Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 183 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Adventná antifóna
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Hra na organe

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Adventná antifóna
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
MariánCambel
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 01. 02. 2013
Príspevky: 11
Bydlisko: Myjava

PríspevokZaslal: 13 10, 2013, 13:05    Predmet: Adventná antifóna Odpovedať s citátom

Zdravím vás, chcem sa spýtať - v ČR zvyknú cez advent hrať na začiatku každej sv. omše antifónu ,,Ejhle Hospodin přijde" čo potom pokračuje - ,,Nebesa vypravuji o slavě Boží....." veľmi sa mi to páči, noty mam od mamy, ktorá to tam tiež hrávala, ale na Slovensku som to nikde nepočul. Nejde o to, že to neviem preložiť, len sa skôr chcem spýtať (ako organista neprofesionál), že či by som to vôbec mohol hrať.

Za odpoveď díky Smile +
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JozefVasko
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 07. 2007
Príspevky: 87
Bydlisko: Gregorovce 84

PríspevokZaslal: 14 10, 2013, 21:48    Predmet: Odpovedať s citátom

To nie je antifóna, ale stará rorátna pieseň. Je síce pekná, ale môj názor je, že by sme najprv mali vyčerpať všetko, čo máme k dispozícii a až potom sa snažiť niečo prekladať Wink
_________________
Jozef Vaško
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
ades
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 01. 2006
Príspevky: 58

PríspevokZaslal: 15 10, 2013, 13:52    Predmet: antifóny Odpovedať s citátom

Presne tak. Každá adventná omša má svoju antifónu, zhudobnil ich S. Šurin, dostať v SSV.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
LL
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 11. 2008
Príspevky: 26

PríspevokZaslal: 16 10, 2013, 10:26    Predmet: Odpovedať s citátom

SmileSmile a čo máme k dispozícii??? SmileSmile pár piesní v JKS + tvorba p. Šurína???? kto kedy povedal, že až keď budeme ovládať jeho antifóny, môžeme sa učiť niečo ďalšie? Tieto antifóny až na pár výnimiek nie sú použiteľné v bežnej praxi na vidieku. 1 antifóna = 1 mesiac nácvikov vidieckeho zboru. A to hovorím o zbore, nieto ešte o účasti ostatných veriacich na speve. Ja len pri každej návšteve doma čakám, kedy sa ku mne dostane skomolená verzia nejakej antifóny, ktorá bude výsledkom snahy naučiť sa niečo nové. A keby pán Šurín počul interpretáciu svojej tvorby, asi by zaplakal. Treba zvážiť svoje možnosti, možnosti zboru a veriacich, a tomu prispôsobiť výber. Pokiaľ máte záujem o spomínané antifóny, napíšte mi do SS, rada Vám ich poskytnem.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MariánCambel
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 01. 02. 2013
Príspevky: 11
Bydlisko: Myjava

PríspevokZaslal: 16 10, 2013, 12:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Vďaka za všetky odpovede. Len skôr by som chcel odpoveď nato- či to môžem hrať. Keďže je to z česka. Aby nebolo zle, že to nieje liturgicky schválené, už sme mali pár takých nedorozumení vo farnosti.
+
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
SilviaFecskova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 08. 2009
Príspevky: 77
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 17 10, 2013, 14:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Antifóna Ahjľa, Hospodin príde, a všetci svätí jeho s ním sa stabilne spievala aj na Slovensku tam, kde sa hrávala ranná rorátna sv. omša.
Hrávala sa na záver rorátnej svätej omše. Opakovala sa trikrát
za sebou a vždy o tón vyššie. V Čechách obnovili rorátne sv. omše. Obnovili a tlačou - ba aj na CD a DVD - vydali spevy k rorátnym sv. omšiam. Na Slovensku sa to ani na milimeter nepohlo.
Teda ide o antifónu, ktorá je známa nielen v českom ale aj v slovenskom
prostredí. Momentálne sme bez prístupu k spevníkom v poľskom a inom jazykovom variante s témou.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
SilviaFecskova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 08. 2009
Príspevky: 77
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 17 10, 2013, 14:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Antifóna Ahjľa, Hospodin príde, a všetci svätí jeho s ním sa stabilne spievala aj na Slovensku tam, kde sa hrávala ranná rorátna sv. omša.
Hrávala sa na záver rorátnej svätej omše. Opakovala sa trikrát
za sebou a vždy o tón vyššie. V Čechách obnovili rorátne sv. omše. Obnovili a tlačou - ba aj na CD a DVD - vydali spevy k rorátnym sv. omšiam. Na Slovensku sa to ani na milimeter nepohlo.
Teda ide o antifónu, ktorá je známa nielen v českom ale aj v slovenskom
prostredí. Momentálne sme bez prístupu k spevníkom v poľskom a inom jazykovom variante s témou.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MariánCambel
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 01. 02. 2013
Príspevky: 11
Bydlisko: Myjava

PríspevokZaslal: 17 10, 2013, 15:06    Predmet: Odpovedať s citátom

Hej, ja by som ju tiež práve rád praktizoval na rorátnych omšiach, ktoré mávame cez advent. V ČR to spievajú na začiatku, presne tak ako ste písal- tri krat, vždy o tón vyššie. Noty k tomu mám, len teda neviem či sa to môže hrať aj tu.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
AdamPetrik
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 30. 07. 2013
Príspevky: 15
Bydlisko: Kolačno

PríspevokZaslal: 17 10, 2013, 21:53    Predmet: Odpovedať s citátom

LL napísal:
SmileSmile a čo máme k dispozícii??? SmileSmile pár piesní v JKS + tvorba p. Šurína???? kto kedy povedal, že až keď budeme ovládať jeho antifóny, môžeme sa učiť niečo ďalšie? Tieto antifóny až na pár výnimiek nie sú použiteľné v bežnej praxi na vidieku. 1 antifóna = 1 mesiac nácvikov vidieckeho zboru. A to hovorím o zbore, nieto ešte o účasti ostatných veriacich na speve. Ja len pri každej návšteve doma čakám, kedy sa ku mne dostane skomolená verzia nejakej antifóny, ktorá bude výsledkom snahy naučiť sa niečo nové. A keby pán Šurín počul interpretáciu svojej tvorby, asi by zaplakal. Treba zvážiť svoje možnosti, možnosti zboru a veriacich, a tomu prispôsobiť výber. Pokiaľ máte záujem o spomínané antifóny, napíšte mi do SS, rada Vám ich poskytnem.

Čo máme k dispozícií Very Happy ? Tak mnohí by sa určite čudovali, čo si voľakedy organisti opatrovali. Nedávno som dostal mnohé publikácie od tety môjho otca, ktorej manžel bol tiež organista, a nad mnohými publikáciami som krútil hlavou, aké rôzne organové publikácie sa dali za celkom pekné peniaz zohnať; rôzne antifóny, či len krátke piesne na 2-3 riadky, tipujem že asi zo 70. rokoch, ale aj mnoho ďalšej literatúry.
Takisto sú k dispozícii mnohé alternatívne tvorby, či sa jedná o piesne a liturgické spevy od Albína Sakáča, ale napríklad na zahodenie nie je ani nová tvorba z webu www.spevnik.sk, sám som si z týchto spevov vytlačil publikáciu a tieto antifóny či piesne hrávam na liturgii - a to v 2 dedinách, a myslím si, že ľudia ich nespievajú zle, len to chce cvik Very Happy Samozrejme, nie každú omšu, ale keď sa naskytne vhodná príležitosť, nevidím dôvod, prečo nespestriť repertoár.
Samozrejme, že chápem, že nie každý organista si môže dovoliť za svoje kupovať tieto publikácie (tiež by sa mi zišiel nový kancionál, ale dať okolo 75 € za nový JKS, tak to radšej ďalej budem lepiť ten môj starý Very Happy ), preto si myslím, že aj tieto výdavky by mali byť hradené z farských peňazí, tak isto ako aj rôzny iný materiál, pretože ak má organista k dispozícii len základné spevy + niekde aj publikáciu Antifóny a Duch. piesne, tak to je tak, ako keby boli k dispozícii v kostole len sviece zelenej a fialovej farby. Veď tých pár krát, čo by sme potrebovali inakšie, to by sme dajak prežili Very Happy Len najväčší problém je ten, že nie je ani čo kúpiť, pretože sa akosi dorlače nerobia Sad
A aby som k tej adventnej tvorbe dačo plnohodnotné pripojil, tak z antifón sa najviac hodí na 4. adv. nedeľu spev Znovu ti dávam, ktorý už v túto nedeľu hrávam pravidelne spolu so zborom. Doteraz som nenašiel vhodnejšej piesne na túto nedeľu, ak máte dačo, môžete to hodiť do pokladničky Very Happy
_________________

Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Hra na organe Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.21 sekúnd