Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 310 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Moto proprio - možnosti slávenia sv. omše mimoriadnou formou
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Jednotný katolícky spevník

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Moto proprio - možnosti slávenia sv. omše mimoriadnou formou
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
ReneHumaj
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 01. 2010
Príspevky: 292
Bydlisko: Nitrica

PríspevokZaslal: 07 12, 2011, 10:07    Predmet: Moto proprio - možnosti slávenia sv. omše mimoriadnou formou Odpovedať s citátom

Vážený kolegovia, v piatok, 14. septembra 2007, vstupilo do platnosti júlové motu proprio pápeža Benedikta XVI., ktoré rozširuje možnosti slávenia omše a ďalších sviatostí podľa tridentskej liturgie.
Originál v latinčine je tu:
http://www.vatican.va/holy_father/benedict_xvi/motu_proprio/documents/hf_ben-xvi_motu-proprio_20110830_quaerit-semper_lt.html

Preklad v slovenčine:
http://www.kbs.sk/?cid=1189957760

a sprievodný list Benedicta XVI:
http://www.kbs.sk/?cid=1189957675

Aký je váš názor na slávenie sv. omší podľa Starorímskej liturgie sv. Pia V?

Pozrite si slávenie sv. omše v mimoriadnej forme obradu na katolíckej televíznej stanici EWTN:

http://www.ewtn.com/liturgy/traditional/Resources.htm

Miesta, kde sa na Slovensku slávi podľa mimoriadnej formy obradu:

PRAVIDEĽNÉ SVÄTÉ OMŠE
BRATISLAVSKÁ ARCIDIECÉZA
MOST PRI BRATISLAVE

raz mesačne (podľa oznamov) v sobotu o 18:00 hodne (v letnom čase) a o 17:00 hodine (v zimnom čase)
AKTUÁLNE INFORMÁCIE: web WikkiMissa - Slovaquie


VIŠTUK

pondelok v 18:00 hodín (v letnom čase) a v 17:00 hodín (v zimnom čase)
AKTUÁLNE INFORMÁCIE: web farnosti Vištuk


TRNAVSKÁ ARCIDIECÉZA
PRIBETA (PERBETE)

každú poslednú sobotu v mesiaci v 18:00 hodín (v letnom čase) a v 17:00 hodín (v zimnom čase)

SVÄTÁ OMŠA V NOVEMBRI 2011

Sobota 27. novembra
- Svätá Omša o 17:00 hodine

AKTUÁLNE INFORMÁCIE: web WikkiMissa - Slovaquie a web farnosti Perbete (maďarsky)
Mobil: +421(0)357693130


GALANTA

každý pondelok o 6:00 hodine a tiež aj v prikázané sviatky a slávnosti v pracovné dni

SVÄTÁ OMŠA V NOVEMBRI 2011

Pondelok 7. novembra
féria (omša requiem) - Svätá Omša o 6:00 hodine
pondelok 14. novembra
- Svätá Omša o 6:00 hodine
pondelok 21. novembra
- Svätá Omša o 6:00 hodine
Pondelok 28. novembra
- rorátna svätá omša o 6:00 hodine

AKTUÁLNE INFORMÁCIE: web farnosti Galanta a web Szent Janos Kaptalan (maďarsky)
Mobil: +421317808287


NITRIANSKA DIECÉZA
ZEMNÉ (SZÍMÖ) pri Nových Zámkoch

príležitostne
AKTUÁLNE INFORMÁCIE: web farnosti Szímö (maďarsky)


ŽILINSKÁ DIECÉZA
LAZY POD MAKYTOU

príležitostne
AKTUÁLNE INFORMÁCIE: web WikkiMissa - Slovaquie


KOŠICKÁ ARCIDIECÉZA
PTIČIE pri Humennom

každú sobotu (okrem 1. soboty) v 7:30 hodín
ZÁUJEMCOV O TRIDENTSKÚ SVÄTÚ OMŠU PROSÍME, ABY KONTAKTOVALI SLOVENSKÝ KRUH LEVA XIII.

AKTUALIZOVANÉ: 2.11.2011
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
jan1
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 04. 08. 2009
Príspevky: 60
Bydlisko: Bratislava/Wien

PríspevokZaslal: 07 12, 2011, 15:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja som z tej generácie ktorá ešte ,,starý obrad" zažila. Pamätám si to však už iba velmi matne nakolko keď sa začala slúžiť ,,nová liturgia" mal som cca 10 rokov. Už dlhšie sa plánujem starej liturgie zúčastniť, problém je však v tom že v mojom okolí sa taká neslávi, teda spoň o tom neviem. Ale chcem sa jej zúčastniť a každý rok si dávam predsavzatie že tento rok to už vyjde. Môj názor je taký, že jen to dobrá vec či už pre ľudí ako som ja ktorý si na to ešete spomínajú, alebo aj pre mladších ktorý to ešte nezažili. Podstata omše je v každom obrade rovnaká, iná je len forma.
_________________
Pane Ježišu Kriste synu Boží zmiluj sa nadomnou hriešnym
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 08 12, 2011, 8:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja som nedávno počul jedného kňaza vyjadriť taký - dá sa povedať -, že až strach, že počas tohto starého obradu môže kňaz spáchať 10 či 20 smrteľných hriechov, a to už len tým, že nedrží ruky rovnako vysoko, a pod. Hovoril to tak neformálne, akože zo žartu, ale chcel tým vyjadriť, že aj pre kňaza je náročné (ak nie až nebezpečné) takúto omšu sláviť.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
andrej
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 08. 2007
Príspevky: 675
Bydlisko: Vrable

PríspevokZaslal: 08 12, 2011, 9:14    Predmet: Odpovedať s citátom

joozi napísal:
Ja som nedávno počul jedného kňaza vyjadriť taký - dá sa povedať -, že až strach, že počas tohto starého obradu môže kňaz spáchať 10 či 20 smrteľných hriechov, a to už len tým, že nedrží ruky rovnako vysoko, a pod. Hovoril to tak neformálne, akože zo žartu, ale chcel tým vyjadriť, že aj pre kňaza je náročné (ak nie až nebezpečné) takúto omšu sláviť.

vôbec by som sa nebál slúžiť takú svätú omšu. Všetko je to len o zvyku. A ešte taká otázka na zamyslenie. Bolo to nebezpečné pre tisícky kňazov na celom svete po celé tie storočia?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
ReneHumaj
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 01. 2010
Príspevky: 292
Bydlisko: Nitrica

PríspevokZaslal: 08 12, 2011, 9:35    Predmet: Odpovedať s citátom

andrej napísal:
joozi napísal:
Ja som nedávno počul jedného kňaza vyjadriť taký - dá sa povedať -, že až strach, že počas tohto starého obradu môže kňaz spáchať 10 či 20 smrteľných hriechov, a to už len tým, že nedrží ruky rovnako vysoko, a pod. Hovoril to tak neformálne, akože zo žartu, ale chcel tým vyjadriť, že aj pre kňaza je náročné (ak nie až nebezpečné) takúto omšu sláviť.

vôbec by som sa nebál slúžiť takú svätú omšu. Všetko je to len o zvyku. A ešte taká otázka na zamyslenie. Bolo to nebezpečné pre tisícky kňazov na celom svete po celé tie storočia?


No, podľa vyjadrení toho kňaza usudzujem, že asi všetci kňazi za celé stáročia pri slávení starorímskej liturgie sv. Pia V páchali smrteľné hriechy.
Nedá mi, aby som neupozornil na to, že sa dnešnej dobe robia "experimenty" zo sv. omšou, kde to vyzerá skôr na diskotékové šou, alebo pikniky, len nie ako sv. omša, z čoho mi bolo do plaču:
http://all.gloria.tv/?media=124362
http://www.gloria.tv/?media=164417
http://www.youtube.com/watch?v=egbnwbecd0U
http://www.youtube.com/watch?v=hzmwyVwqflk&feature=related
http://www.vranovske.sk/sk/clanky/rockova-svata-omsa-prilakala-stovky-veriacich/
Znesväcujúci “liturgický” piknik

Publikované dňa 16 Jún 2011.

Dňa 26. júna 2011 bude rektor viedenskej katedrály Sv. Štefana Anton Faber (na obr.) sláviť 4. tú každoročnú tzv. “západnú omšu” v rámci tzv Donauinselfestu..
Mnoho účastníkov pri tejto “omši” sedí na bedničkách od piva, kým sa slúži, fajčia, jedia a pijú. Potom idú na prijimanie.
Gloria TV počas posledných 3 rokov zhromaždila množstvo dôkazných videí.
Tento rok Gloria.tv Austria kontaktovala arc. Viedne Kardinála Schönborna prostredníctvom jeho hovorcu a sekretára. Gloria.tv naliehala na kardinála zastaviť túto urážlivú záležitosť a nahradiť “západnú omšu” modlitebným stretnutím bez sv. prijímania.
Prosím, pridajte sa k peticii tv gloria a povzbuďte k. Schonborna, aby zrušil túto nehoráznu liturgickú urážku.
Priamo kardinálovi môžete písať na tento email.

http://www.stop-western-mass.com/



Odporúčame vám do pozornosti:

Čudná “ekuména” na festivale Pohoda
Čudné pomery v Nemeckej Cirkvi
Chicagská katedrála ponúka jogu!

« Video: Americký “sen” aj na Slovensku


Smutné, veľmi smutné.
Bolo by možné, aby takéto experimenty mala prvoslávná cirkev? Grékokatolíci?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
TLM
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 08. 2008
Príspevky: 13
Bydlisko: zapadne Slovensko

PríspevokZaslal: 08 12, 2011, 11:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Nuž často je to aj o tom,že veriaci nevedis o takejoto možnosti a tým pádom nevytvárajú tlak a dopyt.
A na druhej strane to vyžaduje aj istú znalosť a štúdium u kňazov.Žiaľ,ak majú mnohí rôzne predsudky a nesprávne videnie (viď poznámku o smrteľných hriechoch),tak sa to ďaleko nedostane. Navyše, "ľahšie sa ide z kopca ako do kopca".
Pre mňa osobne bolo stretnutie z tridentskou liturgiou v zahraničí úžasným zážitkom a miľníkom v duchovnom živote. Čoraz lepšie vaic vidím už nielen v liturgii aké veľké bohatstvo je v tomto skryté.
Je zaujímavé a smutné,že v hlavnom meste Bratislava sa nenachádza ani jedno miesto s pravidelnou tradičnou sv.omšou. Kým inde v Európe a západnom svete je to už pomaly štandard....
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ReneHumaj
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 01. 2010
Príspevky: 292
Bydlisko: Nitrica

PríspevokZaslal: 08 12, 2011, 12:12    Predmet: Odpovedať s citátom

TLM napísal:
Nuž často je to aj o tom,že veriaci nevedis o takejoto možnosti a tým pádom nevytvárajú tlak a dopyt.
A na druhej strane to vyžaduje aj istú znalosť a štúdium u kňazov.Žiaľ,ak majú mnohí rôzne predsudky a nesprávne videnie (viď poznámku o smrteľných hriechoch),tak sa to ďaleko nedostane. Navyše, "ľahšie sa ide z kopca ako do kopca".
Pre mňa osobne bolo stretnutie z tridentskou liturgiou v zahraničí úžasným zážitkom a miľníkom v duchovnom živote. Čoraz lepšie vaic vidím už nielen v liturgii aké veľké bohatstvo je v tomto skryté.
Je zaujímavé a smutné,že v hlavnom meste Bratislava sa nenachádza ani jedno miesto s pravidelnou tradičnou sv.omšou. Kým inde v Európe a západnom svete je to už pomaly štandard....


Ano, je to tak. Ja som sa tiež zúčastnil takej prekrásnej polnočnej tridentskej sv. omše v Báči, skutočne veľmi krásný, nevšedný, Bohu povznášajúci zážitok:
http://www.youtube.com/watch?v=SZ2uO3AoEPw
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Jednotný katolícky spevník Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.18 sekúnd