Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 307 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Prerabka pozitivu
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Novostavby píšťalových organov na Slovensku

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Prerabka pozitivu
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 04 09, 2013, 17:03    Predmet: Prerabka pozitivu Odpovedať s citátom

V temnom zakuti našho chramu som našiel niečo ako pozitiv. Je vo funkčnom stave, čo sa motora a mechov týka. Problem je v tom, že ma 4 registre a to bourdon 8 dreveny, pravdepodobne kryt 8 dreveny a 2X štyrky kovove (asi oktava a možno nejaky slak, alebo čo...).

Ide o to, že podľa mňa by bolo dobre do toho ešte dačo pridať, najmä pedal (lebo je to len 1-manual bez pedalu, proste take chrastitko) a potom to umiestniť na filialku, kde by to poslužilo. Moja otazka:

Aku cenu možno očakavať za pridanie subbasu 16 do pedalu a dajakeho principalu 8 do manualu? (pritom samozrejme treba vyrobiť pedal a minivzdušnicu na pedal). Ďalej je otazne, či to ten motor s mechom budu stihať ťahať... To len taka moja otazka, čo sa tyka osudu tohto stroja, je to v nedohľadne. Kaplan sa sice vyjadril, že ako napad to neni zle, ale ak bude treba 30 000 evri na tie dva registre, tak asi z toho nič nebude. Zato sa pytam, že približne kolko sa da čakať
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 07 09, 2013, 10:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Pozitiv je koncipovany uplne inak. Je to nastroj určeny pre mensie priestory - kaplnky, aj keď niektore boli naintonovane tak že dokázali uhrať aj väčšie priestory - menši kostol (napr. Košice Kostol Ducha Svätého je to kostol pre cca. 130 ludi ten organček je tam postačujúci dispozícia je aj tu na stránke). Ak nie je kostol velký a má dobrú akustiku tak zrepasovať ten pozitív naintonovať podľa možností silnejšie a bude. Ak neije pedal tak treba hravať bas o oktavu nižšie a tenorovy hlas vynechať.

To čo vravíš by do istej miery by sa mohlo vytriešiť nechať pozitív tak ako je a k tomu prilatať po bokoch alebo za chrbat skriňu z P8+S16, ale tak či onak bude pravdepodobne treba nové čerpadlo (800) možno aj mech (1500) . Cenovo ale fakt len od brucha orientačne to vidim asi tak Subbas16 cca 3000, Principal 8 do prospektu cca 4000, dorobenie skrine, uprava traktury, intonacia, ostatné opravy možno 3000... dostávam sa niekde k 10-12 t€. Nevravím že by to bolo až toľko asi som spočítal skôr horšiu alternatívu ale mám pocit že nebudem dalko od pravdy. Samozrejme ak by sa vam podarilo zohnať registre z druhej ruky tak by to bolo o dačom inom. Pokiaľ mám spravne informácie tak buď sa spravilo alebo chystá spraviť niečo podobne v Michalovciach u evanielikov, skusim zistiť čo to obnáša (tam maju pozitív asi 5 reg. s priveseným pedalom, mali dorábať subbas16).

Ďaslšia alternatíva by bola vyrobiť novú skriňu, mech, vzduchovody vzdušnice, píšťalnice, použiť pôvodné pišťaly, doplniť tie 2 registre, no to sa už cenovo dostanete bez dajakých 5-6000tisíc na cenu nováho nástroja, myslým že sa to asi neoplatí. Dačo podobné máme na susednej dedine, no to sa robilo v časoch kedy to bolo komplikovane, no v podstate tam sa trobil z mensieho vecsi cize ostali aj povodne vzdušnice, mech, akurat sa dorobila vzdušnica pre S16, P8, Mixturu a nova skriňa, dokonca hraci stôl ostal pôvodny len sa posunul a preteubkovala pneumatika a pridal pedal ...
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 08 09, 2013, 22:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Nazval som to pozitiv, ale neviem, či je to pôvodne konštruovane ako pozitiv. Keď tak na to "čudo" pozeram, tak mi to pripada, ako by organova firma vyhadzovala stare nepotrebne časti organov a nejaka dobra duša so šikovnymi rukami z toho poskladala toto "čudo"

Chrám je veľký približne 25*10 metrov, vyška chramu asi 4-7 metrov (strecha nie je rovna). Teraz je tam digital, ktoremu už aj tak vynechavaju niektore klavesy (asi budu zkorodovane kontakty). Myslim, že to "čudo" by sa tam presne hodilo. Smutne je to, že na 8´ polohu nema nič kovove. Vlastne 8´ su len kryty, ku ktorym keď sa prida ta oktava 4´, neviem neviem, či sa s tym bude dať schopne doprevadzať liturgia (teda dať sa bude, ale bude to podľa mňa dosť smiešny zvuk... tie 8´ pomaly nebude ani počuť)
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 09 09, 2013, 14:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Ak chceš pošli mi fotky na e-maila. Pozriem čo to je zač, skúsim zhodnotiť čo sa s tým dá robiť a čo sa dá od toho očakávať.

Kryty a flauty aj keď sa nezdá su hutné a silno znejúce registre (samozrejme ak to nie je uzko menzurovane ako napr. kupola minor) a práve tie tvoria ten plný základ. Principál 8" je skor na dodanie ostrosti a farby, aj keď sa často intonuje silno a potom to býva niečo ako flauta principalova. K tomu čo tam je keby sa pridal Principál 2" do prospektu (kvôli cene aj kvoly vzduchu) , prípadne aj nejaká kvinta alebo seskvialtera taký kostol by to uhralo za predpokaldu že tam nie je zlá akustika.

Trebalo by pozrieť aspoň fotky píšťal, mechov, čerpadla a celeho toho čuda najlepšie niektore častiu nafoti s metrom aby sa dala posúdiť vlkosť približne.

moj mail: ing(bodka)fedor(zavináč)gmail(bodka)com
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
OndrejHornacek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 23. 01. 2007
Príspevky: 36

PríspevokZaslal: 09 09, 2013, 15:24    Predmet: Odpovedať s citátom

MarianFedor napísal:
Kryty a flauty aj keď sa nezdá su hutné a silno znejúce registre (samozrejme ak to nie je uzko menzurovane ako napr. kupola minor) a práve tie tvoria ten plný základ. Principál 8" je skor na dodanie ostrosti a farby, aj keď sa často intonuje silno a potom to býva niečo ako flauta principalova.


Toto môžem potvrdiť. Raz som na jednej dedine skúšal organ a mal neuveriteľne rozladený kryt. Naregistroval som si ho na principál 8´, bourdon 8´, flauta 8´, salicionál 8´, flauta 4´, oktáva 4´, mixtúra a cez to všetko bolo počuť, ako je ten kryt neskutočne rozladený (podotýkam, že aj cez všetky principálové registre). Pomohlo, až keď som kryt vypol. Takže by som kryté a flautové registre, čo sa týka mohutnosti hry, tiež veľmi nezavrhoval.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 09 09, 2013, 19:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Páni, všetko toto mudrovanie je úplne zbytočné do chvíle, kým to nebudete počuť hrať. Posudzovať podľa fotiek, čo sa s tým dá robiť je tiež dosť nezmysel. V prípade organov si treba uvedomiť ešte jednú veľmi podstatnú vec: to nie je sériový produkt, ako napr. automobil, kde sa dá povedať, že brzdové doštičky stoja toľko a toľko. Cena opravy/prestavby sa môže pohybovať od 50 Eur za benzín do dvestotisíc eur za zreštaurovanie do pôvodného stavu a ako bonus sa tam možno nájde nejaký dobový jedálny lístok, alebo minca. Very Happy Celú vec ešte navyše komplikuje priestor, v ktorom by mal nástroj hrať, jeho architektonické riešenie a z toho vyplývajúce veci.

Nerozumiem ale jednej veci: Jefitto44 v tomto chráme hráva x rokov a doteraz si ten pozitív nevšimol?
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 09 09, 2013, 19:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Ešte jeden detail: rozladený register počuť oveľa silnejšie, než keď sa všetko naladí, pretože vytŕča z davu. Ak je v skupinke 5 ľudí a jeden je nadpriemerne vysoký, alebo nízky, tak udrie do očí hneď. Ak by bol ako ostatní, nemusíte si ho ani všimnúť Wink
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 09 09, 2013, 21:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Fero poslal som ti sukromnu spravu.
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
titkoooo
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 04. 2009
Príspevky: 21

PríspevokZaslal: 10 09, 2013, 1:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Zaujala ma táto téma a tak sa pripájam:
1, principál v základnej polohe nevidím ako problém, pretože je mnoho organov v ktorých principál začína v štvorstopovej polohe a v malých priestoroch to nebýva na škodu.
2, Ak sa jedná o pneumatickú traktúru, prestavba alebo rozšírenie vôbec nieje problém, aj keď to nieje najšťastnejšie riešenie, ale robyť takéto zásahy do poctivej mechaniky to je hotová smrť.
3, Organ nieje uhlie a nedá sa jednoducho posadiť na lopatu a prehodiť z kostola do kostola ale nič nieje nemožné.
4,V prvom rade treba vyskúmať a prepočítať zvukovú stránku, veď naintonovať do vačšieho priestoru sa dá aj menší nástroj "vlastná skúsenosť" ale chce to veľmi odborný prístup.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Novostavby píšťalových organov na Slovensku Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.18 sekúnd