Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 382 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Superoktáva v pôste?
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Organová registrácia v liturgii

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Superoktáva v pôste? Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
PavolT
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 09. 2008
Príspevky: 231
Bydlisko: PB

PríspevokZaslal: 18 02, 2010, 20:06    Predmet: Superoktáva v pôste? Odpovedať s citátom

Hrám na digitáli. Ale na to aby som ozvučil kostol potrebujem mať zapnutú aj Superoktávu, niekedy aj Mixtúru. No teraz je pôst a zvuk organu by sa mal líšiť. Na popolcovú stredu som prvý krát skúsil hrať len s registrami: Principal 8, Gedack 8, Oktava 4, Rúrkova flauta 4. Na píšťalovom organe by to bol zvuk super, no digitál... A výsledok? Ľudia sa sťažovali že organ nebolo počuť. Normálne by som mal zapnutú aj superoktávu 2, ale keď je ten pôst, tak neviem.
Prosím poraďte či je lepšie hrať v pôste bez Superoktávy ale ticho, alebo porušiť nariadenie a naregistrovať to tak, aby som ozvučil kostol riadne?
Prosím aby ste sem nepísali niečo v zmysle že digitál je na prd a tak pod. - to všetci vieme.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 18 02, 2010, 20:16    Predmet: Odpovedať s citátom

V prvom rade je potrebné uvedomiť si, či stačí sila organu na vedenie ľudí. Tomu treba registráciu podriadiť v prvom rade. Osobne si myslím, že tí, ktorí hrajú na 4 - 5 registrových organčekoch nemajú veľa možností na zmenu zvuku. Ak je v kostole masa ľudí, tak pokiaľ je to naozaj potrebné, zapnem aj mixtúry, aj jazyky - takto sme doprevádzali ľud počas nedávneho pohrebu jedného kňaza. Ak by sme sa mali držať prísne liturgických predpisov o registrácii, bolo by na organe zbytočné hrať. Včera som však zažil úplne opačný extrém - nabitý kostol, registrácia veľmi striedma (principál 8, Flauta 8, Flauta 4, na druhom manuáli Bourdon 8, Oktáva 4, II/I) a mal som dojem, že dole spieva tak 10 ľudí. Občas je zhromaždenie naozaj nevyspytateľné. Preto pokiaľ máte potrebu použiť jasnejší, resp. plnší zvuk, aby vôbec zhromaždenie bolo schopné spievať podľa organu, tak je použitie Superoktávy úplne namieste - tým viac, pokiaľ ide o zle ozvučený digitál.
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
FilipBaltes
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 01. 02. 2008
Príspevky: 118
Bydlisko: Sokoľany

PríspevokZaslal: 19 02, 2010, 0:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Registráciu by som volil podľa toho, či stačí aj tichší zvuk na vedenie ľudu. Ak nie, tak by som hral aj na tutti, či je pôst alebo advent. Nebudem zbytočne trápiť seba aj ľudí. Určite je dôstojnejšie hrať aj s mixtúrami v pôste a aspoň trochu tým zjednotiť spev veriacih, ako keby som mal hrať ticho a každý si spieva svojím tempom a rytmom. Zvlášť na digitále. A keby som mal všade obmedzovať registráciu v pôste a advente, tak na niektorých organoch by som mohol hrať celú omšu len na bourdone.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Bismarck
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 01. 2008
Príspevky: 289

PríspevokZaslal: 19 02, 2010, 10:04    Predmet: re Odpovedať s citátom

Citácia:
alebo porušiť nariadenie a naregistrovať to tak, aby som ozvučil kostol riadne?


O žiadnom konkrétnom nariadení neviem, ty áno? Kto ho vydal?
_________________
Michal Bisaha-exorganista
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Tomas Socha
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 02. 2006
Príspevky: 286
Bydlisko: Kuzmice, Nová 363/ KE Nad Jazerom

PríspevokZaslal: 19 02, 2010, 11:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
janosko
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 04. 10. 2008
Príspevky: 6
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 19 02, 2010, 14:59    Predmet: Superoktáva v pôste Odpovedať s citátom

Prečo nie ?
Tá dodá silu zvuku, a pri takej 150a je viac než vhodná
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PavolT
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 09. 2008
Príspevky: 231
Bydlisko: PB

PríspevokZaslal: 19 02, 2010, 15:11    Predmet: Re: re Odpovedať s citátom

Bismarck napísal:
Citácia:
alebo porušiť nariadenie a naregistrovať to tak, aby som ozvučil kostol riadne?


O žiadnom konkrétnom nariadení neviem, ty áno? Kto ho vydal?

V liturgickom spevníku je niečo o tom spomenuté... Ale asi som sa zle vyjadril keď som napísal "nariadenie".
Ináč, ja sa tiež prikláňam k tej superoktave, len potrebujem vedieť aj vaše názory.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 19 02, 2010, 16:35    Predmet: Odpovedať s citátom

V jednej dedinke máme 4 registrový "pozitív", ktorý má Principál 8´, Bourdon 8´, Salicionál 8´ a extenziu - Oktávu 4´. Ak chcete ľudí potiahnúť, hrá sa stále tutti, jedine toľko, že má to ešte superspojku, to je jediná vec, ktorou sa dá zosilniť zvuk na slávnostný vstup a pod. Inak - je to perfektný príklad "kostolného" organu, ako to tu v jednej téme napísal M. Bako. Stačí to na omšu? Stačí. Tak čo chcete? Je mi trochu ľúto, že sa v tom období tak devalvovala hodnota organov, v podstate aj vtedy šlo o riešenie podobné dnešným digitálom, či samohrajkám. Organ sa postavil, no jeho umelecká hodnota bola minimálna.
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Chamades
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 08. 2009
Príspevky: 403
Bydlisko: Žilina/Rossenberg

PríspevokZaslal: 20 02, 2010, 10:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Pán Prof.Klinda opisuje vo svojej autobiografii stretnutie s Marcelom Duprém v kostole st.Sulpice...Dupré na ospravedlnenie povedal///////kôli obmedzovaniu jeho hry lampičkou pri hracom stole a drzím zvonením kostolníka nech už prestane hrať////////////,že po 2.Vatikánskom koncile pre francuzskych organistov nastali nepraznivé časy....

Toto isté si myslím aj o Slovensku-v liturgických pravidlách v DIREKTORIU 2010 sa píše,že organ je v pôste a advente len na podporu spevu-preludovanie sa uplne vylučuje-podľa mna ked ja dobrý organista a vie Tematicky improvizovať tak preludiá v pôste by zneli pre dušu poslucháča očakávane,trpiaco-ako Kristus na kríži atd.....

Co sa týka Superoktávy 2-kludne hrajte aj na nej-ved aspon tu sa dokázalo,že digitálny "ORGAN" nieje hodný Kristovho oltára...ä


S očakávaním Kristovho zmrtvychvstania organista Pavol Valášek
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JakubFazik
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 06. 2008
Príspevky: 180
Bydlisko: Petržalka - Háje

PríspevokZaslal: 20 02, 2010, 12:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Chamades napísal:
Toto isté si myslím aj o Slovensku-v liturgických pravidlách v DIREKTORIU 2010 sa píše ...

To Direktórium by mohol pripravovať už aj niekto iný, než ThLic. Dian. Zopár rokov pozorujem, že 99% textu je skopírovaného vždy z predošlého roka aj so všetkými chybami. Len dátumy prerobí Wink
_________________
Smile Smile Smile


Naposledy upravil JakubFazik dňa 20 02, 2010, 15:14, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Chamades
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 08. 2009
Príspevky: 403
Bydlisko: Žilina/Rossenberg

PríspevokZaslal: 20 02, 2010, 13:10    Predmet: Odpovedať s citátom

S tým rušením preludovania cez pôst a advent by mohla KBS už konečne niečo urobiť
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MartinPivka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 01. 2009
Príspevky: 390
Bydlisko: Považská Bystrica

PríspevokZaslal: 20 02, 2010, 13:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Chamades napísal:
S tým rušením preludovania cez pôst a advent by mohla KBS už konečne niečo urobiť

v advente myslim nie je zakazane, len menej a v poste to je podla mna dobry napad...atmosfera sa maximalne umocnuje, podla mna...
_________________
Martin Pivka, organista v Považskej Bystrici
----------
Čo pokladali za posvätné generácie pred nami, ostáva posvätné a významné aj pre nás a toto nemožno len tak z ničoho nič navždy zabudnúť alebo sa stať škodlivým...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 20 02, 2010, 13:46    Predmet: Odpovedať s citátom

vo všetkom treba miery... ale na Slovensku sme zvyknutí jedine a len na extrémy. Cez rok vyhrávame o 106, v pôste pomaly budeme vyžadovať len hranie melódie jedným prstom... Chýba nám zdravý sedliacky rozum. Čo sa týka Direktória, tak posledné dva roky som si ho už vôbec nekupoval a aj pred tým som ho na 85% využíval len na zapísanie odohraných omší.
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Bismarck
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 01. 2008
Príspevky: 289

PríspevokZaslal: 20 02, 2010, 15:41    Predmet: re Odpovedať s citátom

Citácia:
liturgických pravidlách v DIREKTORIU 2010 sa píše,že organ je v pôste a advente len na podporu spevu-preludovanie sa uplne vylučuje-podľa mna ked ja dobrý organista a vie Tematicky improvizovať tak preludiá v pôste by zneli pre dušu poslucháča očakávane,trpiaco


mne povedal kňaz na popolcovú stredu, že mám cez značenie popolom aj preludovať, samozrejme, že mi verí, že tam nedám tutti, alebo nejaké monštruózne kúsky...
_________________
Michal Bisaha-exorganista
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
PavolT
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 09. 2008
Príspevky: 231
Bydlisko: PB

PríspevokZaslal: 20 02, 2010, 16:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Fero napísal:
...Čo sa týka Direktória, tak posledné dva roky som si ho už vôbec nekupoval a aj pred tým som ho na 85% využíval len na zapísanie odohraných omší.

"Direktórium je len pre hlupákov, ktorý intuitívne nevedia čo majú hrať." Síce som toto ja nepovedal, počul som to od jedného organistu, ale prikláňam sa k tomu. Pokiaľ viem o čom je omša (kedy je, kde je) sám uznám za vhodné čo budem hrať. A koniec koncov, každému sa páči niečo iné, tak prečo sa držať direktória?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Organová registrácia v liturgii Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.16 sekúnd