Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 270 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Tempo piesní
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Ako hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Tempo piesní
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
EvaBaranovicova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 06. 2015
Príspevky: 33
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 11 06, 2015, 17:06    Predmet: Tempo piesní Odpovedať s citátom

Prosím vás, je niekde uvedené, v akom tempe sa majú jednotlivé piesne spievať. V JKS (vreckovom ani vo veľkom) tú informáciu nevidím. A keď sa chcem naučiť pieseň, ktorú som nepoznala, tak niekedy tempo vyslovene tipujem. A už sa mi stalo že som začala dvojnásobnou rýchlosťou než ostatní (a to nešlo o "chronických naťahovačov").

Vďaka!
_________________
Začiatočník - snažím sa doprevádzať hudbou sv. omše v domove seniorov.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 13 06, 2015, 10:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Nie je to nikde uvedené. To sa ani nedá, pretože tempo v malej kaplnke s 20 ľuďmi bude iné ako v bazilike s 2000 ľuďmi.

Niektoré piesne sa hrozne ťažko spievajú, keď je tempo pomalé. Napríklad JKS262 alebo JKS52 alebo JKS417. Keď sa dá pekné svižné tempo, tak to zrazu funguje bez problému.

Ale je to ťažká problematika, súvisí to s frázovaním, dýchaním a hlavne treba dodržovať notový zápis, neskracovať vyhrávky a nepridávať doby navyše kvôli dýchaniu. Podľa mňa, kto pridáva doby navyše, lebo nestíha dýchať, tak má zlé tempo a/alebo zlé dýchanie.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
EvaBaranovicova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 06. 2015
Príspevky: 33
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 14 06, 2015, 0:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Tak asi iba hľadať nahrávky na nete, ako má pieseň znieť. Alebo skrátka spievať tak, ako cítim. Cool

Keď už spomínaš "podľa nôt" - snažím sa. S dýchaním nemám problém, ale niekedy sa mi stáva, že pieseň poznám s iným rytmom (dĺžka nôt, oblúčiky) ako je v notách. Potom ma to často ťahá spievať tak ako poznám. Embarassed
(ja viem, povieš - cvičiť, cvičiť! - ale nie vždy mám dosť času. Slúžim primárne seniorom - okrem iného aj hudbou ((alebo "hudbou")) pri ich sv. omšiach.) Často spievam bez nástroja, alebo hrám len hlavnú melódiu, aby som stihla čítať slová... Okrem toho predpokladám, že aj moji starkí to budú poznať tak ako ja ("po starom"?)
A na vyhrávky nikdy nepočkajú... ani kňaz. Confused
_________________
Začiatočník - snažím sa doprevádzať hudbou sv. omše v domove seniorov.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 14 06, 2015, 10:16    Predmet: Odpovedať s citátom

To príde časom, každý nejako začínal Smile. Mne môj predchodca povedal, že skúsený budem až keď odohram 4 celé liturgické roky. Vtedy sa mi to zdalo nafúkané tvrdenie ale dnes by som povedal, že možno lepšie je 8 rokov Smile.
A vyhrávky myslím napríklad v JKS394, Ó, Mária bolestivá, naša ochrana (dva, tri, ááá) alebo v JKS201 ...spievajme kresťania (dva, tri, raz, dva, tri).

PS: Nahrávky odporúčam prednostne z kanála Ferka Beera https://www.youtube.com/user/FrantisekBeer. Má skončené konzervatórium s cirkevnou hudbou a teraz študuje vysokú školu v Nemecku. Pravidelne pridáva nahrávky.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Ako hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.15 sekúnd