Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 398 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Prelúdia počas prijímania
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Prelúdia počas prijímania
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
DominikSalgovic
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 14. 04. 2015
Príspevky: 6
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 15 04, 2015, 21:44    Predmet: Prelúdia počas prijímania Odpovedať s citátom

Dobrý ďeň/večer,

chcel by som sa vás opýtať na prelúdia (najlepšie niake lahké na nacvičenie) ktoré sa hodia zahrať počas začiatku prijímania, zatial čo asi tak 30 členný zbor pôjde na prijímanie.

Taktiež som ešte nehral na väčšom organe, ako je ten v Bratislave u Jezuitov (http://www.organisti.sk/modules.php?name=Reviews&rop=showcontent&id=110), a tak by som sa chcel spýtať že s akými registrami by tie prelúdie/ ostatné piesne počas omše oplatili hrať aby hra vyznela čo najlepšie.

Za odpoveď vopred Ďakujem Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
JanStevuliak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 04. 2015
Príspevky: 25
Bydlisko: Čimhová

PríspevokZaslal: 15 04, 2015, 23:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Čo sa týka predohier, neviem veľa ale organistka u nás hráva z adoramus te atp, sú tam rôzne tóniny, krátke a dlhé prelúdia od rôznych skladatelov... ak sa mýlim tak to skúsim poriadne poobzerať a tá registrácia... nedal by som hlasno, hudba pri príjímaní by mala byť ,,tichým podmazom''
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
ades
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 01. 2006
Príspevky: 58

PríspevokZaslal: 16 04, 2015, 7:54    Predmet: prel. Odpovedať s citátom

A čo tak začať spievať pieseň s ľudom? To u vás spieva iba zbor? To je liiturgia a patrí tam samozrejme spev!!!
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
DominikSalgovic
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 14. 04. 2015
Príspevky: 6
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 16 04, 2015, 8:55    Predmet: Odpovedať s citátom

No tým že to je školská omša, tak spieva tam hlavne školský zbor. Počas prijímania a na poďakovanie spieva hlavne už spomínaný zbor, s tým že som bol poprosený o inštrumentálnu hudbu na začiatok, a na poďakovanie spolu so zborom zahrať pieseň "Všetko čo žije".
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Pampeliska
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 21. 12. 2007
Príspevky: 40
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 16 04, 2015, 10:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahoj, veľa dobrých aj jednoduchších prelúdií nájdeš na http://notypreorgan.comehere.cz/ , heslo je archiv, Smile
_________________
Mária Macáková, už ne-organistka, Bratislava - Petržalka
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu ICQ
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 16 04, 2015, 12:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Dovolím si nesúhlasiť s tým, že registrácia pri prijímaní má byť len tichým podmazom a s tým, že na liturgiu patrí spev viac ako inštrumentálna hudba.

Hudba pri prijímaní má v prvom rade spájať spoločenstvo. Možno niekto chce meditovať pri sladkastej tichej hudbe a možno niekto chce tancovať v rytme a ďalší by chcel spievať. Takže nič proti tichej hudbe, ale nie je to jediné správne riešenie. Ak organista použije mixtúry a trúbky, aby hoc aj pomocou disonancií zvukomalebne vykreslil Boží Majestát, tak to nie je o nič horšie, ako krútenie kadencií na salicionáli či kryte 8. Chce to pestovať vkus ako organistu, tak aj poslucháčov.

Čo sa týka spevu, tak ten je super, ale treba odhadnúť, kedy ľudia spievať proste nebudú. Ťažko očakávať, že ľudia počas státia v rade na prijímanie otvoria spevníky a budú spievať neznáme piesne. Je to ideálny čas na inštrumentálnu hudbu alebo aj posvätné ticho, ktoré sú rovnocenné so spevom, len to u nás akosi málokto vie. Akoby sme sa báli mať prijímanie v tichosti, akoby to bolo trápne. Práve naopak. Treba sa viac zaoberať hĺbkou, konzultovať so známymi.

Na záver by som si dovolil odporúčať okrem komponovaných prelúdií aj vlastnú improvizáciu. Teda raz to raz ono. Výhoda improvizácie je napr., že sa dá ukončiť, keď je to potrebné. Ťažko ukončiť komponované prelúdium niekde v polovici, keď na vás už všetci zazerajú, že dlho hráte Smile.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
JanStevuliak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 04. 2015
Príspevky: 25
Bydlisko: Čimhová

PríspevokZaslal: 16 04, 2015, 14:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Sto ľudí sto chutí... Aj ja by som opravil svoj preklep... nedám tichý podmaz na odpust či veľkonočnú vigíliu... Ale ani nezapnem trúbky či mixtúry (touto cesto sa nechcem hádať Smile ) v pôste... Čiže záleží to danej chvíle ktorá si to vyžaduje... Je správne dať preĺúdiá, mňa by asi piclo keby som mal spievať celý čas JKS... A posvätné ticho tiež stojí za povšimnutie (tiež ale pri tom aká je sv. omša... Very Happy )
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.21 sekúnd