Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 240 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Neliturgické?
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Hra na organe

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Neliturgické?
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
MariánCambel
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 01. 02. 2013
Príspevky: 11
Bydlisko: Myjava

PríspevokZaslal: 24 07, 2013, 12:03    Predmet: Neliturgické? Odpovedať s citátom

Zdravím vás kolegovia organisti! Snažil som sa prezrieť si témy, aby som náhodou nezakladal tému, ktorá tu už bola, ale nenašiel som. Ak náhodou len predsa už podobná bola, tak sa ospravedlňujem. (priznám sa, nechodím sem moc často)

Mám jednu otázku. Som organista, ktorý hrá, len ak má speváčku, u nás ľudia bez sprevádzajuceho spevu nespievajú a ja skratka neviem hrať aj spievať zároveň. Preto veľa krát keď striedam cez sv. prijímanie organistku, nehrám pieseň ale nejakú skladbu. Len tak potichu, niečo vhodné, čo nijako nevyrušuje, práve naopak, nakoniec prijímania si myslím že sa to hodí. Niekedy improvizujem, niekedy zahrám s praktického organistu, no už som pár krát hral i Canon in D - Pachelbel. Priznám sa, také pozitívne ohlasy som nečakal. Avšak - náš pán farar povedali- vraj v počas sv. omše sa môže hrať iba čo je liturgicky schválené, čiže toto nie. Vlastne , tým pádom by nemala byť ani improvizácia. Taktiež hrávam na mládežkach na klávesoch. Mali sme asi 5 druhov Kyrie, 5 druhov Sanctus a 5 druhov Agnus Dei. Teraz? máme s každého max. 2, pretože ostatné sú neliturgické, lebo- pr. v Svätý sa nemože hosana opakovať viac ako tri krát a podobne. Bol som už na mnohých mládežkách vo viacerých farnostiach, kde spievali i tieto tzv. neliturgické veci.

Takže moja otázka znie - čo vy nato? resp. máte podobné skúsenosti?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
FrantišekBeer
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 02. 2013
Príspevky: 126
Bydlisko: Košice/Lübeck

PríspevokZaslal: 24 07, 2013, 12:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Odpovedal som Vám na mail Wink
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 24 07, 2013, 14:32    Predmet: Odpovedať s citátom

Sú správcovia, ktorí zakážu organistovi hrať po sv. omši, aj keď sa už ľud domodlil. A to s tým vysvetlením, že kostol nie je miestom koncertovania ale modlitby. Ďalej sú zákazy predohier a dohier dlhších ako niekoľko sekúnd, zákaz akejkoľvek hudobnej literatúry okrem JKS (teda napr žiaden Bach, ale ani nová tvorba). Dokonca niektorí zakazujú konkrétne registre (Trúbka, Mixtura) a vyberú len niekoľko, ktoré slobodno používať (Kryt, Gamba, Salicionál, Dolce).

Áno, sú takí správcovia a ich problémom je, že oni vás nechcú pochopiť. Keď si vypočujete ich názor a začnete argumentovať, prerušia vás niečím takýmto:
- Nehovorte mi, ako je to inde, my sme tu.
- Dokiaľ som tu farárom ja, bude to tak.
- Ak tu chcete hrať, akceptujte to, ináč odíďte.
- Veď vy neviete čo hovoríte.
- S vami sa nedá rozprávať.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Trnovský mág
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 01. 2010
Príspevky: 128
Bydlisko: Lendak

PríspevokZaslal: 25 07, 2013, 14:01    Predmet: Odpovedať s citátom

joozi napísal:
Sú správcovia, ktorí zakážu organistovi hrať po sv. omši, aj keď sa už ľud domodlil. A to s tým vysvetlením, že kostol nie je miestom koncertovania ale modlitby. Ďalej sú zákazy predohier a dohier dlhších ako niekoľko sekúnd, zákaz akejkoľvek hudobnej literatúry okrem JKS (teda napr žiaden Bach, ale ani nová tvorba). Dokonca niektorí zakazujú konkrétne registre (Trúbka, Mixtura) a vyberú len niekoľko, ktoré slobodno používať (Kryt, Gamba, Salicionál, Dolce).

Áno, sú takí správcovia a ich problémom je, že oni vás nechcú pochopiť. Keď si vypočujete ich názor a začnete argumentovať, prerušia vás niečím takýmto:
- Nehovorte mi, ako je to inde, my sme tu.
- Dokiaľ som tu farárom ja, bude to tak.
- Ak tu chcete hrať, akceptujte to, ináč odíďte.
- Veď vy neviete čo hovoríte.
- S vami sa nedá rozprávať.

like. Nedá sa mi inak ako súhlasiť kolega .
_________________
21r,učiaci sa hru na organe /organista
farnosť Obetovania Pána= S V
farnosť Cyrila a Metoda= T ž
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MariánCambel
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 01. 02. 2013
Príspevky: 11
Bydlisko: Myjava

PríspevokZaslal: 25 07, 2013, 16:13    Predmet: Odpovedať s citátom

áno sú takí. Ale to zase náš kňaz nieje. On len dbá na to aby bolo všetko liturgicky schválené. preto som sa pýtal tu ako to teda je, či sa môže hrať aj inštrumentálna hudba alebo nie. Odpoveď som už dostal na mail, takže ďakujem Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
juraj zajko
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 08. 03. 2007
Príspevky: 64
Bydlisko: Tlmače

PríspevokZaslal: 25 07, 2013, 17:34    Predmet: Odpovedať s citátom

MajoCambel napísal:
On len dbá na to aby bolo všetko liturgicky schválené.

Naozaj Pán Boh zaplať za toho kňaza!
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Hra na organe Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.19 sekúnd