Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 366 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Vzývanie Ducha Svätého
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Vzývanie Ducha Svätého
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 01 01, 2015, 18:30    Predmet: Vzývanie Ducha Svätého Odpovedať s citátom

Dnes na slavnosť P.M.Bohorodičky je resp. malo by byť vzývanie Ducha svätého. Vo sv. omši na RTVS1 bol spievaný hymnus Príď, Duchu svätý tvorivý na nápev od p. Šurina. Teraz večer na omši v rádiu Lumen hrali JKS217 Duchu svätý príď z neba.

V jednom kostole kde hrám som hral Príď, Duchu svätý tvorivý nápev gregoriánsky podľa text podľa vešpier harm. od p. Podperu (kňaz s tým súhlasil, dokonca bol rád že to poznám a chcem hrať).
V druhom kostole mi kňaz nariadil hrať JKS 217 a ani nechcel počuť moje argumenty na to, že podľa mňa správnejšie by bolo hrať hymnus Príď, Duchu svätý tvorivý (najstaršie direktórium ma z r.p.2011 a tam sa to už uvádza). Pred tým čo tam bol v tej farnosti iný kňaz, tak ten vyslovene chcel hymnus Príď, Duchu svätý tvorivý, dokonca dokedy som nehrýval sa ho tam modlili s papierikov. Kňaz sa zmenil a vraciame sa zrejme bohužiaľ niekoľko rokov do zadu (Okrem hymnusu aj pohreb má podľa starej knižky)... V podstate by som nemal problém zaspievať aj latinskú pôvodnú pieseň Veny Creator, keby som bol o to v predstihu požiadaný.

Rád by som Vás poprosil o Vaš názor ktorý spev a na aký nápev hrávate aj o názor niekoho kompetentného.
Je to jedno či sa hrá Príď, Duchu svätý tvorivý alebo Duchu svätý príď z neba?
Sú platné odpustky pri oboch spevoch?
Je potrebné hrať celé piesne alebo stačí iba pár slôh?

Ak je môj názor t.j. hrať Príď, Duchu svätý tvorivý správny, akým spôsobom argumentovať kňazovi prečo ba sa mal použiť práve tento spev (a nie JKS217).
A ešte je otázka, či spievať JKS217 na staré alebo nové slová. Milo ma prekvapilo že v Amerike spievajú nové slo slova Smile Na slovensko to zrejme ečte nedorazilo.
https://www.youtube.com/watch?v=5FtkgcDVcWM Wink
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
AndrejSimonek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 12. 2013
Príspevky: 12
Bydlisko: Vráble

PríspevokZaslal: 01 01, 2015, 20:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Hneď na začiatku k pohrebným obradom... nová kniha myslím nemá ani imprimátur z Ríma a ešte pre zaujímavosť p. biskup z Rožňavy zakázal ju používať. Smile
A k hymnu... čo keby v JKS listujeme o pár strán ďalej... tam máme JKS 219 Leť prosba naša. Táto pesnička je parafráza hymnu Veni creator
...sú to dva rôzne hymny, aj keď o tom istom Duchu, predsa sú iné. Alebo lepšie povedané 217 je sekvencia a veni creator hymnus.
Poradím ti ako to vyriešiť... nepýtaj sa nikoho nič a zaspievaj to Very Happy Very Happy
Ja som dnes tiež hral 219 a bolo to v pohode Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
ErikKrajincak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 27. 07. 2014
Príspevky: 19
Bydlisko: Báb okr. Nitra

PríspevokZaslal: 02 01, 2015, 0:25    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak otpustky sú určite platné pokiaľ sú splnené podmienky (sú napisané v direktoriu).

Som zastancom hymnu Veni creator, aj keď ho nehravam keď že mi bolo prikázané hrať JKS 217. Niesom tomu nadšený ale keď je raz dané, z vyšších miest Smile

Keď som minulý rok prišiel za kňazom s hymnom od p. S. Šurína, bolo mi povedané že je to pre ľudí ťažké, nevymyšlaj a zahraj 217...

Darmo tu budeme nad tým meditovať, aj tak keď zahrame proti ich vôli sme najhorší,... sme žiaľ na Slovensku...

P.S. Len do kedy to ešte vydržime?
P.P.S. Je to len na nás!
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MichalSykora
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 10. 2007
Príspevky: 90
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 02 01, 2015, 14:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja som hral toho roku prvykrat Surina. Ale to som dopredu urobil bulletin pre ludi na Silvester+Novy rok.
Aj tak som omylom preskocil 4. vers...
Je to praveze velmi jednoducha melodia, az moc. Nabuduce asi dam napev z latinskej verzie, ale spievat sa bude po slovensky.
_________________
Michal Sýkora, Kostol sv. Arnolda Janssena v Petržalke
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 02 01, 2015, 16:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Áno ten nápev od Šurina sa dobre spieva, melódia je chytľavá zo zborom sme to robili aj trojhlasne. Ono či jeden alebo druhý nápev pieseň má 6 sloh, čiže keď majú ľudia text tak od 3 slohy už spievajú slušne.
Na sekvenciu je zaujímavý aj nápev b) Príď k nám Duchu presvätý z LSII.
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
MartinPivka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 01. 2009
Príspevky: 390
Bydlisko: Považská Bystrica

PríspevokZaslal: 05 01, 2015, 23:36    Predmet: Odpovedať s citátom

ano.. odpustky su platne ak sa splnia stanovene podmienky...
a kedze v podmienkach je hymnus veni creator spiritus... tak po speve piesne 217, ktora nie je hymnom veni creator spiritus (ani parafrazou, to je aspon ta 219), odpustky nemozu byt platne... nesplnili sa predsa podmienky...
_________________
Martin Pivka, organista v Považskej Bystrici
----------
Čo pokladali za posvätné generácie pred nami, ostáva posvätné a významné aj pre nás a toto nemožno len tak z ničoho nič navždy zabudnúť alebo sa stať škodlivým...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
RastislavPodpera
administrátor portálu
administrátor portálu


Zaregistrovaný od: 18. 01. 2006
Príspevky: 235
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 25 01, 2015, 11:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Nie som teológ, aby som kompetentne hovoril o odpustkoch. Ale jedno je jasné: Veni Sancte Spiritus a Veni Creator nie sú totožné spevy, ani texty. Majú pôvodne aj iné formy (hymnus a sekvencia), ktoré predpokladajú odlišné liturgické využitie, ako tu niekto správne napísal. Ak máte skúsenosti s rozličnými odborne nepodloženými požiadavkami a nepochopením tejto otázky zo strany kňazov a zažívate aj to, že čo kňaz, to názor, je to bolestná situácia. Ak je kňaz kultúrne či dokonca liturgicky negramotný, nepomôžu vám žiadne argumenty. Osobne robím všetko preto, aby aspoň bratislavskí bohoslovci takí neboli.
_________________
doc. PaedDr. Rastislav Podpera, PhD., muzikológ, pedagóg, člen Hudobnej sekcie Liturgickej komisie KBS.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Rudolf Seman
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 11. 2006
Príspevky: 236
Bydlisko: Sokoľany

PríspevokZaslal: 28 01, 2015, 21:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Bratislavskí budú gramotní a ostatné semináre... Crying or Very sad
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Michalgregorík
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 09. 2008
Príspevky: 221
Bydlisko: Solčianky 98

PríspevokZaslal: 29 01, 2015, 0:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Ako poznám mentalitu bohoslovcov, tak si to vezmu k srdcu iba tí, čo sa o liturgickú hudbu zaujímajú (ak hovoríme o vzdelaní v oblasti lit. hudby a spevu). Ostatní to berú, ako zbytočný predmet. Snáď sa bohoslovci za ten čas polepšili.
_________________
nehrajúci na organe, záujemca o liturgickú a sakrálnu hudbu
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
FrantišekBeer
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 02. 2013
Príspevky: 126
Bydlisko: Košice/Lübeck

PríspevokZaslal: 29 01, 2015, 18:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Neexistuje niečo ako "mentalita bohoslovcov".

Pri vstupe do seminára je väčšina z nich "tabula rasa", a svoj vzťah k liturgii a k hudbe nadobúdajú taký, aký im ho odovzdávajú ich pedagógovia, kňazi a starší bohoslovci.

Je samozrejmé, že nie každý musí mať ku všetkému vzťah, avšak ak sa človeku neprestajne dostáva pozitívny vzor, aj keby pre danú vec nezahorel, minimálne by mal predstavu o tom, ako to má vyzerať a znieť.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Michalgregorík
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 09. 2008
Príspevky: 221
Bydlisko: Solčianky 98

PríspevokZaslal: 29 01, 2015, 18:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Súhlasím s "predrečníkom". Trochu neobratne a nepresne som chcel povedať, že ani najlepší a najsnaživejší učiteľ nie je zárukou gramotnosti žiakov.
_________________
nehrajúci na organe, záujemca o liturgickú a sakrálnu hudbu
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JanStevuliak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 04. 2015
Príspevky: 25
Bydlisko: Čimhová

PríspevokZaslal: 24 05, 2015, 18:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Mám otázku- Môže sa spievať Príď Duchu Svätý tvorivý z greg. chorálu ako úvodný spev na aj svätodušný pondelok? (prosím o rýchlu odpoveď Very Happy )
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 24 05, 2015, 18:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Nevidím v tom problém, pokiaľ ľudia majú k dispozícii text.
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.15 sekúnd