspevky: 185
Bydlisko: Nová Ľubovňa

PríspevokZaslal: 13 02, 2010, 21:27    Predmet: Re: re Odpovedať s citátom

Bismarck napísal:

Záväzná registrácia neexistuje!
Riaď sa podľa svojho najlepšieho vedomia, vtedy to bude dostatočne vkusné...



Nemas nejaku bohatu registraciu, teda suhlasim s Biskarckom
_________________
organista v Novej Ľubovni(sčasti v Levoči)
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
mlamanec
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 04. 11. 2008
Príspevky: 42
Bydlisko: Osikov

PríspevokZaslal: 15 02, 2010, 9:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Dobrý deň,

Vážený kolegovia, chcel by som sa vás opýtať ako je to s prelúdiami a postlúdiami v pôstnom období.

Ďakujem.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 15 02, 2010, 13:20    Predmet: Re: POST Odpovedať s citátom

0ndrei napísal:
Kombinacia prinicpal + flauta sa mi zdala taka idealna. Co vy na to?? dakujem za pomoc.

Neuviedol si, či flautou myslíš Blockflöte 2' alebo Flauto dulcis 8'. Dvojstopový register by som v pôste veru nepoužíval. Tiež je otázne, ako silno hrá Octav 4. Na našom organe hrá slabo ako Flauta zobcová 4, ale v sudednej dedine je to najkrikľavejší register, vari ešte silnejší ako Mixtúra 2. Takže ťažko ti radiť presne. Ak máš nejakého pomocníka, skús ho poprosiť, aby ti hral s rôznymi registráciami a ty skús dole v kostole počúvať ako to znie. Ak je pedál dostatočne silný, netreba pridávať veľa registrov a vystačíš si aj s "osmičkami".
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
0ndrei
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 08. 2008
Príspevky: 13
Bydlisko: špačince

PríspevokZaslal: 15 02, 2010, 17:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Citácia:
Neuviedol si, či flautou myslíš Blockflöte 2' alebo Flauto dulcis 8'. Dvojstopový register by som v pôste veru nepoužíval.


Myslel som tym flauto 8'. ta zobcova flauta sa skor hodi k vianociam ma perfektny zvuk v kombinaci s bordonom pripadne s tremolom este. co sa tyka octavy, ma jasne ciste vysoke a dost prenikave tony.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Bismarck
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 01. 2008
Príspevky: 289

PríspevokZaslal: 16 02, 2010, 15:47    Predmet: re Odpovedať s citátom

Zdravím, keď sa tak rozdávajú rady , tak poraďte aj mne mám k dispozícii osmičky: Salicional,Kryt, principal štvorky:Flauta,... Superoctav 2 Mixtura, Kvinta pedál: Subbas, Pricipalbass 16

Žiaľ momentálne nefunkčná oktáva 4 a Octavbass.

vopred ďakujem za radu, príp. poradte ako mám registrovať na predohry a dohry na zač. a konci omše.
_________________
Michal Bisaha-exorganista
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
0ndrei
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 08. 2008
Príspevky: 13
Bydlisko: špačince

PríspevokZaslal: 16 02, 2010, 19:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Citácia:
Bismarck
PríspevokZaslal: ut 16. február, 2010 15:47 Predmet: re
Zdravím, keď sa tak rozdávajú rady , tak poraďte aj mne mám k dispozícii osmičky: Salicional,Kryt, principal štvorky:Flauta,... Superoctav 2 Mixtura, Kvinta pedál: Subbas, Pricipalbass 16

Žiaľ momentálne nefunkčná oktáva 4 a Octavbass.

vopred ďakujem za radu, príp. poradte ako mám registrovať na predohry a dohry na zač. a konci omše.


JA by som na tvojom mieste pouzil na predohry/dohry iba salicional a na vedenie spevu principal + flauta a principal bas... pripadne aj ten kryt... Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
MartinPivka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 01. 2009
Príspevky: 390
Bydlisko: Považská Bystrica

PríspevokZaslal: 16 02, 2010, 19:53    Predmet: Odpovedať s citátom

0ndrei napísal:

JA by som na tvojom mieste pouzil na predohry/dohry iba salicional a na vedenie spevu principal + flauta a principal bas... pripadne aj ten kryt... Smile

predohry/dohry v poste?
_________________
Martin Pivka, organista v Považskej Bystrici
----------
Čo pokladali za posvätné generácie pred nami, ostáva posvätné a významné aj pre nás a toto nemožno len tak z ničoho nič navždy zabudnúť alebo sa stať škodlivým...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
0ndrei
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 08. 2008
Príspevky: 13
Bydlisko: špačince

PríspevokZaslal: 16 02, 2010, 19:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Citácia:
predohry/dohry v poste?


tak nemyslim nejake monstruozne preludia, zacat hned hrat z "nicoho nic" je podla mna dost take krute a necakane.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
MartinPivka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 01. 2009
Príspevky: 390
Bydlisko: Považská Bystrica

PríspevokZaslal: 16 02, 2010, 19:59    Predmet: Odpovedať s citátom

0ndrei napísal:

tak nemyslim nejake monstruozne preludia, zacat hned hrat z "nicoho nic" je podla mna dost take krute a necakane.

jasne, jasne Very Happy, len som sa tak zarazil Very Happy...ja tiez trochu predohram, ale striedmo, dokonca mam v plane niekedy aj vypustit piesen na konci...ked uz je ten post...
_________________
Martin Pivka, organista v Považskej Bystrici
----------
Čo pokladali za posvätné generácie pred nami, ostáva posvätné a významné aj pre nás a toto nemožno len tak z ničoho nič navždy zabudnúť alebo sa stať škodlivým...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
0ndrei
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 08. 2008
Príspevky: 13
Bydlisko: špačince

PríspevokZaslal: 16 02, 2010, 20:02    Predmet: Odpovedať s citátom

ja tiez asi obcas vypustim,.. ved okrem tych marianskych, z ktorych je vacsina durovych tam moc toho na vyber neni, ked vsetky postne sa vystreidaju na intro+offert pripadne na prijimanie
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 23 02, 2010, 12:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Páni, vari je pôst len o tichu a smutných molových piesňach? To bolo vari pred koncilom. Pre mňa najvhodnejšou pôstnou piesňou je durová 156. ...On pre nás rád umiera... Tie "krvákové" prídu na rad v závere pôstu, teraz je čas rozjímať o pokáni a zmene života. Pôst nie je obdobie temna, tragických textoch o krvi, 8-stopových registroch a mólových tóninách. Rolling Eyes Z pohľadu hudby ide o to, aby sa na Veľkú noc zvýraznila radosť. Čiže istá strohosť v pôste má svoje miesto, len aby to neskĺzlo naozaj do extrému, do takej temnosti, že naozaj budeme hrať len soprán jedným prstom na Salicionáli 8 a pre istotu zahráme len polovicu piesne. Confused
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Organová registrácia v liturgii Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.16 sekúnd