Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 346 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Ako ľudí rozospievať?
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Ako hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Ako ľudí rozospievať? Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
JurajZareczky
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 01. 2008
Príspevky: 112
Bydlisko: Galanta

PríspevokZaslal: 13 05, 2015, 22:01    Predmet: Odpovedať s citátom

Kde Ty žiješ, môj zlatý!!?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 13 05, 2015, 22:12    Predmet: Odpovedať s citátom

No v tomto smere som osobne zvazoval vyuzit instanciu minmoriadneho rozdavatela sv. prijimania napr. urcit niektoreho z ministrantov alebo kuratorov, no este som sa neodvazil na tuto temu s fararom bavit...
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Pampeliska
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 21. 12. 2007
Príspevky: 40
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 14 05, 2015, 16:48    Predmet: Odpovedať s citátom

MartinJursa napísal:
a čo by sa také stalo kňazovi,keby vyjde na chórus a podá organistovi sv.príjmanie priamo pri organe??? a ten by prestal na chvíľu spievať a len by hral...hádam tých pár schodov by kňaz prežil...



Viem si predstaviť úzke, točité, drevenné schody v nejakom kostole, a staršieho pána farára s vysokým krvným tlakom, ktorý sa s miskou s hostiami a v dlhej albe a ornáte štverá hore na chór, aby pánovi organistovi podal sv. prijímanie...ale hlavne že sa stále hrá a ľudia pekne spievajú...Nemám slov. Organista je účastník sv. omše čo sa prijímania týka ako každý iný. a v prvom rade ide na sv. prijímanie aj za cenu tých pár minút ticha (ktoré vôbec nie sú na škodu).
_________________
Mária Macáková, už ne-organistka, Bratislava - Petržalka
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu ICQ
FrantišekBeer
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 02. 2013
Príspevky: 126
Bydlisko: Košice/Lübeck

PríspevokZaslal: 15 05, 2015, 21:12    Predmet: Odpovedať s citátom

A ja by som zas povedal, že organista má rovnako ako ostatní posluhujúci liturgickú funkciu.
Ak rozmýšľame Vašou logikou, kostolník by potom nemal počas slávnostnej omše vychádzať z kostola za účelom vyniesť kadidlo alebo ho viac rozpáliť, pretože je hlavne na svätej omši.

Práve to je naša obeta, že buď treba ísť potom na inú omšu, alebo na prijímanie po omši. Všade, kde sa chce, sa toto dá v pohode realizovať.
O starých točitých schodoch a kňazovi s vysokým tlakom píšu len tí, ktorí silou-mocou chcú hľadať, prečo sa niečo nedá. Najväčší zážitok s takými máme, keď sedia vo farskej radi, alebo sami patria do radov kňazov.
Nemám slov.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JanStevuliak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 04. 2015
Príspevky: 25
Bydlisko: Čimhová

PríspevokZaslal: 16 05, 2015, 17:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Teraz organista môže spĺňať aj funkciu kantora- dohodni sa s tetuškami a farárom, že nech sa ruženec modlia skôr a precvičuj s nimi nové piesne pred omšou. Každý deň jedna nová a či chcú či nechcú, vojde im to do hlavy. A čo sa týka prijímania, buď choď na začiatku, ale u nás sa organistka predbehne hoci aj v polke prijímania a jednoducho ide. Ľudia to chápu a chápať by mali. U nás je zase ten problém že staré tetky naťahujú prechod medzi tónmi a idú ako sa im zachce, falošne a nerytmicky
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Pampeliska
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 21. 12. 2007
Príspevky: 40
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 17 05, 2015, 19:01    Predmet: Odpovedať s citátom

FrantišekBeer napísal:
A ja by som zas povedal, že organista má rovnako ako ostatní posluhujúci liturgickú funkciu.
Ak rozmýšľame Vašou logikou, kostolník by potom nemal počas slávnostnej omše vychádzať z kostola za účelom vyniesť kadidlo alebo ho viac rozpáliť, pretože je hlavne na svätej omši.

Práve to je naša obeta, že buď treba ísť potom na inú omšu, alebo na prijímanie po omši. Všade, kde sa chce, sa toto dá v pohode realizovať.
O starých točitých schodoch a kňazovi s vysokým tlakom píšu len tí, ktorí silou-mocou chcú hľadať, prečo sa niečo nedá. Najväčší zážitok s takými máme, keď sedia vo farskej radi, alebo sami patria do radov kňazov.
Nemám slov.


Pán Beer, tento problém som raz riešila aj ja, kňaz mi na to povedal že hranie (doprevádzanie) na sv. omši by som nemala "povyšovať" nad prioritu prijať Eucharistiu na danej sv. omši. Nie som z tých ktorý hneď frflú že to sa nedá a to nepôjde, len som reagovala vyššie na kolegu ktorý si to tak predstavuje že kňaz vyjde až na chór aby mu podal hostiu...
_________________
Mária Macáková, už ne-organistka, Bratislava - Petržalka
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu ICQ
FrantišekBeer
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 02. 2013
Príspevky: 126
Bydlisko: Košice/Lübeck

PríspevokZaslal: 17 05, 2015, 20:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Nikto hranie nepovyšuje nad Eucharistiu (ale túžili by sme aspoň aby mu bola pridelená úcta, aká tejto službe patrí) Wink

Možností je veľa, dá sa ísť na prijímanie po omši, dá sa zájsť na inú omšu (kto má čas). Toto závisí najmä na kňazovi, lebo nie všetci sú ochotní počkať po omši pár minút na organistu.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 20 05, 2015, 8:41    Predmet: Odpovedať s citátom

Mne kňaz nariadil odohrať 1-2 slohy, potom nechať ludi spievať samých a tak ísť na prijímanie, keďže si vyslovene neželá ticho na začiatku alebo pri konci prijímania. To ma však obmedzuje k tomu, že cez prijímanie hrám iba "hitovky" aby to ľud sam odspieval pokým zasa dobehnem za organ.
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
MichaelaKulova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 17. 08. 2013
Príspevky: 8
Bydlisko: Levoča

PríspevokZaslal: 18 03, 2017, 15:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja som mala tiež ten problem že kedy na prímanie keď hram, na dedine tak to robím buď tak že mi kňaz da po omši prijímanie aj ked po nej pokracujeme na dalšiu omšu do dalšej dediny,ale veď bez nás teda hlavne bez neho ju nezačnú Smile ,alebo robím ako ty, že začnem piesen a prestanem hrať ale ja odidem od organa ale hned po prvom riadku prvej slohy..no v poslednom čase sa mi stáva že ľudia dospievajú slohu a malokedy začnu spievať druhu..tak bud začnem ak stihnem dole v kostole spievať alebo chvilka ticha a ked vybehnem na chor zacnem dalsiu slohu..ale je pravda že tu druhu možnosť robím len vtedy ak je známejšia pieseň
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 24 03, 2017, 8:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Celý problém toho je to že pokým prejdem cez kostol a vyštverám sa po schodoch som zadychčaný a potom sa ťažko spieva - musím tlačiť a údajne je to veľmi zlé na hlasivky, keď zo seba nevydám hlas, tak som potom riešim tak že napojím sa na ľudí s hrou a spievať začnem minútku neskôr alebo ďalšiu pieseň, keď sa vydýcham. Našťastie v druhej farnosti, kde hrám, je p. farár ochotnejší a ústretovejší a dá mi po sv. omši prijímanie a to aj napriek tomu, že po omši ide na ďalšiu filiálku vzdialenú takmer 20km. Tak aspoň v nedele to riešim kultúrne. Viem od kolegov že s tým mnohý kňazi - "manažéry" majú tým problém aby niekomu poslúžili a behanie hore-dolu organistoch nebaví, tak nohý na spoveď a prijímanie nechodia takmer vôbec alebo iba na veľké sviatky. V mestách obvykle nie je problém ísť na prijímanie do iného kostola, kde omša začína o pol či hodinku neskôr.
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Ako hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.25 sekúnd