Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 91 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Piesne hrané v kostoloch na omšiach s akordami alebo bez?
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Jednotný katolícky spevník

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Piesne hrané v kostoloch na omšiach s akordami alebo bez?
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
DominikaDomaracka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 14. 08. 2017
Príspevky: 5
Bydlisko: Slovenské Nové Mesto

PríspevokZaslal: 15 08, 2017, 14:02    Predmet: Piesne hrané v kostoloch na omšiach s akordami alebo bez? Odpovedať s citátom

Dobrý deň
Chcela by som sa spýtať či hrajete v kostoloch piesne s akordami alebo len čisto tak ako je to znotované? 😃 Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 16 08, 2017, 10:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Osobne som zástancom toho, že pokiaľ na to človek nemá dostatočné vzdelanie, tak je lepšie ak to zahrá tak ako to je v notovom zápis v JKS pre organistov, (tzv. kancional https://eobchod.ssv.sk/eshop/jednotny-katolicky-spevnik-kancional/p-1346199.xhtml ) resp. veľmi sa od neho neodchýli, ak je organista menej zdatný a nestíha vyhrať nejaké partie, najmä kde sú tie osminové noty tak zahrá iba prvú po dvojnásobnú dobu, prípadne vynechá jeden z vnútorných hlasov (alt, tenor). Tým sa nenarúša pôvodná, aj podľa odborníkov, celkom dobre spravená harmonizácia JKS.

Sú aj študovaný organisti, ktorý si harmonizáciu JKS miestami upravia, alebo hrajú vlastnú, tu však platí množstvo pravidiel, ktoré oni majú už v "rukách" zvládnuté a vedia čo robia, takže aj výsledok je iný doprovod no ničím nenarúša pieseň či spev ľudu (keď sa to preženie ako v prípade M.B. by sa dalo o tom polemiovať...Confused).

Hrať akordicky je podľa mňa v kostole nie príliš dôstojné, obzvlášť ak sa hra "harmonikárskym" štýlom - pravá ruka melódia, ľavá akord (väčšinou iba T, S, D), potom to riadne bučí. Neviem ako iným ľuďom , ale mne sa pri takom štýle hry aj výrazne horšie spieva. Taká akordická hra je vhodná tak pre doprovod ľudových piesní. Keď je to opačne t.j. pravá ruka akord v danom obrate aby najvyšší tón odpovedal sopránu a v ľavej iba bas tak sa to ešte s privretim jedného ucha dá. Je smutné že aj v televízii vysielaných sv. omšiach je nezriedka videná akordická hra s množstvom rytmických, melodických a interpretačných chýb.

Ja začínajúcim organistom ktorý si netrúfajú, resp. nedokážu uhrať 4-hlasnú harmóniu odporúčam dodržať notový zápis čiastočne a to takým spôsobom, že hrať iba krajné noty t.j. pravá ruka soprán, ľavá ruka bas. Takým štýlom to bude pre začiatočníka menej náročné na hranie, ale bude s toho zrejmá melódia a basová linka ktorá podporí správne metrum. Hlavne dodržať dĺžku nôt - doby, oddeľovať soprán keď je viacero nôt na tom istom tóne za sebou, na konci každej frázy (väčšinou 4 takty) skrátiť hodnotu poslednej noty na 3/4 dĺžky a tú 1/4 urobiť pauzu-odsadenie v oboch rukách, aby prvý tón nasledujúcej frázy bol v metre/rytme (je na to aj iný názor a to v zmysle že na konci frázy dodržať celu dĺžku noty a pridať k tomu odsadenie "na nádych", dokonca aj niektorý prevažne starší pedagógovia to tak učia, ja skôr preferujem prvý spôsob, keďže v súčastnosti sme zvyknutý všade na rytmickú hudbu). Po čase keď naberie hráč rutinu, priať ďalšie hlasy, alt a potom tenor. Najlepšie je s akordami nikdy nezačať, aj keď sa to v začiatkoch zdá ľahšie, veľmi ťažko sa to preúča keď chce hrať harmóniu...

Potom bas hrať v pedály a nehrať v ľavej ruke, tak by sa to oficiálne malo. Aj keď veľa aj celkom dobrých organistov dupľuje bas, t.j. hrá ten istý ton aj v pedály aj v ľavej ruke v manuály aj keď to nie je potrebné - sila zvyku. Niektorý hrajú pedál súvisle iba vo veľkej (spodnej) oktáve t.j. o niektoré tóny sú o oktávu nižšie voči notovému zápisu ale nie sú to zásadná chyba, dokonca na niektorých nástrojoch to aj zneje lepšie.

Sám som viac teoretik ako praktik, ta hra mi až tak nejde ako by som chcel, resp nedokážem zahrať podľa svojich predstáv a kritérií a určite sa nájdu nejaké tie chyby, ktoré by mi nejaký študovaný organista či pedagóg vyčítal, no snažím sa v maximálne možnej miere hrať čo najlepšie podľa môjho (po)vedomia v rámci svojich schopností a zručností.
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
DominikaDomaracka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 14. 08. 2017
Príspevky: 5
Bydlisko: Slovenské Nové Mesto

PríspevokZaslal: 16 08, 2017, 14:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Ako my v našom malom kostolíku organ nemáme iba keyboard a naša bývalá kantorka hrala v sprievode akordov 😏😏
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Jednotný katolícky spevník Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.24 sekúnd