Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 371 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Nejednotnosť zvuku v registri....
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Údržba a starostlivosť o píšťalové organy

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Nejednotnosť zvuku v registri....
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
BranislavStribrnsky
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 30. 06. 2013
Príspevky: 42
Bydlisko: Lozorno

PríspevokZaslal: 30 08, 2013, 23:26    Predmet: Nejednotnosť zvuku v registri.... Odpovedať s citátom

Pozdravujem,
neviem či píšem do správnej témy...... dúfam, že áno Very Happy
Ako začínajúci organista by som sa rád spýtal skúsenejších kolegov na nasledujúci problém. Pred pár rokmi u nás robili "generálku" organa, ale to som ešte nehrával. Nerátajúc nezregulované klávesy v manuáli a nespoolahlivosť mechanizmu pri zapínaní kolektívov (pri zapínaní sa dakedy ostatné vypnú, dakedy aj nie..) som pri hre zistil, že jednotlivé registre sú zle naintonované. Píšťaly v registri nemajú rovnakú farbu a nasadzovanie. Ďalší, neviem či to je problém, je, že ak zapnem aj mixtúru, počujem kde začína opakovať (neviem, či je to mojim sluchom, ale dokáže ma to pri hre dosť pomýliť, ak hrám zrovna v tónoch, kde sa jeden rad mení).
----------------------
Po mojich zisteniach som sa jednoducho lepšie pozrel do skrine a zistil som, že časť mixtúry je ladená kombinačkami, časť principálu aj lepiacou páskou. Kryt je časť drevo, časť kov, posledné tóny ani nie sú kryté. Zaujímalo by ma, do ake miery majú tieto "odborné" zásahy a tento stav vplyv na farbu, silu a nasadzovanie a do akej miery môžu byť spôsobené len zlou intonáciou.
Ďakujem.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 31 08, 2013, 21:24    Predmet: Odpovedať s citátom

Mixtúra má tzv. repetície, pri ktorých skáče register o pol oktávy alebo oktávu nižšie. Je to úplne normálny jav, ktorý sa vyskytuje prakticky u všetkých mixtúr.

Zloženie Krytu je tiež normálne a úplne bežné, takže áno, môže byť počuť intonačné rozdiely, pokiaľ sa tieto časti nesprávne naintonovali. Pokiaľ sa dopustil výrobca aj menzúračných chýb, je potom intonáciu veľmi ťažké (ak nie nemožné) vyrovnať.

Ako ste prišli na to, že boli píšťaly ladené kombinačkami? Smile Spôsob ladenia (lepiaca páska, kombinačky) síce môže vyvolať intonačné problémy, zvyčajne je však hlavný problém v množstve vzduchu prichádzajúceho do píšťaly resp. v nastavení jednotlivých častí píšťaly.

Poruchy v stole sú na inú kapitolu. Pokiaľ bola generálka urobená zle, treba využiť záručnú lehotu. A v neposlednom rade si treba uvedomiť, že píšťalový organ je na rozdiel od digitálneho živý nástroj, kde vždy nejaká tá drobnosť môže vyskočiť Wink Držím palce vo Vašej práci organistu.
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 01 09, 2013, 13:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Treba pozrieť, najmä do tych drevenych pišťal, ktore sa daju rozobrať, či sa niečo nenachadza v spodnej časti, pod retom (nespomnem si na slovensky nazov). Raz som tak otvoril jeden pochybny subbas, ktory tiež neskoro nasadzoval a prefukoval a vyvalila sa na mňa dajaka tarantula
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 05 09, 2013, 9:41    Predmet: Odpovedať s citátom

na drevenej píšťale je to predkrývka, teda tá drevená doštička, ktorá zvyčajne drží pomocou niekoľkých skrutiek.
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 05 09, 2013, 9:42    Predmet: Odpovedať s citátom

na drevenej píšťale je to predkrývka, teda tá drevená doštička, ktorá zvyčajne drží pomocou niekoľkých skrutiek.
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Údržba a starostlivosť o píšťalové organy Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.20 sekúnd