Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 378 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Výročie posviacky chrámu.
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Výročie posviacky chrámu.
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
BranislavStribrnsky
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 30. 06. 2013
Príspevky: 42
Bydlisko: Lozorno

PríspevokZaslal: 20 07, 2015, 22:37    Predmet: Výročie posviacky chrámu. Odpovedať s citátom

Prajem dobrý deň.
Chcel by som sa spýtať kolegov, čo majú odohrané viac ako ja (2 roky). Čo zvyknete hrávať na výročie posviacky chrámu? Možno tá otázka zneje hlúpo, ale problém je, že výročie je v sobotu, takže omše budú 4 - jedna v piatok, jedna v sobotu a dve v nedeľu a narážam na problém dostatku vhodných omšových piesní, nakoľko sa nechcem opakovať. Tiež by ma zaujímalo, či zvyknete hrávať JKS 506 Jeruzalem, kraj nebeský a pápežskú hymnu a hymnu pre chrám. Čo sa týka 523 a 524, už som počul všetky možné kombinácie - len 523, len 524, obe, alebo aj nič. Mám celkovo z toho hokej, ako by to malo vyzerať, tak by ma zaujímali názory a skúsenosti iných skúsenejších organistov. Ďakujem za odpovede.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
dusan83
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 06. 2007
Príspevky: 52
Bydlisko: Rákoš/ Tatranská Lomnica

PríspevokZaslal: 21 07, 2015, 8:12    Predmet: Odpovedať s citátom

Vyrocie posviacky je sviatok viazany na chram a na konkretny den. Ked to pripada v sobotu, tak by to malo byt len v sobotu. Piatok je piatok, a popripade sobotna vecerna je uz z nedele. Cize neries 4 omse z vyrocia posviacky, alebo ako to myslis.
Co sa tyka vyberu piesni. 506 je urcite vhodna. 523 by sa na zaver tiez hodila. Avsak to radsej konzultuj s celebrantom. 524 podla mozno tradicie. Ked sa to u vaz zvykne, preco nie. Popripade vsunut piesen mozno z vasho patrona, ked sa taka nachadza v jks.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
MatusJankaj
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 09. 2014
Príspevky: 2
Bydlisko: Snina

PríspevokZaslal: 21 07, 2015, 15:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Dobrý deň, do pozornosti by som dal antifónu zverejnenú na stránke spevnik.sk (nová tvorba) - Vy ste chrámom - je to spev na prijímanie určený na výročie posviacky chrámu.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
FrantišekBeer
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 02. 2013
Príspevky: 126
Bydlisko: Košice/Lübeck

PríspevokZaslal: 21 07, 2015, 19:08    Predmet: Odpovedať s citátom

Mám pocit, že niektorí z anonymných autorov novej tvorby uzavreli stávku, kto z nich vyberie z hľadiska zhudobnenia čo najkrkolomnejší text a ten ešte krkolomnejšie napasuje k melódii Wink

O chráme hovoria aj piesne JKS 257 či 258, JKS 506 je vhodná tiež a osobne by som zahral aj pieseň k patrónovi kostola.
Zo zborových spevov sa hodí zhudobnenie textu Locus iste.

Súvislosť medzi posviackou chrámu a pápežskou hymnou nenachádzam, i keď závisí aj od toho, akému patrónovi je zasvätený a o čom sú čítania.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
ades
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 01. 2006
Príspevky: 58

PríspevokZaslal: 22 07, 2015, 7:59    Predmet: posviacka chrámu Odpovedať s citátom

K omši sa hodí JKS 257 alebo 258! JKS 506 je medzi ľuďmi prakticky neznáma.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
FrantišekBeer
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 02. 2013
Príspevky: 126
Bydlisko: Košice/Lübeck

PríspevokZaslal: 22 07, 2015, 18:58    Predmet: Odpovedať s citátom

To je pravda, ale keď majú pred sebou texty a v lepšom prípade aj noty, po druhej strofe sa už chytajú.
A keď sa s nimi spraví pred omšou nácvik, ide to ako po masle Wink
Tá pieseň sa dá potom využiť aj na inú omšu o posviacke chrámu (napr. pri výročí posviacky katedrálneho chrámu, alebo lateránskej baziliky).

Samozrejme, v kostoloch kde sa liturgia odbavuje štýlom - hráme len kým kňaz nie je na mieste (resp. hotový), snáď ani výber vhodných piesní netreba riešiť, keďže hudba je pri takýchto liturgiách len ako pozadie na vyplnenie času, takže jej úloha je vlastne nulová.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
MilanPlechlo
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 04. 04. 2014
Príspevky: 14
Bydlisko: Nová Dubnica

PríspevokZaslal: 24 07, 2015, 23:22    Predmet: Výročie posviacky chrámu Odpovedať s citátom

Doporučujem otvoriť si www. spevník - direktórium pre kantorov, tam rieši aj výročie povätenia chrámu(celkom na konci). Otázka hymny, je vec miestnej tradície, u nás 524. Na záver pieseň k patrónovi chrámu. Rolling Eyes
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.20 sekúnd