Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 208 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Seminár Liturgickej Hudby 2012
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Hra na organe

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Seminár Liturgickej Hudby 2012
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 06 03, 2012, 10:25    Predmet: Seminár Liturgickej Hudby 2012 Odpovedať s citátom

Teologická fakulta v Košiciach KU v Ružomberku usporadúva v dňoch 17. a 24. marca 2012 V. ročník seminárov pre kantorov a organistov Košickej arcidiecézy so začiatkom o 8:30 hod. v budove TF, Hlavná 89.

Viac info na http://www.ke-arcidieceza.sk/seminar-liturgickej-hudby-2012/ resp. priamo http://www.ke-arcidieceza.sk/wp-content/uploads/2012/02/Semin%C3%A1re-Liturgickej-Hudby-2012-plag%C3%A1t-1.pdf.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
tomas2607
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 26. 06. 2008
Príspevky: 39
Bydlisko: Studenec 54

PríspevokZaslal: 06 03, 2012, 15:31    Predmet: Odpovedať s citátom

kto nie je z KE diecezy nemoze ist?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 07 03, 2012, 15:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Asi môže. Treba sa informovať na organisti@ktfke.sk alebo 055/6836 102.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
stefek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 29. 05. 2008
Príspevky: 185
Bydlisko: Nová Ľubovňa

PríspevokZaslal: 09 03, 2012, 16:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Nechcel som zakladat novu temu a tak sa chcem opytat ci je nejake sdtretko organistov aj v Levoci(dekanatne)
_________________
organista v Novej Ľubovni(sčasti v Levoči)
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 09 03, 2012, 21:29    Predmet: Odpovedať s citátom

tomas2607: myslim ze s tym neje problem, nepreverovali to na minulych rocnikoch tusim tam bol niekto od Spisskej N/V co som s nim prehodil par slov. Ja sa tam tiez zbieram ked mi to cas dovoly, mam to do Kosic presne tak daleko ako Ty Laughing Rolling Eyes Wink
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
ReneHumaj
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 01. 2010
Príspevky: 292
Bydlisko: Nitrica

PríspevokZaslal: 10 03, 2012, 20:07    Predmet: Re: Seminár Liturgickej Hudby 2012 Odpovedať s citátom

joozi napísal:
Teologická fakulta v Košiciach KU v Ružomberku usporadúva v dňoch 17. a 24. marca 2012 V. ročník seminárov pre kantorov a organistov Košickej arcidiecézy so začiatkom o 8:30 hod. v budove TF, Hlavná 89.



No to ma dojalo, Teologická fakulta v Košiciach, KU v Ružomberku usporadúva v dňoch 17. a 24. marca 2012 V. ročník seminárov pre kantorov a organistov.
Skutočne, pri KU v Ružomberku, aj v Košiciach mávajú omše s čisto čistou posvätnou liturgickou hudbou a spevom:
http://studenttv.sk/video/75
http://hudba.zoznam.sk/mladeznicky-zbor-namestovo/album/rockova-omsa-2010/
http://www.upcbb.sk/images/aktuality_img/rockova_omsa_plagat.jpg
http://www.univerzitne.info/gallery/univerzitne-pastoracne-centrum-unipocentrum-2-rockova-sv-omsa
http://www.youtube.com/watch?v=3E9nCpsuFJ4

Myslím, že by mali v prvom rade robiť semináre pre univerzitných kňazov a skazenej mládeže, ktorá si myslí, že omše sú nejaké vystúpenia, koncerty, kde si môžu robiť čo chcú! A kňazi tiež asi nevedia, čo to sv. omša je. Liberálný modernizmus pomiatol ľuďom poriadne hlavy.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 11 03, 2012, 11:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Tie školenia sú úplne zbytočné. Pocítil som to na vlastnej koži. Je úplne zbytočné robiť nejakú revolúciu zdola, pokiaľ sa ABÚ nezdohadá a nezačne tlačiť na kňazov. Mnohí ani len netušia, že sa niečo také organizuje a dokonca robia opozíciu, vysmievajú sa nielen z nás, ktorí sa v dobrej viere snažíme tieto veci zaviesť do praxe, ale dokonca aj menovite sa posmievajú z lektorov, ktorí sú za odbornú stránku veci zodpovední. Už by bolo po tých 5 rokoch načase vydať pastierský list a konečne prehovoriť zhora.
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
ReneHumaj
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 01. 2010
Príspevky: 292
Bydlisko: Nitrica

PríspevokZaslal: 11 03, 2012, 17:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Fero napísal:
Tie školenia sú úplne zbytočné. Pocítil som to na vlastnej koži. Je úplne zbytočné robiť nejakú revolúciu zdola, pokiaľ sa ABÚ nezdohadá a nezačne tlačiť na kňazov. Mnohí ani len netušia, že sa niečo také organizuje a dokonca robia opozíciu, vysmievajú sa nielen z nás, ktorí sa v dobrej viere snažíme tieto veci zaviesť do praxe, ale dokonca aj menovite sa posmievajú z lektorov, ktorí sú za odbornú stránku veci zodpovední. Už by bolo po tých 5 rokoch načase vydať pastierský list a konečne prehovoriť zhora.


Presne tak! To si Ferko veľmi dobre vystihol. Som bol na viacerých školeniach, kde v diskusiách padli otázky, že treba v prvom rade školiť kňazov, lebo organisti a speváci sa môžu snažiť, no čo s tým urobia, keď majú prekážku práve v kňazoch. Oni asi málo rozumejú, čo je to posvätná hudba a spev, čo sú dokumenty Musica Sacram atd. Ale podporovať nemiestné cirkusy, ako rockové omše a podobné "teátra", kde to vypadá ako na nejakých koncertoch, len vo falošnej viere, že tam "pritiahnú" mladých, to vedia, hlavne mladí kňazi.Čo sa vlastne v seminároch učili? Keď nevedia, čo je to posvätná hudba a úcta k sv. omši, že to nie je nejaké vystúpenie, kde si môžu prítomní robiť čo chcú.
V minulosti také niečo naši predkovia nepoznali, mali veľkú úctu k sv. omši, k čomu viedli aj svoje deti.
To majú v Pravoslávnej cirkvi, žiadné detské, mládežky, rockovky atd.
a účasť na sv. omšiach veľká, či mladých, detí, starších a majú v posvätnej úcte svoju stáročnú liturgiu a liturgický spev.
Kde sme sa to dostali my, katolíci?
Mali by sa uskutočniť školenia pre kňazov, to je veľmi žiadúce.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 12 03, 2012, 12:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Súhlasím, s Ferom, napísal to veľmi trefne a presne.

Ale uznajme si aj my ako organisti, že mnohí z nás nedokážu ani len poriadne naregistrovať organ, piesne vyberajú podľa hesla "to vždy tak bolo" alebo náhodným spôsobom, nehovoriac s prepáčením o harmonikároch, ktorí hrajú pieseň JKS142 na troch akordoch: C, F, G.

Uznajme si, že asi väčšina postov organistov je obsadená buď:

1. starými báčikmi (ktorí si zasluhujú úctu už len kvoli tomu, ako dlho túto službu vykonávaju)
2. mladými študentmi (ktorí si tak isto zasluhujú úctu za obetavosť a nadšenie)
3. organistami (azda ešte častejšie organistkami), ktoré si myslia, že zhĺtli múdrosť sveta, lebo boli na akomsi kurze alebo dokonca majú zopár rokov konzervatória

Takže si myslím, že pre niektorých môže byť kurz zbytočný (ak už danú problematiku ovládajú), ale mnohých môže posunúť ďalej, môžu sa nadviazať nové vzťahy, spolupráce, je tu priestor pre zdieľanie, rozprávanie o problémoch, atď. Nezavrhoval by som to.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 12 03, 2012, 15:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja zasa súhlasím s Jožkom, ibaže na to zdieľanie a spoluprácu si myslím, že by stačili nejaké priateľské posedenia organistov, niečo na taký štýl, ako je pravidelné mesačné stretnutie starých filmárov v jednom prešovskom podniku. Smile Pokiaľ má byť užitočný hlavý výstup a cieľ seminárov, treba urobiť zmenu zhora. To všetko ostatné je len akýsi bonus k tomu, čo by malo byť prirodzeným výsledkom školenia. Je zbytočné chodiť na školenie, keď mi to nemá kto preplatiť, a keď aj tak nebudem môcť použiť získané vedomosti v praxi. Vo väčšine farností sa bohužiaľ dá súčasný stav charakterizovať buď ako nezáujem, alebo ako odpor. Odpor nielen k novému, ale mnohokrát menovite k ľuďom, ktorí kurz odborne zastrešujú. Jednoducho - možno by miestny farár aj prežul nejaké tie zmeny, ale nedovolí to, lebo na kurze prednášal pán XY... Keď nás pred rokmi správca kostola posielal na prvý kurz, rekacia kolegov z nášho kostola bola: "No čo už nám tam oni len môžu povedať." Išiel som teda sám. Správca kostola sa zmenil a ja som musel odísť, pretože zavádzam akési reformy a novoty, ktoré ľuďom nevoňajú a vlastne ani on sa s tým nestotožňuje, hoci tie už tam fungujú niekoľko rokov a on má funkciu asi 10 mesiacov...
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 13 03, 2012, 8:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Súhlasím, Františku. Za starých dobrých časov a nemenovaného kaplána sme boli aj s kolegami organistami z filiálok na takomto školení a mali sme podporu "novoty" zavádzať (aj keď nešlo o nič prevratné). Potom kaplán odišiel a s ním aj naša podpora. Nemenovaný pán farár nebol za novoty, mali sme odporúčanie držať sa toho, čo ľudia už ovládajú. Dokonca sme sa o ďalších kurzoch už ani nedozvedeli, hoci pozvánky na faru chodili Rolling Eyes.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
aden
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 03. 2010
Príspevky: 4
Bydlisko: Presov

PríspevokZaslal: 15 03, 2012, 19:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Takto: ten kurz nie je zbytocny pre zaciatocnikov ako napr . ja , a s knazmi je to takto hocikedy aj vedia ze co a ako ma byt /ved studovali niekolko rokov v seminari/, ale jeden mi na tuto temu jasne povedal, ze to co nam povedia je jedna vec , ale ze on ako knaz si moze pravidla menit ako chce .
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 16 03, 2012, 8:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Asi si neuvedomuje, že tým ruší to, čo za vhodné uznali viacerí a v danej problematike vzdelanejší od neho. Možno je to ten všeobecný problém kňazov - že zabúdajú, že ľudu slúžia, a nie ľud im.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 16 03, 2012, 18:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Aden, v ktorom kostole hrávaš?
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Hra na organe Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.14 sekúnd