Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 370 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Keď príde Pán (Adamko)
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Notový materiál

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Keď príde Pán (Adamko)
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
MichalJurecko
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 10. 2008
Príspevky: 89
Bydlisko: Spišské Podhradie

PríspevokZaslal: 30 11, 2012, 21:22    Predmet: Keď príde Pán (Adamko) Odpovedať s citátom

Pozdravujem kolegovia!

Pozeral som si direktorium a nasiel som takúto piesen:

Keď príde Pán (Adamko), pieseň, 1hl, organ, podľa L

neviete kde by som ju mohol nájsť? Pripadnej aj ostatné piesne, ktoré su v direktóriu od pána Adamka

Vopred ďakujem!
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
SilviaFecskova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 08. 2009
Príspevky: 77
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 02 12, 2012, 8:59    Predmet: Direktorium a chaos Odpovedať s citátom

Požehnaný Advent!

Kto si pozrel Direktorium na rok 2013 zistil, že je v ňom znova uverejnený zastaralý zoznam piesní na jednotlivé nedele, sviatky a slávnosti. Načo je námaha pána Kolegu Podperu a s kolektívom odborníkov vypracované nové Direktórium???
Ak už chceli dať nejakú tabuľku ako pomoc pre tých, čo hrajú akord hore a akord dolu, potom sa mohli v redakcii trochu ponamáhať a z veľkého direktória vypracovať novú tabuľku. Zabralo by to viacej strán, ale
pri trochu záujmu by sa to dalo.
Môže Svätý Otec Benedikt XVI. vo svojich príhovoroch o liturgickej
hudbe hovoriť o potrebe návratu ku gregoriánu, ku pokladom liturgickej hudby, keď na Slovensku je stále podivná situácia v oblasti liturgickej
praxe.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MichalJurecko
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 10. 2008
Príspevky: 89
Bydlisko: Spišské Podhradie

PríspevokZaslal: 02 12, 2012, 12:01    Predmet: Re: Direktorium a chaos Odpovedať s citátom

salicional16´ napísal:
Požehnaný Advent!

Kto si pozrel Direktorium na rok 2013 zistil, že je v ňom znova uverejnený zastaralý zoznam piesní na jednotlivé nedele, sviatky a slávnosti. Načo je námaha pána Kolegu Podperu a s kolektívom odborníkov vypracované nové Direktórium???
Ak už chceli dať nejakú tabuľku ako pomoc pre tých, čo hrajú akord hore a akord dolu, potom sa mohli v redakcii trochu ponamáhať a z veľkého direktória vypracovať novú tabuľku. Zabralo by to viacej strán, ale
pri trochu záujmu by sa to dalo.
Môže Svätý Otec Benedikt XVI. vo svojich príhovoroch o liturgickej
hudbe hovoriť o potrebe návratu ku gregoriánu, ku pokladom liturgickej hudby, keď na Slovensku je stále podivná situácia v oblasti liturgickej
praxe.


to je katastrofa, nie ze to nejde na Slovensku dopredu, ale este dozadu...

by ma zaujímalo kto o tom rozhodol
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Rudolf Seman
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 11. 2006
Príspevky: 236
Bydlisko: Sokoľany

PríspevokZaslal: 02 12, 2012, 13:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Presne o tom som chcel založiť tému, ale neviem či to má zmysel...

V direktóriu opäť vševediaca tabuľka... Namiesto možného odkazu na DPK resp. jeho predstavenia/uvedenia...

Vyšiel "nový" JKS pre organistov so starými textami - čo pravdepodobne vyhovuje aj Hudobnej sekcii Liturg. komisie KBS, zápisnica zo zasadnutia hovorí jasne:
Citácia:
Texty piesní z JKS sa zatiaľ meniť nebudú, nejednotnosti však treba pomôcť riaditeľovi SSV v Trnave pri súčasnom vydávaní JKS pre ľud, ale aj pre organistov odstrániť.

-- tak už mu aj niekto pomohol...
Paradox je, že SSV teraz ponúka "v akcii" znotovaný JKS pre ľud s novými textami... Kocúrkovo...

V Adoramus Te celé kopírované pasáže z internetu, v najnovšom čísle pochybné rozdelenie adventných a vianočných piesní (podčiarknuté sa zvlášť hodia v nedele ako "omšové" - JKS 4,16,21 - a načo je nové DPK, ktoré odstránilo rigiditu pri chápaní piesní z JKS?), v notovej prílohe SPEVY KŇAZA (posúďte sami, koľko kňazov asi odoberá AT?)

Tak sme asi zaradili spätný chod...

Teraz už len stačí vyučovať akordickú hru (mnohých ani netreba) a sme späť (vlastne keď tak uvažujem, my sme späť stále - veď sme ustrnuli kdesi pred koncilom, čo sa týka liturgickej hudby, aspoň že ordináriá spievame...)



PS - zaujímal by ma výsledok nižšie uvedeného, pri známom tempe prípravy až legendami opradeného LS pre ľud to bude asi o 10-20 rokov...

Citácia:
Pedagogická fakulta KU vytvorí nový liturgický spevník
P:3, 29. 03. 2012 13:44, DOM

Ružomberok, 29. marca (TK KBS) - Pedagogická fakulta Katolíckej univerzity v Ružomberku vytvára nový slovenský liturgický spevník. Projekt zameraný na výskum medzispevov v rímsko-katolíckej liturgii po II. Vatikánskom koncile a ich porovnanie s ostatnými severoeurópskymi krajinami sa začal pred necelými štyrmi rokmi. „Je to dobrý a osožný projekt, lebo spievanie žalmov je každodennou súčasťou liturgie Katolíckej cirkvi. Ja som svojho času na túto tému písal prácu a mala by byť v našej knižnici pod názvom Śpiewy miedzylekcyjne na Slowacji po Soborze Watykańskim II. (Liturgické spevy na Slovensku po II. Vatikánskom koncile),“ povedal hlavný riešiteľ projektu Amantius Akimjak. Projekt v hodnote 3-tisíc eur bude ukončený 31. októbra 2012.

Zdroj: Andrea Barčáková / Katolícka univerzita v Ružomberku (media.ku.sk)
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dankajakubcova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 02. 2007
Príspevky: 107
Bydlisko: Pohorelá

PríspevokZaslal: 02 12, 2012, 20:07    Predmet: Odpovedať s citátom

V priebehu asi minulého polroka som sa spostretala asi s 15 kňazmi z rôznych kútov Slovenska. Pýtala som sa ich ako laik, aký majú názor na nové Direktórium, ktoré ponúka obrovské množstvo spevov, piesní, antifón atd. na celý liturgický rok.
Verte mi, odpoveď VŠETKÝCH bola - nepočul som o tom. Čo potom budú aj oni žiadať od tých svojich organistov - to isté, čo pred desiatimi rokmi, dvadsiatimi, alebo prejdú na "vyšší" level a organ nahradia trendy gitarou s trendy gitaristom a piesňami, ktoré znejú kostolom nezávisle od liturgického obdobia - to isté šabadaba aleluja - prípadne s vkusnými tlieskačkami.

To je realita dnešnej cirkevnej hudby u nás. Dúfam, že to vidím veľmi čierno a že sú aj svetlé výnimky. Ale prvý nositeľ svetla v kostole by mal byť kňaz!
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MichalKukla
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 07. 2008
Príspevky: 13
Bydlisko: Nitra / Lužianky pri Nitre

PríspevokZaslal: 02 12, 2012, 21:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Požehnaný advent !
Kolegovi Michalovi neviem pomôcť, hoci som hľadal aj na Google (a tam je vraj všetko). Sú dve možnosti: alebo si vybrať iný spev, alebo napísať autorovi.
Toto direktórium uvádza mnoho skladieb, ktoré sú nedostupné, alebo ťažko dostupné. Nepreberné množstvo skladieb, napr. na 8.12. je vhodné Ave Maria od 84 autorov... Ako si vybrať a ako sa k nim dostať ? Ale vážim si prácu tých, ktorí si dali námahu a niečo také vytvorili.
O to viacej ma zarážajú reakcie na prosbu kolegu: žiadna pomoc, iba ostrá, až dehonestujúca kritika, ktorá už prechádza do iných oblastí. Lepšie je zapáliť sviečku ako bedákať (kritizovať), že je tma. Ľahšie je potrápiť iných ako seba. Ak nebola z "veľkého" direktória vytvorená nová tabuľka, môže to hocikto schopný urobiť a dať sem na fórum; môže nás to inšpirovať (a niektorí zase budú mať čo kritizovať). V dnešnej dobe sa príliš veľa a tendenčne kritizuje, vidíme to najmä v politike, ale aj celkovo v spoločnosti. Medzi kresťanmi a kolegami by to nemalo tak byť.
Direktórium pre kantorov nezahŕňa obdobie cez rok. Tabuľka v direktóriu má svoje uplatnenie. Ak má niekto vedomosti a rozhľad a nepotrebuje tabuľku, teším sa tomu. Ale aj v poslednom čísle Ad.Te je uvedené, že väčšina organistov nemá hudobné a liturgické vzdelanie. A oni nie sú šmejd, aj oni sa snažia hrať na oslavu Boha. Neideme späť v liturgickej hudbe, aj keď je pravda, že úroveň je veľmi rozdielna. Mňa skôr mrzí, že väčšina mladých sa vôbec nezapája do liturgickej hudby.
Prajem Vám všetkým ešte raz požehnaný Advent a nový elán v novom cirkevnom roku.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
ReneHumaj
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 01. 2010
Príspevky: 292
Bydlisko: Nitrica

PríspevokZaslal: 03 12, 2012, 11:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Rudolf Seman napísal:
my sme späť stále - veď sme ustrnuli kdesi pred koncilom, čo sa týka liturgickej hudby, aspoň že ordináriá spievame...)



S tým by som nesúhlasil, ze sme ustrnuli kdesi pred koncilom. Práve po koncile to zacalo, kde sa vlastný spev Cirkvi zacal vytrácat, nastala liturgická svojvola atd:
http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=14731
Stav liturgické hudby je tragický, říká dirigent římské filharmonie

Řím. Celý tenhle úpadek začal po II. vatikánském koncilu, když nastoupila povrchní vlna pseudoobnovy, která napáchala mnoho škod téměř ve všech našich kostelech,“ tak popisuje současnou krizi liturgické hudby na stránkách deníku La Repubblica Pablo Colino.
http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=14602
Riccardo Muti ostře kritizuje dekadenci hudby v kostelech
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Notový materiál Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.14 sekúnd