Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 359 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Pripravujete sa na sv. omsu ?
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Rôzne témy - nezaradené

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Pripravujete sa na sv. omsu ? Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  

Pripravujete sa na sv. omsu ?
Ano pravidelne.
47%
 47%  [ 18 ]
Pravidelne ked nestihnem zahram z listu.
15%
 15%  [ 6 ]
Cvicit chodim len pred velkymi sviatkami.
23%
 23%  [ 9 ]
Necvicim vobec. Hram vzdy z listu.
13%
 13%  [ 5 ]
Celkom hlasov : 38

Autor Správa
mSafo
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 17. 08. 2010
Príspevky: 78
Bydlisko: Nové Zámky

PríspevokZaslal: 29 06, 2011, 23:18    Predmet: Pripravujete sa na sv. omsu ? Odpovedať s citátom

Ahojte chcem sa vas spytat ci sa na sv. omsu pravidelne pripravujete alebo len ako vyjde z casu ?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Tomislav
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 03. 2010
Príspevky: 100
Bydlisko: Smižany

PríspevokZaslal: 30 06, 2011, 9:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Taká možnosť tu nieje. Ja sa buď pripravujem alebo improvizujem.
_________________
Tomislav Vođaković. Orguljaš
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
MartinPivka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 01. 2009
Príspevky: 390
Bydlisko: Považská Bystrica

PríspevokZaslal: 30 06, 2011, 11:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Ferie v tyzdni skoro vobec necvicim, len ak nieco nove idem hrat, alebo co som dlho nehral...
Nedele ako kedy... plati podobne, ak som nieco dlho nehral, tak si to radsej prehram, nech ma nic neprekvapi +- predohry...
Ak ide nejaka velka slavnost, biskup, a pod. tak sa cvici ako predohra, tak aj piesne + zbor a tak pod... Smile
_________________
Martin Pivka, organista v Považskej Bystrici
----------
Čo pokladali za posvätné generácie pred nami, ostáva posvätné a významné aj pre nás a toto nemožno len tak z ničoho nič navždy zabudnúť alebo sa stať škodlivým...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
stefek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 29. 05. 2008
Príspevky: 185
Bydlisko: Nová Ľubovňa

PríspevokZaslal: 30 06, 2011, 13:25    Predmet: Odpovedať s citátom

pozdravujem, jeden kraaatky pribeh:):ja si pamätam ako som si kazdu omsu starostlivo nacvicil(tie 4 piesne co som hral) a teraz ked uz 2 roky hram zalmy a ine veci, tak to stihnem pred omsou si prejst v hlave... teda ja cvicim len ked nejake preludikum Smile
_________________
organista v Novej Ľubovni(sčasti v Levoči)
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Tomislav
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 03. 2010
Príspevky: 100
Bydlisko: Smižany

PríspevokZaslal: 30 06, 2011, 13:59    Predmet: Odpovedať s citátom

SIMPLiCITY napísal:
Ferie v tyzdni skoro vobec necvicim, len ak nieco nove idem hrat, alebo co som dlho nehral...
Nedele ako kedy... plati podobne, ak som nieco dlho nehral, tak si to radsej prehram, nech ma nic neprekvapi +- predohry...
Ak ide nejaka velka slavnost, biskup, a pod. tak sa cvici ako predohra, tak aj piesne + zbor a tak pod... :)


Ja predohry riešim ako improvizácie, teda vôbec predohry necvičím.
_________________
Tomislav Vođaković. Orguljaš
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
mSafo
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 17. 08. 2010
Príspevky: 78
Bydlisko: Nové Zámky

PríspevokZaslal: 30 06, 2011, 14:51    Predmet: Odpovedať s citátom

To je dobre si myslim, aspon je stale trosku odlisne. Keby sa stale zacinala piesen tak isto bolo by to nudne. Aspon pre mna. Dakujem za prispevky.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 30 06, 2011, 15:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja som kedysi pred každou omšou cvičil 2 hodiny, dokonca aj cez týždeň Smile. Teraz už necvičím skoro vôbec, piesne hrám z pamäti. Akurát pred zmenou obdobia (advent, vianoce, pôst, veliká noc, cezrok) si prejdem všetky songy z tohto obdobia. Predohry tiež riešim formou improvizácií, keď mám náladu, pripravím si aspoň základné myšlienky (najčastejšie na expozíciu fugy).
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Tomislav
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 03. 2010
Príspevky: 100
Bydlisko: Smižany

PríspevokZaslal: 30 06, 2011, 22:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Improvizácia je podľa mňa najsamlepší spôsob predohry. Ja takisto mám nejaké zásady, podľa ktorých improvizujem predohry, A, príliš sa nevzdiaľovať od témy B, ak sa už vzdialim aspoň koniec alebo začiatok aby sa ako tak podobal na to čo chcem hrať. Väčšinou každá moja improvizácia obsahuje mixtúru. to je jedno aká časť omše je.
_________________
Tomislav Vođaković. Orguljaš
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
stefan.ilas
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 11. 2008
Príspevky: 87
Bydlisko: Beharovce (prechod. Košice)

PríspevokZaslal: 30 06, 2011, 23:06    Predmet: "improvizácia" Odpovedať s citátom

Ako tu čítam, väčšina z Vás si asi myslí, že improvizácia znamená "hrať čo ma presne v tú danú chvíľu napadne". Žiaľ takto to nie je. Improvizácia musí byť premyslená po harmonickej a formovej stránke, a nacvičená. Správny organista (podľa môjho názoru) by sa mal na bohoslužbu pripravovať minimálne hodinu. Väčšina z nás sa nikde inde ani neprezentuje iba svojou hrou na bohoslužbách a práve kvôli tomu by mali príprave klásť čo najväčší dôraz, keď už nie vo "všedné dni", minimálne na slávnosti a sviatky. Ja sa priznám popri škole a iných povinnostiach mi mnoho času na prípravu neostáva a veľmi ma to mrzí a budem sa to snažiť zmeniť. Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Trnovský mág
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 01. 2010
Príspevky: 128
Bydlisko: Lendak

PríspevokZaslal: 01 07, 2011, 12:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahojte ja cvičím tak ako mi to dovoluje čas.Raz sa mi tak stalo ze aj bez nácviku som hral ,lebo hlavný organista nedošiel a možno to bolo aj viackrat niekedy a to je len rok co hrajem v kostole aj nieco.Zas ked vela cvicim tak sa mi zda ze aj v tom co som si bol doma isty tak v kostole sa pomýlim a musim drobne zaimprovizovat.Najlepšie je si všetko dobre prejst ,lebo clovek nevie co a kedy ho prekvapí. Very Happy Very Happy Idea Idea Razz Razz Razz Razz
_________________
21r,učiaci sa hru na organe /organista
farnosť Obetovania Pána= S V
farnosť Cyrila a Metoda= T ž
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Michael Augustín
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 04. 2007
Príspevky: 663
Bydlisko: Podolie

PríspevokZaslal: 01 07, 2011, 22:57    Predmet: Re: "improvizácia" Odpovedať s citátom

stefan.ilas napísal:
Ako tu čítam, väčšina z Vás si asi myslí, že improvizácia znamená "hrať čo ma presne v tú danú chvíľu napadne". Žiaľ takto to nie je. Improvizácia musí byť premyslená po harmonickej a formovej stránke, a nacvičená. )


Improvizácia je hrať presne to, čo vás v danej chvíli napadne, jednoducho povedané. Ak to už máte nacvičené a vymysleli ste to včera alebo doma pred dvoma hodinami a potom to hráte v kostole, to už nie je improvizácia Smile
Samozrejme, dopredu musí byť premyslené čo idete hrať- hlavne po štylistickej, formovej stránke, tempo, rytmus, metrum.
Ak na organových festivaloch umelci improvizujú na záver pripraveného programu, hrajú to, čo im v danej chvíli "príde pod prsty". Samozrejme, sú to roky cvičenia a technickej zdatnosti.
_________________
Michael Augustín, organista v kostole sv. Juraja v Podolí
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
Bismarck
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 01. 2008
Príspevky: 289

PríspevokZaslal: 02 07, 2011, 10:15    Predmet: Re: "improvizácia" Odpovedať s citátom

Michael Augustín napísal:
stefan.ilas napísal:
Ako tu čítam, väčšina z Vás si asi myslí, že improvizácia znamená "hrať čo ma presne v tú danú chvíľu napadne". Žiaľ takto to nie je. Improvizácia musí byť premyslená po harmonickej a formovej stránke, a nacvičená. )


Improvizácia je hrať presne to, čo vás v danej chvíli napadne, jednoducho povedané. Ak to už máte nacvičené a vymysleli ste to včera alebo doma pred dvoma hodinami a potom to hráte v kostole, to už nie je improvizácia Smile
Samozrejme, dopredu musí byť premyslené čo idete hrať- hlavne po štylistickej, formovej stránke, tempo, rytmus, metrum.
Ak na organových festivaloch umelci improvizujú na záver pripraveného programu, hrajú to, čo im v danej chvíli "príde pod prsty". Samozrejme, sú to roky cvičenia a technickej zdatnosti.


absolútny súhlas Cool
_________________
Michal Bisaha-exorganista
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
stefan.ilas
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 11. 2008
Príspevky: 87
Bydlisko: Beharovce (prechod. Košice)

PríspevokZaslal: 02 07, 2011, 22:00    Predmet: Re: "improvizácia" Odpovedať s citátom

Bismarck napísal:
Michael Augustín napísal:
stefan.ilas napísal:
Ako tu čítam, väčšina z Vás si asi myslí, že improvizácia znamená "hrať čo ma presne v tú danú chvíľu napadne". Žiaľ takto to nie je. Improvizácia musí byť premyslená po harmonickej a formovej stránke, a nacvičená. )


Improvizácia je hrať presne to, čo vás v danej chvíli napadne, jednoducho povedané. Ak to už máte nacvičené a vymysleli ste to včera alebo doma pred dvoma hodinami a potom to hráte v kostole, to už nie je improvizácia Smile
Samozrejme, dopredu musí byť premyslené čo idete hrať- hlavne po štylistickej, formovej stránke, tempo, rytmus, metrum.
Ak na organových festivaloch umelci improvizujú na záver pripraveného programu, hrajú to, čo im v danej chvíli "príde pod prsty". Samozrejme, sú to roky cvičenia a technickej zdatnosti.


absolútny súhlas Cool


Poviem iba jednu vetu: Opýtajte sa Moniky Melcovej, čo Vám na toto, čo ste napísali, povie.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
MartinBako
administrátor portálu
administrátor portálu


Zaregistrovaný od: 23. 08. 2006
Príspevky: 216
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 03 07, 2011, 0:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Stefan Ilias ma pravdu. Dokonalá improvizácia má všetky atribúty serióznej skladby. Len nieje zapísaná. Je možné, ba až žiadúce, aby bola náležite pripravená (práve pre aspoň čo najbližšiu podobnosť s kompozíciou).

Mato B.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Michael Augustín
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 04. 2007
Príspevky: 663
Bydlisko: Podolie

PríspevokZaslal: 03 07, 2011, 11:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Dokonalá improvizácia má atribúty kompozície. To nepopieram. Improvizácia nie je žiadna hatlanina tónov a akordov. Ale sám som bol svedkom toho Martin, keď si improvizoval na tému chorálu v evanjelickom kostole v Nitre. A nemal si to vôbec pripravené. Ale po rokoch cvičenia a profesionálnej techniky máš v rukách zvládnuté technické postupy improvizácie a nemáš problém skomponovať perfektnú improvizáciu aj bez prípravy.
_________________
Michael Augustín, organista v kostole sv. Juraja v Podolí
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Rôzne témy - nezaradené Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.26 sekúnd