Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 430 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Odpovede
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame?

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Odpovede Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  

Boli by ste za to, aby sa prestali hrať odpovede?
Som za, bolo by to jednoduchšie a krajšie
13%
 13%  [ 8 ]
Celkom sa mi to pozdáva, treba to vyskúšať.
13%
 13%  [ 8 ]
Neviem, či by to bolo dobré
22%
 22%  [ 13 ]
Som zásadne proti!
50%
 50%  [ 29 ]
Celkom hlasov : 58

Autor Správa
MartinBako
administrátor portálu
administrátor portálu


Zaregistrovaný od: 23. 08. 2006
Príspevky: 216
Bydlisko: Bratislava

PríspevokZaslal: 28 11, 2007, 16:05    Predmet: Odpovedať s citátom

Toto je ťažko rozriešiteľná otázka.
Ja osobne som za to, aby sa odpovede nesprevádzali. Jedná sa o gregoriánsky nápev, ten sprievod nepotrebuje. Rovnako by som upustil od sprevádzania Pater noster.
Je to však názor osobného vkusu.
Rozhodne však netreba odpovede predohrávať - žiaľ stretol som sa aj s týmto.
A ešte na margo prvej možnosti. Bolo by lepšie keby znela : Som za to aby sa nesprevádzali, pretože som sa cítil vinne, keď som na túto možnosť klikol, a tým súhlasil a s prazvláštnym dôvodom: Je to jednoduchšie.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
fricj
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 12. 2005
Príspevky: 22
Bydlisko: Žilina

PríspevokZaslal: 12 01, 2008, 23:53    Predmet: Odpovedať s citátom

Argument, ze je to gregorian, asi uplne neobstoji, pretoze aj vacsina zalmovych napevov su gregorianske a sprevadzaju sa. Je to len vec konvencie, co sa sprevadzaju alebo nie. Ked je na Slovensku lokalna konvencia odpovede sprevadzat, nemenil by som ju, ale bral by som ako pripustnu moznost aj nesprevadzat. Hlavne, ak je organista nedostatocne zrucny a vie ich zahrat len v jednej tonine, je velmi rusive, ked lud odpoveda v uplne inej tonine, ako knaz spieva len pre neschopnost organistu. Velky prinos sprevadzanych odpovedi vidim v situacii, ked spieva knaz, ktory spievat nevie. Su knazi, ktori zlozitejsie veci, ako napr. "skrze Krista, s Kristom ..." absolutne nezvladnu. Zacnu dobre, ale dalej uz nepoznaju ani spravny napev, improvizuju a pri tejto "improvizacii" sa ani len nedrzia toniny. Tam neostava organistovi nic ine, aby si ton odpovede proste len nejako zvolil a ludia sa na tomto tone vdaka sprievodu zjednotia. Keby v takomto pripade nebola odpoved sprevadzana, uz to vidim, ako by ludia nevedeli, aky ton zaspievat. Urcite by sa chvilu "osivali", potom by sa nasli nejaki odvazlivci, ktori by zacali speivat a poslednu slabiku odpovede by uz mozno konecne spieval cely kostol Smile.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
petoSova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 08. 2006
Príspevky: 241
Bydlisko: Trenčín-Juh

PríspevokZaslal: 17 01, 2008, 11:44    Predmet: Odpovedať s citátom

Odpovede by som zásadne doprevádzal už len kvôli ľuďom, ktorí nevedia spievať a snažia sa spievať, sú tak istejší a aspoň k odpovediam sa pridávajú, keby sa nehralo spievala by odpovede u nás možno tretina kostola a to väčšinou len tí starší. Stačí keď sa v závere pôstu na Zelený štvrtok, Veľký piatok a Bielu Sobotu nehrá ale len spieva a je to bieda... naozaj Sad . Akože ľudia by si časom určite zvykli, ale bojím sa, že by to nemalo dobrý efekt aj keď priznávam pekné by to bolo.

Ešte jeden dotaz, mnohí kňazi zásadne požadujú udávanie tónov pred spievaním takže museli by sa pred tým ako by sa to zaviedlo chcieť aj kňazom potrápiť so spevom Wink
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Katarina Sumichrastova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 31. 10. 2006
Príspevky: 172
Bydlisko: Bratislava/Dubnica nad Vahom

PríspevokZaslal: 17 01, 2008, 14:14    Predmet: Odpovedať s citátom

petoSova napísal:
Ešte jeden dotaz, mnohí kňazi zásadne požadujú udávanie tónov pred spievaním takže museli by sa pred tým ako by sa to zaviedlo chcieť aj kňazom potrápiť so spevom Wink

s udávaním tónov je to niekedy zaujímavé... raz sa mi stalo, že som kňazovi zadala tón, a asi som mu neulahodila, tak sa riadne odrazil do výšky Smile ...
Nemusím to, keď kňaz spieva od h nahor..
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
petoSova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 08. 2006
Príspevky: 241
Bydlisko: Trenčín-Juh

PríspevokZaslal: 19 01, 2008, 15:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Citácia:
Nemusím to, keď kňaz spieva od h nahor..


Shocked Od h nahor.... Maminka moja Laughing . U nás by to ľudia neutiahli. To sa kňazovi dobre podarilo Very Happy . No je to niekedy zaujímavé ja som tiež udal raz f a kňaz začal v nejakej neistej tónine niečo medzi g a fis. Ale ono som to vyriešil tak, že som sa s ním potom dohodol v čom bude spievať a skúsili sme si to len tak spolu my dvaja a od vtedy spieva f alebo g podľa toho ako sa cíti...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 19 01, 2008, 15:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Osobne som hrával duchovnému, ktorý takmer nikdy nezačal nižšie ako z a.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
petoSova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 08. 2006
Príspevky: 241
Bydlisko: Trenčín-Juh

PríspevokZaslal: 19 01, 2008, 18:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja by som bol len rád keby kňaz spieva vyššie ale ľudia nie Smile . Mne by to až taký problém nerobilo akurát by som si musel pretrasponovať odpovede do vyšších stupníc ale to už nie je také hrozné.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
František
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 01. 2008
Príspevky: 61

PríspevokZaslal: 17 06, 2008, 19:50    Predmet: Odpovedať s citátom

Odpoveďe by mali byť podľa mňa s organovým doprovodom, ale treba dobre zvážiť na akej registrácii.
Niektorí organisti si na odpovede dajú takú silnú registráciu, že prehlušia ľud.
Ale vyskúšajte niečo slabšie.
Napríklad
Rohflaute 8'
Flaute 4'
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
josta
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 01. 2008
Príspevky: 296
Bydlisko: Radošovce,Vieska

PríspevokZaslal: 18 06, 2008, 6:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Páni organisti, kde sú tie vaše reči o vytláčaní organa z omše ?
Toto je jedno z miest omše, kde organ má hrať.
Asi to robí niekomu problém,ale tu by sa mal predviesť nielen ako hudobník, ale aj ako "muzikant", ktorého vodí hud. sluch.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 18 06, 2008, 12:14    Predmet: Odpovedať s citátom

Nemyslím si, že odpovede majú slúžiť na to, aby sa organista predvádzal. Práve naopak - stlmenie registrácie, ktorá má byť samozrejme stále jasná, aby sa ľud mohol spoľahlivo chytiť, je tu veľmi potrebné, až prirodzené. To isté sa týka aj harmonizácie odpovedí. Veď v odpovediach je dôležitý text... Minule som počul latinskú omšu z Dómu sv. Martina, kde nebola žiadna odpoveď, ani Pater Noster doprevádzaná. Úlohu organistu "predviesť sa" tu chápem vo význame pohotovo odpovedať v tónine výzvy. Ale pokiaľ celebrant lieta medzi tóninámi (už som zažil aj takmer oktávové rozpätie), je lepšie hrať v jednej tónine, alebo sa doprovodu zriecť. To už závisí od konkrétnej situácie.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Prax - Čo hráme/spievame? Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3, 4
Strana 4 z 4

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.16 sekúnd