Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 456 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Reformátor - Deformátor JKS
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Jednotný katolícky spevník

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Reformátor - Deformátor JKS Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Rudolf Seman
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 11. 2006
Príspevky: 236
Bydlisko: Sokoľany

PríspevokZaslal: 01 05, 2009, 12:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Frantisek Beer napísal:
Ja nie som z tej harmónie zhrozený, mne sa takáto harmónia páči - stále sa kochám francúzskou hudbou a počul som už všeličo ( ale ešte stále toho bolo málo, veľa sa ešte musím učiť ).

To si teda myslím, že ako konzervatorista ste počuli aj "nemožné" veci...

Frantisek Beer napísal:
Ja sa však pýtam, či je správne ľuďom a organistom nútiť takúto harmóniu najmä vtedy, ak jej tvrdým pritivníkom je geniálna schneiderova harmonizácia JKS.

To sa nedá nanútiť, treba tomu prísť na chuť... Ale keď sa bližšie porozhliadneme na tomto fóre, opäť raz sa tu zháňajú piesne ako Vysoko tam hore na Gologote, Bárka a pod. "Tudy cesta nevede..." Teraz zas mne vyvstáva otázka či sa takýmto spôsobom dostaneme niekedy k nejakej kvalite (v našej už odsť zúboženej liturgickej hudbe)...

Frantisek Beer napísal:
Ľudia si zvyknú na všetko. Na spev bez organu, zvyknú si na nerytmickú hru, zvyknú si aj na dlhé kázne a zvyknú si aj na takúto harmóniu.

Práve preto im to treba postupne popri piesňach JKS servírovať ako ďalšiu alternatívu. Toho roku sa mi podaril jeden experiment, skúsil som na Zelený štvrtok (organ mlčí) zvoliť Vyšehradský nápev Modlitby Pána (ako zástupcu "netypického" spevu), ktorý hrám už asi 2 roky - bez problémov mi ho celé zhromaždenie zaspievalo. A antifónu Dotkni sa rán (napriek tomu, že asi je primárne určená pre interpretáciu zborom) mi tiež po precvičení pred omšou spievali. Nebol to síce burácajúci spev, ale predsalen...

Frantisek Beer napísal:
Kvinty sú zakázané v klasickej harmónii. Moderná harmónia ich povoľuje, avšak moderná harmónia nepozná také akordy, ako pozná klasická harmónia. Pri harmonizovaní v "modernom" štýle sa nemajú používať akordy známe z tonálnej harmónie.
Takto ma to učí môj profesor hudobnej teórie.

Ďakujem za objasnenie. Vedel som, že v klasickej harmónii sa to nemá používať. Ale že sa nemajú používať akordy z tonálnej harmónie pri takomto štýle harmonizácie to som nevedel... Myslel som, že v modernej hudbe sa dovoľuje "mixovať" všetko dokopy, vrátane tzv. "zakázaných postupov".
Som rád, že niekto fundovanejší ako organista-amatér nám objasnil tieto veci. Vďaka, František! (takto by to na tomto fóre malo fungovať vždy...)

Frantisek Beer napísal:
Samozrejme že sú aj antifóny s klasickejšou harmonizáciou, avšak tých je možno 15 z celkového počtu.

No nezabudnime k nim prirátať veľké množstvo piesní JKS, ktoré sa do nového LS po textových úpravách preberú Wink
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
petoSova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 08. 2006
Príspevky: 241
Bydlisko: Trenčín-Juh

PríspevokZaslal: 19 04, 2010, 13:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Kvinty sú zakázané v klasickej hudbe? OK zakázané možno sú ale mám dojem, že existuje veľa skladieb, kde sa využívali a využívajú, alebo sa mýlim? A v našich LS sa využívajú nie nejak extrémne veľa, ale nájdu sa také.

Nuž, ale v tomto smere nie som veľmi zbehnutý, pretže teóriu harmónie ovládam len orientačne, skôr sú to len zvedavé otázky, pretože sa stretávam s tým, že to čo je zakázané sa často najlepšie porušuje Wink. Zvlášť pri takých obľúbených ,,hitovkách", ktoré sa v kostoloch ešte dodnes hrávajú Smile. Ale viackrát ma napadla myšlienka, aké by to bolo keby sa vezmú niektoré melódie starých piesní a doplnia sa teda takzavnou ,,modernejšou" harmonizáciou prípadne by sa spravil prislúchajúcejší text, či by to nebolo v niektorých prípadoch aj dobré riešenie.

Lebo si myslím, že mnoho zľodovatelých pesničiek sú aspoň melodicky veľmi pekné. A v podstate niečo podobné urobil aj M.S. Trnavský, keď na vtedajšiu dobu dal mnohým starým obľúbeným piesňam nový šat.
_________________
Peter Sova, organista vo farskom kostole sv. Rodiny - Trenčín - Juh; http://www.ksrtn.sk/index.php
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
EvaBaranovicova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 06. 2015
Príspevky: 33
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 09 06, 2015, 11:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja zakladateľa tejto témy úplne chápem. Donedávna som patrila medzi "ľud", ktorý sa snažil spievať spolu s ostatnými. Ale je to niekedy naozaj ťažké, keď má každý iné vydanie spevníka. Pretože tie texty sa menia často aj viackrát. Nie je zlé, že chceme spievať aktuálnou slovenčinou zmysluplné a liturgicky (aj biblicky) správne texty. Ale problém je, že sa zmeny robia postupne a tak už ani povestná "srnka" netuší, ktorý spevník je aktuálny a kedy si treba kúpiť nový - ktorý by mi vydržal aspoň pár rokov (hm, desaťročí je v súčasnosti utópia však?)

Čiže je v poriadku, že jazykovedci (či kto) robia zmeny. Ale mali by sa vydať naraz - a zároveň dať celej slovenskej cirkvi vedieť, že TERAZ vyšla tá aktuálna verzia - všetci si zaobstarajte nové znenie, ktoré bude platné niekoľko desaťročí.

Pretože nemám chuť (a verím aj ani ostatní veriaci) kupovať si nový spevník každých pár rokov. To by sme sa radšej mali vrátiť k praxi, ktorá bola kedysi v Modrom kostolíku v BA, keď kostolník pred každou sv. omšou rozdal na lavice lístky s výberom aktuálnych piesní. To sa dá aktualizovať aj častejšie. A spev v kostole bol jednotný (a vychýrený aspoň v BA).
_________________
Začiatočník - snažím sa doprevádzať hudbou sv. omše v domove seniorov.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
EvaBaranovicova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 06. 2015
Príspevky: 33
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 09 06, 2015, 11:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Michael Augustín napísal:

Problémy sú často aj s odpoveďami po Raduj sa nebies kráľovná:
K. Raduj sa a veseľ sa Panna Mária, aleluja.
A ľudia to s obľubou vždy dochomolia, aby to znelo čo najneprirodzenejšie:
"Lebo zmŕtvychvstal skutočne Pán, aleluja." alebo "Lebo zmŕtvychvstal Pán naozaj, aleluja." A každý ináč.
Pritom to stačí povedať úplne prirodzene:
"Lebo Pán naozaj zmŕtvychvstal, aleluja."


Aktuálne je: "Lebo Pán naozaj vstal zmŕtvych." Smile
A komolí sa to preto, že sa táto odpoveď menila niekoľkokrát.

Pôvodné "Lebo Pán zmŕtvychvstal skutočne." som mala dlho zafixované. Ale po tých zmenách ani ja poriadne nikdy neviem ako to má byť. Ku koncu veľk. obdobia už hej, ale po takmer ročnej pauze je vždy nutné nakuknúť do knižky. Smile
_________________
Začiatočník - snažím sa doprevádzať hudbou sv. omše v domove seniorov.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
EvaBaranovicova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 06. 2015
Príspevky: 33
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 09 06, 2015, 16:11    Predmet: Odpovedať s citátom

Och, pardon, nechtiac som oživila mŕtvu tému.

Tak si ma prípadne nevšímajte. A radostný deň vám želám. Smile
Letitia.
_________________
Začiatočník - snažím sa doprevádzať hudbou sv. omše v domove seniorov.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Jednotný katolícky spevník Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5
Strana 5 z 5

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.27 sekúnd