Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 449 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Bude sa spievať o 30 rokov? / Cirkev vymiera?
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Rôzne témy - nezaradené

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Bude sa spievať o 30 rokov? / Cirkev vymiera? Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
PavolT
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 09. 2008
Príspevky: 231
Bydlisko: PB

PríspevokZaslal: 20 07, 2010, 13:44    Predmet: Odpovedať s citátom

joozi napísal:
Navrhoval by som z Pavlovej vety vypustiť slovo "mladých" a zmierniť slovo "pribrzdene", a potom by to bolo bližšie pravde:

"S určitosťou môžeme povedať že veľa ľudí zmýšľa takto neusmernene..."

OK, beriem.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
MartinPivka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 01. 2009
Príspevky: 390
Bydlisko: Považská Bystrica

PríspevokZaslal: 20 07, 2010, 14:14    Predmet: Odpovedať s citátom

asobek napísal:

Kolega Simplicity
skutočne pekne a múdro píšeš, vrele s Tebou súhlasím.
Zároveň Ti verejne ďakujem za Tvoju aktivitu a snaženie.

Albert

uff...tolko chvaly Smile.. no vdaka.. Smile
_________________
Martin Pivka, organista v Považskej Bystrici
----------
Čo pokladali za posvätné generácie pred nami, ostáva posvätné a významné aj pre nás a toto nemožno len tak z ničoho nič navždy zabudnúť alebo sa stať škodlivým...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
AlbertSobek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 02. 2009
Príspevky: 237
Bydlisko: Hertník

PríspevokZaslal: 20 07, 2010, 14:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Frantisek Beer napísal:
na Slovensku je pár kostolov, kde je hudba naozaj na úrovni[/b]. Kde na každej omši počuť stále perfektnú a stále novú improvizáciu, nové zvuky, farby.
Vtedy to poslucháča doslova opantá a nič mu nevadí, pretože ho stále niečo nové zaujme....

Škoda, pán kolega, že ste nevymenoval tých pár kostolov, aby sme to mohli lepšie posúdiť....
Ináč je ale zaujímavé, že zapájanie sa do liturgického spevu je väčšie na vidieku ako vo väčších mestách, ako to všetci vieme. Hoci "vidieckým" organistom nejaká tá vlastnosť k dokonalosti chýba, celkový dojem z liturgie je lepší. Perfektná improvizácia nie je všetko, ani stále nové zvuky donekonečna sa nedajú produkovať



.....Ešte však niečo na adresu mladých - ak im podľa vás tak vadí organový zvuk, prečo sú všetky organové koncerty z väčšej časti obsadené poslucháčmi vo veku od 20 do 50 rokov ?


Návšteva organového koncertu je iný level ako aktívná účasť na sv. omši. Na koncerte stačí byť ticho, nevyrušovať s mentolkami a poznámkami.
Pri sv.omši je potrebné s vierou otvoriť spevník a s oduševnením zaspievať na slávu Boha hoci neumelým hlasom. Vyžaduje to väčšiu námahu, ako trpná účasť na koncerte.

Albert
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 20 07, 2010, 15:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Kolega asobek, zle cituješ, miešaš citácie so svojím textom a potom je nejasné, kto čo povedal. Keď cituješ niekoho, tak jeho text umiestni medzi tagy quote a /quote v hranatých zátvorkach. Potom pod to napíš svoj text.

A k tvojmu poslednému príspevku: súhlasím s tým, že na vidieku sa ľudia aktívnejšie zapájajú do liturgie a zvlášť do spevu avšak netvrdil by som, že celkový dojem z liturgie je lepší. To, že spieva viac ľudí a hlasnejšie predsa nie je všetko. Podstatné je predsa povznesenie sa k Bohu. Možno niekto v meste, kde sa takmer nespieva, sa v tichosti povznesie k Bohu len vďaka počúvaniu alebo tichému spevu. Miesto toho, človek, ktorý len mechanicky nahlas spieval na omši ale jeho myšlienky boli zamerané len na spev ako taký alebo na niečo úplne iné, sa s Bohom vôbec nemusel stretnúť.

Vyvstáva tu vlastne otázka, kedy je liturgia dobrá? Jeden zlý príklad prezentovala istá pani, ktorá po jednom pohrebe prehlásila: "To bul ale dobrý pohreb - tak sme sebe poplakali!"
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 20 07, 2010, 15:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Ferku, súhlasím s tebou a veľmi sa mi páči tvoj záver:

Frantisek Beer napísal:
Podľa mňa je najhoršia snaha silou mocou udržať tradíciu. Nebojme sa nových vecí.

Ako tak rozmýšľam nad účasťou ľudu na dedinách a v mestách, napadá mi, že možno na to vplýva to, že mladá a stredná generácia cestuje do miest za vzdelaním a prácou a po nej zájdu na omšu práve v tom meste. Inými slovami, myslím, že v mestách nie je viac veriacich resp. aktívných ľudí, ale sústreďuje sa tam viac ľudí, ktorí tam prichádzajú aj z vidieka. Starší ľudia na dôchodku už do mesta nechodia, a preto tvoria hlavnú zložku osadenstva na dedinách. Neviem, len mi to tak napadlo.

Treba však ešte dodať, že niektorí ľudia z vidieka uprednostnia omšu v meste, lebo tam bývajú lepšie nástroje, lepšia akustika, lepší organista, možno žiadne zazeranie a pod...
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
AlbertSobek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 02. 2009
Príspevky: 237
Bydlisko: Hertník

PríspevokZaslal: 20 07, 2010, 16:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Frantisek Beer napísal:
asobek napísal:
Pri sv.omši je potrebné s vierou otvoriť spevník a s oduševnením zaspievať na slávu Boha hoci neumelým hlasom. Vyžaduje to väčšiu námahu, ako trpná účasť na koncerte.


Toto som nepochopil, prosím o vysvetlenie. Vďaka Wink



Názov témy je: Bude sa spievať o 30 rokov? A nie: Budeme chodiť na koncerty o 30 rokov? V tom je vysvetlenie. (A to nás aj všetkých zaujíma.)

Albert
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
AlbertSobek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 02. 2009
Príspevky: 237
Bydlisko: Hertník

PríspevokZaslal: 20 07, 2010, 16:29    Predmet: Odpovedať s citátom

joozi napísal:
To, že spieva viac ľudí a hlasnejšie predsa nie je všetko. Podstatné je predsa povznesenie sa k Bohu. Možno niekto v meste, kde sa takmer nespieva, sa v tichosti povznesie k Bohu len vďaka počúvaniu alebo tichému spevu. Miesto toho, človek, ktorý len mechanicky nahlas spieval na omši ale jeho myšlienky boli zamerané len na spev ako taký alebo na niečo úplne iné, sa s Bohom vôbec nemusel stretnúť.


Tu sme už na ozaj tenkom ľade. To vie predsa posúdiť, len Ten, ku komu povznášame myseľ, teda Boh.

Albert
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 20 07, 2010, 16:39    Predmet: Odpovedať s citátom

S tenkým ľadom súhlasím, Asobek. A podľa čoho si teda ty zhodnotil "celkový dojem z liturgie" ? Wink
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 20 07, 2010, 22:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Kolega Ferko Beer písal o tom, že v mestách dostanú šancu zbory a kvalitní organisti. O tých organistov nemám takú obavu. Aspon teda dúfam, že práve tých pár kostolov v mestách sa udrží. Problém je so zbormi... Už teraz je problém zohnať do zboru primeraný počet ľudí. Hrám v meste, ktoré má cca 100 000 obyvateľov a v kostole máme až jednu žalmistku? V konkatedrále fungujú 2 zbory, je tam zopár spevákov, ale to je všetko... Čo sa týka nových spevov, tak taktiež ja mám presne opačnú skúsenosť. V mojej rodnej dedine, kde sa hráva(lo) kadejak, keď som prišiel na odpustovú omšu a nasadil tempo, tak ľudia šli presne, dokonca bez môjho spevu. Keď som dal novú pesničku, tak sa ľudia začali zapájať. Raz, keď som začínal, zahral som omšovú pieseň 242, ktorú ľud nepoznal. Stačila výzva kňaza, aby ľudia, ktorí majú JKS, ju zdvihli hore a na obetovanie už kostol hučal. Rozdal som do lavíc antifóny z novej tvorby, ľudia sa chytili... A Prešov? Tam som 2 mesiace skúšal ľud naučiť jednu pieseň, odvtedy prešlo pomaly 5 rokov a spieva to tak 15%, ľud naťahuje ako za žuvačku a niekedy naozaj nemám chuť spievať JKS, pretože dole sa z toho robí paródia. Naposledy som na nedeľnej omši, na ktorej sa ešte spieva, zostal šokovaný, že počas hrania 272 bolo v kostole ticho. Ľud je už taký lenivý, že nemá chuť ani opakovať responz v nedeľnom žalme. Prestal som spievať responz s ľudom. Minulú nedeľu som žalm predspieval a potom držal prvý akord, kým sa ľudia nespamätali, že majú spievať. Je to úplne jedno, či ten responz zopakujem, alebo nie, ľud častokrát nechce spievať. V takom prípade celý žalm odspievam sám a responz zopakujem len na konci. Možno je chyba vo mne, ale stabilne som za tých pár rokov hrával vo viacerých kostoloch, dokonca aj v susednej spišskej diecéze a takéto problémy som nikde nemal.

Na zhrnutie asi len toľko, že nedá sa plošne deliť mentalita dedina/mesto, ale každý jeden kostol navštevujú ľudia, ktorí majú iné zvyklosti a iný prístup ku spevu. V mojom prípade k tomu môže ešte prispievať vplyv môjho predchodcu (a zatiaľ aj kolegu).
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Marian Schwarz
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 20. 02. 2007
Príspevky: 251
Bydlisko: Vyšná 7, Košice- Kavečany

PríspevokZaslal: 21 07, 2010, 0:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Citácia:
Na zhrnutie asi len toľko, že nedá sa plošne deliť mentalita dedina/mesto, ale každý jeden kostol navštevujú ľudia, ktorí majú iné zvyklosti a iný prístup ku spevu. V mojom prípade k tomu môže ešte prispievať vplyv môjho predchodcu (a zatiaľ aj kolegu).


Aj ja si myslím, že dedina/mesto sa nedá fixne deliť... Všetko je o ľudoch, ktorí v tom meste/dedine žijú. Aj s novými spevmi je to tak, v niektorých dedinách to nejde, v niektorých áno, takisto je to s mestom, a nemalý podiel na tom má organista, podľa toho či vie a má snahu k tomu povzbudiť ľud, možno aj svojimi organovými schopnosťami.

Ja osobne nútim ľudí otvárať JKS tak, že napr. na koniec sv. omše, keď sa spieva napr. Mariánska pieseň, a ľudia poznajú skoro z každej piesne len jednu/dve slohy, tak pridám ďalšiu. Prvý takt kým hľadajú pieseň spievam len sám, no potom sa pripoja a spievajú ďalej. Ale je to všetko o mentalite, ako ľudia vnímajú zmysel JKS čo nosia so sebou do kostola.

No kým nepríde niečo rázne od našich nadriadených kňazov a biskupov, čo vysvetlí ľuďom, že JKS sa nenosí len preto, aby iní videli že ideme do kostola, a že kto spieva dvakrát sa modlí, tak žiadny veľký krok vpred sa neudeje.

A čo bude o cca 30 rokov? Konkrétne v našej farnosti to nieje so spevom vôbec zlé, myslím že stredná generácia sa zapája do spevu rovnako tak, ako staršia, a čo je ešte lepšie, stále sa nájdu aj mladí, ktorých počujem spievať z otvorenej JKS keď idem na sv. prijímanie, no stále je ich málo... Ale sú to hlavne tí, ktorých rodičia stoja veďľa nich, a majú tiež otvorenú JKS. Z toho mi vyplýva len jedna vec: Pokiaľ deti vidia v rodičoch že sa aktívne zapájajú, nemajú problém otvoriť JKS a spievať. No keď rodičia len sedia, tak sa azda dieťa nebude unúvať spievať, keď rodičia nemusia..... Takže aj úloha v rodine tu má svoj význam.
_________________
Ing. Marián Schwarz, organista v kostole Petra a Pavla v mestskej časti Košice- Kavečany
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
PavolT
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 09. 2008
Príspevky: 231
Bydlisko: PB

PríspevokZaslal: 21 07, 2010, 10:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Frantisek Beer napísal:
asobek napísal:
[u]Škoda, pán kolega, že ste nevymenoval tých pár kostolov, aby sme to mohli lepšie posúdiť...


Tých pár kostolov som nevymenoval preto, lebo v tom nevidím žiaden praktický zmysel. Je to na kažnom jednom z nás, aby sme hľadali, skúšali a pýtali sa, ako by to asi na tých omšiach mohlo vyzerať. Najhoršie je povedať si - toto už viem, netreba sa zlepšovať ( to platí či pri improvizácii, speve, alebo pri cvičení zdanlivo jednoduchej JKS ).

asobek napísal:
Ináč je ale zaujímavé, že zapájanie sa do liturgického spevu je väčšie na vidieku ako vo väčších mestách, ako to všetci vieme. Hoci "vidieckým" organistom nejaká tá vlastnosť k dokonalosti chýba, celkový dojem z liturgie je lepší.


Som síce ešte veľmi mladý, ale pár kostolov som už navštívil, a napíšem svoj názor :

Na vidieku sa viac spieva, pretože tam ešte pretváva tradícia. Nechcem nikoho uraziť, ale som presvedčený, že málokto zo spievajúcich ( a to sú z 95 percent tie skôr narodené ročníky ) sa zamýšľa nad textom. [i]Že je to naozaj len tradícia, zvyk, o tom môžu svedčiť organisti so snahou o zavedenie nových spevov alebo textov - tieto "novoty" ľud prijma veľmi ťažko.
O pár rokov, keď ľudia, ktorí dnes spev na vidieku držia, už na tomto svete nebudú, nielenže nebude mať kto spievať, ale nebude mať kto chodiť do kostola.

V mestách sa síce teraz spieva menej, avšak ľud je flexibilnejší, lepšie prijma "novoty." Aj zloženie ľudu je trochu pestrejšie, nájde sa oveľa viac mladých. Tí sa síce tak aktívne do bohoslužby nezapájajú, ale o to radšej si vypočujú spev zboru alebo organové prelúdium ( netvrdím, že starší to neocenia - ide len o to, že starší na iné než JKS neboli zvyknutí a preto im vadí, ak si nemôžu zaspievať ). Keďže aj v mestách terajší skôr narodení raz zomrú, o pár rokov budú na bohoslužby chodiť terajší mladí a som presvedčený o tom, že tam už JKS nebude mať šancu. Práve tu podľa mňa dostanú šancu zbory a kvalitný organista - liturgia má zjednocovať - ak všetci "len" počúvajú, sú predsa jednotní.

Čo je však najmarkantnejší rozdiel - na vidieku sú mladí často nútení chodiť do kostola, lebo je to zvyk, v mestách je takýchto prípadov menej. V mestách chodia ľudia na omše z presvedčenia, a to potom aj cítiť.

Prečo mladí nemajú radi piesne z JKS ? Keď JKS vznikala, medzi ľudom boli populárne práve ľudovky. Ako všetci vieme, JKS vychádza najmä z ľudoviek
( napríklad paralela medzi JKS 405 a ľudovkou Pri trenčianskej bráne ).
Keďže pre túto generáciu sú už ľudovky zastaralé, nečudujme sa, že sa im nepáči ani JKS.

V žiadnom prípade nie som za to, aby sa na omši hral rock, alebo podobné žánre, ale liturgická hudba v kostoloch na západ od "východného bloku" svedčí o tom, že sa dá spievať na omši klasický chorál, antifóna, ale aj rytmickejšia pieseň, a na tej bohoslužbe sa potom každý nájde.

Podľa mňa je najhoršia snaha silou mocou udržať tradíciu. Nebojme sa nových vecí. Avšak viem, že je ťažké správne si vybrať - nie všetko nové je totiž dobré, a keď je niečo staré, neznamená to, že je to zlé.


Máš pravdu. Popísal si to presne ako to aj je. V dedine kde hrávam ľudia spievajú dobre, no keď začnem hrať novú pieseň prevracajú očami. Vo farskom kostole v meste spievajú ľudia menej, ale určite sú prispôsobivejší. Mentalita ľudí je rôzna. Stretol som sa s názormi ,,že načo sa učiť nové, šak sme neni v Bratislave" no pár ľudí v kostole si výslovne žiada stále sa učiť. Keby tak poniektorí rozmýšľajú nad ich postojom...
Kňaz im stále hovorí: ,,Ježiš povedal: modli sa a pracuj a tým že spievate sa modlíte, a tým že sa učíte pracujete"
...Pekné vysvetlenie, len keby si to ľudia brali k srdcu...
Asi nám fakt nič neostáva, len sa hromadne obrátiť na kompetentných, nech to riešia.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
dankajakubcova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 02. 2007
Príspevky: 107
Bydlisko: Pohorelá

PríspevokZaslal: 25 07, 2010, 20:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Fero napísal:


Na zhrnutie asi len toľko, že nedá sa plošne deliť mentalita dedina/mesto, ale každý jeden kostol navštevujú ľudia, ktorí majú iné zvyklosti a iný prístup ku spevu. V mojom prípade k tomu môže ešte prispievať vplyv môjho predchodcu (a zatiaľ aj kolegu).

Ferko. veľmi pekne ďakujem, už som začala mať komplexy. Hrávam na dedine , ktorá má cca 1800 obyvateľov- samozrejme do kostola schopných - oveľa menej. Môžem ťa ubezpečiť, že spievame radi a aj celkom dobre - z JKS a celkom fajn nám idú aj nové spevy, ktoré pravidelní účastníci ovládaju -slušný počet - okolo 50. Veľa? Málo? Dobre? Zle, Kto to môže povedať?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 25 07, 2010, 21:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Danka, nemáš mi za čo ďakovať, ak som potešil, som rád. 50 ľudí je myslím si celkom slušný počet na to, aby ste mohli s čistým svedomím povedať: náš ľud prijal nové spevy. Do budúcna sa to bude zlepšovať a myslím si, že sa časom pridajú aj ostatní. Necnosťou Slovákov sú predsudky. Ak by tak nebolo, tak kostoly hučia...
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Rôzne témy - nezaradené Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4
Strana 4 z 4

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.25 sekúnd