Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 331 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Detský spevokol na nedeľnej omši
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Nová duchovná pieseň - mládežnícka hudba

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Detský spevokol na nedeľnej omši Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
LuMa
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 02. 2008
Príspevky: 88
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 01 04, 2010, 13:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Viete, ja osobne mám pocit, že niektoré veci musia dozrieť... Niečo môže napr. začať veľmi zle a časom sa veci môžu tak vyvinúť, že sa veľa zmení...

Spevokol môže mať ťažký a nie najlepší začiatok, no môže to napr. pritiahnuť šikovných ľudí a veci sa zmenia...

Myslím, že treba dať veciam šancu. Nikto učený z neba nespadol. Smile
A berte do úvahy, že to všetko sú nadšení amatéri, ktorí to robia zadarmo a s nasadením všetkej svojej energie. A nemálo ľuďom ich hudba robí radosť.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Tibor_K.
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 13. 07. 2010
Príspevky: 40
Bydlisko: Hankovce

PríspevokZaslal: 13 07, 2010, 8:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja cvičím mladežnícky zbor.....a spievame v nedelu jednu pesnicku na príjmanie... tak neviem čo je na tom zlé....?..... Sad
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Stella
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 08. 2010
Príspevky: 50
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 06 08, 2010, 13:55    Predmet: Odpovedať s citátom

František napísal:
Mate pravdu, ze texty JKS piesni dogmaticky 70 rokov pozadu (vtedy sa hrozilo peklom a co ja viem ešte cím) a takisto ako organista priznávam, ze by nebolo odveci ich nie pozmenit!!!, ale vymenit, z ucty ku basnikom krestansej moderny, ktori tieto basne pisali. Som totoiz (opat radikalne Very Happy ) proti akemukolvek zasahu do toho textu, castokrat uplne nezmyselnemu vid. 317.
Preto by asi upne najlepsim riesenim bolo, aby sa!!!naraz!!!, nie po jednom(ako to sa to dnes na Slovensku robi) texty prepisali tak, aby vyhovovali modernej cirkevnej dogme.

Chcela by som vás poprosiť, aby ste boli opatrnejší vo vyjadrovaní, lebo tieto vety vyznievajú úplne ináč, ako ste pravdepodobne zamýšľali.

Neviem o tom, že by texty piesní v JKS boli dogmaticky 70 rokov pozadu. Od vzniku JKS sa toho v katolíckej vierouke až tak veľa nezmenilo (asi najznámejšie zmeny sú dogma o nanebovzatí Panny Márie a vyhlásenie pápeža Jána Pavla II. o nemožnosti kňazského zvätenia žien - myslím, že ani v prvom vydaní JKS by sme nenašli nič, čo by týmto "vieroučným aktualizáciám" odporovalo). Učenie viery o posledných veciach (teda aj o pekle) sa určite nezmenilo.

Hovoriť o zmene dogmy je tak celkovo trochu mätúce. Katolícka vierouka sa vyvíja v tom zmysle, že sa pridávajú nové dogmy a existujúce dogmy sa môžu zovšeobecniť, prehĺbiť alebo konkretizovať. Ale určite nie je možná taká zmena, že pred 100 rokmi sme mali nejakú dogmu a tá už neplatí, alebo platí jej opak.

Neviem, čo ste mali na mysli pod pojmom "moderná cirkevná dogma". Asi ste chceli poukázať na problémy používania JKS v pokoncilovej liturgii, alebo na pastoračné problémy JKS. To ale s dogmatikou nemá nič spoločné. Ani liturgické reformy, ani nové pastoračné spôsoby sa nesmú chápať ako prejav toho, že Cirkev opustila alebo zmenila svoje dogmy - to je totiž nemožné.
_________________
neorganistka

"Katolícka Cirkev je nevestou zdravého rozumu." (G.K. Chesterton)
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
AlbertSobek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 02. 2009
Príspevky: 237
Bydlisko: Hertník

PríspevokZaslal: 06 08, 2010, 14:27    Predmet: Odpovedať s citátom

[quote="Stella...Neviem o tom, že by texty piesní v JKS boli dogmaticky 70 rokov pozadu. Od vzniku JKS sa toho v katolíckej vierouke až tak veľa nezmenilo - ...myslím, že ani v prvom vydaní JKS by sme nenašli nič, čo by týmto "vieroučným aktualizáciám" odporovalo). Učenie viery o posledných veciach (teda aj o pekle) sa určite nezmenilo...
....Ani liturgické reformy, ani nové pastoračné spôsoby sa nesmú chápať ako prejav toho, že Cirkev opustila alebo zmenila svoje dogmy - to je totiž nemožné.[/quote]

Veľmi dobrý príspevok na správnom mieste.
V plnej miere s ním súhlasím.

Albert
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 25 03, 2013, 7:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Po zmene farara to vyzera lepšie. Bol som za nim a povedal som mu, že takto to ďalej nemôže isť. Reku načo sa terigam na kurzy kantorov a organistov, keď aj tak to maju všetci v našej farnosti v pr.eli

Takže teraz keĎ ide hrať spevokol, pridu za mnou a povedia mi, čo idu hrať. A ja im poviem- dobre, alebo zle a hrať nebudu
Stalo sa v prvu pôstnu nedelu, že začali hrať dajaky blud, či čo to a po omši som prišiel, že to akože čo malo znamenať? Odpoveď typu: "Boli to kľudne pesničky a viac sme sa nad nimi nezamyšlali" som musel manifestovať zdvihnutým hlasom: "Tak aj ticha noc je kľudna, asi ju zahrajem na druhu pôstnu nedelu". Tak či onak, svitlo nam na lepšie časy Smile
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
LuMa
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 02. 2008
Príspevky: 88
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 25 03, 2013, 14:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Lukáš, chápem Vás. Inak, na margo Vášho predchádzajúceho vstupu, keď ste spomínali zostavu 30 spevákov plus inštrumenty...
Pekný prejav nie je o počte spevákov - i keď prirodzene, ak sú to dobrí speváci, zbor má svoju silu - to je bez debaty.

Ale ak sú dobrí speváci, stačia aj štyria a prednes môže byť krásny a vkusný. V prípade tých vašich mládežníkov teda chyba bude kdesi inde, nie v počte...

Držím palce... Smile

Lucia Fojtíková
Bratislava - Ružinov
zbor MannaNa - Sv. Vincenta de Paul
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
AlbertSobek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 02. 2009
Príspevky: 237
Bydlisko: Hertník

PríspevokZaslal: 25 03, 2013, 14:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Netrpezlivo čakáme iste všetci okolo hudby,
na názor Svätého Otca Františka.



Albert
_________________
Tu veriacim vyludzuješ tón, vedz, že nehráš len pre seba!
Vždy čisto, prosto, zbožne hraj, tak vznes ich ducha do neba!
(Nápis na starom organe)

Ukáž mi, ako spievajú tvoji veriaci
a ja ti poviem akým si organistom.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
LuMa
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 02. 2008
Príspevky: 88
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 25 03, 2013, 15:21    Predmet: Odpovedať s citátom

To je pravda. Ale obávam sa, že niektorí diskutéri môžu byť sklamaní...

František je iný tip ako Benedikt a zatiaľ som neobjavila, žeby mal nejaké hlbšie hudobné vzdelanie, navyše pochádza z kontinentu, kde hudba je trochu emocionálnejšia, podobne ako ľudské prejavy. Ja osobne tipujem, že nebude mať tendenciu zasadzovať sa o častejšie používanie gregoriánu...

I keď, je to zároveň pápež mnohých prekvapení a zmien, možno nás prekvapí aj v hudbe...

Počkajme si. Smile

Lucia Fojtíková
Bratislava - Ružinov
zbor MannaNa - Sv. Vincenta de Paul
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 25 03, 2013, 16:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Samozrejme, nebavime sa tu o počtoch, ani o ničom inom. Ja stale hovorim, že v kostole strpim všetko, čo bude mať uroveň. Uroveň môže mať aj solovy spev jedneho spevaka, a rovnako uroveň nemusi mať spev 40 členneho zboru. Pre mňa za mňa nech je aj metalova omša (čo by som koniec koncov privital), ak bude repertoar v zhode s kresťanstvom, texty budu suhlasiť s textami v omši a nebude to vyzerať ako na koncerte
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Nová duchovná pieseň - mládežnícka hudba Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Strana 10 z 10

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.17 sekúnd