Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 285 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Traktúra
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Náuka o organe - organológia

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Traktúra Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 10 04, 2007, 16:19    Predmet: Traktúra Odpovedať s citátom

minule mi napadlo: Aká traktúra je najvhodnejšia pre plynulú hru?
Elektrická, mechanická, alebo kombinovaná?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
MatusCigan
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 02. 2007
Príspevky: 269
Bydlisko: Bratislava / Londyn

PríspevokZaslal: 10 04, 2007, 19:49    Predmet: Odpovedať s citátom

Frantisek....

kombinovana hadam moze byt elektro/mechanicka, kde je moznost vypnut elektriku a hrat cistu mechaniku...osobna skusenost z koncertnej sieni Sv.Ducha v Krnove....
Ale ako sa tomu hovori odborne, neviem...mozno nieco taketo myslel aj batman... Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail MSN Messenger ICQ
MatusCigan
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 02. 2007
Príspevky: 269
Bydlisko: Bratislava / Londyn

PríspevokZaslal: 10 04, 2007, 19:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Laughing Laughing Laughing Ferko....

na Slovensku...hmmm,takza to otazka na mna. Neviem, ale to este neznamena,ze taky nemame...
Mozno sa tu niekto najde a da nam tip,ze kde je ukryty...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail MSN Messenger ICQ
MartinBako
administrátor portálu
administrátor portálu


Zaregistrovaný od: 23. 08. 2006
Príspevky: 216
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 10 04, 2007, 21:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Rieger - Kloss to robil bežne.
Goyr mal na mysli evidentne systém, pri ktorom sú spojky aj elektrické aj mechanické. Mechanické si mozete vypnut a hrat cez elektricke.
Hracie traktúry sú pochopitelne iba mechanické.

Jefito,
Pokial niekto plynulo nevie hrať, je úplne jedno akú má nastroj traktúru.
PS: Pri tejto otázke sa mozeme bavit o presnosti hry, resp. senzibilite.....
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MatusCigan
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 02. 2007
Príspevky: 269
Bydlisko: Bratislava / Londyn

PríspevokZaslal: 10 04, 2007, 21:10    Predmet: Odpovedať s citátom

mbako napísal:
Rieger - Kloss to robil bežne.
Goyr mal na mysli evidentne systém, pri ktorom sú spojky aj elektrické aj mechanické. Mechanické si mozete vypnut a hrat cez elektricke.
Hracie traktúry sú pochopitelne iba mechanické.



presne tak to bolo myslene....
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail MSN Messenger ICQ
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 14 04, 2007, 23:40    Predmet: Odpovedať s citátom

Nuž keď sa nad tým zamyslíme, tak asi najhoršia je pneumatická, lebo je tam dlhé oneskorenie signálu od stlačenia klávesy po otvorenie ventilu pod píšťalou. Ak je navyše nedobre nastavená, tak pri jednej klávese to môže trvať čas X a pri inej klávese úplne iný čas.

Mechanická je dobrá v tom, že skúsení organisti cítia ako sa otvára ventil pod píšťalou a vedia toto ovplyvňovať, aspoň tak nejak to hovoria. Ja hrám na pneumatike, takže som to ešte nespoznal.

A hoci sa niektorí budú chytať za hlavu, ja som za elektrickú traktúru. Oneskorenie je viac ako zanedbateľné. Oproti mechanike má výhodu v tom, že pri mechanike treba stláčať klávesy do určitej hĺbky. Ak ju stlačíš menej, píšťaly budú znieť neisto alebo sa nerozoznejú všetky registre a najhoršie je, že na niektoré mechaniky je potrebne vyvijať značnú silu, čo môže byť namáhavé. Naproti tomu na elektrike si hráš pohodlne ako na synťáku, je možné pohybovať hracím stolom, príp. ich zapojiť viac a dokonca je možné i bezdrôtové spojenie. Čisto teoreticky by sa na to dal pripojiť počítač. Ale to už asi niektorým konzevatívnejším a ortodoxnejším pukajú nervy a idú ma riadne skritizovať Very Happy.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 15 04, 2007, 7:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Frantisek_Beer napísal:
Elektrická traktúra nemá oneskorenie. Ak zvuk mešká, tak je to akustické meškanie, ale traktúra je presná.
A o tom stláčaní klávesov do hĺbky - takto to je pri mechanike s kuželkovou vzdušnicou kde každý tón má svoj vlastný ventil a je ťažké to správne zregulovať. Na zásuvkovej vzdušnici to tak nie je Idea

Nuž o tej mechanike som nevedel, ale pozor, aj elektrika má oneskorenie. V ideálnom prípade sa rýchlosť signálu približuje rýchlosti svetla (to ak by bol hrací stôl spojený s hracou sriňou optickým káblom), po medi je to pomalšie, po hliníku ešte pomalšie. Môžu byť zaradené aj logické obvody, takže nejaké nanosekundy (tisíciny miliontín sekundy) tam budú. Hej, viem, no práve preto som napísal, že toto meškanie je "viac ako zanedbateľné".
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 15 04, 2007, 13:24    Predmet: Odpovedať s citátom

joozi napísal:
Nuž o tej mechanike som nevedel, ale pozor, aj elektrika má oneskorenie.




meskanie nie je sposobene elektrickou trakturou... ta pracuje velmi presne... pokial ma organ kuzelkove vzdusnice, magnety otvaraju privod vzduchu do tonovej listy, nie do pistaly.... pod tonovymi ventilmi su obycajne membrany... keby bol pod kazdou pistalou magnet, meskanie by nebolo ziadne..... taketo riesenie s elektrickym relle a membranami pod ventilmi najdeme napr. v sastine, koncertnej sieni SF....
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
zrušený užívateľ - marko
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 09. 08. 2006
Príspevky: 168
Bydlisko: Nitra

PríspevokZaslal: 04 05, 2007, 19:55    Predmet: Odpovedať s citátom

joozi napísal:

Mechanická je dobrá v tom, že skúsení organisti cítia ako sa otvára ventil pod píšťalou a vedia toto ovplyvňovať, aspoň tak nejak to hovoria. Ja hrám na pneumatike, takže som to ešte nespoznal.

A hoci sa niektorí budú chytať za hlavu, ja som za elektrickú traktúru. Oneskorenie je viac ako zanedbateľné. Oproti mechanike má výhodu v tom, že pri mechanike treba stláčať klávesy do určitej hĺbky. Ak ju stlačíš menej, píšťaly budú znieť neisto alebo sa nerozoznejú všetky registre a najhoršie je, že na niektoré mechaniky je potrebne vyvijať značnú silu, čo môže byť namáhavé.


Joozi, mechanika je skutocne najlepsia. Najlepsi organisti najradsej hravaju na 300 rokov starych organoch s mechanickou trakturou.
Mal som to stastie hrat 5 rokov na 18 registrovom dvojmanuali. Na vacsi odpor klaves pri stlacani som si rychlo zvykol. Obrovskou vyhodou je "priame" prepojenie prstov s pocutim a citenim ventilov. Ovplyvnovat sa neda nasadenie, ale ukoncenie tonu. Aj na mechanikach meskaju hlboke tony. Najviac to pocut na 16 a 32 stopovych pedalovych registroch.
_________________
Ján Marko

----------------
konto tohto užívateľa bolo zrušené administrátormi organisti.sk, nakoľko napriek viacerým upozorneniam zo strany administrátorov a užívateľov neprestal s osobnými invektívami na ostatných užívateľov a administrátorov.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
petoSova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 08. 2006
Príspevky: 241
Bydlisko: Trenčín-Juh

PríspevokZaslal: 02 09, 2007, 14:52    Predmet: Odpovedať s citátom

No pekne.... Nedávno som ja v inej téme tiež vravel o tom, že by som volil elektrickú traktúru a vidím, že nie som sám.... No, ale aj tam som písal, že na mechanike som ešte nehral a tak radšej by som si vyskúšal zahrať na mechanike, aby som mohol zhodnotiť. Pneumatika je aj podľa mňa trochu nemožná a elektrická je asi skutočne najpohodlnejšia, no nedá sa tam asi ovplyvniť toľko vecí čo na mechanickej. Ktovie treba vyskúšať. Každá má niečo do seba.....
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 27 10, 2007, 12:01    Predmet: Odpovedať s citátom

To je síce pravda, ale je predsa rozdiel, či človek zahrá 4. Bachovo malé prelúdium (samé trioly) na elektrickej traktúre, alebo na mechanickej. Na mechanickej musí tlačiť a na elektrickej sa takmer len dotknúť klávesy. Okrem toho elektrická traktúra spôsobuje ľahké klesanie kláves.
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 27 10, 2007, 17:52    Predmet: Odpovedať s citátom

Jefitto44 napísal:
Okrem toho elektrická traktúra spôsobuje ľahké klesanie kláves.




??????čooooooo????????
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 28 10, 2007, 7:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Frantisek_Beer napísal:
Peter Vymazal napísal:
??????čooooooo????????


Peter, nechaj tak... Ja nato nereagujem preto, lebo viem, že organárske znalosti ( či skôr neznalosti ) nášho mladého kolegu ospravedlňuje jeho vek...
Hoci, trošku mi vadí to, že dotyčný si asi myslí, že nás týmto ohúri...


Videl som totiž, keď bol u mňa Filip Kiripolský aký mal prstoklad. Vravel, že je mu zbytočné u nás hrať trioly piatým prstom, keď doma by to aj tak nemohol zahrať, zdôrazňujem na mechanickej traktúre.
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 28 10, 2007, 12:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Jefitto44 napísal:
Videl som totiž, keď bol u mňa Filip Kiripolský aký mal prstoklad. Vravel, že je mu zbytočné u nás hrať trioly piatým prstom, keď doma by to aj tak nemohol zahrať, zdôrazňujem na mechanickej traktúre.




zaujimave.... a aky mal prstoklad???? to by musela byt dobre rozbitá mechanika, aby sa na nej nedalo nic hrat....
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Filip Kiripolský
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 05. 2007
Príspevky: 90
Bydlisko: Kúpeľná 1, Stupava

PríspevokZaslal: 31 10, 2007, 12:18    Predmet: Odpovedať s citátom

Rozbitá??? no dovol, to si ma urazil... ale nie Very Happy Náš Stupavský organ má presne 180 rokov a pred 6 rokmi ho kompletne zreštauroval Valovič. Divím sa, že Maťo Bako nezasiahol do tejto diskusie, lebo na reštaurácii pracoval aj on. Proste ide o to, že Martin Šaško, ktorý organ prestaval v roku 1851 (organ bol postavený v roku 1827) navrhol traktúru tak, že abstrakty sa strašne napínajú a dokonca sa trhajú. A to a nedalo odstrániť ani pri reštaurácii. Takže ak chceš v Stupave zahrať triolu piatym prstom, tak to potom ním musíš vedieť aj otvárať plechovky Smile
_________________
Filip Kiripolský- člen SPO, poslucháč Ústavu Hudební Vědy v Brne, organista v kostole sv. Štefana Uhorského kráľa v Stupave
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Náuka o organe - organológia Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3  Ďalší
Strana 1 z 3

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.17 sekúnd