Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 372 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Znotovany mladeznicky spevnik.
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Nová duchovná pieseň - mládežnícka hudba

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Znotovany mladeznicky spevnik. Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
LuMa
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 02. 2008
Príspevky: 88
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 22 02, 2008, 15:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Verim Ti... Myslim to vazne. Neviem, mozno to teraz nie je pre mna dolezite. Ale studium akehokolvek jazyka chce aj cas... A ja ten cas momentalne naozaj nemam. Mozno raz... Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
merilin
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 29. 06. 2009
Príspevky: 28
Bydlisko: Hranovnica

PríspevokZaslal: 06 07, 2009, 15:52    Predmet: Odpovedať s citátom

ahoj ja somvelmi spokojna so Spievatkom,viem ze tam su len akordy ale myslim ze si taka sikovny ako ja a dokazes si k tomu napisat aj pravu ruku drzim palce!!!na niektore pesnicky t noty mozem poslat :-)keby nieco moj mail je gavalierik@gmail.com..a mam na teba jednu prosbu:::ak bysi mala noty k piesni Odpočinutie večné....tak mi ich pošli dakujem vopred..
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Andrej77777
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 04. 2010
Príspevky: 1
Bydlisko: Gajary

PríspevokZaslal: 02 04, 2010, 13:45    Predmet: Odpovedať s citátom

Dovolím si zapojiť sa do tejto diskusie a konečne trošku konkrétnejšie ozrejmiť ako je to s tými mládežníckymi pesničkami. Tak podľa môjho názoru tá v hodnosť alebo nevhodnosť mládežníckych piesni pre liturgické účeli je asi o tom, že do liturgie sa isto nehodia niektoré "gospelové" piesne v ktorých sa spieva o kvetinkách, obláčikoch a všeličom inom len o Bohu ako keby sa tam dotičný speváci hanbili spievať. Asi toľko by som povedal k tejto téme.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
LuMa
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 02. 2008
Príspevky: 88
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 04 04, 2010, 16:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Pozdravujem Andrej. Vcelku súhlasím, i keď by sa mi žiadal konkrétny príklad piesne... Čo sa týka piesní s textom pre mladých až dospelých, v tejto oblasti žiadnu takú pieseň nepoznám. Väčšinou všetky sú o Bohu a to nehovorím o chválach - to sú priam vyznania lásky, či už Otcovi alebo Ježišovi...

Čo sa týka detských piesní (ktoré obsahujú aj takéto témy, i keď podotýkam, že takmer vždy sa v texte vyskytuje aj Boh a zmysel textu s Ním spojený), mám dojem, že tu sa žiada istá zhovievavosť. Čo tým myslím?

Tak ako dovoľujeme deťom v kostole sa pohrať s knižočkou, dovolíme im piť (čo my dospelí si zväčša nedovolíme, pravda pokiaľ nám od smädu nepríde nevoľno), dovoľujeme v detských textoch aj obláčiky, zvieratká či kvetinky. Osobne na tom nevidím nič zlé, pokiaľ to všetko vedie k tomu, aby si deti vytvárali k Bohu vzťah a aby sa návšteva chrámu pre nich nestala traumatickým zážitkom (kde musia sedieť úplne strnulé a pomaly nedýchať) ale aby sa z návštevy chrámu stal pre nich prirodzený návyk - tak ako potrebujeme dýchať.

Mám pocit, že v dnešnej dobe treba vedieť veľmi citlivo skĺbiť náročné hudobné kusy a veci, ktoré si ľudia radi zaspievajú. My hudobníci máme neľahkú úlohu: na jednej strane prinášať náročné veci (aby sa úroveň chrámovej hudby a vkus ľudí tríbil a dvíhal), na druhej strane však by sme nemali zabúdať na ľudí - treba im prinášať aj piesne, ktoré majú radi a ktoré majú šancu ich osloviť.

Myslím, že to je dôležité - hudba má osloviť ľudí v chráme. A pokiaľ má text o Bohu a oslovuje ich - taká pieseň môže v človeku vykonať veľa pozitívneho.

Inak krásne sviatky. Very Happy

Lucia Fojtíková
Mládežnícky spevokol Trnávka
Bratislava-Trnávka
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
AlbertSobek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 02. 2009
Príspevky: 237
Bydlisko: Hertník

PríspevokZaslal: 04 04, 2010, 18:04    Predmet: Odpovedať s citátom

LuMa napísal:
....tu sa žiada istá zhovievavosť. Čo tým myslím?

Tak ako dovoľujeme deťom v kostole sa pohrať s knižočkou, dovolíme im piť (čo my dospelí si zväčša nedovolíme, pravda pokiaľ nám od smädu nepríde nevoľno), dovoľujeme v detských textoch aj obláčiky, zvieratká či kvetinky. Osobne na tom nevidím nič zlé, pokiaľ to všetko vedie k tomu, aby si deti vytvárali k Bohu vzťah a aby sa návšteva chrámu pre nich nestala traumatickým zážitkom (kde musia sedieť úplne strnulé a pomaly nedýchať) ale aby sa z návštevy chrámu stal pre nich prirodzený návyk - tak ako potrebujeme dýchať.



"Príklad v praxi" sme mohli počuť v 5. pôstnu nedeľu na SRo. z Petržalky. Počas prenosu, pravdepodobne to isté dieťa, sústavne vyrušovalo, pobehovalo, pokrikovalo. Iste malo z návštevy chrámu netraumatický, prirodzený zážitok. Čo na tom, že traumatický zážitok malo zvyšných 99% veriacich spolu s kazateľom (p.provincialom salezianov) a celým Slovenskom pri rozhlas. prijímačoch!
Mám skúsenosti s účasťou detí na bohoslužbách na vidieku. Tam sú deti vedené práveže návykom disciplíny, slušnosti a istých hraníc v správaní a nemyslím, že sedia strnulo a pomaly nedýchajú. Naopak dýchajú a spievajú s plných pľúc.(ako v mojom kostole túto V.Noc.)
Mestské deti pod vplyvom modernej výchovy (čo je vlastne rozmazlenosť a nadbiehanie) vymýšľajú potom čo im na um zíde nielen v správaní ale aj v speve.
Takéto "vedenie a výchova" detí rok po roku až do dospelosti končí tým, že ony nám určujú pravidlá spravania a spievania a modlenia. My sa len útrpne prizeráme ich "vyvádzaniu". Viď správanie mládeže k pedagógom v petržalských školách!
Čudujeme sa, že nám prerastli cez hlavu? Myslím, že ocko má ohýbať Janka a nie Janko tatka a mamku. Pravidlá správania sú dané a známe, nevylepšujme ich;
má to opačný efekt. Keď sa možno správať ľubovoľne, potom možno aj spievať, čo nám slina na jazyk prinesie...

Albert
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
LuMa
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 02. 2008
Príspevky: 88
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 04 04, 2010, 22:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Albert, úplne súhlasím. Hoci sama ešte deti nemám, som už dlhoročný pozorovateľ rodičov a detí a neraz mám pocit, že dnešná "moderná" výchova je príliš liberálna.

Najmä mám už dlhšie pocit, že mladí čím ďalej tým viac strácajú úctu voči starším. A akosi postrádajú rešpekt voči bohatším skúsenostiam a zrelosti nás starších (ba dokonca aj vedomostí). Mám s tým osobnú skúsenosť. Musím veru priznať, že ja som v mladšom veku mala väčší rešpekt voči starším...
Ale nechcem zovšeobecňovať, neplatí to pre všetkých.
A z druhej strany, je dosť možné, že aj medzi mojimi rovesníkmi sa našli podobne "neúctiví" mladí...

A rovnako prosím aj Vás Albert, nezovšeobecňujte, čo sa týka výchovy v mestách. Možno nebudete veriť, ale konkrétne v Bratislave žije nemálo normálnych ľudí a ľudí, ktorí vychovávajú deti aj s láskou aj prísne.
A verím, že raz sa medzi nich zaradíme aj my s manželom. Nuž ale, ľahko sa to hovorí, keď človek ešte deti nemá, však? Takže sama uvidím, hádam...

Azda na záver posledná myšlienka: žiaden extrém nie je dobrý. A všimnite si, ľudstvo sa vo všeobecnosti temer vždy rúti od jedného extrému k druhému. Kedysi napr. rodičia určovali svojim deťom aj manželských partnerov. Dnes sa niektorí pomaly neodvážia decku buchnúť po zadku, i keď to naliehavo potrebuje.

Osobne nemám rada extrémy. Ani jeden z tých, čo som ako príklad uviedla.
Ale nechcem ani súdiť. Nemyslím si, že som dokonalá, tak prečo to mám žiadať od druhých?

Lucia
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Miroslav
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 04. 2010
Príspevky: 1
Bydlisko: Tichy Potok

PríspevokZaslal: 07 04, 2010, 13:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Pozdravujem všetkých. Mohol by som niekoho poprosiť o nejaké mladežnícke (detské) pesničky k bohoslužbám? Nič náročné, aby sme sa to dokázali naučiť, aj moja dcéra na synťakoch.
Na nete je veľa toho, ale iba s gitarou. My chceme na synťaky (keybord), podľa možnosti už zharmonizované. Stránka jasaj na geocities už nefunguje.
Bol by som veľmi vďačný, keby mi to prišlo mailom na anaxios@azet.sk
Ďakujem Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Nová duchovná pieseň - mládežnícka hudba Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Strana 7 z 7

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.22 sekúnd