Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 300 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Pohreb
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Pohreb Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 04 06, 2007, 23:04    Predmet: Pohreb Odpovedať s citátom

Čo hovoríte na sentimentálne piesne vyvolávajúce plač u ľudu, ktoré niektorí organisti používajú na pohreboch? Čím viac plačúcich, tým väčší úspech - tak to niekedy pôsobí...

Ja osobne som za piesne, ktoré dodávajú nádej - veľkonočnú nádej. Počul som na pohrebe hrať veľkonočnú pieseň 194 a to sa mi počíta.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 04 06, 2007, 23:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Frantisek_Beer napísal:
Poznáš od Amatiusa Akimiaka knižôčku A svetlo večné nech im svieti ?

Skôr nie. Pohreby hrávam len v prípade krajnej núdze...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 04 06, 2007, 23:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Frantisek_Beer napísal:
Tak zabehni do SSV a kúp si aj Mariánsku kyticu aj A svetlo večné nech im svieti Wink

Nechám si to prejsť cez hlavu. A rád by som poznal aj názory iných.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
RastislavPodpera
administrátor portálu
administrátor portálu


Zaregistrovaný od: 18. 01. 2006
Príspevky: 235
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 05 06, 2007, 0:39    Predmet: Re: Pohreb Odpovedať s citátom

joozi napísal:
Čo hovoríte na sentimentálne piesne vyvolávajúce plač u ľudu, ktoré niektorí organisti používajú na pohreboch? Čím viac plačúcich, tým väčší úspech - tak to niekedy pôsobí...

Ja osobne som za piesne, ktoré dodávajú nádej - veľkonočnú nádej. Počul som na pohrebe hrať veľkonočnú pieseň 194 a to sa mi počíta.

- Ajhla pokoncilovy clovek, ktory pochopil
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
MarekKlein
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 09. 2006
Príspevky: 524
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: 05 06, 2007, 8:48    Predmet: Re: Pohreb Odpovedať s citátom

RastislavPodpera napísal:
joozi napísal:
Čo hovoríte na sentimentálne piesne vyvolávajúce plač u ľudu, ktoré niektorí organisti používajú na pohreboch? Čím viac plačúcich, tým väčší úspech - tak to niekedy pôsobí...

Ja osobne som za piesne, ktoré dodávajú nádej - veľkonočnú nádej. Počul som na pohrebe hrať veľkonočnú pieseň 194 a to sa mi počíta.

- Ajhla pokoncilovy clovek, ktory pochopil


Ja by som to s koncilom nespájal. "Pohrebná" liturgia je plná kresťanskej nádeje, zatiaľ čo piesne, ktoré sa spievajú pri pohreboch (ešte aj dlhé desaťročia po koncile) sú plné zúfalstva a niektoré aj morbídnosti. Pokoncilovým liturgickým knihám sa nedá uprieť snaha o nápravu ľudových praktík, ale v praxi sa táto snaha akosi neprejavila.

Nejaký čas som spieval na pohreboch a snažil som sa to (ak sa dalo) ovplyvňovať. Nedávno sme spievali na pohrebe a následne zádušnej omši so zborom a myslím, že sa nám to celkom podarilo. Použili sme spevy z Graduale Romanum a aj z Antiphonale monasticum (Officium defunctorum) plus niekoľko polyfonických skladieb.
_________________
Marek Klein, chrámový spevák - neorganista, Košice, http://gregoriana.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 05 06, 2007, 12:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Na pohreboch síce nehrávam, ale na zádušných omšiach na Gratiarum po sv. prijímaní v takomto prípade hrávam 194 a to pravidelne. Síce spočiatku som si "vytrpel" nechápavé pohľady zbožných a uplakaných babičiek, ale už si zvykli Smile. Na offertórium hrávam "V náruči Božej" z príručky A svetlo večné nech im svieti. Odporúčam túto brožúru ako aj Mariánsku kyticu.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Michael Augustín
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 04. 2007
Príspevky: 663
Bydlisko: Podolie

PríspevokZaslal: 05 06, 2007, 20:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Na pohrebe hrávame vhodné piesne z JKS, ktoré si myslím sú v celu slušné a nenachdádzam tam morbídne veci.....teda dúfam:
1.Introit a Ofert.: Bože vyslyš prosby naše alebo Ráč ľahké odpočívanie
2.Prijímanie: Spieva zbor 4 ludí piesne /asi nepoznáte/ Zhasla už svieca, Priblížil sa posledný deň, Čas plynie letia hodiny.
3. Záver: Vysloboď od smrti alebo Každý človek umrieť musí

Na omši tieto piene nepôsobia tak že všetci plačú, na omši málokedy niekto plače, to až potom v Dome smútku a na cintoríne. A mojou ulohou ani ambíciou nie je všetkých rozplakať.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
RastislavPodpera
administrátor portálu
administrátor portálu


Zaregistrovaný od: 18. 01. 2006
Príspevky: 235
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 06 06, 2007, 0:14    Predmet: "Ja by som to s koncilom nespájal"??? Odpovedať s citátom

cantor_marek napísal:
RastislavPodpera napísal:
- Ajhla pokoncilovy clovek, ktory pochopil

Ja by som to s koncilom nespájal. "Pohrebná" liturgia je plná kresťanskej nádeje, zatiaľ čo piesne, ktoré sa spievajú pri pohreboch (ešte aj dlhé desaťročia po koncile) sú plné zúfalstva a niektoré aj morbídnosti.

Ja by som to s koncilom spajal (Jooziho postoj). A velmi. Krestanska nadej a zmrtvychvstanie su temy obnovenej liturgie, t.j. koncilovej reformy. Texty pohrebnych piesni, ktore tu vsetci kritizujeme, vznikli pred koncilom. Ze sa na mnohych miestach spievaju bohuzial dodnes, to dobre viem.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 06 06, 2007, 8:36    Predmet: Re: "Ja by som to s koncilom nespájal"??? Odpovedať s citátom

RastislavPodpera napísal:
Texty pohrebnych piesni, ktore tu vsetci kritizujeme, vznikli pred koncilom. Ze sa na mnohych miestach spievaju bohuzial dodnes, to dobre viem.

Zaujíma ma, prečo je to tak... Veď je to také kontrastné (nechcem povedať trápne), keď kňaz číta počas celých obradov povzbudzujúce texty, ale organista si po prijímaní neodpustí pieseň, ktorou všetkých rozcíti a roztrúchli, a pritom tá pieseň nemá žiadnu liturgickú hodnotu...
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
MarekKlein
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 09. 2006
Príspevky: 524
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: 06 06, 2007, 8:39    Predmet: Re: "Ja by som to s koncilom nespájal"??? Odpovedať s citátom

RastislavPodpera napísal:
Ja by som to s koncilom spajal (Jooziho postoj). A velmi. Krestanska nadej a zmrtvychvstanie su temy obnovenej liturgie, t.j. koncilovej reformy. Texty pohrebnych piesni, ktore tu vsetci kritizujeme, vznikli pred koncilom. Ze sa na mnohych miestach spievaju bohuzial dodnes, to dobre viem.

Pred koncilom tieto piesne vznikali a používali sa napriek tomu, že boli v rozpore s vtedy platnými predpísmi. Dnes sú tieto texty oficiálne schválené lokálnou cirkevnou vrchnosťou.
_________________
Marek Klein, chrámový spevák - neorganista, Košice, http://gregoriana.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Rudolf Seman
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 11. 2006
Príspevky: 236
Bydlisko: Sokoľany

PríspevokZaslal: 06 06, 2007, 14:25    Predmet: Pohreb Odpovedať s citátom

Tiez som proti zastaralym a afektovanym textom z JKS.
Spievam najcastejsie Verim, ze moj Vykupitel zije (aj na introit; dufam, ze tym nic nekazim) alebo O, sklon sa Boze k prosbam (478) prip. 460, text sa mi este celkom pozdava; O laska nadej spasa; Jezis, Jezis, prid ku mne alebo antifony z publikacie A svelo vecne nech im svieti na communio; Jezis Kristus, spasitel nas (1. strofu) na Gratiarum; Mária, matka milosti (464) 1. a 3. strofu alebo Maticka Kristova (465) 1. a 3. strofu na záver. Druha strofa oboch piesni sa mi nepozdava. Laughing
A pri obradoch spievam namiesto responzoria Uz ma obklucili... radsej novy preklad zalmu 130 s responzoriom U Pana je milosrdenstvo a hojne vykupenie (LS II, 36). A funguje to, ujalo sa.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 06 06, 2007, 15:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Frantisek_Beer napísal:
Poznáš od Amatiusa Akimiaka knižôčku A svetlo večné nech im svieti ?


Myslím- Nemalo by sa skolňovať "Amantiusa", ale Amantia
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
MarekKlein
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 09. 2006
Príspevky: 524
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: 06 06, 2007, 15:31    Predmet: Už ma obkľúčili Odpovedať s citátom

Namiesto "Už ma obkľúčili..." som zvykol spievať "Pán je môj pastier..." (ak celebrant nemal nič proti...). Je to tiež jedna z alternatív.
_________________
Marek Klein, chrámový spevák - neorganista, Košice, http://gregoriana.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 06 06, 2007, 17:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Gusto napísal:
Na pohrebe hrávame vhodné piesne z JKS, ktoré si myslím sú v celu slušné a nenachdádzam tam morbídne veci.....teda dúfam:
1.Introit a Ofert.: Bože vyslyš prosby naše alebo Ráč ľahké odpočívanie
2.Prijímanie: Spieva zbor 4 ludí piesne /asi nepoznáte/ Zhasla už svieca, Priblížil sa posledný deň, Čas plynie letia hodiny.
3. Záver: Vysloboď od smrti alebo Každý človek umrieť musí

Na omši tieto piene nepôsobia tak že všetci plačú, na omši málokedy niekto plače, to až potom v Dome smútku a na cintoríne. A mojou ulohou ani ambíciou nie je všetkých rozplakať.



gusto, zobud sa...... a ber si priklad z joooziho, ktory tu mysli pokoncilovo aj za tych, ktori zabudaju, ze smrt je pre krestana pravou velkou nocou (a pre knaza a organistu jedno pokazene popoludnie). ja zvyknem hrat na pohrebnej omsi na uvod 3 strofy z piesne c. 209. na offertorium improvizovat, na prijimanie eucharisticku a na zaver improvizaciu.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Michael Augustín
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 04. 2007
Príspevky: 663
Bydlisko: Podolie

PríspevokZaslal: 06 06, 2007, 19:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Peter Vymazal napísal:
Gusto napísal:
Na pohrebe hrávame vhodné piesne z JKS, ktoré si myslím sú v celu slušné a nenachdádzam tam morbídne veci.....teda dúfam:
1.Introit a Ofert.: Bože vyslyš prosby naše alebo Ráč ľahké odpočívanie
2.Prijímanie: Spieva zbor 4 ludí piesne /asi nepoznáte/ Zhasla už svieca, Priblížil sa posledný deň, Čas plynie letia hodiny.
3. Záver: Vysloboď od smrti alebo Každý človek umrieť musí

Na omši tieto piene nepôsobia tak že všetci plačú, na omši málokedy niekto plače, to až potom v Dome smútku a na cintoríne. A mojou ulohou ani ambíciou nie je všetkých rozplakať.



gusto, zobud sa...... a ber si priklad z joooziho, ktory tu mysli pokoncilovo aj za tych, ktori zabudaju, ze smrt je pre krestana pravou velkou nocou (a pre knaza a organistu jedno pokazene popoludnie). ja zvyknem hrat na pohrebnej omsi na uvod 3 strofy z piesne c. 209. na offertorium improvizovat, na prijimanie eucharisticku a na zaver improvizaciu.


Ja to úplne chápem, ale predsa je mi čudné aj napr. V pôste hrať veľkonočnú pieseň na pohrebe....smrť je novou nádejou, viem čo tu chcete povedať, ale načo nám je potom JKS- ten zostane znova nevyužitý, a pritom tie piesne ktoré sú tam, hoci vznikli pred koncilom, mne sa páčia.
Kde ste zobrali, v ktorom predpise, že sa na pohrebe môžu hrať veľkonočné piesne???
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
Strana 1 z 5

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.23 sekúnd