Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 412 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Rytmus
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Ako hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Rytmus Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 11 06, 2007, 9:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Maria napísal:
Joozi, myslim ze si pouzil dost silne slova ked si napisal “Nikdy nehrám ináč ako je to v notách.”

Použil som ich preto, lebo si to môžem dovoliť. Rozumej, že mám za sebou odvedenú viacročnú prácu, kým som dospel do tohto stavu. Samozrejme, že na začiatku sa pretekať s ľuďmi nedá, lebo je to nedôstojné. Ale za vyše 3 roky sa dajú ľudia vyformovať. Hrávam na dedine, poznám sa s ľuďmi. Zvykli sme si na seba a okrem piesne 131 spievame v rytme. Niekedy lepšie niekedy nie až tak, veľa závisí od tvrdohlavých jednotlivcov so silnými hlasmi. Ešte že u nás je to len 1 teta Laughing.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 11 06, 2007, 12:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Prešlo niekoľko mesiacov a ľudia so "silnými" hlasmi prestali spievať... A je svätý pokoj a spieva sa tak, ako sa má... Bohu vďaka! Na okraj: v tejto farnosti pred našim príchodom hrávala (samozrejme ešte hrá) jedna organistka, ktorá sa snažila ľudí vychovať... Bohužiaľ - presne ten problém - žena za organom... Nehráva zle, ale chlapská osádka chóru (na ktorý ženy ani nechodia) ju odignorovala. Keď som tam potom prišiel aj s kamarátom, pokračovali sme v správnom štýle a ľudia sa naučili. A tí, čo nám robili tú medvediu službu, tí už radšej nespievajú. Bohužiaľ - svoje robí aj registrácia 8+8+8+8... Potom je ťažké sa čudovať, že sa ľudia nechytia a naťahujú.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 11 06, 2007, 13:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Fero napísal:
Prešlo niekoľko mesiacov a ľudia so "silnými" hlasmi prestali spievať... A je svätý pokoj a spieva sa tak, ako sa má... Bohu vďaka! Na okraj: v tejto farnosti pred našim príchodom hrávala (samozrejme ešte hrá) jedna organistka, ktorá sa snažila ľudí vychovať... Bohužiaľ - presne ten problém - žena za organom... Nehráva zle, ale chlapská osádka chóru (na ktorý ženy ani nechodia) ju odignorovala. Keď som tam potom prišiel aj s kamarátom, pokračovali sme v správnom štýle a ľudia sa naučili. A tí, čo nám robili tú medvediu službu, tí už radšej nespievajú. Bohužiaľ - svoje robí aj registrácia 8+8+8+8... Potom je ťažké sa čudovať, že sa ľudia nechytia a naťahujú.


Chcelo by to + oktava a superoktava
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 11 06, 2007, 16:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Peter Vymazal napísal:

Chcelo by to + oktava a superoktava


Presne tak som to riešil a hneď od začiatku: Principál+Oktáva+Super I. Teraz, keď je už situácia kľudnejšia, aj na plný kostol stačí P8+O4. Cez všedné dni dokonca principály ani netreba použiť (ale vždy registrujem 8+4) a ľudia idú...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 11 06, 2007, 18:15    Predmet: Re: Rytmus Odpovedať s citátom

Maria napísal:

Peter, ja som zena a ja akceptujem Tvoj nazor. Jednoznacne si za tymto nazorom stojis a ja Ti ho neberiem. My zeny sme dobre v inych veciach... a vedz, ze v dnesnej dobe uz dokazeme robit skoro vsetko co muzske pohlavie. Takze si prilis nefand, lebo jedneho dna sa moze stat, ze budes otvarat oci nadtym co zena dokaze... Laughing



maria, mozno mas pravdu, ale to by si niektore zeny museli trosku vstupit do svedomia a obcas si dat poradit... CEST VYNIMKAM.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Radka Horakova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 04. 06. 2007
Príspevky: 213
Bydlisko: Poprad - Veľká

PríspevokZaslal: 12 06, 2007, 11:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Mne sa pri takomto úsilí dodržiavať tempo už veľakrát stalo, ze mi povedal kňaz, starší kolegovia - organisti, alebo aj ľudia, že prečo to, alebo to, hrám tak a tak, keď to tak nikto nehrá. Ale ja si stojím za svojím a snažím sa rytmus dodržať a ľudia sa snažia tiež. A ešte jedna poznámka. Som žena - hrám pedál, nebojím sa zaplnúť mixtúru a dokonca ani jazyky, viem improvizovať... Myslím, že na tomto fóre by nemal nikto nikoho podceňovať a ani seba preceňovať. Toto nemá medzi nami miesto. A založenie fóra - žena za organom pokladám za maximálne nevhodné.
_________________
Radka Horáková, organistka v Kostole sv. Cyrila a Metoda v Poprade a sv. Michala v Gánovciach


Naposledy upravil Radka Horakova dňa 02 03, 2008, 12:38, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 12 06, 2007, 11:37    Predmet: Odpovedať s citátom

radka napísal:
Mne sa pri takomto úsilí dodržiavať tempo už veľakrát stalo, ze mi povedal kňaz, starší kolegovia - organisti, alebo aj ľudia, že prečo to, alebo to, hrám tak a tak, keď to tak nikto nehrá. Ale ja si stojím za svojím a snažím sa rytmus dodržať a ľudia sa snažia tiež. A ešte jedna poznámka. Som žena - hrám pedál, nebojím sa zaplnúť mixtúru a dokonca ani jazyky, viem improvizovať... Myslím, že na tomto fóre by nemal nikto nikoho podceňovať a ani seba preceňovať. Toto nemá medzi nami miesto. A založenie fóra - žena za organom pokladám za maximálne nevhodné.



klobuk dole pred tebou...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
petoSova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 08. 2006
Príspevky: 241
Bydlisko: Trenčín-Juh

PríspevokZaslal: 19 05, 2010, 14:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Ešte k tej žene sa vrátim. Nezabudnime, že popredná interpretka organovej hudby na Slovensku je tiež žena... Emília Dzemjanová.... Takže nech si myslí, kto chce čo chce ja nerozdeľujem ľudské znalosti podľa pohlavia. To je veľmi pomýlený postoj.

No a s tým rytmom. Nedovolím si povedať, že nikdy nehrám ináč ako je to v notách, dopúšťam sa nevedomých a občas aj vedomých chýb, ale čo sa týka tréningu JKS piesní, každú čo sa učím, učím sa spoločne s rátaním a dôsledne sa snažím naučiť jednotlivé doby presne. Na omši sa už jednotlivé odchýlky takmer vždy dostavia a občas sú aj žiadúce. Dlhšie odsadenia prípadne podržať tón, ale snažím sa to obmedziť, ide o to aby som ľudí úplne neodradil od spevu.

Na druhej strane ak ľudia vycítia ten rytmus piesne tak sa človek až čuduje ako dobre to všetko funguje, relatívne presné nástupy, jednotný spev.... Ale to sú zatial výnimočné situácie, dúfamže ich časom bude viac a viac.
_________________
Peter Sova, organista vo farskom kostole sv. Rodiny - Trenčín - Juh; http://www.ksrtn.sk/index.php
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Ako hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2
Strana 2 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.14 sekúnd