Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 225 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Hudba (mládežnícka) na slovenských omšiach - SDM Krakow
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Nová duchovná pieseň - mládežnícka hudba

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Hudba (mládežnícka) na slovenských omšiach - SDM Krakow
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
MartinJeriga
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 08. 2015
Príspevky: 5
Bydlisko: Kapušany

PríspevokZaslal: 12 04, 2016, 15:30    Predmet: Hudba (mládežnícka) na slovenských omšiach - SDM Krakow Odpovedať s citátom

Drahí organisti,

prosím vás o radu a názor.

Ako iste viete, v rámci SDM budú v Krakowe prebiehať aj slovenské katechézy a slovenské omše. Ako vedúci jedného zboru (mládežníckeho, gospelového, vyberte si) mám za úlohu vybrať piesne na jednu zo slovenských omší.

Budu to mladeznicke piesne.
Je zaujímavé, že tieto katechézy a omše pripravuje Rada pre mládež a univerzity pri KBS a táto Rada vyslovene žiada mládežnícke piesne. Dôvod je, parafrázujem, aby sa mladí cítili objatí cirkvou. S týmto dôvodom do veľkej miery súhlasím. Chcem vás však poprosiť, aby ste sa nevyjadrovali k tomuto dôvodu, ale k tomu, prečo to napríklad KBS dovolí, alebo prečo to ani len nerieši, ak oficiálne nie je správne riešenie spievať pri omši mládežnícke veci.

Som teda v postavení človeka, ktorému nesmierne záleží na správnosti a kvalite hudby na omši, (okrem toho som vášnivý milovník a vyznávač JKS a student hudby na jednej hudobnej akadémii:) na druhej strane odo mňa v podstate samotní biskupi žiadajú ísť tak trochu proti oficiálnej správnosti.

Aký máte názor na túto situáciu?

Ďakujem!
Martin Smile


Naposledy upravil MartinJeriga dňa 20 04, 2016, 15:10, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 18 04, 2016, 9:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Veľmi smutné, ako sa cirkev snaží byť populárna. Schválne nepíšem Cirkev s veľkým C, pretože tu ide len o niektorých predstaviteľov, ktorí majú moc. Zároveň nejestvujú žiadne kontrolné orgány, každý chce byť s každým za dobre a milo sa usmievať, navyše, je ten Rok Milosrdenstva, však. To znamená, že áno, mladí sú objatí, predstavitelia usmiatí, každý spokojný. Na omši bude 10-minútové vítanie s tlieskaním, reči o spolupráci, možno sa trochu zagadžuje alebo aspoň povie vtip, na konci sa odovzdajú kvety a z mladých sa stanú svätci.

A teraz vážne: Ak by som bol v tvojej pozícii ja, snažil by som sa o konštruktívny rozhovor. Mali by sa spievať piesne, ktoré vyhovujú kritériam, čiže posvätné, také, ktoré ani nepripomínajú svetskú hudbu (čiže o gitarách, bicích, bongách a pod. nemôže byť ani reči). Žiaľ, toto nechce nikto počuť. Ani mládežníci, ktorí túto hudbu radi počúvajú, ani predstavitelia, ktorým nevadí kľučkovať medzi predpismi a zvaliť všetko na "pastoračné dôvody".
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
OndrejHornacek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 23. 01. 2007
Príspevky: 36

PríspevokZaslal: 20 04, 2016, 14:17    Predmet: Re: Hudba (mládežnícka) na slovenských omšiach - SDM Krakow Odpovedať s citátom

Je smutné, že už aj oficiálne cirkevné komisie začínajú selektovať duchovné piesne na mládežnícke a nemládežnícke - zdôrazňujem komisie, nie biskupi. Osobne poznám veľa mladých ľudí, ktorý nemajú "gitarovky" radi, pri omši ich nemusia alebo majú radšej organ.
Na druhej strane mi nedá nepoznamenať, že keďže viem, kto asi v príslušnej komisii sedí, vôbec sa nedivým, prečo takáto situácia nastala. A nie som si istý, či sú dotyční členovia dostatočne znalí liturgických predpisov, ale o tom by sa dalo dlhšie polemizovať.

Žiadali ste, aby sme sa nevyjadrili k tomu dôvodu. To s tým ale priamo súvisí. My si tu stále naivne myslíme, že mládežnícke piesne nám pritiahnu mladých do kostola. Prax nám pritom jasne ukázala, že populárna hudba toto nedokáže. Príkladov je naozaj mnoho, hlavne na západe, kde bolo takýchto experimentov veľa. Hlavný dôvod je jeden: My nemôžme so svetom súperiť v tom, v čom je svet dobrý, lebo svet to bude vždy robiť lepšie. Nemôžme robiť z liturgie divadlo a zábavku, týmto tam nikoho nepritiahneme. Veď keď sa chce človek zabaviť, má toľko príležitostí... keď ľudia chodili v minulosti do kostola, išli tam zväčša hľadať Boha a nie na koncert. A takto by som mohol pokračovať ďalej.

Teraz ale to podstatné: ja to už dlho hovorím, nedeľme duchovné piesne na mládežnícke a JKS (organové). Z hľadiska sv. omši deľme piesne na liturgicky vhodné a liturgicky nevhodné. To je jedno, či sú to antifóny, JKS alebo "gitarovky". Existujú naozaj hodnotné mládežnícke piesne, ktoré k liturgii vhodné sú. Liturgická hudba nemá spôsobiť, že sa človek bude nejak cítiť, inak by to znamenalo, že do kostola chodíme kvôli hudbe, nie kvôli Bohu. Liturgická hudba má človeka povznášať k Bohu, spájať ho s Bohom, pomáhať mu a podporovať ho v modlitbe,... . Preto si dovoľujem povedať, že ak mládežnícke piesne budú spĺňať kritériá liturgickej hudby, nevidím žiadny problém v tom, aby sa na SDM použili. Samozrejme, je dôležité, aby boli aj kvalitne odohrané a nestalo sa, že opäť vznikne zo sv. omše koncert.

Ešte taký typ: čo tak skúsiť zahrať aj niektoré JKS v mládežníckej podobe? So zachovaním harmonizácie a metra? Napr. takto: https://www.youtube.com/watch?v=fF4Mb7V8S6s
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
MartinJeriga
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 08. 2015
Príspevky: 5
Bydlisko: Kapušany

PríspevokZaslal: 20 04, 2016, 15:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Jozef, Ondrej, velmi pekne dakujem a rad by som pripojil par poznamok.

pravdepodobne som sa zle vjadril ak bolo pochopene ze oficialne komisie rozdeluju pisene na mladeznicke a nemladeznicke. To nikto nepovedal, ci to tak je neviem, ale nepredpokladam. Mam pocit ze komisia v tomto pripade len schvaluje vyber. To je vsetko co mozem na komisiu povedat.

Co sa tyka moznosti konstruktivneho dialogu - k tomu mozem napisat asi Tolko, ze Rada pre mladez a university si pravdepodobne nezavolala gospelovy zbor s kapelou na to, aby spieval jks s organom...

Co sa tyka dovodu o ktorom tu nechcem debatovat, mozeme cez spravu.

JKS - dakujem za radu, mozem informovat v sprave ale je moja tuzba, aby na tych omsiach, ked je mladeznicka hudba v prevahe, znela aj JKS.

Vdaka!


Naposledy upravil MartinJeriga dňa 21 04, 2016, 21:17, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
risov-organ
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 12. 2009
Príspevky: 109
Bydlisko: okres senec

PríspevokZaslal: 20 04, 2016, 22:59    Predmet: Re: Hudba (mládežnícka) na slovenských omšiach - SDM Krakow Odpovedať s citátom

OndrejHornacek napísal:


Ešte taký typ: čo tak skúsiť zahrať aj niektoré JKS v mládežníckej podobe? So zachovaním harmonizácie a metra? Napr. takto: https://www.youtube.com/watch?v=fF4Mb7V8S6s



neviem, či je najlepšie "prerábať" JKS takýmto spôsobom.
_________________
Organista vo farnostiach Nový Život - Eliášovce a Senec
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
MariaDrabova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 02. 2016
Príspevky: 1
Bydlisko: Belá nad Cirochou

PríspevokZaslal: 09 10, 2016, 20:27    Predmet: Re: Hudba (mládežnícka) na slovenských omšiach - SDM Krakow Odpovedať s citátom

risov-organ napísal:
OndrejHornacek napísal:


Ešte taký typ: čo tak skúsiť zahrať aj niektoré JKS v mládežníckej podobe? So zachovaním harmonizácie a metra? Napr. takto: https://www.youtube.com/watch?v=fF4Mb7V8S6s



neviem, či je najlepšie "prerábať" JKS takýmto spôsobom.


Plne súhlasím s "rišovým organom"... a vypočutá nahrávka - príklad "moderného použitia JKS" mi zježila vlasy na hlave. Podľa mňa tade cesta nevedie... určite.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Nová duchovná pieseň - mládežnícka hudba Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.27 sekúnd