Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 316 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Hrať či nehrať podľa vôle ľudí?
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Ako hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Hrať či nehrať podľa vôle ľudí?
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  

Hrať tak či onak, či nehrať?
Hrať podľa ľudí, viď ukážka na juťube
7%
 7%  [ 1 ]
Hrať podľa nôt
92%
 92%  [ 12 ]
Nehrať vôbec
0%
 0%  [ 0 ]
Celkom hlasov : 13

Autor Správa
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 06 04, 2017, 21:18    Predmet: Hrať či nehrať podľa vôle ľudí? Odpovedať s citátom

Bol som požiadaný pre viaceré sťažnosti na moju hru, aby som cez veľkonočné obdobie kašľal na noty a hral pre ľudí, t.j. za nimi a podľa ich spevu. Vyzeralo by to približne nejako takto tie najkritickejšie piesne.

https://youtu.be/rTW-o55J7uA

Zvyšok v 4/4 takte 4 doba predlžená o polovicu, v 3/4 každý druhý takt odsadenie. Asi 4 menej známe piesne sú OK.
Mne to príde také hranie nedôstojné patriace do éry minulej... Riešim dilemu, či sa proti svojej vôli prispôsobiť ľuďom viď ukážka, alebo hrať rytmus podľa nôt (prípadne s miernym prihliadnutím na ľud) a tak nerešpektovať prosbu kňaza a ľudí, alebo či prestať hrať úplne, aby si mohli spievať ako chcú a tým by som ani ja nešiel proti ich vôli.

Upozorňujem že nepomohlo niekoľkoročné preúčanie, či už bez spevu do mikrofónu, či z "revom" do mikrofónu. Skúšal som sa aj prispôsobovať no čím viac ústupkov tým mám pocit že je to horšie a dovolia si ešte viac.

Tento problém mám iba v jednom kostole. V druhom kde tiež hrávam pravidelne je to viacmenej v poriadku a je zo strany veriacich spokojnosť. V ďalších dvoch kde hrávam sporadicky tiež na počudovanie pomerne pekne idú so mnou, pritom tam hráva asi 5-6 organistov a každý má nejaký ten svoj štýl.

Píšte komenty, svoje názory, hlasujte...
... Ďakujem...
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/


Naposledy upravil MarianFedor dňa 06 04, 2017, 22:46, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
PeterKlinga
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 03. 2016
Príspevky: 6
Bydlisko: Poprad

PríspevokZaslal: 06 04, 2017, 21:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja by som hral podľa nôt...Hral by som tak že by som dal po každých dvoch taktoch trochu väčšie odsadenie...Mne to niekedy pomáha keď ľudia nechcú poriadne spievať a spievajú si ako chcú. Very Happy Very Happy alebo si dať pred alebo po omši nejaké nácviky a naučiť to ľudí poriadne Very Happy Very Happy Very Happy
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
BranislavStribrnsky
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 30. 06. 2013
Príspevky: 42
Bydlisko: Lozorno

PríspevokZaslal: 06 04, 2017, 22:58    Predmet: Odpovedať s citátom

Bojujem s niečím takým pár rokov. Niektoré piesne z princípu nehrám a radšej hrám pieseň, ktorú nikto nevie a musia sa ju ľudia naučiť. Preúčanie je vždy problematické. Ak to je len trochu možné, treba hrať podľa notového zápisu. Ak nie je vôľa vyššej moci to akceptovať, ja by som predmetné piesne vôbec nehral. Tie piesne znejú katastrofálne v takomto prevedení podľa mňa.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
matus
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 01. 2007
Príspevky: 267
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

PríspevokZaslal: 11 04, 2017, 12:22    Predmet: Odpovedať s citátom

prikláňam sa k názoru kolegov, radšej nehrať tie piesne, ako to hrať úplne zle. Nevidím potom pointu vytvorenia JEDNOTNÉHO katolíckeho spevníka, keď sa potom nemá hrať podľa nôt.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 13 04, 2017, 13:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Človeče, že sa na to vôbec pýtaš. Treba hrať tak, ako to máme dané v JKS od roku 1936. Veď si len uvedom, že ak budeš hrať podľa nesprávneho zvyku pár ľudí, skazíš aj ďalšie generácie a každý normálne zmýšľajúci človek bude aj teba považovať za mizerného organistu a celé organistické "remeslo" za niečo mrzké a odpudivé. Keby sme hrali tak, ako sa má, nemuseli k nám do liturgie preniknúť ani bongá ani rockový gospel.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 13 04, 2017, 21:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Aby nedošlo k nedorozumeniu. Som síce dedinsky organista (aj keď školený - absolvoval som takmer všetky školenia ohľadom liturgickej hudby v Košiciach, dokonca som najnovšie aj v novinách Shocked), snažím dodržať notový zápis - metrum a frázovanie, občas trocha zjednoduším harmóniu v rámci mojich možností. Tempo mám síce trocha voľnejšie +/- o malý kúsok rýchlejšie ako p. Beer vo svojich videách na YT. Mňa zarazilo to že je odo mňa požadovaný presný opak toho čoho sa roky snažím a neviem ako sa s tým vysporiadať. Mám aj obavu že keď začnem hrať podľa požiadaviek v jednom kostole, či by som dokázal v hlave "prepnúť" režim v ďalších kostoloch na ten správny. Nemôžem povedať, že by za tých 8 rokov čo hrám tam neboli pokroky, najmä u menej známych piesní sa spev výrazne zlepšil. Tému som založil, lebo sa chce odo mňa presný opak. Je mi nepríjemne keď farár svoje "usmernenia" k hre a liturgickej hudbe prejednáva rovno pred kostolom po omši, niektorý s veriacich má potom aj na základe toho ohovárajú kade tade že nedobre hrám...
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 17 04, 2017, 11:24    Predmet: Odpovedať s citátom

MarianFedor napísal:
Aby nedošlo k nedorozumeniu. Som síce dedinsky organista (aj keď školený - absolvoval som takmer všetky školenia ohľadom liturgickej hudby v Košiciach, dokonca som najnovšie aj v novinách Shocked), snažím dodržať notový zápis - metrum a frázovanie, občas trocha zjednoduším harmóniu v rámci mojich možností. Tempo mám síce trocha voľnejšie +/- o malý kúsok rýchlejšie ako p. Beer vo svojich videách na YT. Mňa zarazilo to že je odo mňa požadovaný presný opak toho čoho sa roky snažím a neviem ako sa s tým vysporiadať. Mám aj obavu že keď začnem hrať podľa požiadaviek v jednom kostole, či by som dokázal v hlave "prepnúť" režim v ďalších kostoloch na ten správny. Nemôžem povedať, že by za tých 8 rokov čo hrám tam neboli pokroky, najmä u menej známych piesní sa spev výrazne zlepšil. Tému som založil, lebo sa chce odo mňa presný opak. Je mi nepríjemne keď farár svoje "usmernenia" k hre a liturgickej hudbe prejednáva rovno pred kostolom po omši, niektorý s veriacich má potom aj na základe toho ohovárajú kade tade že nedobre hrám...

V tom prípade si vo veľmi nepríjemnej situácii a nejeden organista, ktorý prešiel tým, čo veriaci potom nazývajú "ta še povadzel zos fararom" by ti povedal, že ber nohy na plecia, kým je čas. Ja sám som z dediny a hral som tam tak dlho, ako ty. Vystriedalo sa nám viac farárov a viac kaplánov a žil som v sladkej nevedomosti, že čo on povie, to je svätá pravda. Boli aj organisti, "zlí organisti", pretože sa o nich vedelo, že še "povadzeľi s farárom" a ja, sladko naivný chlapec, som nemal ani páru, ako sa dá s farárom povadiť. Potom prišiel na psa mráz, teda na mňa a ocitol som sa v takej istej situácii. Nie, nebolo to vzájomné kričanie ani nič podobné. Bolo to o tom, že farár ťa nechce počúvať, neberie ťa vážne, veď si len ten samouk Jožko. Keď som dospel s psychickými silami na koniec, prestal som hrať. Potom u nás začala hrať pani organistka, ktorá bola zase povadená so svojim farárom z neďalekej farnosti. A ako vyhnanec som zrazu zistil, že organistov-vyhnancov je možno aj väčšina Smile. Vo vlastnej farnosti ťa nechcú, ale v inej by ťa nosili aj na rukách. Po čase som začal hrať v meste a tam sme sa stali spolu s ďalšími dvomi kolegami vyhnancami. A tak už som v treťom kostole a čiastočne som si uvedomil aj hodnotu nás organistov. Keď sa s tebou zle jedná, stras si proste prach z topánok, inde ťa privítajú. Šetri si psychické zdravie a hlavne krízu viery, ktorá sa môže dostaviť (u mňa bola), keď zistíš, že pán farár nie je taký dokonalý, ako si si myslel.
Týmto príspevkom nechcem znevážiť kňazov ani nejako glorifikovať organistov. Máme našťastie ešte aj svätých kňazov a na druhej strane, niektorí organisti či organistky by si veru zaslúžili drobný preplesk, aby sa so svojim sebavedomím spamätali. Píšem ti ako brat v Kristu - problém nie je v tebe a keď ho budeš riešiť, zničíš sa. Preto je podľa mňa dôstojné, správne a rozumné odísť.
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 17 04, 2017, 15:29    Predmet: Odpovedať s citátom

Chvála Pánu to ešte do štádia "povadzi še zos fararom" nedošlo, aj keď občas k tomu fakt nie je ďaleko. Je to aj tým že obaja sme tej šalenej cholerickej vychiodňarskej povahy.

V neďalekom okrese na jednej dedine sa stalo, že sa spiekol organista s farárom a povedal mu "Ja tu už bul a vi tu prijšli, vám pridze pismo a pujdzece, ale ja tu ostanem" a tak sa aj stalo dva mesiace na to prišlo na faru "pismo"...

Nevzdal som to len pre to, že som dosť tvrdohlavý a rýchlo sa nevzdávam. Momentálne som sa postavil do pozície flegmatika - hrám si svoje, 195 a 201 som sa zozhodol preventívne nehrať, 210 dopadla na moje prekvapenie nad očakávanie dobre.
Poslal som ti SúkromnúSprávu.
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Ako hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.14 sekúnd