Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 394 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Dispozície-návrhy
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Náuka o organe - organológia

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Dispozície-návrhy Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Bismarck
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 01. 2008
Príspevky: 289

PríspevokZaslal: 17 08, 2010, 14:47    Predmet: Re: RE Odpovedať s citátom

Peter Vymazal napísal:
Bismarck napísal:
Kolega, koľko koncertov si si vypočul v katedrále? Koľkokrát si hral na danom organe? Čo si videl okrem dispozície na webe a počul okrem niekoľko rečí o ničom?
S ktorými organistami, ktorí pravidelne hrávali na tomto organe si sa rozprával? S ktorými inými odborníkmi si sa o nom rozprával?



Michal, s Palkom sme rozprávali na jednom náhodnom neformálnom stretnutí okrem iných vecí aj o stave organov v slovenských katedrálach, a debatovali sme aj o trnavskej Katedrále...


Čo ste zistili? Môžeš aj ss
_________________
Michal Bisaha-exorganista
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Bismarck
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 01. 2008
Príspevky: 289

PríspevokZaslal: 17 08, 2010, 15:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Chamades napísal:
Ak vám to všetkým padne ako namyslené mrzí ma to---podstatné je čo si o mne myslí ten Hore...a nie ludia............Myslím,že sa ako tak vyznám do problematiky organov a ich disponovania,viem to od mojho skvelého profesora,ktorý pozná svetové organárskle trendy,a disponuje organy na koncerty,aj ked sú malé,dá sa na nich zahrať všetko...Dolné Kočkovce do toho neťahám,lebo sú to extenzie....Mgr.Ing.Muška veľmi dobre pozná firmu Van den Heuvel-táto firma pozáva francúzskych organistov ako Latry,Guillou atd- a podla ich svetových názorov disponujú organy a funkče konštruujú....Je to pre nich kolegiálna práca s organistami,ktorí sú organologmi a virtuozmi svojho druhu...Niesú taký,ako dotyčný slovenský organár....Vypočujú si názor organistu,ktorý je odôvodnený ale nereagujú patriotisticky...mysliac si o sebe ,že sú kingovia.tak ako to robí istý slovenský organár


To akože, kam sa uberá svetový trend, nejaký dočasný módny výstrelok, tam sa máme aj my uberať? Za 15- 20 rokov sa bude uberať možno úplne iným smerom a my kvôli tomu demontujeme historickú pamiatku, ktorá až na pár maličkostí vyhovuje absolútne priestoru, slúži dôstojne liturgii a používa sa aj na koncertné účely To si treba vypočuť, nie o tom filozofovať donekonečna.( aj keď koncert je vedľajšia záležitosť, prvoradé použitie organa je na liturgické účely).

Teraz fakt, koľkokrát si počul koncert naživo, alebo si na tom organe hral? Zaujíma ma to... Ja môžem na obe časti odpovedať kladne a niekoľkokrát. Je síce pekné, že navrhuješ také dispozície, ale pre trnavskú katedrálu je to možno najbližšie polstoročie asi zbytočné. Trendy sa menia stále. Cirkev nemá toľko finančných prostriedkov aby reagovala stavbou nového organa alebo prestavbou zakaždým, keď sa objaví nejaký nový trend. Aj organárstvo je ako všetky iné odvetvia hospodárstva tiež veľký biznis. Možno podobne ako móda v obliekaní, kolotoč, ktorý sa točí.
_________________
Michal Bisaha-exorganista
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
AlbertSobek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 02. 2009
Príspevky: 237
Bydlisko: Hertník

PríspevokZaslal: 17 08, 2010, 20:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Bismarck napísal:
.....Je síce pekné, že navrhuješ také dispozície, ale pre trnavskú katedrálu je to možno najbližšie polstoročie asi zbytočné. Trendy sa menia stále. Cirkev nemá toľko finančných prostriedkov aby reagovala stavbou nového organa alebo prestavbou zakaždým, keď sa objaví nejaký nový trend. Aj organárstvo je ako všetky iné odvetvia hospodárstva tiež veľký biznis.


Milý mladý kolega Chamades.

Svojimi prirovnaniami som Ti chcel povedať to, čo tu vyššie pekne sformuloval kolega Bismarck. Ďakujem mu.

Albert
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 17 08, 2010, 20:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Pozri, Paľo. Originalitu som určite nemyslel v používaní UNIT systémov a podobných výstrelkov. To je nezmysel. Originalitu som myslel v štúdiu starých nástrojov, ich menzúr a striedmom disponovaní týchto registrov v nových nástrojoch a ich doplnení do takej podoby, aby vyhovovala súčasným trendom.

Tvoje návrhy sú perfektné, ale nezlúčiteľné so slovenskými pomermi. To, že tu Muška postaví 5 organov vo francúzskom štýle určite nespasí Slovensko... Veľa ich nebude, pretože cenové relácie sú na súčasné pomery neúnosné. Vo vyspelých krajinách sú podobné organy, ako je organ v Katedrále sv. Martina pomerne bežné. U nás sme nesmierne šťastní, že tu stojí aspoň jeden. Ak chceme na Slovensku stavať nové nástroje, tak to budú zvyčajne malé nástroje. Aj vo veľkých mestách. Prešov už roky nemôže presadiť výmenu niekoľkých jazykových registrov v konkatedrále a nedá sa presadiť ani oprava chórového organu. Hovorím oprava, nie reštaurovanie. To, čo momentálne je v historickej skrini, je obyčajná Tučekova výpustka. V ďalšom prešovskom kostole zasa neboli po stavbe nástroja v roku 1999 obsadené dva jazyky a peňazí niet. Alebo nechcú byť. V takýchto podmienkách je každý dispozičný návrh len víziou. Je to smutné, ale potrebujeme sa vrátiť do reálu. Slovensko na organovú kultúru ešte nedozrelo.
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Chamades
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 08. 2009
Príspevky: 403
Bydlisko: Žilina/Rossenberg

PríspevokZaslal: 17 08, 2010, 21:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Fero,odpusť ale TREPEŠ---------------ja som v realite drahý organista,a to že s trendy zmenia????????Organová literatúra sa nemení,len pribúda...a prispôsobuje sa dnes sa vosvete už asi 30 rokov stavajú organy typu akože "univerzál"aj ked sa to tak nedá nazvať...človek ,ktorý študuje organovú literatúru a jej koncertné prevedenie vie,že je pre ňu najdôležitejší organ aký disponujú firmy ako napr.Van den Heuvel...Ja neškatuľkujem kolegovia,len sa snažím disponovať organy tak,aby sa na nich dal zahrať poriadny koncert sa poriadnym repertoárom...nedisponujem organy bez žalúzií,bez setzerov, aby tak napomohli k širokému repertoáru koncertu...dakujem vám všetkým za pochopenie....a ak idete hovoriť že trendy sa menia??????????menili sa ale organmologovia,ktorí sa dfo toho rozumeli usúdili,že takýto typ dispozície je pre literatúru tým najlepším,akým bol...a aj pre interpreta......Odporúčam študuvať,,,teraz nerobím zo seba machra,ktorí je majstrom sveta v organologii,len objektivne usudzujem...trendy z orgel bewegung,z továrenskej výroby organov,upišťané organy ,ktoré nemajú ani riadny "grund" to všetko je využiteľné len ma malý repertoár,len na veľmi malý repertoár.....Treba riadnu zásuvku,s elektrickou reg.traktúrou a setzer, a samozrejme riadne žalúzie s trojitou stenou,aby mali riadny účinok....pri disponovaní treba myslieť na interpretáciu Bacha ako aj starých francúzskych majstrov ako aj na regra,francka,Widora a messiaenna,,,,,Ale už viac nebudem písať,lebo velební páni si budú myslieť,že čo ich krpec malý počuje...

Pavol Valášek,ktorí chce byť objektívnym organistom

P.S. Nechcem aby ste chápali moje názory ako dogmu,ale snažím sa byť objektívny....nechcem robiť zo seba koncertného umelca,ale ten kto hrál aspon 3 koncerty a pozná organologiu,sa vyjadrí taktiež objektívne a nie demotivujúco....čakám na reakcie


Naposledy upravil Chamades dňa 17 08, 2010, 21:37, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Chamades
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 08. 2009
Príspevky: 403
Bydlisko: Žilina/Rossenberg

PríspevokZaslal: 17 08, 2010, 21:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Bismarck napísal:
Chamades napísal:
Ak vám to všetkým padne ako namyslené mrzí ma to---podstatné je čo si o mne myslí ten Hore...a nie ludia............Myslím,že sa ako tak vyznám do problematiky organov a ich disponovania,viem to od mojho skvelého profesora,ktorý pozná svetové organárskle trendy,a disponuje organy na koncerty,aj ked sú malé,dá sa na nich zahrať všetko...Dolné Kočkovce do toho neťahám,lebo sú to extenzie....Mgr.Ing.Muška veľmi dobre pozná firmu Van den Heuvel-táto firma pozáva francúzskych organistov ako Latry,Guillou atd- a podla ich svetových názorov disponujú organy a funkče konštruujú....Je to pre nich kolegiálna práca s organistami,ktorí sú organologmi a virtuozmi svojho druhu...Niesú taký,ako dotyčný slovenský organár....Vypočujú si názor organistu,ktorý je odôvodnený ale nereagujú patriotisticky...mysliac si o sebe ,že sú kingovia.tak ako to robí istý slovenský organár


To akože, kam sa uberá svetový trend, nejaký dočasný módny výstrelok, tam sa máme aj my uberať? Za 15- 20 rokov sa bude uberať možno úplne iným smerom a my kvôli tomu demontujeme historickú pamiatku, ktorá až na pár maličkostí vyhovuje absolútne priestoru, slúži dôstojne liturgii a používa sa aj na koncertné účely To si treba vypočuť, nie o tom filozofovať donekonečna.( aj keď koncert je vedľajšia záležitosť, prvoradé použitie organa je na liturgické účely).

Teraz fakt, koľkokrát si počul koncert naživo, alebo si na tom organe hral? Zaujíma ma to... Ja môžem na obe časti odpovedať kladne a niekoľkokrát. Je síce pekné, že navrhuješ také dispozície, ale pre trnavskú katedrálu je to možno najbližšie polstoročie asi zbytočné. Trendy sa menia stále. Cirkev nemá toľko finančných prostriedkov aby reagovala stavbou nového organa alebo prestavbou zakaždým, keď sa objaví nejaký nový trend. Aj organárstvo je ako všetky iné odvetvia hospodárstva tiež veľký biznis. Možno podobne ako móda v obliekaní, kolotoč, ktorý sa točí.


Pre mna je to rovoj mojho organového myslenia...vždy ked prídu umelci ako B.Šunavská,Kšica,Klinda ,Vodrážka-zoberiem si ich rady k srdcu ale všetci mi potvrdia,že štýl,ktorý zastávam,a ktorý je vo svete trendom,je pre hreu najlepší....
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 17 08, 2010, 23:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Nuž, dobre, nebudem sa hádať, ja si budem žiť v nevedomosti a Ty zatiaľ spasíš svet Very Happy Very Happy Very Happy

Nehovorím, že zastávaš zlý názor, ale v súčasných podmienkach je nerealný a aj keď sa po****eš, tak Ti to nebude nič platné. Muška môže dať cenovú ponuku na 60 reg. symfonický organ, ktorý má podľa jeho slov "spraviť z mesta centrum organovej hudby", ale keď na celkovej sume zasvieti číselko cca 20 000 000 Sk (našťastie nie Eur), tak takéto návrhy idú rovno do koša. Farnosti nemajú peňaží na rozhadzovanie, a tak sa to radšej rieši kúpou digitálu... Bohužiaľ...
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Bismarck
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 01. 2008
Príspevky: 289

PríspevokZaslal: 18 08, 2010, 7:25    Predmet: re Odpovedať s citátom

Citácia:
Pre mna je to rovoj mojho organového myslenia...vždy ked prídu umelci ako B.Šunavská,Kšica,Klinda ,Vodrážka-zoberiem si ich rady k srdcu ale všetci mi potvrdia,že štýl,ktorý zastávam,a ktorý je vo svete trendom,je pre hreu najlepší....


Kolega, to čo som povedal je realita, to že odborníci tvrdia, že istý štýl je najlepši je momentálne možno pravda, ale či to bude aj o 5,10 možno viac rokov ti nemôžu zaručiť.
Aby bolo jasné, vážim si tvoje návrhy, ale ostávajú momentálne v teoretickej rovine a nie prakticky realizovateľné. Zmena možno o 50 rokov, ako som napísal. Bratislavský katedrálny organ bol dlho plánovaný projekt s veľkou podporou sponzorov, keďže organ bol neschopný dostatočne viesť aj liturgiu, teda zhromaždenie, musel sa riešiť. Ako som napísal, V Trnave nie je ten problém. Takéto dispozície môžeš pri všetkej úcte momentálne navrhovať maximálne do nejakého domu umenia na komerčné účely a koncerty. A to by som bol zvedavý, kto ti taký projekt v čase hospodárskej krízy 2. najhoršej od zač. 20-tého storočia zafinancuje.

Neber to ako urážku, ale tvoj projekt je momentálne utópiou.
_________________
Michal Bisaha-exorganista
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Chamades
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 08. 2009
Príspevky: 403
Bydlisko: Žilina/Rossenberg

PríspevokZaslal: 18 08, 2010, 16:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Dobre-D
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Chamades
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 08. 2009
Príspevky: 403
Bydlisko: Žilina/Rossenberg

PríspevokZaslal: 18 08, 2010, 18:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Ked je hospodárska kríza ,znamená to ,že aj kultúra má stagnovať??????????neviem či ste taký závistlivý Bismark,ale ja som tu nič o reálnom projekte ani nezadrel,ani pol slova o tom nepadlo a Vy tu teraz ťaháte totoY???????????Ja som chcel týmito dispozíciami požiadať o názor na moje chápanie disponovania organov
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
AlbertSobek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 02. 2009
Príspevky: 237
Bydlisko: Hertník

PríspevokZaslal: 18 08, 2010, 20:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Chamades,
sme radi, že ťa máme, ale aj Ty musíš chápať iných.
Bismarck hovorí zo skutočného života.
To je tak ako keby on nám tu predostrel svoju víziu nového Liturgického spevníka.
Obsahoval by Procesiové spevy, Hymny, Antifóny so žalmami, Novú duchovnú pieseň vhodnú k Liturgii, Piesne chvály. Latinské spevy, atď. a tak pod. Vyšiel by v SSV ešte v roku 2010, napriek hospodárskej kríze
Malo by to len malú chybičku krásy, že to "nezadrelo o realitu" (citujem Tvoje slová Chamades).


Albert
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 18 08, 2010, 21:53    Predmet: Re: re Odpovedať s citátom

Bismarck napísal:
Kolega, to čo som povedal je realita, to že odborníci tvrdia, že istý štýl je najlepši je momentálne možno pravda, ale či to bude aj o 5,10 možno viac rokov ti nemôžu zaručiť.
Aby bolo jasné, vážim si tvoje návrhy, ale ostávajú momentálne v teoretickej rovine a nie prakticky realizovateľné. Zmena možno o 50 rokov, ako som napísal. Bratislavský katedrálny organ bol dlho plánovaný projekt s veľkou podporou sponzorov, keďže organ bol neschopný dostatočne viesť aj liturgiu, teda zhromaždenie, musel sa riešiť. Ako som napísal, V Trnave nie je ten problém. Takéto dispozície môžeš pri všetkej úcte momentálne navrhovať maximálne do nejakého domu umenia na komerčné účely a koncerty. A to by som bol zvedavý, kto ti taký projekt v čase hospodárskej krízy 2. najhoršej od zač. 20-tého storočia zafinancuje.

Neber to ako urážku, ale tvoj projekt je momentálne utópiou.



Michal, prosím Ťa, nechaj to tak,... Kolega Valášek má vo všetkom, čo píše úplnú pravdu... Netvrdím, že je tá pravda vždy vhodne interpretovaná, ale má pravdu... A okrem toho veľmi dobré vedomosti, dobrý rozhľad v oblasti organárstva...
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Bismarck
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 01. 2008
Príspevky: 289

PríspevokZaslal: 19 08, 2010, 7:28    Predmet: re Odpovedať s citátom

Citácia:
Žiadam kolegov,ktorí sa do toho vyznajú aby posúdili moje tri návrhy:


Citácia:
Ked je hospodárska kríza ,znamená to ,že aj kultúra má stagnovať??????????neviem či ste taký závistlivý Bismark,ale ja som tu nič o reálnom projekte ani nezadrel,ani pol slova o tom nepadlo a Vy tu teraz ťaháte totoY???????????Ja som chcel týmito dispozíciami požiadať o názor na moje chápanie disponovania organov



Nie o reálnom projekte? To si mal povedať skôr. Tak potom si mal napísať ..."aby posúdili moje tri vízie" a nie návrhy.

Návrh viď KSSJ je plán predpokladaný na schválenie al. súhlas
http://slovnik.juls.savba.sk/?w=n%C3%A1vrh&s=exact&c=d56e&d=kssj4&d=psp&ie=utf-8&oe=utf-8

Predpokladám, že si ešte -násťročný a ešte sa potrebuješ veľa čo učiť, preto nebudem komentovať tvoje urážlivé slová.( závistlivý a pod.)

Ešte niečo k tej stagnácii kultúry, asi sa moc nezaujímaš o mzdy a financovanie kultúry na Slovensku.Kultúra je dlhodobo podfinancovaná štátom a ani sa to nebude v budúcnosti meniť. Pre zaujímavosť mzdy v kultúre sú v dlhodobom merítku medzi najnižšími ak nie najnižšie a zo štátneho rozpočtu sa radšej dá na priemyselný park, alebo kasíno, ktoré bude v budúcnosti prinášať pravidelné príjmy do ŠR.
_________________
Michal Bisaha-exorganista
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Chamades
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 08. 2009
Príspevky: 403
Bydlisko: Žilina/Rossenberg

PríspevokZaslal: 19 08, 2010, 16:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Máte pravdu
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Náuka o organe - organológia Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.17 sekúnd