Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 402 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - JKS 43, 44
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Ako hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
JKS 43, 44
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
BranislavStribrnsky
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 30. 06. 2013
Príspevky: 42
Bydlisko: Lozorno

PríspevokZaslal: 22 11, 2014, 15:40    Predmet: JKS 43, 44 Odpovedať s citátom

Pozdravujem všetkých.
Blížia sa Vianoce a ja som si začal pozerať pesničky k Vianociam. A ako začínajúci organista - narazil som na jeden problém. V piesni 43 resp. 44 sa v treťom takte od konca spieva "...Kristus Pán...". V JKS sú tieto slová v jednom takte usporiadané v dvoch štvrťových a jednej pólovej note. V skutočnosti som nikdy nepočul zahrané tieto slová podľa notového zápisu ale roztiahnuté na dve pólové noty a jednu celú, poprípade niečo nedefinovateľné. Otázka znie, ako to mám hrať. Rozťahovať druhú časť piesne do ôsmich taktov, alebo ísť proti celému kostolu a hrať striktne ako je v notovom zápise. Ďakujem za vaše odpovede.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 22 11, 2014, 17:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja mám doma aj vydanie z r.p. 1996, ktoré bolo upravené, notovo aj textovo oproti prvému vydaniu JKS. Tam je to presne ako píšeš 2 polové + celá, čiže spravený o jeden takt naviac. Podľa môjho názoru sú koledy ako ľudovky, čiže nemyslím si že isť proti ľuďom v tomto smere je správne aj keď som zástancom dodržiavania metra a notového zápisu.

Pôvodná melódia je zrejme prevzata s češtiny kde spievajú "nam, nam narodil se" dve polové čiže o jednu slabiku menej.
http://www.youtube.com/watch?v=ASQzj82PPic
Dokonca aj u nás sto evanjelici a kalvini takto spievajú.

aj Feri hrá 2 polky + 1 celú http://www.youtube.com/watch?v=RUhxmDnvY_Y


Veľmi dobré sú tam aj upravené piesene č. 525 či 449,18 a i... ktoré podľa pôvodného neveľmi dobré pasujú na text a ligatúry sú na neprízvučných slabikách, čiže to znelo divne. Ja sa držím vydania z 1996.
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
BranislavStribrnsky
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 30. 06. 2013
Príspevky: 42
Bydlisko: Lozorno

PríspevokZaslal: 22 11, 2014, 19:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Ak to je v spevníku 1996, tak to tak budem hrať. Bohužiaľ, ja toto vydanie nemám k dispozícií - hrám z posledného vydania. Ono sa aj tak prirodzene žiada, aby tam bolo 8 taktov a nie sedem. Problémom je, že z rádií, z obchodov a od všadiaľ na ľudí hučí táto "predĺžená" a hrať tú pôvodnú by sa mi zdalo kontraproduktívne pre celkový dojem z piesne počas svätej omše.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
MartinPivka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 01. 2009
Príspevky: 390
Bydlisko: Považská Bystrica

PríspevokZaslal: 23 11, 2014, 12:28    Predmet: Odpovedať s citátom

treba si taktiez otvorit male notovane spevniky pre ludi a pozriet tam.. beriem to ako normativ, kedze tieto spevniky su rozdane medzi spevakmi a podla nich sa spieva.. je to jedina istota ako spievat piesne pre spevaka, kedze podla pismeniek sme sa este spievat nenaucili (v SSV by asi mali vydat instruktaznu prirucku ako to praktizovat, kedze 10-rocia nic notovane nevydali... )
_________________
Martin Pivka, organista v Považskej Bystrici
----------
Čo pokladali za posvätné generácie pred nami, ostáva posvätné a významné aj pre nás a toto nemožno len tak z ničoho nič navždy zabudnúť alebo sa stať škodlivým...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
FrantišekBeer
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 02. 2013
Príspevky: 126
Bydlisko: Košice/Lübeck

PríspevokZaslal: 24 11, 2014, 14:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja som tiež za dve polové a celú notu, aj v starých spevníkoch sa nachádza v takejto podobe.
Aj wikipedia poskytuje isté odpovede a zaujímavosti:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Narodil_se_Kristus_P%C3%A1n

Wink
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Ako hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.14 sekúnd