Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 404 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Má byť gospelová hudba iná?
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Nová duchovná pieseň - mládežnícka hudba

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Má byť gospelová hudba iná? Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 04 06, 2013, 0:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Drahá LuMa:

Ďakujem za Vašu odpoveď.

Vaše odpovede na moje (možno účelovo položené) otázky poukázali, na akom tenkom ľade sa v tomto prípade pohybujeme.

Vidíme teda, že gospel ako taký vznikal v prostredí protestantskom. Je teda pochopiteľné, že do katolíckych kostolov do DVK veľmi neprenikol. Áno, DVK začal učiť o ekumenizme, ktorý tak ostro kritizujú niektoré skupiny mimo Cirkvi. Je ekumenizmus potrebný? Podľa môjho názoru áno. Ale akú má mať formu? Katolícka Cirkev sa doslova rozbehla v ústrety spoločenstvám, ktoré ešte pred vyše 50 rokmi nazývala heretickými. Dotiahli sme to dokonca tak ďaleko, že sme z našej liturgie odstránili všetko, čo by mohlo protestantov (a aj napr. Židov) urážať. Katolícka Cirkev sa teda zachovala ako milosrdný otec, ktorý chce späť prijať svojho nehodného syna. Ako sa však prispôsobili protestantské spoločenstvá nám? Kto si priznal, že chyby nerobila len katolícka Cirkev, ale aj oni? Možno mám málo vedomosti, ale neviem o žiadnej cirkvi, ktorá by sa od dôb DVK snažila o zjednotenie s nami. Preto treba s veľkou opatrnosťou prijímať všetko, čo prichádza do našej Cirkvi zvonku. Napriek ekumenizmu totiž protestanti stále zotrvávajú v heréze a na to si musíme dávať pozor, pretože niektoré ich názory sú zákonite v rozpore s našim učením.

Druhá časť Vašej odpovede, ktorá definuje gospel ako "štýl, ktorý je realizáciou podobný svetskej hudbe" je v priamom rozpore s inštrukciou Musicam Sacram a jej následným výkladom v našom liturgickom spevníku: "... hudba v liturgii nesmie výrazom alebo známymi skladbami pripomínať svetské veci a odpútavať myseľ od Božej velebnosti." [LSI/str.17]. Tým sme sa opäť dostali do začarovaného kruhu. DVK nás učí ekumenizmu, hľadaniu toho, čo nás spája. Gospel je síce kresťanská hudba, ktorá však stavia na svetských štýloch, z ktorých je väčšina nevhodná na použitie pri liturgii (a to taktiež podľa dokumentov DVK). Tu teda nejde o použitie gitary, či bicích, ale o to, že táto hudba nie je duchovná. Preto jediné jej legitímne použitie vrámci našej Cirkvi vidím mimo liturgie, napr. pri chválach, stretnutiach mladých a pod.

A z toho celého vyplýva ešte jeden detail: dokumenty DVK sú buď nejednoznačné, alebo pripúšťajú svojvoľný výklad.
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
LuMa
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 02. 2008
Príspevky: 88
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 04 06, 2013, 11:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Fero, dobrý deň.

Na margo DVK a ústretovosti voči ekumenizmu len toľko: to, čo robia druhí, nás nemusí zaujímať. Nebuďme ako deti, ktoré hovoria: ale keď on začal...
My prijímajme do svojej náruče svojich bratov a budujme jednotu v tom, čo nás spája. Napokon Fero, buďme radi, že ich máme. Obávam sa totiž, že čoskoro bude mať Európa problém s iným náboženstvom... Ba už to prichádza. Tak sa nebime v rodine, je to hlúposť.
Toľko môj názor na túto tému a prepáčte, ale už sa mi nechce o tom diskutovať, zrejme sa v tomto nezhodneme.

Čo sa gospelu týka: myslím si, že hovoríme o dvoch rôznych veciach. Definícia, ktorú som uviedla je z odborného muzikologického slovníka, je teda hudobnej podstaty. Definícia v cirkevných dokumentoch o cirkevnej hudbe je skôr duchovnej podstaty. Opakujem: ani v Musicam Sacram, ani v Sacrosantum Consilium, ani v Smerniciach Rímskeho misála som nenašla priamo zmienku, že populárna hudba ako žáner sa nesmie používať. Detto hudobné nástroje ako napr. gitara. Definície v zmienených dokumentoch poukazujú skôr na ducha, na charakter hudby a v tom možno len súhlasiť.
A dodám, že je veľa skladieb gospelových, ktoré pri kvalitnej interpretácii znejú dôstojne a pekne. A že v mnohých ľuďoch vyvolávajú úprimné city, zamerané na Pána - o tom môžem svedčiť nielen ja ale aj mnoho iných ľudí vo veku od 8 do 70 (prípadne aj vyššie či nižšie Smile ).

Niektorí riešia otázku, či sú profánne jednotlivé zložky hudobnej štruktúry. Ja osobne si myslím, že na pravidelnom rytme, akcentácii 2. a 4. doby, na synkopách - nie je nič bezbožné, nič hriešne. Pokiaľ text je rýdzo duchovný, pokiaľ interpretácia je kvalitná a pokiaľ interpreti majú v sebe vieru a pokoru i úctu k Bohu, k životu i k hudbe, myslím, že tam niet žiadnej závady.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 04 06, 2013, 15:15    Predmet: Odpovedať s citátom

LuMa napísal:
Pokiaľ text je rýdzo duchovný, pokiaľ interpretácia je kvalitná a pokiaľ interpreti majú v sebe vieru a pokoru i úctu k Bohu, k životu i k hudbe, myslím, že tam niet žiadnej závady.


A pokiaľ nie???
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
LuMa
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 02. 2008
Príspevky: 88
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 04 06, 2013, 15:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Nuž, pokiaľ nie je, asi je to trochu problém. Ale ten sa môže vyskytnúť aj u organistov. Mimochodom, ani organisti nemajú vždy takpovediac "skvostnú" interpretáciu, čo si budeme hovoriť... A detto v ostatných veciach, ktoré som spomenula.

Kritika teda smeruje do radov na obidvoch stranách.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 04 06, 2013, 18:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Musim suhlasiť.

Kvalita je jedna vec a vhodnosť druha.
Aby som bol konkretny:
U nas pôsobi zbor, ktory každu nedeľu vybera odveci pesničky. Myslim tak, že nekorenšponduju s danou omšou, či už sa to týka liturgického obdobia, alebo vhodnosti na jednotlivé časti omše (introit, offertorium,...)
Napríklad: Na vigiliu panovho zmrtvychvstania si vybrali pesničku Vladca (http://www.youtube.com/watch?v=CihEcnWHsg8) s tým, že je to predsa veľkonočná pesnička, lebo je tam "porazil smrť z hrobu vstal, Ježiš víťazne vstal". Áno, ale to je asi všetko, čo to má spoločné s veľkou nocou. V pôste ju zasa hrali preto, lebo v slohe je Pane zmiluj sa. A podobne. V pôste hrali take blbosti, až sa mi nožik vo vrecku otvaral. Keď som sa pytal- Reku, mame stovky peknych pôstnych pesničiek, prečo hraju cezročne? Ich odpoveď ma zrušila jak žiadosť na byt- "Vybrali sme take kľudne pesničky a viac sme to neriešili"
Tak potom aj ja si vyberiem na veľky piatok kľudnu pesničku- Buvaj dieťa krásne (je kľudna, lebo je to uspavanka) a budem ju hrať, však načo to viac riešiť?[/url]
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 04 06, 2013, 23:21    Predmet: Odpovedať s citátom

LuMa: nemyslím si, že Musicam Sacram rieši vec len z duchovného hľadiska, pretože to je prepojené s vonkajšou formou. Pokiaľ to je skutočne tak, ako vravíte, zasa to svedčí o nejednoznačnom výklade a nejasnosti daného dokumentu, ktorý teda vyhovuje všetkému. Jefitto napísal konkrétnejšie problémy, ktoré z takéhoto svojvoľného výkladu ďalej plynú. Áno, aj medzi organistami. Kolegovia aj na mojej hre zaiste odhalia nedostatky či už technické, alebo liturgické.

Ďalej k tomu zjednocovaniu vlastnej rodiny: súhlasím, že Európu ovláda iné náboženstvo. V prvom rade je to akési umelé náboženstvo tolerancie všetkého divného, dokonca zákonu prírody nezlúčiteľného (schválne som použil tento takmer ateistický výraz). Pod rúškom tolerancie prichádza tichúčko Islam, ktorý nám určite ešte pripraví mnoho problémov. Ale vtedy už bude veľmi neskoro hľadať chybu. No nezdá sa Vám, že my - katolíci sa správame rovnako? Vidno to najmä pri sobášoch, keď sa mladým povolí už nielen prehrať na vstup obľúbené CD, ale dokonca si vyberajú čítania z Dekameronu a podobnej "duchovnej" literatúry. Občas treba povedať aj dosť, vážim si Ťa, akceptujem Tvoje požiadavky, ale svoje si chránim, pretože to je pre mňa posvätné.
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
LuMa
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 02. 2008
Príspevky: 88
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 05 06, 2013, 9:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Máte pravdu Fero. Chápem, že máte zrejme negatívne skúsenosti s mládežníkmi a to z Vašich slov cítiť. Ale to by mali riešiť aj duchovní, nemyslíte? My si tu zbytočne budeme hovoriť x rokov stále dokola to isté.
Mali by ste tieto veci hovoriť tam u vás, kde pôsobíte a povedať to duchovným, aby si uvedomili, že určité veci musia usmerniť oni, ako duchovná autorita. Ja som tiež už zažila kadečo, ale určité zážitky - ktoré tú niektorí organisti píšete - prosto nemám. Ale ak som zažila niečo nepatričné, išla som to povedať aj miestnemu kňazovi, zhovárali sme sa a vyjadrila som pred ním svoj nesúhlas s takým správaním.

Možno aj preto sa ja v poslednej dobe snažím o to, o čo sa snažím. Že toľko hovorím o práci so zbormi - už si tu pripadám ako obohratá platňa - pretože vidím chybné správanie vlastne na všetkých stranách.
Aj preto robím svoju diplomovku, aby som s jej výsledkami poukázala na určité javy a naznačila, že je čas začať sa tým vážne zaoberať a to na celoslovenskej úrovni.

Ale znovu opakujem: to o čom teraz hovoríme, je kritika konkrétnych vecí spojených najmä s nezrelosťou niektorých mládežníckych zborov. To nie je o gospeli ako žánri.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 05 06, 2013, 16:47    Predmet: Odpovedať s citátom

U nás kňaz mladým dohovoril a dopadlo to tak, že sa urazili a dva roky o nich nebolo počuť.
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 05 06, 2013, 21:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Presne, to je ďalši problem.
U nas je aj ten problem, že kňaza to nezaujima. Na moje otazky a požiadavky odpoveda- dohodni sa s rehoľnou sestrou (ktora vedie dany zbor a akakoľvek dohoda je nerealna a nemožna)
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
EvaBaranovicova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 06. 2015
Príspevky: 33
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 09 06, 2015, 22:50    Predmet: Odpovedať s citátom

čítam túto diskusiu (trvalo mi to dosť dlho, ku koncu som dosť preskakovala)... a rozmýšľam.

Mám mylné informácie, že všetky piesne, čo sa spievajú na sv. omši by mali mať liturgické schválenie? Teda ak niekto zloží (preloží) pieseň, skôr ako s ňou vystúpi na sv. omši, musí poslať liturgickej komisii kompletný text, noty a hudobnú nahrávku a až po schválení ju môže prezentovať pri liturgii. Nie je tak?

Buď sa teda mýlim, alebo sa táto prax nedodržiava. Inak si neviem vysvetliť, že by sa pri slávení Eucharistie spievali piesne nezodpovedajúce duchu liturgie, alebo dokonca úplne nevhodné.
_________________
Začiatočník - snažím sa doprevádzať hudbou sv. omše v domove seniorov.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
EvaBaranovicova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 06. 2015
Príspevky: 33
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 09 06, 2015, 23:01    Predmet: Odpovedať s citátom

A ešte k pôvodnej otázke (ak je ešte aktuálna):

Myslím, že pri sv. liturgii by sa mala používať len hudba zložená pre tento účel. Teda vystihujúca liturgické úkony a ducha modlitby. Je pravda, že aj do JKS sa dostali niektoré piesne z protestantského prostredia (alebo naopak? rozhodne je zopár nápevov veľmi blízkych). Ale dnešná situácia, keď (prevažná) väčšina gospelových piesní pochádza z amerického prostestantského prostredia mi pripadá trochu smutná. Určite majú niektoré krásne a silné myšlienky podporené hudbou (často mi pripadá až mantroidne manipulatívna). - Mocný Boh, Kristus Spasiteľ, dôvera, závislosť, vďačnosť...
Ale dôležité katolícke témy nám takto úplne vypadávajú. A nemám na mysli len Sviatosť oltárnu a Mariánsku tematiku. Škoda, že sa viac nespievajú naše európske aj súčasné kvalitné piesne.

Mne sa veľmi páči tvorba komunity Emanuel. To je katolícka charizmatická komunita s darom (charizmou) hudby. Ich piesne sú duchovne plné, zladené, básnicky i hudobne hodnotné... a krásne sa hodia (nielen) do liturgie. Pravdaže predovšetkým tzv. adoračné piesne, ale na úvod (intro), alebo na záver omše sú vhodné aj rytmickejšie chválové a, ak je dobre nacvičená, aj prekrásna liturgická hudba (Kyrie, Gloria, Aleluja, Sanctus).

Vlastnosti, ktoré by liturgická hudba mala mať? Akákoľvek - či moderná gospelová alebo tradičná staršia hudba - Predovšetkým musí podporovať modlitbu a konkrétny liturgický úkon. Nie rušiť, alebo pútať pozornosť na seba (a tak odvádzať pozornosť od liturgie).
_________________
Začiatočník - snažím sa doprevádzať hudbou sv. omše v domove seniorov.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
MartinJeriga
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 08. 2015
Príspevky: 5
Bydlisko: Kapušany

PríspevokZaslal: 12 04, 2016, 15:22    Predmet: Svetové dni mládeže - slovenské omše Odpovedať s citátom

Drahí organisti,

prosím vás o radu a názor.

Ako iste viete, v rámci SDM budú v Krakowe prebiehať aj slovenské katechézy a slovenské omše. Ako vedúci jedného zboru (mládežníckeho, gospelového, vyberte si) mám za úlohu vybrať piesne na jednu zo slovenských omší.

Samozrejme, majú to byť "mládežnícke" piesne, ktoré ľudia poznajú, aby sa mohli zapojiť.
Je zaujímavé, že tieto katechézy a omše pripravuje Rada pre mládež a univerzity pri KBS a táto Rada vyslovene žiada mládežnícke piesne. Dôvod je, parafrázujem, aby sa mladí cítili objatí cirkvou. S týmto dôvodom čiastočne súhlasím. Chcem vás však poprosiť, aby ste sa nevyjadrovali k tomuto dôvodu, ale k tomu, prečo to napríklad KBS dovolí, alebo prečo to ani len nerieši, ak oficiálne nie je správne riešenie spievať pri omši mládežnícke veci.

Som teda v postavení človeka, ktorému nesmierne záleží na správnosti a kvalite hudby na omši, na druhej strane odo mňa v podstate samotní biskupi žiadajú ísť tak trochu proti oficiálnej správnosti.

Aký máte názor na túto situáciu?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Nová duchovná pieseň - mládežnícka hudba Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5, 6
Strana 6 z 6

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.26 sekúnd