Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 441 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Pôstne obdobie
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Ako hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Pôstne obdobie Choď na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 01 02, 2007, 15:17    Predmet: Odpovedať s citátom

Myslím, že nespravíš zle, ak budeš hrať ľubovoľné pôstne. Ja som mal napríklad problém cez Vianoce, kde sa v každej piesni spieva o malom a sladkom Ježiškovi, dokonca niektoré piesne bývajú uspávankovo alebo pastiersky ladené. Nejak mi tam chýbala slávnostnosť alebo taká velebnosť... Ale naši kňazi mi kázali hrať ľubovoľné vianočné. Najlepšie je, keď na omši o 11:00 doobedu sa hrá pieseň Búvaj, Dieťa krásne... To by bolo teda trochu priskoro. Ale jasné, že sa na to dá pozerať aj z iných pohľadov... Ináč eucharistické piesne je možné hrať v každom období, takže aj cez pôst. O závere omše sa tu už písalo, u nás je zvykom - na základe odporúčania miestnych kňazov - hrať pôstne alebo mariánske piesne. Akurát si myslím, že by nemala znieť sólo hudba bez spevu, podobne ako v advente. Ale nie som si istý, to by mohol upresníť nejaký odborník.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
MarekKlein
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 09. 2006
Príspevky: 524
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: 01 02, 2007, 16:09    Predmet: Odpovedať s citátom

joozi napísal:
Najlepšie je, keď na omši o 11:00 doobedu sa hrá pieseň Búvaj, Dieťa krásne... To by bolo teda trochu priskoro. Ale jasné, že sa na to dá pozerať aj z iných pohľadov...

Novorodeniatka prespia väčšinu dňa, takže sa nemusíš trápiť dopoludňajšou uspávankou Very Happy

joozi napísal:
Akurát si myslím, že by nemala znieť sólo hudba bez spevu, podobne ako v advente. Ale nie som si istý, to by mohol upresníť nejaký odborník.

Vyslovene zakázaná nie je ani inštrumentálna hudba, ibaže sa to vzhľadom na miestne zvyklosti v pôstnom období neodporúča.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
RastislavPodpera
administrátor portálu
administrátor portálu


Zaregistrovaný od: 18. 01. 2006
Príspevky: 235
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 04 02, 2007, 22:24    Predmet: Solova instrumentalna hudba Odpovedať s citátom

Vo veci solovej instrumentalnej hudby v Poste je znova nevyhnutne, aby si instrumentalista vypestoval akysi zdravy usudok, intuiciu... V horsom pripade, aby sa pripravil na lavirovanie medzi poziadavkami knaza, smernicami a vlastnou predstavou. V extremnom pripade, aby sa vyzbrojil totalnou poslusnostou a pokorou voci knazovi s radikalnym postojom voci IH a radsej na nu az do Vigilie zabudol. Kazdy z vas sa v jednej z troch kategorii asi najde.

Jedina smernica, ktora o tom nieco hovori, je v kazdorocnom Direktoriu:
"V Pôstnom období ... hudobné nástroje sa dovoľuje používať len na udržanie spevu, čo zodpovedá kajúcemu rázu tohto obdobia. Výnimkou sú: nedeľa Laetare, slávnosti a sviatky." (Poznámky k Pôstnemu obdobiu v Direktóriu)

Pozor, o Advente sa tam pise podstatne inac. Nehadzal by som Advent s Postom do jedneho vreca.
"V Adventnom období sa použije organ a iné hudobné nástroje ... s takou umiernenosťou, ktorá je v súlade s povahou tohto obdobia, aby sa nepredchádzalo plnej radosti Narodenia Pána (Caeremoniale Episcoporum, 41, 236)." (Poznámky k Adventnému obdobiu v Direktóriu)

Postna smernica je dosledkom nasej tradicie. Jej zavaznost moze stat za zvazenie. Ignoruje totiz bohaty repertoar organovej literatury, napisanej prave v kajucom duchu a prave pre postnu liturgiu (nehovoriac o hodnote napr. Bachovych choralovych predohier...).

Vyssie spominany zdravy usudok a cit pre charakter liturgie asi nemozno ocakavat nejako celoplosne - mame organistov s rozdielnym vzdelanim, "repetoarom", urovnou hry... Ak by sa niekde pisalo, ze IH moze zniet rovnako aj v Poste, od mnohych by sme si isto vypoculi rovnako odusevnele zaverecne plena a ine okazalosti pocas omse, ako hraju cez rok ci na Velku noc.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
RastislavPodpera
administrátor portálu
administrátor portálu


Zaregistrovaný od: 18. 01. 2006
Príspevky: 235
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 04 02, 2007, 23:01    Predmet: Spievat cokolvek "postne?" Odpovedať s citátom

joozi napísal:
Myslím, že nespravíš zle, ak budeš hrať ľubovoľné pôstne. Ja som mal napríklad problém cez Vianoce, kde sa v každej piesni spieva o malom a sladkom Ježiškovi, dokonca niektoré piesne bývajú uspávankovo alebo pastiersky ladené. Nejak mi tam chýbala slávnostnosť alebo taká velebnosť... Ale naši kňazi mi kázali hrať ľubovoľné vianočné. Najlepšie je, keď na omši o 11:00 doobedu sa hrá pieseň Búvaj, Dieťa krásne... To by bolo teda trochu priskoro. Ale jasné, že sa na to dá pozerať aj z iných pohľadov... Ináč eucharistické piesne je možné hrať v každom období, takže aj cez pôst. O závere omše sa tu už písalo, u nás je zvykom - na základe odporúčania miestnych kňazov - hrať pôstne alebo mariánske piesne. Akurát si myslím, že by nemala znieť sólo hudba bez spevu, podobne ako v advente. Ale nie som si istý, to by mohol upresníť nejaký odborník.


Zacnem parafrazou Jooziho a myslim, ze naopak, spravis velmi zle, ak budes hrat lubovolne postne piesne. Liturgisti pokladaju Postne obd. za velmi osobity cas, kedy nam liturgia predklada velmi dolezite texty. A kym nemame zostaveny pokoncilovy kancional, situacia je tazka. Treba sa vyberom piesni co najviac tymto liturgickym textom priblizit. K tomu potrebujete obcas pozriet do misala (uvodny spev, na prijimanie) a najma do lekcionara (v evanjeliu je vzdy obsiahnuta hlavna myslienka omse). Vyberajte piesne podla evanjelia. Aj mladez ma casto velmi vhodne piesne na konkretne evanjeliove state, a nevie ich spravne pouzit.

Potom sa vam nestane, ze v prvej casti Postu zaspievate nieco o umuceni Krista ci o krizi. Oblubena "Matka place, ruky spina" nema co robit na Popolcovu stredu ani na 1.postnu nedelu, a to ani po omsi. Ani ziadne piesne typu "Ach, kriz svaty". To je uplne nepochopenie liturgie toho-ktoreho dna.

Obdobie ma 2 casti. Druha cast sa zacina 5.postnou nedelou. V 1.casti spievame o pokani a Bozom milosrdenstve, v 2.casti o krizi a utrpeni Pana. Je to logicke. Postne obd. nie je jednoliaty celok.

Ak sa neuspokojite s takymto sirokym delenim Postu a nalistujete si liturgicke knihy, dozviete sa, na aku temu je zamerana kazda postna nedela:

1.nedela: Kristus je slavene tajomstvo postu. On sam nas sprevadza cestou k vecnej Pasche.

2.nedela: Premenenie Pana je spate s prikazom pocuvat ho. Viera sa zivi slovom, ktore nas ocistuje, aby sme ho mohli vidiet.

3.nedela: rok A) Ty si naozaj Spasitel sveta, daj nam zivu vodu...; B,C) Boh sam posvati svoje meno, zhromazdi vyvoleny lud, ocisti ho a zmeni jho srdce.

4.nedela-Laetare: Radost Cirkvi z milosti odpustenia a zo spasy. Kristus sa stal clovekom, aby priviedol k svetlu viery ludstvo, tapajuce v temnotach.

5.nedela: Tuzime za Panom, lebo u neho je milosrdenstvo a hojne vykupenie. Vo svojej laske sklana sa aj k nam vsetkym.

6.nedela-Kvetna: Panov vstup do Jeruzalema a utrpenie za nas, ako je opisane u Mt, Mk a Lk.

(Samozrejme vzdy plati, ze na uvod, obetovanie, prijimanie alebo dakovny chvalospev mozno spievat texty vseobecne vhodne pre tieto jednotlive ukony. Napr. JKS 257 Spasnu obet obetoval..., JKS 300 Jezis, Jezis...)
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Katarina Sumichrastova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 10. 2006
Príspevky: 172
Bydlisko: Bratislava/Dubnica nad Vahom

PríspevokZaslal: 05 02, 2007, 8:09    Predmet: Pôstne piesne Odpovedať s citátom

Kedze v kategorii pôstnych piesni JKS je, myslim, vela piesni zameranych prave az na vrchol tohto obdobia (piesne o krizi, smrti, bolesti, smutku), bude treba ich dobre "pretriedit" - co hrat hlavne v spominanej 1. casti pôstu..
Dakujem Vam za vysvetlenie, co sa tyka rozdelenia pôstu i nazorov...

katarina Sumichrastova
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 05 02, 2007, 8:30    Predmet: Re: Spievat cokolvek "postne?" Odpovedať s citátom

RastislavPodpera napísal:
Liturgisti pokladaju Postne obd. za velmi osobity cas, kedy nam liturgia predklada velmi dolezite texty. A kym nemame zostaveny pokoncilovy kancional, situacia je tazka. Treba sa vyberom piesni co najviac tymto liturgickym textom priblizit.


Tak to je fakt problem. V JKS mame 60 postnych piesni (i ked niektore z nich su osobintne (krizova cesta, popolcova streda), no v tomto kvante je naozaj problem najst 5 takych, v ktorych sa nespieva (resp. vyslovene netruchli) o Panovym umucenim. Neviem si teda predstavit, ako vyhrat prve obdobie 5 skladbami. Zase sme v situacii, ze teoria je pekna a mudra ale v praxi velmi tazko realizovatelna. Predpokladam, ze to je dovod, preco aj konkretne mna nasi knazi povzbudzuju hrat vsetky postne piesne. Samozrejme, vzdy pred omsou si precitam texty a snazim sa piesne prisposobit, ale... Je to tazke.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
RastislavPodpera
administrátor portálu
administrátor portálu


Zaregistrovaný od: 18. 01. 2006
Príspevky: 235
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 05 02, 2007, 10:46    Predmet: Re: Spievat cokolvek "postne?" Odpovedať s citátom

joozi napísal:
Tak to je fakt problem. V JKS mame 60 postnych piesni (i ked niektore z nich su osobintne (krizova cesta, popolcova streda), no v tomto kvante je naozaj problem najst 5 takych, v ktorych sa nespieva (resp. vyslovene netruchli) o Panovym umucenim. Neviem si teda predstavit, ako vyhrat prve obdobie 5 skladbami. Zase sme v situacii, ze teoria je pekna a mudra ale v praxi velmi tazko realizovatelna. Predpokladam, ze to je dovod, preco aj konkretne mna nasi knazi povzbudzuju hrat vsetky postne piesne. Samozrejme, vzdy pred omsou si precitam texty a snazim sa piesne prisposobit, ale... Je to tazke.


JKS je predkoncilovy spevnik. Pre dnesnu liturgiu obsahuje naozaj malo vhodnych piesni na 1.cast Postu. Podobne ako aj malo vhodnych na Advent, nic o J. Krstitelovi, malo vhodnych k vianocnej liturgii, same salase a valasi, atd. Moze dnes este niekto pochybovat, ci potrebujeme novy spevnik?

Ohladom knazov - preco niektori kazu spievat vsetky postne piesne:
myslim, ze dovodom su najma ich slabe liturgicke vedomosti. Nepredpokladam, ze knazi ovladaju, ci je v kancionali 5 alebo 20 vhodnych liturgickych piesni na Post. Nedostatok vhodnych piesni teda asi nie je dovodom, preco vam to kazu. Ak "povzbudzuju hrat vsetky postne piesne", tak naozaj postnu liturgiu nepochopili a k lit. hudbe sa stavaju velmi povrchne. (Poznam take pripady z mojich prednasok studentom teologie.)

Kedze teda chybaju spevy na mnohe dolezite temy, komponuju sa nove. Vychodiskom je spievat novu tvorbu pripravenu pre buduci LS. Liturgicky je absolutne vhodna, hudobne casto velmi zaujimava a pritazliva. Mnohe spevy su dostupne na www.spevnik.sk. Povzbudzujem vsetkych, aby ich zavadzali a skusali vo farnostiach, a aby redakcii LS dali spatnu vazbu, ako su prijate. Spievat nevhodne texty z JKS naozaj nie je rozumnym riesenim.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Rudolf Seman
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 11. 2006
Príspevky: 236
Bydlisko: Sokoľany

PríspevokZaslal: 06 02, 2007, 14:14    Predmet: Re: Spievat cokolvek "postne?" Odpovedať s citátom

RastislavPodpera napísal:

Kedze teda chybaju spevy na mnohe dolezite temy, komponuju sa nove. Vychodiskom je spievat novu tvorbu pripravenu pre buduci LS. Liturgicky je absolutne vhodna, hudobne casto velmi zaujimava a pritazliva. Mnohe spevy su dostupne na www.spevnik.sk. Povzbudzujem vsetkych, aby ich zavadzali a skusali vo farnostiach, a aby redakcii LS dali spatnu vazbu, ako su prijate. Spievat nevhodne texty z JKS naozaj nie je rozumnym riesenim.

no to je pekne, ja by som aj tu novu tvorbu hral (aj sa ju pokušam aplikovať), ale ako zapojit ludi? bez zboru? a na dedine? (kde by najradsej spievali celé pôstne obdobie Mizerere, Ku krížu svätému, Matka plače...) sú to galeje, doslova. nefunguju ani texty s notami v laviciach. ani keby som sa rozkrájal... malokto chápe zymsel liturgickeho spevu. keby knazi poucili lud, ze sa nedá spievat stále to isté, ze je tu nova tvorba. nejaky pastiersky list od otcov biskupov alebo co... som zufaly Crying or Very sad
má zmysel spievat tie skladby sólovo? môzu sa pouzivat antifony z nediel aj cez tyzden (podla aktuálneho evanjelia)?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
RastislavPodpera
administrátor portálu
administrátor portálu


Zaregistrovaný od: 18. 01. 2006
Príspevky: 235
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 06 02, 2007, 15:13    Predmet: Re: Spievat cokolvek "postne?" Odpovedať s citátom

HuGo napísal:
no to je pekne, ja by som aj tu novu tvorbu hral (aj sa ju pokušam aplikovať), ale ako zapojit ludi? bez zboru? a na dedine? (kde by najradsej spievali celé pôstne obdobie Mizerere, Ku krížu svätému, Matka plače...) sú to galeje, doslova. nefunguju ani texty s notami v laviciach. ani keby som sa rozkrájal... malokto chápe zymsel liturgickeho spevu. keby knazi poucili lud, ze sa nedá spievat stále to isté, ze je tu nova tvorba. nejaky pastiersky list od otcov biskupov alebo co... som zufaly Crying or Very sad
má zmysel spievat tie skladby sólovo? môzu sa pouzivat antifony z nediel aj cez tyzden (podla aktuálneho evanjelia)?


Mily HuGo a ostatni,
predovsetkym nech vam Pan da dostatok vytrvalosti a mudrosti v tejto narocnej sluzbe. Citam, ze skusate rozne sposoby, ako ludi priviest k spevu. Skuste aj nacvik pred omsou. Viem, ze to, co som popisal vyssie, nie je lahke realizovat. Najma vidiek je narocny. Mojim zamerom tu bolo ponuknut nejaky subor poznatkov o Poste pre vas, a ani som nemal v umysle problem nejako zjednodusovat. Vy si uz z toho vyberiete, co sa da vo vasich podmienkach uplatnit.

Sam mam dlhorocne skusenosti z praxe, niekde sa to da viac, niekde menej. Zavisi to od viacerych veci: vekove skupiny, tradicie, tlaky z roznych stran, spevaci... Ak niet chramovych spevakov, ktori by pomohli svojim prikladnym spevom, solovy kantor to ma ovela tazsie. Ano, nezname spevy mozno spievat aj ako solove. Hlavne, ze ich ludia budu pocut a oboznamia sa s nimi. Uz aj to je dobra priprava pre buduce spievanie. Ak je, samozrejme, vola zo strany knaza a veriacich.

Jednotlive nove spevy je dobre opakovat v niekolkych omsiach, aby lepsie vosli do povedomia. Po nedeli napr. aj vo vsednych dnoch toho tyzdna. Knaz pocas ferie prednasa vzdy rovnake modlitby ako v nedelu, nie je prekazka robit tak aj u spevov.

HuGo, ak ste KE-arcidieceza, u vas sa robia skolenia a ich vysledky sa pokial viem celkom dobre uvadzaju do praxe. Skuste ich navstivit, alebo sa inac skontaktovat s vasou dieceznou hudobnou komisiou. Pastiersky list je az poslednym riesenim a rezervuje sa pre velmi dolezite pripady.

Prajem vela uspechov pri zveladovani liturgickej hudby.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Rudolf Seman
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 11. 2006
Príspevky: 236
Bydlisko: Sokoľany

PríspevokZaslal: 07 02, 2007, 18:33    Predmet: Re: Spievat cokolvek "postne?" Odpovedať s citátom

RastislavPodpera napísal:
HuGo, ak ste KE-arcidieceza, u vas sa robia skolenia a ich vysledky sa pokial viem celkom dobre uvadzaju do praxe. Skuste ich navstivit, alebo sa inac skontaktovat s vasou dieceznou hudobnou komisiou. Pastiersky list je az poslednym riesenim a rezervuje sa pre velmi dolezite pripady.

ano, kurzy boli, no skoncili. chodil som tam pravidelne. ved oni nas aj oboznamili s novou tvorbou, ked bola este len v plienkach (a okamzite ma nadchla). a davali nam noty, ked este neboli nikde dostupne.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 10 02, 2007, 19:43    Predmet: Re: Pôst Odpovedať s citátom

Ja vôbec netuším, pretože hrajem ešte len od novembra. Inak hraje môj otec, ktorí mi aj odporúča, ktoré piesne mám cvičiť. Ja by som hralJks151, prípadne nejaké prelúdium Very Happy
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
dankajakubcova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 02. 2007
Príspevky: 107
Bydlisko: Pohorelá

PríspevokZaslal: 12 02, 2007, 19:38    Predmet: Pôst Odpovedať s citátom

prosím vás, p. Podpera, mohli by ste uviesť čísla piesní z JKS, ktoré sú absolútne nevhodné v pôstnej dobe? (text a pod) Vďaka. DanaJ[/b]
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
dankajakubcova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 02. 2007
Príspevky: 107
Bydlisko: Pohorelá

PríspevokZaslal: 14 02, 2007, 8:03    Predmet: pôst Odpovedať s citátom

Naozaj najlepším riešením podľa môjho názoru je v pôstnom období robiť s novým liturgickým spevníkom. Texty sú skvelé (ani iné nemôžu byť, pretože sú to poväčšine citáty alebo parafrázy z Písma) a je veľmi dobré, ak počujeme múdru myšlienku v hovorenej podobe a potom ju ešte zaspievame, a tieto texty sú umocnené vydarenou melódiou.
Pôstne obdobie spolu s Adventom sú najlepšie prepracované.
Z vlastným skúseností však poviem, že nedá sa spievať úplne všetko.
Treba si vybrať. Ja tohto roku určite priberiem Utíš mi bolesť, Ó Bože, skloň sa k nám a Kristus za vás trpel. U nás sú už ľudia na nové spevy zvyknutí a nerobia im problémy, treba len začať a vytrvať. (Podotýkam, že cez týždeň nemstíham ísť na sv. omšu a tak najmä nový spev precvičím v sobotu a potom v nedeľu pred sv. omšou. Spevy sú veľmi chytľavé a ľahko sa pamätajú. Pozdravujem všetkých ich tvorcov a želám veľa chuti najmä do obdobia cez rok, aby bolo viac takých antifón ako napr. Na zemi sa človek sýti z anjelškého chleba... Krása... Pohladká vám to dušu... Wink
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
RastislavPodpera
administrátor portálu
administrátor portálu


Zaregistrovaný od: 18. 01. 2006
Príspevky: 235
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 12 03, 2007, 22:22    Predmet: Re: Pôst Odpovedať s citátom

jakdanka napísal:
...mohli by ste uviesť čísla piesní z JKS, ktoré sú absolútne nevhodné v pôstnej dobe? DanaJ


Ospravedlnujem sa, kym by som si nasiel cas na serioznejsiu analyzu, bol by asi konec Postu. Ak chce kantor robit nazoaj zodpovedny vyber spevov do omse, mal by pracovat s lekcionarom (evanjelium - hlavna myslienka omse), Rimskym misalom (myslienka na uvodny spev, spev na prijimanie), pripadne latinskymi gradualmi (IN, OF, CO). Nic sa neda robit, kym nemame liturgicky spevnik procesiovych spevov...

Z hlavy uvediem len tolko, ze niektore piesne je lepsie vynechat uplne (ak ked ich hudobna stranka je mozno oblubena) pre uz neaktualne chapanie postu. Koncil navratil postnemu casu povodne myslienky. V piesnach by sme sa mali oprostit od nanosov poetiky minulych storoci, ak v nich dominuje afekt - "Krestania nariekajte, od zialu zamdlievajte...", podobne text v "O, moj Boze laskavy".

Skuste si vzdy precitat vsetok text, ktory chcete s ludom spievat a zamyslite sa, ci naozaj zodpoveda duchovnej mentalite zhromazdenych. Rozdiely su samozrejme aj generacne a ine...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 12 03, 2007, 22:43    Predmet: Re: Spievat cokolvek "postne?" Odpovedať s citátom

RastislavPodpera napísal:
Ohladom knazov - preco niektori kazu spievat vsetky postne piesne:
myslim, ze dovodom su najma ich slabe liturgicke vedomosti. Ak "povzbudzuju hrat vsetky postne piesne", tak naozaj postnu liturgiu nepochopili a k lit. hudbe sa stavaju velmi povrchne. (Poznam take pripady z mojich prednasok studentom teologie.)

To by bolo teda veľmi smutné... Chcem sa však zastať našich kňazov a uviesť ich dôvody (viď nižšie)...

RastislavPodpera napísal:
Vychodiskom je spievat novu tvorbu pripravenu pre buduci LS. Liturgicky je absolutne vhodna, hudobne casto velmi zaujimava a pritazliva.Povzbudzujem vsetkych, aby ich zavadzali a skusali vo farnostiach, a aby redakcii LS dali spatnu vazbu, ako su prijate.

Takže začnem od konca: u nás je taký problém, že keď nacvičíme v roku X s ľudom novú pieseň, v roku X+1 ju už nebude spievať takmer nik. Dôvod? Ľud si nenosí ani JKS-ky, takže si pamätajú len texty hitoviek, ktoré sa spievajú už desaťročia. Ďalší dôvod: slabá flexibilita ľudu. Pamätám, keď sme spolu s kaplánom učili ľud Glóriu 658, pretože sa stále spievala len 648. Jeden pán sa ma po omši pýtal: "A na čo je to dobré? Tá stará už bola zlá?" Shocked

Tieto dôvody poznajú aj kňazi a vedia, že so zavádzaním nových spevov to bude dlhodobý, náročný, strastiplný a bolestivý proces. Treba uznať, že každý deň sa tak či tak nestihneme naučiť pieseň z "nového JKS" a v starom je ich schopných asi 5 - o tom som už písal.

A teraz zareagujem, pán Podpera, aj na Váš príspevok, v ktorom píšete:

RastislavPodpera napísal:
Pevne verim, priatelia, ze chapete spiritualitu a dramaturgicku liniu postnych tyzdnov, a ze vo Vasich kostoloch tento rok este nezazneli JKS 131, 150, 166.

Aj keď teda všetko chápem(e), dovolím si tvrdiť, že >90% organistov tieto piesne už hralo.

Hej, nie je to ideálne, no nie je reálne hrať ani oných 5 pôvodných JKS-piesní, v ktorých sa nespieva o umučení, plus novú tvorbu alebo spievať špeciálne spevy so zborom alebo mládežou (najmä v menších farnostiach a na dedinách)... Sad
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Ako hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3, 4  Ďalší
Strana 1 z 4

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.30 sekúnd