Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 291 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Te Deum 525/526
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Ako hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Te Deum 525/526 Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
BranislavStribrnsky
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 30. 06. 2013
Príspevky: 42
Bydlisko: Lozorno

PríspevokZaslal: 25 06, 2015, 11:05    Predmet: Te Deum 525/526 Odpovedať s citátom

Pozdravujem, priatelia!
Stala sa mi taká nepríjemná situácia. V utorok som sa dozvedel, že mám ísť v nedeľu hrať na svätú omšu a pri príležitosti ukončenia školského roka sa má spievať Te Deum. Tak som išiel za organistom, čo tu už roky hráva a ten na mňa vyvalil dosť nepríjemnú fušerinu. JKS 525 hrá v 4/4 takte s upravenou melódiu v 2. a 3. takte a tiež v 10. a 11. takte. Otázkou je, čo mám teraz urobiť. Toto sa deje v riadnej dedine, kde sa ľudia snažia viesť organistu, aj keď sa z omše na omšu zlepšujú míľovými krokmi. Akonáhle to začnem hrať tak ako to je v notách, celý kostol mi uhne. Hrať to fušersky podľa vyššie uvedenej úpravy mi príde oničom, pretože robiť melodické úpravy piesní je dľa môjho názoru neprípustné. A hrať JKS 526 je tiež trochu problém, pretože ľudia to nevedia a moje hlasové možnosti sú obmedzené a predsa len, je toho riadny kus. Premýšľam nad dvomi možnosťami. Zahrať 525 tak ako je v notách na poriadnej registrácií aby som ich prevalcoval a ak sa nepodarí, nech si to dospievajú bez organa (áno, tvrdé riešenie, ale bude treba to ľudí raz preučiť) alebo dať im do lavíc text 526, keďže v každej knižke je text iný, a možno o trochu dôstojnejšie, aj keď so slabšou účasťou ľudí na speve, zahrať toto.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
EvaBaranovicova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 06. 2015
Príspevky: 33
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 25 06, 2015, 20:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Asi by som zvolila druhú možnosť. 526 a rozdať slová, aby sa zapojilo čím viac ľudí. Melódiu bude udávať organ a po chvíli sa určite chytia.

Pokiaľ budeš na omši "len" zastupovať a nie si tam nastálo, tak asi nemá zmysel snažiť sa ľudí preúčať. A spievať to "zle" by som tiež nedokázala.
_________________
Začiatočník - snažím sa doprevádzať hudbou sv. omše v domove seniorov.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
BranislavStribrnsky
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 30. 06. 2013
Príspevky: 42
Bydlisko: Lozorno

PríspevokZaslal: 25 06, 2015, 20:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Pointa toho celého je, že tu hrávam pravidelnejšie (2 roky ako samouk začiatočník), ale v rámci časových možností, nakoľko som značne limitovaný vysokou školou. Snažím sa dopredu vždy nacvičiť všetko, čo budem hrať. Hrávam tu s dvomi organistami. Jeden hrá viac menej tak ako je to v notách, druhý hráva rytmicky zle s nástupmi na dominantných septakordoch s pomerne tichou registráciou, takže organ ľudí nevedie. Pred dvoma rokmi, keď som začínal, mi povedal, že mám henten nápev rytmicky nesprávne, tamten má zlú harmóniu a to som hral presne podľa liturgického spevníka. Mám problém tu uhrať aj bežné JKS, pretože ja ešte nedohrám takt na konci riadku a ľudia si spievajú ďalej, pretože on tam nezahrá tú medzihru a hrá ďalej. Jeho argument na zlé noty na JKS 525 bol, že jeho strýko to tu odjakživa tak hrá, tak aj on to tak hrá a ešte sa čuduje, kde som len mohol počuť ten nápev zahraný tak ako je v JKS. Na čo potom máme JKS? Seriózne sa bojím toho ako to celé dopadne, pretože buď budú ľudia nadávať, že 525 som hral úplne zle, pričom to bude presne podľa JKS alebo mi budú nadávať, že prečo hrám taký neznámy nápev 526, že si nemohli schuti zaspievať... Ako to má človek riešiť, keď vie dopredu, že ľudia na neho budú nadávať? Má význam hrávať niekde, kde hrá vedľa vás dakto, kto nemá záujem hrať správne?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
FrantišekBeer
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 02. 2013
Príspevky: 126
Bydlisko: Košice/Lübeck

PríspevokZaslal: 26 06, 2015, 9:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Nápev JKS 526 nie je vôbec neznámy - predpokladám, že sa spieva v každom kostole a to minimálne na Bielu sobotu, kedy je "veľké" Te Deum súčasťou obradov. V skutočnosti sa však spieva oveľa častejšie, niekde aj na Nový rok, inde počas primícií. Nedávno som si jedno tiež užil: https://www.youtube.com/watch?v=ePIKmwXHyus
Sú to aklamácie opakujúce sa na jednu melódiu, takže neverím, že by si to ľudia bleskovo neosvojili.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
BranislavStribrnsky
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 30. 06. 2013
Príspevky: 42
Bydlisko: Lozorno

PríspevokZaslal: 26 06, 2015, 15:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Bohužiaľ, aj na Bielu sobotu sa tu zvykla hrávať skomolenina 525. Je to hanba, keď niekde ľudia nepoznajú ani základné spevy. Budem to riešiť rozdaním nôt 526 do lavíc a dúfať že sa ľudia chytia.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 27 06, 2015, 18:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Správne, ľudí to treba naučiť. U nás mimochodom tiež spievali 525 divný rytmus v 4/4 a 5/4 takte, aj oblúčiky nie tam kde trebalo, avšak aj medzi jednotlivými vydaniami JKS tiež sú rozdiely, ja hrám podľa JKS pre organistov z r.p. 1996. Ináč čo som si všimol na jednej nahrávke Františka na YT tak Nemci spievajú v 3 či 4 takte iný tón ako sa spieva u nás.
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
FrantišekBeer
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 02. 2013
Príspevky: 126
Bydlisko: Košice/Lübeck

PríspevokZaslal: 27 06, 2015, 20:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Áno, čo sa týka melódie majú nemecky hovoriace krajiny oproti našej verzii odchýlky, ale tak je to vo všetkých (pôvodom) nemeckých piesňach, ktoré Schneider zaradil do JKS.
Takých je viac, napr. JKS 11, 20, 33, 122, 256, 332, 376, 525.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 01 07, 2015, 16:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Kolega Branislav, ako to nakoniec dopadlo?
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
MichalSykora
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 10. 2007
Príspevky: 90
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 02 07, 2015, 9:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Skoda, ze tie odchylky tam zaviedol Schneider. Napr. "O hlava ubolena" ma dost velke odchylky od originalu, ja som to ludi preucil na originalnu melodiu. Ale nejde mi do hlavy ako sa da 525 hrat v 4/4 rytme ?? Very Happy
_________________
Michal Sýkora, Kostol sv. Arnolda Janssena v Petržalke
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 03 07, 2015, 11:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Misinko, to podľa mňa je veľmi zlý nápad. Má sa spievať tak, ako je v notách. Keď do vašej farnosti príde niekto cudzí, tak bude z toho paf, zavádzaš tým len nejednotnosť a svojhlavosť.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
MichalSykora
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 10. 2007
Príspevky: 90
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 03 07, 2015, 14:04    Predmet: Odpovedať s citátom

JozefTimulak napísal:
Misinko, to podľa mňa je veľmi zlý nápad. Má sa spievať tak, ako je v notách. Keď do vašej farnosti príde niekto cudzí, tak bude z toho paf, zavádzaš tým len nejednotnosť a svojhlavosť.


Jozef, to je jeden z viacerych moznych pohladov. Ja nie som zastancom jedneho spevnika. Zo zaciatku to prinieslo dobre ovocie, ale zial dopadlo to tak, ze v roku 2015 sa stale vylucne pouziva spevnik z roku 1936!
Nemam komponisticke sklony a nepotrebujem menit melodiu skladieb, skor slova by sa zislo. Ak bol niekto svojhlavy, tak to bol Schneider, ked pomenil originalnu melodiu alebo rytmus v mnohych piesnach vratane notoricky znamych piesni zo zahranicia.
Teraz mi napadlo, ze cielom jedneho spevnika bolo skor zjednotit slova ako melodiu.
_________________
Michal Sýkora, Kostol sv. Arnolda Janssena v Petržalke
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
FrantišekBeer
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 02. 2013
Príspevky: 126
Bydlisko: Košice/Lübeck

PríspevokZaslal: 03 07, 2015, 17:33    Predmet: Odpovedať s citátom

Schneider musel cudzie nápevy prispôsobiť našej gramatike.
Nemci majú takmer všetko s predtaktím a začínajú ľahkou dobou, u nás naopak začíname na prvej slabike slova, teda dobou ťažkou.

Slovenskí evanjelici prevzali nemecké nápevy bez zmeny melódie i metra a k nim prirobili slovenský text. Niektoré sa podarili, pri iných sú ťažké doby v texte konzekventne na ľahkých v hudbe.

Duchu vtedajšej doby prispôsobil Schneider aj pôvodné piesne z Cantus Catholici, ktoré často stratili svoj charakter a romantická harmonizácia im nepasuje.

Že mnoho vecí v JKS teda treba aktualizovať, o tom niet pochýb. Kým sa tak ale nestalo, som na pochybách, či je dobré prerábať si tak dôležitú vec ako melódia na vlastnú päsť.
Práve takéto neceloslovenské úpravy za posledné desaťročia spôsobili, že sa narušila pôvodná jednota JKS.
A trúfam si povedať, že viac uškodili, než pomohli.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
BranislavStribrnsky
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 30. 06. 2013
Príspevky: 42
Bydlisko: Lozorno

PríspevokZaslal: 03 07, 2015, 23:30    Predmet: Odpovedať s citátom

Nakoniec som hral 525 tak ako je v notách. Deň pred tým som mal šťastie na pár spevákov, ktorým som to zahral podľa JKS a v nedeľu prišli na omšu. Zapol som si aj oktávu a výsledok bol schopný. O mesiac máme hody, takže plánujem zahrať aspoň nejakú strofu, aby si ľudia navykli. Myslím si, že základom je nespievať do mikrofónu, ak to je čo i len trochu možné. Ľudia potom musia spievať a nutným predpokladom toho je pozerať do spevníka a počúvať organ.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 06 07, 2015, 12:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Branislav, výborne Smile.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 06 07, 2015, 13:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Misinko, znovu zopakujem otázku: Ak príde do tvojho kostola niekto cudzí, ako sa zapojí do spevu, keď nepozná tvoje "úpravy"? Uvedomuješ si tú zodpovednosť, že môžeš iným brániť v zapájaní sa? Že môžeš aj do miestnych zasiať svoje úpravy a potom v iných farnostiach sa nebudú vedieť zapojiť oni?
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Ako hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2  Ďalší
Strana 1 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.21 sekúnd