Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 423 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Prispospovanie sa ludu (samouk vs. profesional)
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Spev ľudu

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Prispospovanie sa ludu (samouk vs. profesional) Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Chamades
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 08. 2009
Príspevky: 403
Bydlisko: Žilina/Rossenberg

PríspevokZaslal: 27 07, 2010, 14:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Pekné....mna by zaujimalo,prečo ho vyhodili z funkcie organistu...tak potom asi tá"stará,krivá pani" ako ju Tomislav nazýva-bola lepšia ako on??????????????????
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Tomislav
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 03. 2010
Príspevky: 100
Bydlisko: Smižany

PríspevokZaslal: 27 07, 2010, 14:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Chamades napísal:
Pekné....mna by zaujimalo,prečo ho vyhodili z funkcie organistu...tak potom asi tá"stará,krivá pani" ako ju Tomislav nazýva-bola lepšia ako on??????????????????


Naposledy upravil Tomislav dňa 04 10, 2010, 21:01, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
gabbyka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 11. 2009
Príspevky: 90

PríspevokZaslal: 27 07, 2010, 15:21    Predmet: Odpovedať s citátom

nehovorí sa farár ale pán farár, každý človek si zaslúži úctu. A nie je tota stará ale pani organistka.

Čítala som toto fórum, túto diskusiu. Najprv, že nebudem sa do toho miešať ale nedá mi. Píšete, že ste boli za miestnym kňazom, že chcete hrať sám, že chcete byť organista, áno - ísť sa opýtať, či môžete hrať, ale nemáte právo vyhodiť organistku, ktorá tam hrá roky, jednoducho či ste alebo nie študovaný, ktovie ako zdatný, ona má väčšie právo, jednoducho tak to je... Najlepšie by bolo porozprávať sa s organistkou, kňazom za okrúhlym stolom, ako si to predstavujete vy, ako oni a nájsť spoločné riešenie, určite sa nájde, lebo riešenie je vždy. Dať svoje problémy do rúk Boha, ak vám dal túžbu hrať a talent, určite to nie je len tak a niečo sa za tým skrýva, vy to musíte objaviť. Postupne, po krokoch sa dostávať bližšie. A píšete, že to (tie prezývky a posmešné slová) ste nevymysleli vy, ale zborista a kamarát, vy ste im mali povedať, nehovorte tak, sú to ľudia a nie napísať to sem a potom sa vyhovárať na nich. Je to slabošské. Nechcem vás nijako uraziť, odpuste ak áno, ale k ľuďom sa pristupuje srdcom. S niektorými je to ťažké, priznávam, ľudia sú všelijakí ale láskou dosiahnete všetko. Milo, úprimne, pokorne sa porozprávajte s organistkou, neposmievajte sa jej, určite sa to k nej dostalo, preto vás nemusí, poproste, že chcete občas hrať i vy a ukážte, že ste človek. A ešte, vždy ak niekto spieva, má hud. sluch a vie spievať spieva nejaký tón, ak neviete či je to B alebo H či A, dajte to čo sa vám zdá najpravdepodobnejšie, ak môžete, ukončiť predchadzajúcu skladbu tým tónom, ktorý si myslíte, že je ten správny, alebo jemne udajte tón, kňazi sa zvyknú pekne chytiť. Veľa zdaru a málo problémov. So srdcom, nezabudnite....
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Tomislav
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 03. 2010
Príspevky: 100
Bydlisko: Smižany

PríspevokZaslal: 27 07, 2010, 15:34    Predmet: Odpovedať s citátom

gabbyka napísal:
nehovorí sa farár ale pán farár, každý človek si zaslúži úctu. A nie je tota stará ale pani organistka.

Čítala som toto fórum, túto diskusiu. Najprv, že nebudem sa do toho miešať ale nedá mi. Píšete, že ste boli za miestnym kňazom, že chcete hrať sám, že chcete byť organista, áno - ísť sa opýtať, či môžete hrať, ale nemáte právo vyhodiť organistku, ktorá tam hrá roky, jednoducho či ste alebo nie študovaný, ktovie ako zdatný, ona má väčšie právo, jednoducho tak to je... Najlepšie by bolo porozprávať sa s organistkou, kňazom za okrúhlym stolom, ako si to predstavujete vy, ako oni a nájsť spoločné riešenie, určite sa nájde, lebo riešenie je vždy. Dať svoje problémy do rúk Boha, ak vám dal túžbu hrať a talent, určite to nie je len tak a niečo sa za tým skrýva, vy to musíte objaviť. Postupne, po krokoch sa dostávať bližšie. A píšete, že to (tie prezývky a posmešné slová) ste nevymysleli vy, ale zborista a kamarát, vy ste im mali povedať, nehovorte tak, sú to ľudia a nie napísať to sem a potom sa vyhovárať na nich. Je to slabošské. Nechcem vás nijako uraziť, odpuste ak áno, ale k ľuďom sa pristupuje srdcom. S niektorými je to ťažké, priznávam, ľudia sú všelijakí ale láskou dosiahnete všetko. Milo, úprimne, pokorne sa porozprávajte s organistkou, neposmievajte sa jej, určite sa to k nej dostalo, preto vás nemusí, poproste, že chcete občas hrať i vy a ukážte, že ste človek. A ešte, vždy ak niekto spieva, má hud. sluch a vie spievať spieva nejaký tón, ak neviete či je to B alebo H či A, dajte to čo sa vám zdá najpravdepodobnejšie, ak môžete, ukončiť predchadzajúcu skladbu tým tónom, ktorý si myslíte, že je ten správny, alebo jemne udajte tón, kňazi sa zvyknú pekne chytiť. Veľa zdaru a málo problémov. So srdcom, nezabudnite....


Naposledy upravil Tomislav dňa 04 10, 2010, 21:01, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
tomas2607
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 26. 06. 2008
Príspevky: 39
Bydlisko: Studenec 54

PríspevokZaslal: 27 07, 2010, 20:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Tomislav : "moj zlaty", ked sa tato diskusia dostane k tejto pani organistke, ktoru si nam vykreslil skoro ako nejakeho "diabla" tak ty ani "neprdnes" na tom organe, kde chces.. asi si neuvedomujes, aku velku hanbu si mozes narobit tymto jednym prispevkom...ked toto sa dostane navonok, si skoncil aj v tom Spisskom Stiavniku a aj v celom okruhu...organista sa "toci" v cirkevnej oblasti a prave preto si viac sledovany ako ini...pozor na jazyk Tomislav!!! moze Ta to sakramentsky mrziet

vidim, ze pochadzas z mojho obvodu a pan uc. Kopnicky bol aj moj ucitel, tak nerob hanbu Spisu
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Tomislav
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 03. 2010
Príspevky: 100
Bydlisko: Smižany

PríspevokZaslal: 27 07, 2010, 21:23    Predmet: Odpovedať s citátom

tomas2607 napísal:
Tomislav : "moj zlaty", ked sa tato diskusia dostane k tejto pani organistke, ktoru si nam vykreslil skoro ako nejakeho "diabla" tak ty ani "neprdnes" na tom organe, kde chces.. asi si neuvedomujes, aku velku hanbu si mozes narobit tymto jednym prispevkom...ked toto sa dostane navonok, si skoncil aj v tom Spisskom Stiavniku a aj v celom okruhu...organista sa "toci" v cirkevnej oblasti a prave preto si viac sledovany ako ini...pozor na jazyk Tomislav!!! moze Ta to sakramentsky mrziet

vidim, ze pochadzas z mojho obvodu a pan uc. Kopnicky bol aj moj ucitel, tak nerob hanbu Spisu


Od kedy i tykáme?
V živote som urobil najväčšiu chybu, že som sa zoznámil s p.uč. Kopnickým a že som vôbec niekedy na organe hral. Ja si však nemyslím že som urobil až tak zle. Je to asi vážne velký škandál. Zo mna si ludia robily roky posmech takže!!!!!!! a ked som vás tým urazil tak sa ospravedlnujem. Prosím vás nerozširujte to, to ešte nikomu nenapadlo písať do fora take veci


Naposledy upravil Tomislav dňa 04 10, 2010, 21:05, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 28 07, 2010, 8:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Tomislav, na tomto fóre si väčšina ľudí tyká. Tyká si tu 20-ročný s 50-ročným a ty chceš aby sme ti vykali hoci máš 14? Z tvojho prejavu jasne kričí - hoci si to neuvedomuješ - túžba po uznaní. Tak na začiatok začnime tým, že si vytvoríme dobré vzťahy s kolegami na fóre, ktorí poradia, napomenú, atď. Potom si robme dobré vzťahy s kňazmi. To je veľmi dôležité, lebo ináč nikdy nebudeme obľúbení a vždy budú len problémy, nepokoje a napätia. A v neposlednom rade si budujme dobré vzťahy aj s veriacimi, ktorým hráme. Ty potrebuješ byť vľúdny, mierny, pokorný a nie vymáhať si uznanie a autoritu, keď máš 14. Pravdupovediac, vyzerá to smiešne. Začni nenápadne, potichu. Ak si dobrý, postupne sa vymakáš a dostane sa ti aj uznania od ľudu, hoci organista nikdy nemôže čakať nejakú slávu, odmenu, atď. Je to všeto na Božiu slávu nie našu.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
luki93
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 30. 07. 2007
Príspevky: 88
Bydlisko: Prešovský kraj

PríspevokZaslal: 28 07, 2010, 21:38    Predmet: Odpovedať s citátom

sorry tomas..... velmi dorbe ta poznam a viem co si zac.....nesom profesional ani ncit ineho proste TOMAS UKLUDNI SA a skus uvazit preco ta vyhodili z toho kostola???
nechcem to tu rozoberat na verejnosti a konkretne tu an FORE
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
luki93
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 30. 07. 2007
Príspevky: 88
Bydlisko: Prešovský kraj

PríspevokZaslal: 28 07, 2010, 21:49    Predmet: Odpovedať s citátom

A ak sa toto dostane naozaj mojmu i tovju panovi ucitelovi kopnickemu vsetko co si tu napisal nebude to velmi dobre Sad((
Tak vaz slova...a radil by som ti to odstranit!
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Tomislav
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 03. 2010
Príspevky: 100
Bydlisko: Smižany

PríspevokZaslal: 28 07, 2010, 22:04    Predmet: Odpovedať s citátom

luki93 napísal:
A ak sa toto dostane naozaj mojmu i tovju panovi ucitelovi kopnickemu vsetko co si tu napisal nebude to velmi dobre Sad((
Tak vaz slova...a radil by som ti to odstranit!


Naposledy upravil Tomislav dňa 04 10, 2010, 21:04, celkovo upravené 2 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
luki93
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 30. 07. 2007
Príspevky: 88
Bydlisko: Prešovský kraj

PríspevokZaslal: 28 07, 2010, 22:09    Predmet: Odpovedať s citátom

ja mu to rucite nepoviem ale on si to moze precitat
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 28 07, 2010, 22:27    Predmet: Odpovedať s citátom

To že nezahráTE odpoveď v tej istej tónine nie je nejaký extra prešľap, stačí trocha predsadiť tón a ľudia to chytia odkiaľ spievať. Napr. ja trocha kňazovi aj pomáham, prve Amen v prefácií mu zahrám v tónine v ktorej sa mu dobre spieva (konkretne od E), lebo zo skúsenosti viem keď zaspieva vyššie napr od Fis, G tak Hore srdcia nedopadne dobre... takisto keď kňaz mení toniny je možno niekedy je lepšie ostať s odpoveďami v jednej tónine než za klaždým skúšať trafiť tú inú...
Najme sa mierniTE vo vyjadreniach, ja vo VAŠom veku som sice nehral na organe, ale tiež som bol veľmi výbušnej a impulzívnej povahy a rýchlo ma hocičo rozhádzalo...každý ma podceňoval a v dedine som bol považovaný za hlupáka čo si vymýšľa (aj keď som hovoril pravdu...napr.: moji spolužiaci zo ZDŠ boli veľmi prekvapený keď v 8 či 9 ročníku zistili že ja ten klavír aj synťák naozaj mám už pekných 5-6 rokov)... NaučTE sa mierniť, ja viem že sa to ľahko hovorí, ale niekedy miernosťou a pokorou dosiahneTE viac než hulákaním a písaním kadečo kadekde...Najmä ku kňazovi sa musiTE chovať s úctou bez ohľadu na to aký je, je to "šéf" v kostole a tak či tak si nedá od VÁS skákať po hlave... Keď hráTE tak hrajTE tak ako najlepšie vieTE a hrajTE na Božiu slávu. Názory ľudí nemusíte všímať ak STE presvedčený že VAŠA hra je správna, tak sa toho držTE... Odporúčam VÁM pár babkám naznačiť že nech občas počúvaju ako sa hrá na omši v rádiu lumen (kvalita hry organistov je dosť slušná), mne sa to osvedčilo a od vtedy do mňa rýpu výrazne menej...Ja to nemám tiež na vatičke ustlané, keď som začínal pred rokom a pol tak to bolo ustlané na klincoch, dnes to je karimatka...
Takisto rešpektujte ostatných organistov vo farnosti a nebránte im hrať , elebo nástroj nepatrí iba Vám (aj keď poznám organistu čo keby mohol ani prach do organu nepustí). Ak ste hrou na vyššej úrovni snažte sa im opatrne pomôcť, niečomu ich priučiť a nie ich kritizovať...

//edit.: ináč máte peknú internetovú stránku a kostoly (aspoň na fotkách) a organizujú sa viaceré podujatia duchovného charakteru, čo aspoň mne v našej farnosti trocha chýba...
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Tomislav
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 03. 2010
Príspevky: 100
Bydlisko: Smižany

PríspevokZaslal: 29 07, 2010, 10:49    Predmet: Odpovedať s citátom

djmayo napísal:
To že nezahráTE odpoveď v tej istej tónine nie je nejaký extra prešľap, stačí trocha predsadiť tón a ľudia to chytia odkiaľ spievať. Napr. ja trocha kňazovi aj pomáham, prve Amen v prefácií mu zahrám v tónine v ktorej sa mu dobre spieva (konkretne od E), lebo zo skúsenosti viem keď zaspieva vyššie napr od Fis, G tak Hore srdcia nedopadne dobre... takisto keď kňaz mení toniny je možno niekedy je lepšie ostať s odpoveďami v jednej tónine než za klaždým skúšať trafiť tú inú...
Najme sa mierniTE vo vyjadreniach, ja vo VAŠom veku som sice nehral na organe, ale tiež som bol veľmi výbušnej a impulzívnej povahy a rýchlo ma hocičo rozhádzalo...každý ma podceňoval a v dedine som bol považovaný za hlupáka čo si vymýšľa (aj keď som hovoril pravdu...napr.: moji spolužiaci zo ZDŠ boli veľmi prekvapený keď v 8 či 9 ročníku zistili že ja ten klavír aj synťák naozaj mám už pekných 5-6 rokov)... NaučTE sa mierniť, ja viem že sa to ľahko hovorí, ale niekedy miernosťou a pokorou dosiahneTE viac než hulákaním a písaním kadečo kadekde...Najmä ku kňazovi sa musiTE chovať s úctou bez ohľadu na to aký je, je to "šéf" v kostole a tak či tak si nedá od VÁS skákať po hlave... Keď hráTE tak hrajTE tak ako najlepšie vieTE a hrajTE na Božiu slávu. Názory ľudí nemusíte všímať ak STE presvedčený že VAŠA hra je správna, tak sa toho držTE... Odporúčam VÁM pár babkám naznačiť že nech občas počúvaju ako sa hrá na omši v rádiu lumen (kvalita hry organistov je dosť slušná), mne sa to osvedčilo a od vtedy do mňa rýpu výrazne menej...Ja to nemám tiež na vatičke ustlané, keď som začínal pred rokom a pol tak to bolo ustlané na klincoch, dnes to je karimatka...
Takisto rešpektujte ostatných organistov vo farnosti a nebránte im hrať , elebo nástroj nepatrí iba Vám (aj keď poznám organistu čo keby mohol ani prach do organu nepustí). Ak ste hrou na vyššej úrovni snažte sa im opatrne pomôcť, niečomu ich priučiť a nie ich kritizovať...

//edit.: ináč máte peknú internetovú stránku a kostoly (aspoň na fotkách) a organizujú sa viaceré podujatia duchovného charakteru, čo aspoň mne v našej farnosti trocha chýba...


Naposledy upravil Tomislav dňa 04 10, 2010, 21:07, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Tomislav
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 03. 2010
Príspevky: 100
Bydlisko: Smižany

PríspevokZaslal: 29 07, 2010, 10:59    Predmet: Odpovedať s citátom

luki93 napísal:
ja mu to rucite nepoviem ale on si to moze precitat


v


Naposledy upravil Tomislav dňa 04 10, 2010, 21:07, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
ReneHumaj
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 01. 2010
Príspevky: 292
Bydlisko: Nitrica

PríspevokZaslal: 29 07, 2010, 11:40    Predmet: Odpovedať s citátom

joozi napísal:
Porzi, Tomislav, nemal by si takto posmešne písať na fórum. Profesionála nerobí len vzdelanie, ale aj cit a skúsenosti a to nie len v samotnej hre, ale aj vo vystupovaní a jednaní s inými.

Ale aby sme odpovedali na tvoju otázku ohľadom prispôsobovania sa ľudu. Do istej miery sa prispôsobiť treba. Osobne by som odporúčal nájsť si nejaký vzor. To znamená zájsť občas popočúvať do kostola, kde sa hrá vzorne. Alebo si stačí cez týždeň pustiť rádio Lumen o 18:00, kde chodia prenosy sv. omší z Dómu sv. Alžbety v KE alebo z Katedrály sv. Františka Xaverského v BB. Do pozornosti dávam archív omší http://www.lumen.sk/live-detail.php?id=11.

Treba však pamätať na to, že ak sú ľudia zvyknutí spievať úplne nerytmicky, nesprávne dýchajú, rozťahujú, atď. (za čo môže predchádzajúci organista), nemôžeme ich preučiť zo dňa na deň. Tento proces môže trvať aj niekoľko rokov. Zo začiatku sa treba prispôsobovať viac a časom "pritvrdzovať". Veľmi efektívne by bolo vysvetliť nové zmeny od ambóny, napr. s podporou pána farára.

Prajem ti veľa trpezlivosti.

PS1: Skúsme si dať viac záležať na gramatike, pokiaľ nevieme pravopis, tak aspoň na prekelpy.
PS2: Názvy tónin sa neskloňujú, čiže tá pani nehrá v C-dure ale v C-dur.
PS3: Skutočný profík o sebe nepovie, že je profík, lebo čím viac toho vie, tým viac zisťuje, koľko ešte musí makať. O profíkovi svedčí jeho výkon a povesť Wink.


joozi to si napísal skutočne výborne. Máš plnú pravdu.
Ľudu sa treba prispôsobiť, lebo oni nepovedia, že nespievajú správne, ale na chybe je organista. Je veľmi dobré, keď s tým pomôže p. farár.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Spev ľudu Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
Strana 3 z 5

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.17 sekúnd