Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 456 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - vhodné piesne na pohreb
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
vhodné piesne na pohreb
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
DanaMartinkovicova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 14. 02. 2013
Príspevky: 26
Bydlisko: Červený Hrádok

PríspevokZaslal: 10 08, 2014, 16:58    Predmet: vhodné piesne na pohreb Odpovedať s citátom

Milý kolegovia rada by som poznala váš názor na piesne, ktoré hrala jedna pani organistka na pohrebe mladého človeka a o vhodnosti týchto piesni. Ja osobne by som tieto piesne nevolila. Jediná pohrebná bola úvodná, ale aj to nie omšová JKS468/1 to isté len štvrtú slohu na obetovanie, ako com. použila JKS300 a na záver to bol pre mňa šok JKS413 Pôjdem v tejto chvíli šťastnej. Nehrám dlho a tak by som chcela vedieť váš názor na vhodnosť piesní na pohrebnej omši.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
ErikKrajincak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 27. 07. 2014
Príspevky: 19
Bydlisko: Báb okr. Nitra

PríspevokZaslal: 10 08, 2014, 20:10    Predmet: Odpovedať s citátom

Určite by som nevolil tieto piesne ... No volil by som ich podľa toho ako ten človek žil či bol veriaci alebo ,,ateista,, a asi by som vybral niečo s tvorby p. Šurina: Duše spravodlivých, Ani márnotratných ... Na prijímanie : Nech rúcho sa ti skvie sťa sneh ... 413 by som nehral určite jedine ak by to bol nejaký ,, ruženčiar,,
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
OndrejHornacek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 23. 01. 2007
Príspevky: 36

PríspevokZaslal: 11 08, 2014, 11:32    Predmet: Re: vhodné piesne na pohreb Odpovedať s citátom

DanaMartinkovicova napísal:
Milý kolegovia rada by som poznala váš názor na piesne, ktoré hrala jedna pani organistka na pohrebe mladého človeka a o vhodnosti týchto piesni. Ja osobne by som tieto piesne nevolila. Jediná pohrebná bola úvodná, ale aj to nie omšová JKS468/1 to isté len štvrtú slohu na obetovanie, ako com. použila JKS300 a na záver to bol pre mňa šok JKS413 Pôjdem v tejto chvíli šťastnej. Nehrám dlho a tak by som chcela vedieť váš názor na vhodnosť piesní na pohrebnej omši.


Mladého človeka myslíte ako dieťa, či dorast?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
AndrejSimonek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 12. 2013
Príspevky: 12
Bydlisko: Vráble

PríspevokZaslal: 12 08, 2014, 7:51    Predmet: Odpovedať s citátom

nakoľko Rímsky misál nám aj po II VK vykazuje pre jednu omšu Requiem úvodný spev Odpočinutie večné daj im Pane, tak je na mieste spievať tzv. pohrebné piesne. Aj tá 468 je vhodná, aj keď sa neradí medzi tzv. omšové, ale kľudne ako omšová môže byť. Ja hrávam na pohrebné - 462, 473, 280, 119, 463, 464, 465, 470... Asi toľko z môjho postrehu.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
DanaMartinkovicova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 14. 02. 2013
Príspevky: 26
Bydlisko: Červený Hrádok

PríspevokZaslal: 12 08, 2014, 12:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Ondrej Horňáček , ide o tridsaťdva ročnú mladú slečnu. Bola veriaca ale ni ruženčiarka. A keď už ide o to už len ten názov piesne, veď aká je to šťastná chvíľa, keď zomrie človek. Keby to bolo v nejakej zašitej dedinke, ale v Bratislavskom kostole?
Crying or Very sad
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
ErikKrajincak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 27. 07. 2014
Príspevky: 19
Bydlisko: Báb okr. Nitra

PríspevokZaslal: 12 08, 2014, 19:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Prezradiš v ktorom? Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 20 08, 2014, 22:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Kolegovia, nehnevajte sa na mna, ale jedna rada horsia ako druha. Obnovena pokoncilova liturgia odporuca texty s velkonocnou tematikou, vsetky modlitby a prefacie su o tajomstve vykupenia a zmrtvychvstania. Odporúčam buď už vyššie spomenuté antifóny Stanislava Šurina, prípadne novú tvorbu alebo veľkonočné piesne JKS.
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Milos Sismic
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 08. 2007
Príspevky: 65
Bydlisko: Topoľčany

PríspevokZaslal: 21 08, 2014, 21:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja na úvod hrávam z pohrebných a na koniec veľkonočné JKS 194 alebo 195
_________________
Miloš 53 r.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
MilanPlechlo
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 04. 04. 2014
Príspevky: 14
Bydlisko: Nová Dubnica

PríspevokZaslal: 27 08, 2014, 1:14    Predmet: Vhodné piesne na pohreb Odpovedať s citátom

Pozdravujem Vás a doporučujem pozrieť si POHREBNE OBRADY-RIMSKY RITUAL, vydal SSV 2008. U nás sú sv. omše pred pohrebom a hrám 462,1;4 280 475.1,4
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
DusanCaja
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 02. 2008
Príspevky: 54
Bydlisko: Cífer

PríspevokZaslal: 31 08, 2014, 10:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Nedávno sme boli požiadaní, aby sa na pohrebnej svätej omši spievala na introit veľkonočná pieseň. V našej farnosti to doteraz nebolo zvykom, preto som sa snažil starostlivo vybrať vhodnú pieseň. Keď som si prezeral texty veľkonočných piesní, tak som vo väčšine videl len radosť z Kristovho vzkriesenia. Hoci pre veriaceho kresťana má byť smrť prechodom do večnosti a stretnutím so Stvoriteľom, je prirodzené, že cíti i smútok za blízkym človekom. Veď aj Ježiš Kristus plakal nad smrťou svojho priateľa Lazára. Preto som vybral pieseň JKS 195/1-2 - Kristus celý zranený. Text tejto piesne vyjadruje nielen radosť z Kristovho vzkriesenia, ale v druhej slohe je vyjadrená aj nádej, "že jak on vstal, tak vstaneme a naveky žiť budeme".
Aký je váš názor? Považujete túto pieseň za vhodnú? Prípadne ktorú uprednostňujete? Ďakujem.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
MilanPlechlo
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 04. 04. 2014
Príspevky: 14
Bydlisko: Nová Dubnica

PríspevokZaslal: 31 08, 2014, 23:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Prečo práve na introit? Ideme oslavovať zmŕtvych vstanie, alebo prosiť za dušu zomrelého. V DPK som nenašiel usmernenie, ale preto znova odporúčam knižku POHREBNE OBRADY a o.i. str74 bod 50 a s. 79 bod 56 kde sa hovorí, že možno spievať určené žalmy, tiž schválené piesne z JKS. Nemyslým, že treba vyhovieť individuálnym žiadostiam.Tie totiž nemusia "nadchnúť" ostatných veriacich a tvorme liturgiu v rámci jej ducha.Nemáme to niekedy jednoduché!
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.22 sekúnd