Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 319 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Traktúra
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Náuka o organe - organológia

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Traktúra Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
petoSova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 08. 2006
Príspevky: 241
Bydlisko: Trenčín-Juh

PríspevokZaslal: 05 05, 2009, 15:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Peter Vymazal napísal:
petoSova napísal:
O tom cítení tých ventilov je pravda ale ja by som sa nehneval ani s elektrickou traktúrou. Podľa mňa je to v dnešnej dobe veľmi dobré riešenie. Nikoho o tom nepresviedčam len si to ako neodborník myslím.


áno, elektrická traktúra je tiež fajn, ale to môžme hrať aj na zrekonštruovanej dobrej pneumatike.... mechanika je mechanika....


Áno to je fakt môžem hrať aj na pneumatike, ale tie sú podĺa mňa zas pomalšie ako elektronická traktúra..... Ale mechanika je všeobecne odporúčaná aj na novostavbách pokiaľ viem, takže súhlasím... Mechanika je mechanika.
_________________
Peter Sova, organista vo farskom kostole sv. Rodiny - Trenčín - Juh; http://www.ksrtn.sk/index.php
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
stefan.ilas
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 11. 2008
Príspevky: 87
Bydlisko: Beharovce (prechod. Košice)

PríspevokZaslal: 28 08, 2009, 0:33    Predmet: Odpovedať s citátom

joozi napísal:
Naproti tomu na elektrike si hráš pohodlne ako na synťáku


Toto hadam nepotrebuje komentar!


Naposledy upravil stefan.ilas dňa 22 02, 2013, 14:21, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
petoSova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 08. 2006
Príspevky: 241
Bydlisko: Trenčín-Juh

PríspevokZaslal: 28 08, 2009, 19:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Citácia:
Tak TOTO hadam nepotrebuje komentar!!!
Ked som si to precital, mi prislo doslova zle!


Smile Ale zas to hádam netreba dramatizovať všetko má svoje klady aj zápory, niekomu sa páči to niekomu iné. Človeku je vo svete zo všeličoho zle, keby mu malo byť ešte aj z tohoto Very Happy, tak katastrofa. Berte to s humorom. Nie, že sa zas niekto nahnevá Wink
_________________
Peter Sova, organista vo farskom kostole sv. Rodiny - Trenčín - Juh; http://www.ksrtn.sk/index.php
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 06 09, 2009, 9:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Najlepšia mechanika samozrejme... pokiaľ je naštelovana... Ale aj elektrika ma svoje vyhody... napr. hlavne v tom, že môže mať milion spojek... Najhoršia je aj tak pneumatika... podľa mňa
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
stefan.ilas
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 11. 2008
Príspevky: 87
Bydlisko: Beharovce (prechod. Košice)

PríspevokZaslal: 08 09, 2009, 20:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Mat milion spojok nieje velmi velka vyhoda si myslim. Napr pri 2-manualovom organe vam uplne staci 3. I-P, II-P, I-II. Mat ich milion (ako napr pri organe v Chrame sv. Jakuba v Levoci, kde maju 33 registrov a 27 spojok, ak dobre pamatam) je zbytocne.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
MartinBako
administrátor portálu
administrátor portálu


Zaregistrovaný od: 23. 08. 2006
Príspevky: 216
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 10 09, 2009, 16:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak mať aj super a subspojky, najmä u romantických organov, ktoré boli tak konštruované je veľká výhoda... Možno v intenciách organového hnutia prenikli aj k nám myšlienky že používať oktávové spojky treba iba v obmedzenej miere. No pravdou je, že (neskoro)romantické nástroje s takýmito spojkami počítajú. Preto ak máte organ zo Sub a super spojkami neváhajte ich používať.
Zásada, všetko z mierou a vkusom, samozrejme platí.

/PS:/ Dnes sa opäť navracia tendencia stavať aj oktávové spojky. Síce v obmedzenej miere, ale stavajú sa:
Pre ilustráciu oktávové spojky v Dóme sv. Martina v Bratislave:

(všetko subspojky /16´/)
I / I*
III / I*
III / II*
III / III*
IV / I
IV / IV
III / P Super (4´)*

* mechanické
neoznačené - elektrické
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
stefan.ilas
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 11. 2008
Príspevky: 87
Bydlisko: Beharovce (prechod. Košice)

PríspevokZaslal: 13 09, 2009, 23:21    Predmet: Odpovedať s citátom

mbako napísal:
Tak mať aj super a subspojky, najmä u romantických organov, ktoré boli tak konštruované je veľká výhoda... Možno v intenciách organového hnutia prenikli aj k nám myšlienky že používať oktávové spojky treba iba v obmedzenej miere. No pravdou je, že (neskoro)romantické nástroje s takýmito spojkami počítajú. Preto ak máte organ zo Sub a super spojkami neváhajte ich používať.
Zásada, všetko z mierou a vkusom, samozrejme platí.

/PS:/ Dnes sa opäť navracia tendencia stavať aj oktávové spojky. Síce v obmedzenej miere, ale stavajú sa:
Pre ilustráciu oktávové spojky v Dóme sv. Martina v Bratislave:

(všetko subspojky /16´/)
I / I*
III / I*
III / II*
III / III*
IV / I
IV / IV
III / P Super (4´)*

* mechanické
neoznačené - elektrické


Viem, spojky su niekedy velmi uzitocna vec. Ale mat ich "milion"...nieje to uz trochu prehnane? Nieje dobre, ak je viacej spojak ako registrov. Ci sa mylim?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Chamades
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 08. 2009
Príspevky: 403
Bydlisko: Žilina/Rossenberg

PríspevokZaslal: 30 06, 2010, 18:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Martin Bako má pravdu...myslim je to rozhľadený človek čo sa týka organologie ale....poznámka ku kolegovi Iľašovi-neviem kde to slovesko je vonku vo svete sú zdravé a moderné trendy na slovensku sa však stále podaktorý stavajú organy určené len pre minimum organovej literatúry....ja si myslím že takéto spojky u trojmanuálového organa sú skvelé:
II-I 8
II-I 4
II-I 16
III-I 8
III-I 4
III-I 16
III-II 8
III-II 4
III-II 16
II-II 4
II-II 16
III-III 16
III-III 4
I-I 4
I-P
II-P
III-P

Myslím užitočné a efektné prer zvuk organa lebo ked máš napríklad len kornet bez osmišky a len s malou setimou a ked ho sieahneš na I. alebo II.manual tak vo výškach to znie geniálne a tú septimu-umelo vytvorenú krásne počuť...2 2/7.Myslíte prečo francúzsky organisti ako Widor alebo Vierne-nebáli sa hrať vo výškach...toť môj názor rád by som púočul reakciu
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Chamades
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 08. 2009
Príspevky: 403
Bydlisko: Žilina/Rossenberg

PríspevokZaslal: 30 06, 2010, 18:03    Predmet: Odpovedať s citátom

stefan.ilas napísal:
Mat milion spojok nieje velmi velka vyhoda si myslim. Napr pri 2-manualovom organe vam uplne staci 3. I-P, II-P, I-II. Mat ich milion (ako napr pri organe v Chrame sv. Jakuba v Levoci, kde maju 33 registrov a 27 spojok, ak dobre pamatam) je zbytocne.


kolega vy snád neviete aký tie spojky majú zmysel a účinok to snád asi neviete a je mi to ľúto že toto konzervatorista takto myslí
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Náuka o organe - organológia Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.13 sekúnd