Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 385 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Pohreb
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Pohreb Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 06 06, 2007, 20:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Odpoveď nájdeš v brožúre "A svetlo večné nech im svieti"...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 06 06, 2007, 21:31    Predmet: Odpovedať s citátom

Gusto napísal:
Ja to úplne chápem, ale predsa je mi čudné aj napr. V pôste hrať veľkonočnú pieseň na pohrebe....smrť je novou nádejou, viem čo tu chcete povedať, ale načo nám je potom JKS- ten zostane znova nevyužitý, a pritom tie piesne ktoré sú tam, hoci vznikli pred koncilom, mne sa páčia.
Kde ste zobrali, v ktorom predpise, že sa na pohrebe môžu hrať veľkonočné piesne???



to nie je predpis, to je odporucanie liturgistov.... a velkonocne piesne na pohrebe??? Lepsie si precitaj slova prvych troch versov piesne 209...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Radka Horakova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 04. 06. 2007
Príspevky: 213
Bydlisko: Poprad - Veľká

PríspevokZaslal: 06 06, 2007, 22:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Co sa tyka krestanskeho pohrebu, plne suhlasim s nazorom joziiho. Sme krestania, ludia nadeje, ale na tych krestanskych pohreboch to casto tak nie je. Ja ako organistka somz nich odchadzala s "depkou", o co viac sa musia citit hrozne ti, ktori prave pochovali svojho blizkeho!!! Ano tie piesne z JKS su hrozne (povacsine - same ocistcove muky a pod...) Ved my sa predsa tesime na nebo! A kde sa o nom spieva? Ja som sa tiez preorientovala na velkonocne piesne a na zalmy o Bozom milosrdenstve. Tie su na krestanskom pohrebe namieste. A co sa tyka spevu "Uz ma obklucili", tak to je fakt hrozne. Boh prijima noveho svateho do svojho pribytku a my spievame nieco tak hrozne. Ved sa v tom nebi musia z nas smiat!
_________________
Radka Horáková, organistka v Kostole sv. Cyrila a Metoda v Poprade a sv. Michala v Gánovciach


Naposledy upravil Radka Horakova dňa 02 03, 2008, 12:16, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
Michael Augustín
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 04. 2007
Príspevky: 663
Bydlisko: Podolie

PríspevokZaslal: 07 06, 2007, 21:14    Predmet: Odpovedať s citátom

radka napísal:
Ved sa v tom nebi musia z nas smiat!


Tak v nebi sa smejú aj na iných mnohých veciach si myslím....

Ok, tak teda budem musieť popracovať na obnove tých našich pohrebov.
Kde sa dá prosím vás kúpiť tá knižka A svetlo večné nech im svieti???
A sú v nej normálne znotované piesne??
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
RastislavPodpera
administrátor portálu
administrátor portálu


Zaregistrovaný od: 18. 01. 2006
Príspevky: 235
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 07 06, 2007, 22:28    Predmet: Odpovedať s citátom

Dá sa kúpiť v SSV a podobných predajniach, kde predávajú aj spevníky. Vyšlo to v dvoch podobách: formát A5 notované pre spevákov, A4 s organovým sprievodom.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Dendulvlocka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 05. 2007
Príspevky: 88
Bydlisko: Banská Bystrica

PríspevokZaslal: 08 06, 2007, 20:25    Predmet: Pohreb Odpovedať s citátom

no tak ja hram aj z knizocky ,, A svetlo večné nech im svieti´´ ale aj z JKS.... samozrejme.... neviem ja si nemyslim ze su tie texty nejako extremne morbidne..... mozno su trochu alebo resp... dost smutne.. .ale na pohrebe predsa nemozeme hrat piesne ktore su vesele a v pomerne rychlom tempe..... mne osobne sa piesne z JKS velmi pacia take BOZE VYSLIS PROSBY NASE alebo VYSLOBOD OD SMRTI... no a mojou najoblubenejsou je O MARIA CTNA LALIA..... 470 .... podla mna ludia ktorym niekto blizky zomrel ani pri najmensom nepocuvaju text piesni alebo zalmov.... ved niektory to nepocuvaju ani na samotnej nedelnej omse.. takze si myslim ze ludia su uz sami zdeptany tym ze im zomrel niekto koho mali velmi radi...a nejaka pesnicka z JKS.... im asi nejako vela vyznamne neublizi.... asi tak... a mimochodom podla mna tie texty nie su
neajke deprimujuce.... ale ved nejako musime odprevadit mrtveho... a pripomenut si to ze co sa s nim vlastne stane... a melodie su tiez pekne smutne..... pomale... ale VYNIKAJUCE:...aspon podla mna.......... no a ku vsetkemu tie texty aj tak speju k tomu ako sa dusa dostane do neba a tam bude navzdy zit.. .anie su o tom akoze...... NAVZDY ZATRATENE a STRATENE.... no a t.j vše... Smile) DENDULKA
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
MarekKlein
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 09. 2006
Príspevky: 524
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: 08 06, 2007, 21:57    Predmet: Odpovedať s citátom

V podstate si dobre vystihla atmosféru na bežnom pohrebe... pozostalí zdeptaný... plač, niekedy aj kvílenie, smutná až veľmi smutná hudba. Vedela by si podľa týchto príznakov rozlíšiť kresťanský pohreb od civilného? Asi ťažko. Som presvedčený, že by sa to odlišovať malo. Verím, že smrťou sa život nekončí - všetci kresťania tomu veria - ale na pohrebe to nevidno.

Dendulvlocka napísal:
a nejaka pesnicka z JKS.... im asi nejako vela vyznamne neublizi

Možno im neublíži, ale určite im ani nepomôžu texty typu:

Citácia:
Páli oheň, trápi žízeň - dušičky zarmútené;
ich srdce sa skormucuje, - plač, kvílenie spôsobuje.
Veď nemajú poľahčenia, - ťažké mučia ich trápenia...


Mnohí neveriaci sa s prejavmi kresťanstva stretávajú len na sobášoch a na pohreboch. Práve na pohrebe by sme ich mohli presvedčiť, že naša viera nie je len prázdnymi slovami.
_________________
Marek Klein, chrámový spevák - neorganista, Košice, http://gregoriana.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 08 06, 2007, 22:13    Predmet: Re: Pohreb Odpovedať s citátom

Dendulvlocka napísal:
podla mna ludia ktorym niekto blizky zomrel ani pri najmensom nepocuvaju text piesni alebo zalmov.... ved niektory to nepocuvaju ani na samotnej nedelnej omse.. takze si myslim ze ludia su uz sami zdeptany tym ze im zomrel niekto koho mali velmi radi...

A nemá byť pohreb o nádeji a o radosti, že sa stretneme v nebi? Samozrejme, že asi len svätí ľudia dokážu na pohrebe prežívať radosť. Ale k tomu nás povzbudzujú texty obradov a tak si myslím, že podobne by to malo byť aj s piesňami. To znamená nielen nezdeptať ľudí viacej ako sú, ale sa ich snažiť povzbudiť. Asi sa nám organistom nepodarí rozveseliť ich a priviesť k radosti, ale môžeme sa pokúsiť dať im aspoň kúsok nádeje, že o pár rôčkov sa tam v nebi stretneme všetci...

Pokiaľ ide o texty, kde sa spieva, ako duša trpí v očistci... To sa mi zdá dosť kruté. Akoby automaticky všetky duše išli do očistca... A nie je to potom prejav nedôvery voči Božiemu Milosrdenstvu? Uvedomujem si, že to už zachádzam do inej problematiky a nechcem naozaj zájsť priďaleko, ale z toho, čo som tu naznačil mi vyplýva, že nedeptajme pozostalých predstavami ako ich drahá osoba trpí v očistci, ale radšej spusťme 194 alebo inú pieseň, kde si pripomenieme, že Ježiš je náš Spasiteľ, chce priviesť všetkých do neba a smrť už prekonal. A tým sa zrieši aj to, že veriaci nepočúvajú text... Ak im tam hráme smutné pochmúrne piesne, tak sa ani nečudujem... Ale skúsme spustiť 194 - zaručene zbystria pozornosť a môže ich to osloviť...
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 09 06, 2007, 19:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Presne o tom to je, Ferko... V meste, kde je určitá anonymita medzi veriacimi a organistami, tak tam to zvyčajne prejde. Horšie je to na dedinách, kde ľudia nie sú ochotní prijať nejaké zmeny a mnohokrát idú diktovať kňazom, nie to organistom. A to sa nechcem rozpísať o prípade, keď jedna pani urobila vzburu len kvôli tomu, že som začal spievať inú glóriu... Jedno šťastie, že ju mali ľudia menej radi ako mňa Very Happy
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 10 06, 2007, 9:53    Predmet: Re: Pohreb Odpovedať s citátom

Frantisek_Beer napísal:
Len je dosť ťažké s tým začať na takých miestach, kde sa na pohreboch spievajú zádušné... Wink

Viem. Poznám. Ale keď už je organista nie začiatočník, tzn. napr. po 2-3 rokoch, tak by sa mal smelo odhodlať, porozprávať o tom s kňazom a začať. Veď už ho ľudia poznajú, aj on ich...
_________________
Jozef Timuľák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
MarekKlein
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 09. 2006
Príspevky: 524
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: 10 06, 2007, 15:20    Predmet: Pochmúrny pohreb Odpovedať s citátom

Dúfam, že sa na mňa vydavateľ nebude veľmi hnevať, keď tu zverejním úryvok z knihy "Jozef Porubčan, SJ odpovedá". Ide o zbierku otázok čitateľov a odpovedí jezuitského kňaza - pátra Jozefa Porubčana, ktoré vychádzali niekoľko rokov v časopise Zrno.
Nasledujúca otázka i odpoveď sú ako stvorené do tejto našej témy

Citácia:
Po polstoročí duchovného hladu som našla vieru. Prijala som iniciačné sviatosti. Všetko sa snažím hlbšie prežiť, zamyslieť sa. Existuje však vec, s ktorou sa neviem vyrovnať. Viera ma učí dúfať vo večný život, v odpustenie hriechov. V poslednej dobe som sa zúčastnila viacerých pohrebov. Zistila som, že rímskokatolícka pohrebná liturgia je veľmi pochmúrna a nedáva pozostalým útechu. Už len spev: "už ma obkľúčili... úzkosti záhrobia..." Sv. Terézia z Lisieux - hoci tiež pociťovala úzkosť, keď mladá umierala - hovorila: "Pre mňa si nepríde smrť, pre mňa si príde Ježiš." Katolíci spievajú: "Do hrobu tmavého...", "Zhliadni na ich trápenie..." a iné hrozné očistcové muky. Mohla by som popísať celú stranu citátov. Ani čo by sme upierali Bohu milosrdenstvo, možnosť odpúšťať. Keď pochovávali susedku - baptistku, ľudia išli domov plní radostnej nádeje, s prehĺbenou vierou vo vzkriesenie. "Dobre," poviete mi, "baptisti, podobne ako iní protestanti, neveria v očistec." Ale napríklad gréckokatolíci majú našu vieru a aj v ich liturgii za zosnulých prevláda nádej a radosť zo vzkriesenia. A keď niekto umrie vo veľkonočnom čase, je pohreb priam krásny, radostný. V kútiku duše ma mrzí, že som neprijala obrad tejto cirkvi. Kňaz mi odpovedal, že svojvoľne obrad nemožno meniť a dovoľuje sa veľmi ťažko - napr. sobášom (to mi nehrozí, mám už päťdesiat), alebo vstupom do východnej rehole. Mrzí ma to i pre apoštolát. Moji hľadajúci kolegovia hovoria, že my katolíci si človeka nevieme uctiť, že hovoríme len o hriechu, očistci, trestoch. O tom zvyknú kňazi kázať aj vtedy, keď pochovávajú vyložene dobrého človeka.
Som učiteľka a pýtajú sa ma na to i starší žiaci: "Dokonca kňazský pohreb bol taký 'ponurý'???" Môžem poprosiť o nejaké vysvetlenie? Katka.


Keď som po dvadsiatich rokoch vo výrobe nastúpil ako kaplán do duchovnej služby a začal som pochovávať, zistil som, že ja hovorím pri pohrebe opak toho, čo organista spieva. Ja som hovoril v zmysle liturgie o nádeji nového života, kým organista spieval o tmavom hrobe, úzkostiach záhrobia, trápení a o očistcových mukách.
"Musíme sa predsa dohodnúť," vravel som organistovi, "nebudeme sa pri pohrebe hádať..."
"Ja spievam len to, čo mám v knižke", odvrkol.
Nezostávalo mi iné, ako prispôsobiť pochmúrnu ľudovú zbožnosť pohrebných a vôbec zádušných piesní, ktorými sú vyšperkované obrady, radostnej nádeji večného života, ktorú hlása čistá rímska liturgia.
Otázka je, kde sa vzala pochmúrnosť týchto pohrebných piesní, ak nevyplýva zo samotnej liturgie. Veď ani náuka o očistci neuberá nič na nádeji, ktorú nám dáva Kristus. Možno sa ľudia myšlienkou na očistcové muky chceli navzájom vyburcovať k intenzívnejším modlitbám za zomrelých a k vlastnému lepšiemu životu. Kto je nakoniec dosť múdry, aby s istotou vedel, koho privedie k lepšiemu životu skôr zlý strach a koho skôr pekná nádej? Lebo o nič iné tu nejde. Evanjelium nám predkladá jedno i druhé.

Rímska liturgia, najmä tá pohrebná, hovorí zvlášť o nádeji. Nie je teda pravdou, že rímskokatolícka liturgia je veľmi pochmúrna a nedáva ľuďom útechu. Ibaže sa medzi účastníkmim tejto liturgie niektorí domnievajú, že strach je pre zlepšenie života účinnejší ako nádej. Samotná liturgia to však nikdy takto nepredkladala.
Základná myšlienka pohrebnej zádušnej liturgie rímskokatolíckej cirkvi je najlepšie vyjadrená slovami prefácie: "Lebo nám zažiarila nádej na slávne vzkriesenie a hoci nás zarmucuje neodvratný údel smrti, potešuje nás prísľub budúcej nesmrteľnosti. Veď tým, čo veria v teba, Bože, život sa neodníma, iba mení. A keď skončíme život v smrteľnom tele, máme pripravený večný príbytok v nebesiach..." To naozaj nie je pochmúrne.


Jozef Porubčan, SJ odpovedá; Vydavateľstvo Michala Vaška, Prešov 1998, ISBN 80-7165-158-3

Mimochodom, všetky ostatné odpovede sú veľmi hodnotné a niektoré otázky vôbec nie sú ľahké... vrelo odporúčam. (Ako aj ostatné diela pátra Porubčana)
_________________
Marek Klein, chrámový spevák - neorganista, Košice, http://gregoriana.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Vladimír Kopec
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 20. 09. 2005
Príspevky: 265
Bydlisko: Oponice

PríspevokZaslal: 13 07, 2007, 13:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Moj typ na pohrebne omse:
1. Introit-JKS-Odpociku vecneho daj
2. Zalm- Budem Ta, Pane, oslavovat, ze si ma vyslobodil
3. Prinasanie obet. darov: 2.sloha JKS, alebo LSIII Boze, neskryvaj svoju tvar predo mnou
4. Prijimanie: JKS, Velku milost udelujes
5. Gratiarum: Zalm-Milostivy a milosrdny je Pan

Skutocne, je porebne uskutocnit reformu koncilu aj v oblasti pohrebnej liturgie. Hlasim sa, ak treba pomoct.

P.S. Prepacte, ze pisem bez diakritiky, ale som momentalne v zahranici a namam slovensku klavesnicu...
Dakujem za pochopenie.
Vlado
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Michael Augustín
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 04. 2007
Príspevky: 663
Bydlisko: Podolie

PríspevokZaslal: 13 07, 2007, 14:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Ak zacneme s velkonocnymi pesnickami, myslim za aj keby sme zmenili atmosferu, smutok z ludskeho srdca neodstranime. Mame medzi sebou ludi, ktori su este pred koncilom a pohreb je pre nich len plac, posledna rozlucka, uz sa nikdy neuvidime....Jednou velkonocou pesnickou a trochu povzbduyujucimi textami nezmenime moralkua chapanie ludi, velkonocnu nadej vzkriesenia musi najst kazdy v sebe, a to je aj ulohou knaza, knaza, ktory pochovava po druhom vat. koncile.
_________________
Michael Augustín, organista v kostole sv. Juraja v Podolí
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
Angela
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 03. 2007
Príspevky: 5
Bydlisko: Martin-Sever

PríspevokZaslal: 31 08, 2007, 12:42    Predmet: Odpovedať s citátom

Chodim spievat na pohreby uz rok a drzim sa knizky A svetlo vecne nech im svieti- super vec.
Ludia placu, ale pocuvaju velmi pozorne o com sa hovori a ako sa spieva. Hlavne neveriaci, ktory nemaju nadej. Jedna pani mi dokonca telefonovala v predvecer pohrebu, ze si nezela nijake morbidne pesnicky. Takze smelo do zmeny. Ved knaz by mal stat za nami.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Giusi127
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 03. 2007
Príspevky: 127
Bydlisko: Ružomberok

PríspevokZaslal: 07 09, 2007, 17:56    Predmet: Odpovedať s citátom

Ano, knaz by mal stat za nami, no pravda hlavne na dedinach je taka, ze knaz je zmanipulovany vymetenymi ex-komunistkami na dochodku, ktore by kazdu zmenu najradsej kamenovali. A v tomto pripade nestoji za Vami nikto...Tolko vlastna skusenost
_________________
Jozef Plevák
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4, 5  Ďalší
Strana 2 z 5

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.15 sekúnd