Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 410 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - pokazeny organ
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Organárske služby na Slovensku

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
pokazeny organ
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
MichaelaKulova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 17. 08. 2013
Príspevky: 8
Bydlisko: Levoča

PríspevokZaslal: 13 08, 2017, 19:31    Predmet: pokazeny organ Odpovedať s citátom

Mam taku otazku, síce som organistka ale do stavby a oprav organa sa moc nevyznam, preto sa chcem opýtať čo sa dá robiť ak je pravdepodobne dieravy mech?? nechcem aby to vyznelo hlupo ale da sa to nejako poplatať či je nutne ho vymeniť ( bakolko malicka farnost a aj menej financii)..momentalne sa hrava len na varhanoch
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 13 08, 2017, 21:27    Predmet: Odpovedať s citátom

Hlavne napíš ako sa závada prejavuje.
Nafúkne sa mech? Organ skolabuje až keď sa začne hrať s väčším počtom registrov? Nehrajú iba niektoré tóny? Nehrajú iba na nikoľkých alebo všetkých registroch? O aký organ sa jedná - výrobca, druh traktúry, prípadne pomôžu aj fotky z vnútra skrine.
Závad môže byť nielen deravý mechu to by musel byť riadna diera. Rovnako sa však prejavuje aj netesnosť spätných ventilov ak tam klinový mech na ručné/nožné fúkanie, alebo havarijný pretlakový ventil čo slúži proti preplneniu mechu. Rovnako to môže byť netesnosť na rozvodoch vzduchu, dokonca aj v registrovej kancele.

Každopádne odporúčam to zveriť nejakému spoľahlivému organarovy. K vám to nemá ďaleko p. Franzen, nikde tu na fóre by sa mohlo nájsť až číslo. Prípadne sa môžem spýtaž Ferka Marcina, ale pred polrokom som potreboval niečo tak povedal že najskôr v Októbry tak asi je dosť vyťažený. Ten by vedel zhodnotiť stav aj kalkulovať vám sumu na uvedenie do hrania schopného stavu. Pokiaľ by sa jednalo iba o prekoženie mechu, či už čiastočné alebo kompletné, tak nemusela by to byť nejak drahá zaležitosť, avšak keď tam bude problémov viac tak oprava môže byť podstatne drahšia, napríklad ak je to napadnuté červotočom.

Keby to nebolo tak ďaleko tak by som to skočil pozrieť, niesom síce organar no niekedy je to len banálna závada, už som organ v podobnom stave opravil za 10 minút - bol iba urvatý špagát od regulátora čo sa prešúchal na kladke...
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
MichaelaKulova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 17. 08. 2013
Príspevky: 8
Bydlisko: Levoča

PríspevokZaslal: 18 08, 2017, 9:25    Predmet: Odpovedať s citátom

tak medzicasom som zistila ze nejde len o mech ale aj falose hra ked zapnem dva registre akoby na jednom tone znelo viac tonov...mech sa prejavola v tom že ked som nohou tahala mechy tak to prefukovalo akoby tam v tej skrini kde je mech a stlacala o dusu a tony nesli...sice potom ked sa zapli poistky že motor mech nafukol tak nafuknuty bol ale cosi tam hucalo ale s motorom to uz bolo ok..takze nakoniec to vyzera na dobre rozladenie..popripade len mensiu dieru v mechu k tomu...abo no sama neviem..a niektore tony na ostrejsich registroch vysia a to že v pedali sem tam niektory nezahra tak to už ri tom vsetkom je detail...na franzena mam cislo bo naposledny som mu volala ohladne opravy jedneho vypinaca organa a z jednej jeho vety som pochopila že už organy neopravuje..ale uvidime no najprv sa musi poriadne prerokovať vobec to či by bolo realne vobec cosi opravovať lebo malicka farnost a ci peniaze budu
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 21 08, 2017, 11:38    Predmet: Odpovedať s citátom

Chcelo by to hlavne poznať typ nástroja. S tých strohých info čo popisujete problém že znejú pri stlačenom tóne dva naraz je typický problém pneumatickej traktúry ak je netesnosť v oktavovej spojke. Keď pri nožnom fúkaní počuť prefukovanie a mech sa nenafúkne, tak je pokazený spätný ventil/y. Ak visia tóny iba na niektorých registroch, tak tam bude asi problémov viac. Ja by som povedal že najrozumnejšia v tomto štádiu by bola možno generálna oprava. Chcelo by to minimálne zhodnotiť nejakým organárom, či má vôbec význam sa púšťať do nejakej čiastkovej opravy. Neuviedli ste aký veľký je organ - počet registrov. Obvykle je cena G.O. okolo 200-300€/register podľa toho v akom stave ak je to významnejšie napadnuté červotočom a treba to ošetrovať špeciálnymi prípravkami na spevnenie alebo vyrobiť reprliky dielov, tak ešte viac. Ja by som odporučil po dohode s p. farárom a kurátormi spraviť na ten účel nejaké pravidelné zbierky, napríklad jednen zvonček v mesiaci a ak by tam bola nejaké rozmná suma (povedzme aspon 2-3t€) tak ísť do toho. Je možné že p. Franzen už nechce brať opravy. Tak potom skúste p. Marcina O9IO223384 (je dosť rodinne vyťažený) alebo p. Bies O948O12275 (ten je zas pracovne veľmi vyťažený) ale myslím že keď mu zaplatíte cestovné tak by mohol prísť aspoň na obhliadku stavu a povie vám najvhodnejší spôsob a aj cenu opráv. Potom je ešte nejaký p. Bednár z Popradu, číslo nemám, ak by trebalo tak zoženiem, ja som videl organ čo opravoval v EV kostole v Michalovciach výsledok za veľa nestál, no je to riadna zlátanina tak neviem či to zberstvo nenapáchal už niekto pred ním a on to iba doklepal tak aby to vôbec hralo. Ostatný organáry sú už dosť z ďaleka, viem že občas na východ chodí p. Masaryk, u nás v okolí robil GO dvoch nástrojov. Jeden menší 6+1P spravil výborne tam fakt nemám čo vytknúť, druhý 2ma 22 registrov sa mu až tak nevyviedol mnoho vecí tam síce poriešil najmä čo sa týka traktúry, no zvukovo mi tomu niečo chýba, aj keď musím uznať že kvalitatívne ten nástroj za veľa nestojí respektíve pred GO to bola hotová katastrofa, oprava mu dosť pomohla minimálne s dá na ňom odohrať omša bez toho aby to bol nejaký boj z veternými mlynmi.
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
MichaelaKulova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 17. 08. 2013
Príspevky: 8
Bydlisko: Levoča

PríspevokZaslal: 21 08, 2017, 13:40    Predmet: Odpovedať s citátom

ked som tak nad tym rozmyslala tak asi si aj ja myslim že jedina možnosť je zavolať aby sa prišiel kuknuť organar na to..skusila by som najprv toho franzena ci naahodou by len kuknuť neprisiel a zhodnotil čo to vlasne je...viac som nepopisala lebo sice som organstka ale nevyznam sa do takych veci ..netusim aka traktura ..nesom si ista ale zda sa mi ze je to rieger znacka..a ma registre jeden pedal asi 4-5 registre a dve spojky...neni to velky organ...je to na dedine v nevelom kostoliku..zvonka vyzera byt zachovaly ale zdnuka to asi až tak ok nebude...dakujem za rady Wink ... v nedelu skusim prehodit slovo s fararom ohladne toho ze ci mozem zavolat len na pozretie organara a zhodnotenie a potom skusim franzena abo ak nie tak tych dvoch co ste mi napisal cisla...dakujem..potom dam aj vediet Wink
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 22 08, 2017, 10:00    Predmet: Odpovedať s citátom

Od nás neďaleko v Petrovciach n/L generalkoval G. Bies malý dedinský rieger, pred GO bol takmer v pôvodnom stave, boli vykonávané iba opravy menšieho rozsahu, nepôvodný bol zinkový prospekt (pôvodný cínovy bol zrekvirovaný vo vojne). Cena opravy bola tuším 4500€ ale menili aj prospektové píšťaly a dúchadlo a bolo to dosť napadnuté červotočom, čo bolo aj dôvodom na navýšenie pôvodne dohodnutej ceny, akurát čo ostalo tak v pedály tuším jeden ,dva tóny nie sú celkom OK, podľa slov domácich je tam neopraviteľné poškodenie píšťaly, trebalo by ich vymeniť za nové a to domáci už neboli ochotný priplatiť a organar to nebol ochotný spraviť grátis...ale pedal tam asi domáci organisti nepoužívajú, keďže keď som tam bol hrať bola cez to hodená doska. Technicky stav organu po G.O. je veľmi dobrý, akurát sa mi zdá principál pomerne silno intonovaný, chcelo by to počuť aj ako posluchač dole v kostole, keďže organista je nalepený na prospekte, ale domáce organistky ho asi ani nepoužívajú, lebo po omši mi bolo povedané "vidno že chlop buv hrac bo tak ši orgoni mocno puščiv že nas až laškotalo po bruchu" a to som oktavovu spojku okrem slávnostnej predohry na úvod nepoužil a večšinu času som hral iba na 2-3 registroch Principal8+Kryt8(+Dolce4)+Subbas16, Oktavu 4 (ext. Prin.8 ) iba na Aleluja a Otče náš , kostol bol tak s 3/4 naplnený, lúdia spievajú pomerne sušne aj MUŽI čo začína byť raritou aspoň u nás v okolí. Kolega čo tam bol tiež zaskakovať sa tiež vyjadril ze nečkal že tak malý organik (v podstate 4 znejúce registre P8, S8, K8, Sub16) za nim tak zaryčí a pri tom registruje o čosi silnejšie a odvážnejšie ako ja...
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Organárske služby na Slovensku Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.17 sekúnd