Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 369 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Začiatok hry na organ v kostole
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Ako hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Začiatok hry na organ v kostole
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Tomislav
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 03. 2010
Príspevky: 100
Bydlisko: Smižany

PríspevokZaslal: 23 11, 2010, 15:50    Predmet: Začiatok hry na organ v kostole Odpovedať s citátom

Dobrý deň. Chcem sa Vás, drahí kolegovia opýtať, na Vaše začiatky s hrou na organ v kostole. Totiž, v Smižanoch ma stále presviedčajú, že mám začať iba so žalmom. Nestačí im to, že som hral slávnostú sv. omšu v Spišskom Štiavniku, Na Sedembolestnú Pannu Máriu v Dolnom Smokovci(to som síce trochu pokazil, ale aj to sa počíta). Neveria mi, asi preto že si ma pamätajú z pred pol roka, keď som pokazil jeden žalm(k ničomu inému ma nepustili) a prestal hrať. Som si vedomí svojej viny, a požiadal som ešte o jednu šancu. Tú som nedostal a viac ma nepustili k organu. Lenže potom som si našiel spôsob ako hrať plynule. Dodnes tento spôsob niekedy používam. V pravej ruke hrám soprán a v ľavej bas, akordy sa mi nepáčia. Takýmto spôsobom som odohral už spomínanú slávnostnú omšu v Sp. Štiavniku. Všetci boli spokojný a spievalo celé zhromaždenie. Ja si však myslím, že treba začať s celo omšou, pre začiatok možno nehrať odpovede a napr. Agnus Dei, Krédo a iné stále omšové spevy. Poprosiť kňazov aby sa recitovali alebo aby si ich ľudia zaspievali pre začiatok sami. A potom postupne pridávať. Ide podľa mňa hlave o prekonanie strachu že niečo pokazím. Áno, ale nikto učený z neba nespadol. Ďalej je dobré ak aj kňazi podporujú začiatočníka, aby ho neodradili, a aby porosili ľudí nech majú trpezlivosť.
Ďakujem za Vaše príspevky a prosím aby ste stručne charakterizovali Vašu hru pri začiatkoch, v akom veku, a ktorú časť omše.
_________________
Tomislav Vođaković. Orguljaš
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
MartinPivka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 01. 2009
Príspevky: 390
Bydlisko: Považská Bystrica

PríspevokZaslal: 23 11, 2010, 21:52    Predmet: Re: Začiatok hry na organ v kostole Odpovedať s citátom

Tomislav napísal:
Dobrý deň. Chcem sa Vás, drahí kolegovia opýtať.....

no..podla mna nie je rozumne zacinat s celomu omsou, predsa je to dost stresu naraz.. Smile... postupne...zalm, jednu piesen na off, com a tak... a spevy ako kyrie, agnus, pater noster su na vysom stupni dolezitosti ako procesiove spevy...nejdem zachadzat do podrobnosti, ktory ako...to sa mi nechce... Smile

prajem vela zdaru a trpezlivosti.. Smile
_________________
Martin Pivka, organista v Považskej Bystrici
----------
Čo pokladali za posvätné generácie pred nami, ostáva posvätné a významné aj pre nás a toto nemožno len tak z ničoho nič navždy zabudnúť alebo sa stať škodlivým...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
peterprielomek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 26. 07. 2008
Príspevky: 98
Bydlisko: Oravská Jasenica 393

PríspevokZaslal: 24 11, 2010, 6:41    Predmet: začínanie Odpovedať s citátom

No to som rád, že mládež má záujem o hru na organe. V prvom rade si musíš zodpovedať hlavnú otázku a tou je: Prečo to chcem robiť? Ak v sebe nenájdeš dvestopercentné presvedčenie, že si odhodlaný stále na sebe pracovať a nečakať za to pochvalu a ocenenie, tak ostaň v pozícii priateľa organu s občasným angažmá /sem-tam nejaká pesnička na záskoku/. Aby si nejako mohol začať, tak by bolo dobre poznať noty a mať nejaké skúsenosti s hrou na klávesový nástroj. Veľmi Ti pomôže, ak si zoženieš skúsenejšieho kolegu, ktorý Ti vysvetlí základné veci okolo hry a požičia noty. A potom už len cvičiť a cvičiť. Škoda, že už na začiatku si zažil nepochopenie a odstrkovanie, ale ľudia sú takí, Ty ich musíš presvedčiť, že to chceš robiť a že to robíš ako najlepšie vieš. Na ten začiatok môžeš začať aj so spievaním a hraním žalmov, hoci to už je dosť náročná časť Tvojej budúcej /ak Pán Boh dá/ roboty. Držím Ti 20 prstov.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 24 11, 2010, 13:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Napíšem ti svoj príbeh - nemusíš čítať:
Kód:

Ja som začínal pred 2 rokmi tak že keď som o tom začal v lete uvažovať oprášil som 10ročným prachom zapadnutú knižku prachom z teorie a nejaké tie noty zo ZUSky najme noty v basovom kľúči, potom som postupne začal hrávať iba dom a pre seba najznámejšie veci z LS1 - Otče náš (ten "latinsky" nápev v ktorom mam slovensky text), kirie a agnus gregoriánske. Keď som začínal hrať JKS-ovky tak som zistil že s klavírnou technikou to nie je ono a hrať to legato bolo takmer nemožne, tak som si zadovážil knihu organová škola a  začal som prechádzať cvičenia za radom , neskôr  som vyhľadal pomoc pedagóga an ZUŠ, jednoducho keď chceš hrať ako-tak na úrovni musiš mať ako-tak zvládnutu legátovú hru, najmä tichá výmena a glizadndo potom to už pôjde automaticky to začneš robiť bez toho aby si si to uvedomoval (poznávam sám na sebe že po 2 rokoch používam úplne iné prstoklady ako na začiatku kedy ma pri niektorých krkolomných hmatoch boleli ruky a legáto preruším iba fakt výnimočne, keď nepočítam odsadenia po 2 resp 4 taktoch) . Začinal som cvičiť spôsobom  že som zo začiatku hral iba pravou soprán a ľavou bas - stredne noty(guličky) som ignoroval. Osobne sa mi tento spôsob zdá zvukovo krajši než hrať soprán a akordy ľavou. Keď sa hrajú ľavou akordy to sice viac buráca, ale spieva sa za tým horšie (aspoň osobne mne keď prídem náhodou do kostola kde organista hrá takým spôsobom nespieva sa mi dobre akosi neviem chytiť ten správny rytmus). Potom som pridal alt (spodná nota v pravej ruke) a potom aj tenor (horná nota v lavej). Po pol roku cvičenia som chcel ziskať odobrenie či môžem ísť hrať tak som našiel prvého organistu čo bol mladší a sa mi zdalo že hrá celkom dobre a som ho oslovil... prvý pod ranu prišiel Ferko Beer, ktorý bol veľmi ochotný a vybavil u nich že som mohol s ním isť do kostola prehrať mu veci čo som sa naučil. Keďže povedal že nieje to až tak zle, tak som to asi o týždeň "riskol" v kostole (nakoplo ma to že prišli misionáry na ľudová misie a kostol bez organistu by by bola asi hanba) a odohral som pripravený reprtoár z JLS a z LS1, žalm som nehral iba odspieval "na sucho" mal som problém súčasne sledovať text noty a ešte aj spievať a hrať... bolo to v týždni pred 33 n.c.r. a na vianoce na polnočnej som prvý krát odohral komplet celú omšu aj Gloria (zakl.B), kredo, žalm(spievala speváčka)... a tak som, ľuďmi asi nenávidený, organista dodnes...


...aj keď po sobotňajších voľbách sa to možno zmení lebo za istých okolností asi prestanem hrať...

Čo dodať k tebe...ja som mal výhodu že som ako malý chlapec hral na klavíri... ty si zrejme o čosi mladší, tak to musíš preskákať všetko od začiatku, budeš to mať možno ťažšie, ale keď sa budeš tomu venovať je možné že sa dostaneš na vyššiu úroveň než som ja (pedálovú hru nemam ani po 2 rokoch zvládnutu a neodvážim sa v kostole hrať s pedálom, no sice ani veľa necvičím lebo u nás 4 pedály nehrajú a jeden ostáva visieť...hroza... a som priemerný až podpriemerný organista). Dôležité je chcieť a musí ti byť zrejme že ak fakt chceš hrať tak musíš počítať s tým že budeš musieť stále cvičiť najme keď sa menia lit. obdobia sviatky a pod, aj po 2 rokoch sa neodvážim ísť na omšu bez prípravy aby som doma neprehral piesne a žalm.

Keď ti môžem doporučiť najsamprv sa nauč noty v basovom kľúči, basova línia je podľa mňa najme pri sprievode ľudí dôležitá, lebo naznačuje rytmus a tempo a človek ju podvedome lepšie vníma ako soprán, či keď sa drží akord jeden či dva takty.

Potom si kúp organovú školu naj. od Dzemjanovej je to sice drahá ale dobrá knižka a mne do značnej miery pomohla. Najdôležitejšia je súhra pravej a ľavej ruky aby každá ruka bola schoná hrať samostatne to čo má...neskôr samozrejme obdobne s pedálom ale to si mylsým že pre začiatok nie je nutné...
Skúšal som hrať aj akordicky len tak sám pre seba a zistil som , že lepšie je hrať akord v pravej ruke a v ľavej hrať iba bas.

Keďže máte organistu, tak si priprav pár "hitoviek" na zaskakovanie resp skús z nim spolupracovať, ak je to človek čo mu nevadí že mu "lezieš do kapusty", tak by ťa mal podporiť, osobne by som privítal a bol rád keby ma niekto napr. z deciek z farnosti požiadal o spoluprácu. Odpovede hrať ani nemusíš, ja ich bez nôt stále nedokážem zahrať vo všetkých tóninách, tak mám na to spravený papier Very Happy a aj tak je to asi najčistejšia vec ktorú pokazím...

Hlavne treba veľa cvičiť a trpezlivosť a radšej sa nauč menej piesni dôkladne ako veľa povrchne, prvých 20 ti pôjde pomaly a ťažko ale potom to bude stále lepšie a lepšie, ja vidím na sebe že po 2 rokoch hrám bez problémov piesne ktorých som sa na začiatku veľmi bál napr O láska nádej spása je teraz moja celkom obĺúbená...

Prajem veľa trpezlivosti a nech ti Duch sväty a sv. Cecília pomáhajú v tvojom úsily...
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Tomislav
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 03. 2010
Príspevky: 100
Bydlisko: Smižany

PríspevokZaslal: 24 11, 2010, 15:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Vieš djmato, ja chodím do ZUŠky. Aj na organ aj na klavír. Mám veľmi dobrých učiteľov( o pánovi učiteľovi organu som tu už raz zle napísal, ale už mi dúfam odpustil) Môžem povedať, že najradšej hrám imrovizácie. JKSky ani nie.a okrem vyznania viery hrám všetko:
JKS:125,150a,151,149,199,200,201,209,210,217,235,236,257,267,278,282,288,295,303,332,259,394,504,523,536b
LS I:
Kyrie:644,653,657665,669,701,747
Glória:648,658,669,749
Sanktus:623
Otče náš:Celoslovenský, Mozarabský
Agnus:650,651,703

Okrem toho niekoľko nápevov na žalm a aleluja (Aj vlastné nápevy)
Improvizácie-čo mi napadne:príjemné, veselé, smutné a strašidelné(disharmonické)-najviac sa hodia na začiatok sv. omše)+ na JKS alebo na predohry. Niektoré improvizácie sa dajú použiť ako nápev pre meditatívny spev alebo sekvenciu.

Nie je toho veľa ale ako si už povedal, lepšie menej a kvalitne ako veľa za povrchne. a toho sa držím. Potom so mnou v našej farnosti nikto nieje ochtný spolupracovať(asi je to tým že ja jediný študujem organ). Ale poznám ľudí ktorý mi pomáhajú. Napr. pán Peter Franzen. Veľa mi pomohol a aj mi veľmi pomáha. Aj ďalší. Najprv som si myslel že ma Boh nepovolal do služby organistu, až kým so nestretol pána P.F. Tak som sa dostal do Štiavnika aj do Tatier.
Čo sa týka pedálu snažím sa s ním hrať.
_________________
Tomislav Vođaković. Orguljaš
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 24 11, 2010, 16:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja si myslím že poznáš toho už v celku dosť a to že študuješ na ZUŠ je výborné, navyše máš poľa toho čo čítam veľmi dobrého učiteľa. Stále cvič a zlepšuj tie piesne čo máš v repertoári, cvičením nadobudneš istotu a s istotou a praxou postupne odíde i tréma. Nepodbíjaj sa silou mocou pod organistov nech nemajú pocit "ohrozenia". Uzavri z nimi a z kňazom dohodu že keď oni neprídu aby si mohol zaskočiť, maj pre istotu stále niečo prichystané, ľuďom aj kňazovi je v podstate jedno čo hráš a keď tie piesne čo poznáš budeš točiť dookola tak to bude OK postupne ich pridáš viac a viac... U nás sa roky spievali iba "hitovky" a teraz hrávam takmer všetky piesne a niektoré sa u ľudí aj celkom dobre uchytili napr. 242,249,268,296,342,370,449,454...bude ich viac... čo sa u nás vôbec nespievali.

Ja som mal situáciu inú lebo u nás chodili organisti z okolitých obci hrávať iba občasne (max 1-2krát mesačne) a z našehj dediny okrem mňa na organe hral iba jeden starý pán čo má cez 80 rokov a už dobrých 10 rokou ho prsty neposlúchajú(ťažko manuálne pracoval) tak 5 rokou nehráva vôbec, predtým hral iba príležitostne pohrebné omše. Od kedy hrám tak prišiel iba 3 krát 2 krát na pohrem kolaga z vedľajšej dediny a raz na sobáš si zavolali svojho (asi som im nebol dosť dobrý, ale ani on nehral ktovieako a spravil pár dobrých kixsov...), dúfam že sa na mňa nik nehnevá, ale ja by som nemal problém pustiť niekoho z nich hrať hoci aj keby prišli pred omšou že chce hrať. Takže hrám stále aj cez týždeň aj v nedeľu čo je v priemere tak 10 omši za mesiac.

Nesnaž sa presadiť za každú cenu, skôr využii príležitosť ísť si zahrať, hraj presne podľa nôt, nie podľa toho ako su ľudia zvyknutý(naučený) zlé spievať. Spočiatku aj na mňa boli veľké útoky, že nedobre hrám (porovnávali ma s predchadzajucími organistami ktorý im tolerovali viac - hrali poľa toho ako spievali t.j. rytmicky zle) teraz to už prestalo si si uvedomili že treba aj počúvať ako hrá a spieva organista, resp kantor a pridŕžať sa toho a nie spievať si po svojom lebo tak sme sa naučili... (paradoxne som zistil že kolega z vedľajšej dediny asi preučil ľudí, lebo u nich spievajú správne)... Osobne som nemal nikde problém spievať pokiaľ organista dodržoval rytmus a notový zápis. Problém, je aj v tom že ľudia z obce do iných kostolov prevažne nechodia, kde hrajú aj študovaný organisti a nevedia to objektívne zhodnotiť.

Veľmi nevyrývaj lebo vidím že si ako ja výbušnejšej povahy a občas niečo riadne preženieš a neskôr to ľutuješ, aby si si nepohneval všetkých okolo seba. Pracuj na sebe, keď ťa podporuje toľko ľudí musia na tebe niečo vidieť, tak sa snaž. Cvič, uč sa , preštuduj si teóriu okolo lit. hudby aby si mal prehľad v tejto oblasti. Uvidíš po čase ľudia pochopia že hráš dobre hráš správne, poviem ti že často som zaskočený na akej úrovni hrajú teenageri na organe (cca o 5-10 rokou mladší než ja), keď sa tomu seriózne venujú.

Čo sa týka improvizácií a predohier ber si príklad s p. Franzena, lebo jeho predohry fakt stoja za to. Navyše sa do organov veľmi dobre rozumie aj po stránke technickej.

Pan Boh ti pomáhaj v tvojom úsilý. Aby to u vás bolo naozaj: "Iubilate Deo in voce exultacionis"...
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Tomislav
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 03. 2010
Príspevky: 100
Bydlisko: Smižany

PríspevokZaslal: 24 11, 2010, 17:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Máš pravdu. Ja si totiž každú omšu nahrávam a potom to dookola počúvam , ak chceš dám ti nahrávky zo štiavnika. Robím to preto, aby som sa lepšie započúval, keďže čas sa vrátiť neda a na omši to nemôžeš zopakovať tri krát a na nahrávke sa môžeš vrátiť, a okrem toho to počúvajú členovia rodiny
_________________
Tomislav Vođaković. Orguljaš
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 24 11, 2010, 22:21    Predmet: Odpovedať s citátom

Nie som síce na slovo vzatý odborník ale môžeš poslať tie nahrávky na e-mail:

ing(bodka)fedor(zavináč)gmail(bodka)com

potom ti napíšem do SS alebo e-mailu postrehy.
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
ReneHumaj
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 01. 2010
Príspevky: 292
Bydlisko: Nitrica

PríspevokZaslal: 25 11, 2010, 15:08    Predmet: Odpovedať s citátom

djmayo napísal:
Potom si kúp organovú školu naj. od Dzemjanovej ...


Je to dobrá knižka, mám ju aj ja, ale chcel by som dať do pozornosti aj knižku Škola na organ, ktorú mám zo školenia a je na stiahnutie tu:
http://www.ulozto.sk/4475200/skola-na-organ-pdf
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
toMI
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 04. 2007
Príspevky: 146
Bydlisko: Hatalov

PríspevokZaslal: 09 01, 2011, 2:16    Predmet: Odpovedať s citátom

podla mna, tvoj problem nie je v tvojej zrucnosti, je to v ludoch, ktorych mas okolo... Monopolny pristup nieje moc pekna vec, mam s tym nejaku tu skusenost, a podla mna proti tomu nejde bojovat.... A zas na druhej strane, nemusis hrat v Smizanoch, skus to niekde inde v SNV, alebo v Stiavniku, resp. inych okolite prilahlich dedinach Smile a este ja bych ta tiez poprosil o tie nahravky zo Stiavnika, ak mozes rad si to vypocujem a poslem ti na to svoj nazor.... moj mail: trungtom@fel.cvut.cz
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Ako hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.20 sekúnd