Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 368 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Traktúra
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Náuka o organe - organológia

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Traktúra Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 31 10, 2007, 16:29    Predmet: Odpovedať s citátom

FilipKiripolsky napísal:
Takže ak chceš v Stupave zahrať triolu piatym prstom, tak to potom ním musíš vedieť aj otvárať plechovky Smile




veď ja to viem... ak chceš, tak Ťa to naučím
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 31 10, 2007, 16:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Peter Vymazal napísal:
FilipKiripolsky napísal:
Takže ak chceš v Stupave zahrať triolu piatym prstom, tak to potom ním musíš vedieť aj otvárať plechovky Smile




veď ja to viem... ak chceš, tak Ťa to naučím


O tom silno pochybujem. proste elektrika je lepšia, aj keď nevylučujem, že mechanika je spoľahlivejšia
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 31 10, 2007, 21:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Mnoho pneumatických hracích stolov má vzadu buď závažia alebo silnejšie pružiny, aby sa tým "simulovala" mechanika. Pamätám si na jeden hrací stôl, kde pedál išiel neskutočne ťažko. A takisto I. man. Naopak - ak je chod kláves veľmi ľahký, tak potom sa skladba zvyčajne rytmicky znehodnotí, lebo prsty potrebujú akúsi oporu. Skúste si na stôl rozložiť dva balíčky vaty na seba a "hrajte" na tom Very Happy
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Filip Kiripolský
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 05. 2007
Príspevky: 90
Bydlisko: Kúpeľná 1, Stupava

PríspevokZaslal: 31 10, 2007, 21:58    Predmet: Stupava Odpovedať s citátom

Citácia:
Mám dojem, že v niektorom z predošlých príspevkov si písal, že si na mechanike ešte nehral. Tak ako môžeš povedať, že elektrika je lepšia ?
Je pravda, že Lukáš na mechanike ešte nahral, ale vy ste ani jeden ešte nehrali v Stupave. Ale Peter sa nemusí obávať, jedno z najblišších stretnutí SPO bude asi aj v Stupave. A netvrdím, že neviem hrať piatym prstom, alebo že s ním nespravím triolu, ale že v Bachovej štvorke sa na mechanike s takým odporom ako v Stupave triola tak ľahko nerobí, tak som si radšej upravil prstoklad.
_________________
Filip Kiripolský- člen SPO, poslucháč Ústavu Hudební Vědy v Brne, organista v kostole sv. Štefana Uhorského kráľa v Stupave
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Filip Kiripolský
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 05. 2007
Príspevky: 90
Bydlisko: Kúpeľná 1, Stupava

PríspevokZaslal: 31 10, 2007, 22:07    Predmet: Stupava Odpovedať s citátom

Citácia:
Pamätám si na jeden hrací stôl, kde pedál išiel neskutočne ťažko. A takisto I. man.
Presne si opýsal Stupavský organ. Pedál ide najťažšie, aj sa najviac trhajú abstrakty. I. man. ide tiež ťažko a keď zapnem spojku II/I je najhoršie, ale II. man. už je v pohode.
_________________
Filip Kiripolský- člen SPO, poslucháč Ústavu Hudební Vědy v Brne, organista v kostole sv. Štefana Uhorského kráľa v Stupave
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 01 11, 2007, 10:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Frantisek_Beer napísal:
Jefitto44 napísal:
proste elektrika je lepšia, aj keď nevylučujem, že mechanika je spoľahlivejšia


Mám dojem, že v niektorom z predošlých príspevkov si písal, že si na mechanike ešte nehral. Tak ako môžeš povedať, že elektrika je lepšia ?

Presne, pripájam sa k Petrovi, my vás naučíme hrať na mechanike piatym prstom... Wink


Hral som na mechanike pri konštruovaní terajšieho košického organu
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 01 11, 2007, 14:19    Predmet: Re: Stupava Odpovedať s citátom

FilipKiripolsky napísal:
Citácia:
Pamätám si na jeden hrací stôl, kde pedál išiel neskutočne ťažko. A takisto I. man.
Presne si opýsal Stupavský organ. Pedál ide najťažšie, aj sa najviac trhajú abstrakty. I. man. ide tiež ťažko a keď zapnem spojku II/I je najhoršie, ale II. man. už je v pohode.

Vtip je v tom, že v mojom prípade šlo o pneumatiku postavenú v r. 1974
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 02 11, 2007, 10:12    Predmet: Re: Stupava Odpovedať s citátom

FilipKiripolsky napísal:
Je pravda, že Lukáš na mechanike ešte nahral, ale vy ste ani jeden ešte nehrali v Stupave. Ale Peter sa nemusí obávať, jedno z najblišších stretnutí SPO bude asi aj v Stupave. A netvrdím, že neviem hrať piatym prstom, alebo že s ním nespravím triolu, ale že v Bachovej štvorke sa na mechanike s takým odporom ako v Stupave triola tak ľahko nerobí, tak som si radšej upravil prstoklad.



tych mechanickych organov mame s frantiskom beerom prezretych viac, ako mate vy dvaja dokopy rokov, takze myslim, ze vieme, co je dobra mechanika. a v bachovi by som hral triolu radsej prstokladom 2-3-4...
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
LubomirZelenak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 04. 2009
Príspevky: 112
Bydlisko: Bánovce nad Bebravou

PríspevokZaslal: 03 05, 2009, 13:26    Predmet: Odpovedať s citátom

Neviem, ktorá traktúra je najlepšia na plynulú hru. Každá má svoje výhody.
_________________
Ľubomír Zelenák


Naposledy upravil LubomirZelenak dňa 03 09, 2009, 14:17, celkovo upravené 1 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 03 05, 2009, 13:37    Predmet: Odpovedať s citátom

lubo1 napísal:
Neviem, ktorá traktúra je najlepšia na plynulú hru. Každá má svoje výhody.



áno, ale ventil cítiš iba na mechanike.... jednoznačne preferujem mechaniky
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
LubomirZelenak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 04. 2009
Príspevky: 112
Bydlisko: Bánovce nad Bebravou

PríspevokZaslal: 03 05, 2009, 14:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Môžem potvrdiť, že mechanika je na plynulú hru výborná. Aj na mojom organe je mechanika, no klávesy sa ťažšie stláčajú.
_________________
Ľubomír Zelenák


Naposledy upravil LubomirZelenak dňa 03 09, 2009, 14:22, celkovo upravené 6 krát
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
petoSova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 08. 2006
Príspevky: 241
Bydlisko: Trenčín-Juh

PríspevokZaslal: 03 05, 2009, 21:35    Predmet: Odpovedať s citátom

O tom cítení tých ventilov je pravda ale ja by som sa nehneval ani s elektrickou traktúrou. Podľa mňa je to v dnešnej dobe veľmi dobré riešenie. Nikoho o tom nepresviedčam len si to ako neodborník myslím.
_________________
Peter Sova, organista vo farskom kostole sv. Rodiny - Trenčín - Juh; http://www.ksrtn.sk/index.php
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 03 05, 2009, 21:44    Predmet: Odpovedať s citátom

petoSova napísal:
O tom cítení tých ventilov je pravda ale ja by som sa nehneval ani s elektrickou traktúrou. Podľa mňa je to v dnešnej dobe veľmi dobré riešenie. Nikoho o tom nepresviedčam len si to ako neodborník myslím.


áno, elektrická traktúra je tiež fajn, ale to môžme hrať aj na zrekonštruovanej dobrej pneumatike.... mechanika je mechanika....
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 04 05, 2009, 9:09    Predmet: Odpovedať s citátom

Už sa to tu niekoľkokrát rozoberalo, ale pre zhrnutie:

Nemám to šťastie hrať (pravidelne) na mechanike. Všetky nástroje, na ktorých hrávam, sú pneumatické. Najstarší z nich je 96 ročný Rieger. Traktúra je na svoj vek celkom spoľahlivá, no už sa prejavuje opotrebenie pružín a niektorých iných častí v tónových relé manuálu aj pedálu. Väčšina pneumatiky je však pôvodná a ku podivu, koža je v celkom slušnom stave. Hoci miešky ešte nie sú deravé, je potrebné časť z nich vymeniť, lebo už stvrdli. Jediné, čo by som urobil, je výmena klínových mieškov v tónových relé pod vzdušnicami na "vankúšikové" miešky. To by ešte trochu zlepšilo odozvu. Inak sa na tom hrá celkom slušne.
Druhý nástroj je tiež pneumatika, je to stredne veľký trojmanuál, stavaný v rokoch 93/94. Tu je už odozva mizerná. Vo všeobecnosti, organári z Kutnej Hory nevedeli najmä pri väčších nástrojoch postaviť kvalitné traktúry. Hlavnou príčinou sú príliš dlhé kondukty, často presahujúce aj 10 m, bez medzirelé, ďalej dvojice vzdušníc manuálov, prepojené do série, čo spôsobuje, že časť registrov na manuáli sa ozýva skôr ako druhá časť. Tento stav má len dve možnosti nápravy: buď vyrobiť pre všetky manuály medzirelé a zariadiť, aby dvojice vzdušníc dostávali impulzy v rovnakom čase, alebo prestavať nástroj na elektropneumatiku. Keďže je problém zohnať financie na ktorékoľvek riešenie, neprichádza do úvahy stavba nového nástroja, čo by bolo ideálne.
Pošťastilo sa mi hrať na jednej mechanike so zásuvkovými vzdušnicami od firmy Kubát - Žlutek, postavenej pred 25 rokmi. Jedine na tomto nástroji som krásne cítil odtrh ventilu pri hre. Nevýhodou pre nás "pneumatikárov" je pomerne ťažký chod pri zapnutých spojkách, zvlášť pri rýchlejších častiach. Ale to je moja chyba, že mám slabé prsty. Smile
V našom okolí existuje ešte jedna pneumatika, kde sú použité v tónovom relé veľmi tvrdé perá. Hra na tejto traktúre vôbec nepripomína mechaniku, len vyžaduje použiť až neprimerane veľkú silu.
Hra na kúžeľkových mechanikách je zasa závislá od počtu zapnutých registrov, pri maličkých organoch to však nie je cítiť a chod klávesy je tu takmer plynulý, necítiť žiaden bod odtrhu.
Elektrická traktúra má svoje výhody vo veľkých nástrojoch, ale to zvádza k použitiu príliš mäkkých pružín a okrem presnej odozvy nemá prakticky žiadnu výhodu oproti pneumatike.
Často sa môžete stretnúť s tzv. výpustkovou vzdušnicou, kombinovanou zväčša s pneumatickou, alebo elektrickou traktúrou. Napriek svojim výhodám sa stavba tohto typu vzdušníc pre krátku životnosť a problematickú údržbu neosvedčila.
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
brutusKG
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 13. 03. 2009
Príspevky: 21
Bydlisko: Žarnovica

PríspevokZaslal: 05 05, 2009, 8:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Peter Vymazal napísal:
lubo1 napísal:
Neviem, ktorá traktúra je najlepšia na plynulú hru. Každá má svoje výhody.



áno, ale ventil cítiš iba na mechanike.... jednoznačne preferujem mechaniky

Mne sa tiež lepšie hrá na mechanike, keď si to tak porovnávam s pneumatikou v našom kostole a mechanikami na ktorých som skúšal hrať, je tam bádať veľa rozdielov. V mojom pohľade je aj hra výraznejšia, čo pri pneumatike mám pocit, že sa hra zlieva dokopy a samozrejme aj ten pocit prepojenia s ventilmi Very Happy A čítal som, že sa do niektorých pneumatických traktúr zvykli pridávať simulátory tohto pocitu prepojenia s ventilmi...
_________________
Karol Gazdík, obdivovateľ organového umenia
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Náuka o organe - organológia Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3  Ďalší
Strana 2 z 3

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.22 sekúnd