Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 372 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Detský spevokol na nedeľnej omši
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Nová duchovná pieseň - mládežnícka hudba

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Detský spevokol na nedeľnej omši Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
LukasDrozd
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 07. 10. 2006
Príspevky: 630
Bydlisko: Svit

PríspevokZaslal: 07 03, 2008, 11:21    Predmet: Detský spevokol na nedeľnej omši Odpovedať s citátom

Vôbec sa mi to nepáči Mad
Príde tam osem deti, z toho tri deti hraju na gitare. Bez mikrofónu, bez nejakého poriadného nácviku, iba sa 45 minút pred omšou stretnú a chceli by silou mocou spievať celú omšu Confused . Keď si to vybojujú, ľudia nevedia spievať tie piesne, alebo je to pre nich moc vysoko. No k čomu to je dobré?
_________________
"I'm back and don't feat neither death nor pain"

Lukáš Drozd
Farnosť sv. Jozefa Robotníka
Svit
http://www.mego.6f.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 07 03, 2008, 16:34    Predmet: Re: Detský spevokol na nedeľnej omši Odpovedať s citátom

Jefitto44 napísal:
Vôbec sa mi to nepáči Mad
Príde tam osem deti, z toho tri deti hraju na gitare. Bez mikrofónu, bez nejakého poriadného nácviku, iba sa 45 minút pred omšou stretnú a chceli by silou mocou spievať celú omšu Confused . Keď si to vybojujú, ľudia nevedia spievať tie piesne, alebo je to pre nich moc vysoko. No k čomu to je dobré?



k ničomu.... to je likvidacia nasej hudobnej kultury....
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Maria
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 01. 11. 2006
Príspevky: 106
Bydlisko: Kosicka Arcidieceza

PríspevokZaslal: 07 03, 2008, 16:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Jefitto,

necudujem sa Ti ze sa Ti to nepaci. Nedela je sviatok a ja som za to, aby sa na nedelnych sv. omsiach hralo na organe. Skus sa s detmi dohodnut, ze Ty budes hrat kazdu nedelnu sv. omsu na organe a ze oni mozu zaspievat vhodnu piesen napr. na obetovanie, alebo po sv. prijimani (popripade aj aj). My to tak obcas praktizujeme a tak su vsetci spokojni. Tak som ja spokojna, aj ludia si zaspievaju a aj mladi spevaci zaspievaju solo. Toto je diplomaticke riesenie, ktore som ja musela "nastolit" v nasom kostole, lebo sa stavali podobne veci ako u Vas. To nie ze ja som chcela v nedelu silou mocou hrat, ale ked je v nedelu v chrame plno ludi a skoro cely kostol spieva s doprovodom organu, je to uzastny zazitok pre mnohych... a veru aj pre mna = neraz mam zimomriavky;) Na druhej strane, ked zopar mladych spieva piesen ktoru ludia nepoznaju, tak to sice je pekne ked je zmena, ale neda sa to porovnat s tym ked kostol huci spevom a krasnym organovym zvukom... Je to len moj nazor zalozeny na vlastnej skusenosti. Mladi mozu spievat kolko sa im zachce pocas tyzdna, nedelu by urcite mali prenechat organistovi…

Maria Smile
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
matus
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 01. 2007
Príspevky: 267
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

PríspevokZaslal: 07 03, 2008, 17:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Ako bolo už dávno ustanovené, že organ je jediný prípustný nástroj na doprevádzanie liturgie, ja by som to kludne bral aj teraz. Na sviatky sa hodi organ......avsak samotny organ vznesenost omse nedoda, treba na to niekoho, kto da organu ten spravny zvuk......

Gitary, trinagle....basove gitari a syntaky...to sa hodi niekde na zabavu, alebo pri ohen, kde sa idu ludia bavit a nie slavit svatu omsu....
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Marek Tarkos
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 04. 09. 2005
Príspevky: 82

PríspevokZaslal: 07 03, 2008, 19:37    Predmet: Odpovedať s citátom

Presne tak...Duchovná-liturgická hudba by mala povznášať ducha a nie roztancovávať telo.... Wink
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Michael Augustín
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 04. 2007
Príspevky: 663
Bydlisko: Podolie

PríspevokZaslal: 07 03, 2008, 20:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Je prirodzené, že organista si bude zastávať svoj nástroj a vyvšovať ho do neba. Stotožňujem sa s vami, že organ ma prvé a hlavé miesto v liturgii.Veď predsa nemáme radi, ked sa nám niekto pchá do remesla s gitarou a neviem čím všetkým Wink
Možno na omši vo veľkom meste, kde sú 4 omše za deň v nedeľu, môžu si z pastoračných dôvodov dovoliť destskú omšu a začne sa hrať na všetkom, len nie na organe.Ale na dedine, kde je 1 omša v nedeľu, jednoznačne má prednosť organ.Tu sa niet o čom baviť.
_________________
Michael Augustín, organista v kostole sv. Juraja v Podolí
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
tomaskubica
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 03. 08. 2006
Príspevky: 70
Bydlisko: Trstena

PríspevokZaslal: 08 03, 2008, 13:54    Predmet: Odpovedať s citátom

Zastávam názor, že detský zbor môže byť ako doplnok liturgie, ale nie jej nosnou (hudobnou) zložkou. Tobôž nie v nedeľu. Z toho vyplýva, že mám aj výhrady voči tzv. detským omšiam, najmä ak sú v nedeľu a výlučne s detským zborom. Myslím, že keď tie deti vyrastú a náhodou budú aj naďalej chodiť na omše, asi budú mať problém zapojiť sa aktívne do slávenia liturgie. Liturgia by mala byť vždy pre celé spoločenstvo a nie pre jeho jednotlivé zložky; podotýkam, najmä nedeľná... Ale niektorí farári majú iný názor, a tak sa robí to, čo oni považujú za správne...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
kathy115
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 17. 08. 2007
Príspevky: 61
Bydlisko: tuzina

PríspevokZaslal: 09 03, 2008, 0:19    Predmet: Re: Detský spevokol na nedeľnej omši Odpovedať s citátom

[quote="Jefitto44"]Vôbec sa mi to nepáči Mad
Príde tam osem deti, z toho tri deti hraju na gitare. Bez mikrofónu, bez nejakého poriadného nácviku, iba sa 45 minút pred omšou stretnú a chceli by silou mocou spievať celú omšu Confused . Keď si to vybojujú, ľudia nevedia spievať tie piesne, alebo je to pre nich moc vysoko. No k čomu to je dobré?[/quo]

No ja osobne si myslim,ze spev detskeho zboru na sv.omsi ma velky vyznam-v prvom rade pre deti,ktore spievaju a spievaju s laskou pre Jezisa.Mnohe z nich sa takymto sposobom dostanu po prvykrat do kontaktu s vierou.Aj napriek tomu,ze su bez ozvucenia,len s gitarami...Ved sam Jezis povedal-Nechajte malickych prist ku mne.Myslim si,ze je dobre,ze sa zapajaju aktivne do priebehu sv.omse,ved napokon staci dobra spolupraca s organistom a da sa dohodnut na tom,kto co zahra.Doba ide dopredu,vela veci sa meni a aj ked organ nepochybne ma svoje stale miesto, ako neodmyslitelna sucast sv.omse,prichadzaju nove moderne prvky aj do kostolov,ved keby to tak nebolo,stale by sme spievali v latincine....A este jeden dotaz-niekedy moze byt akokolvek vyborny organista,spev ludi,ktori si spievaju kto co chce-vyznie este horsie,ako neozvuceny zbor. Very Happy
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
andrej
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 08. 2007
Príspevky: 675
Bydlisko: Vrable

PríspevokZaslal: 09 03, 2008, 7:10    Predmet: nova Odpovedať s citátom

Vcera mi naš páter hovoril :" Bola neaka omsa z inymi knazmi tak on ostal na fare ale naraz sa to vsetko zmenilo a nakoniec bol hlavny celebrant tam hrali na gitarach take reholne sestricky. A prv ako povedal v mene otca... povedal No nevidim tu ziadny taborak tak pekne zacnite spievat omsovu piesen " a sestricky boli hotove
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 09 03, 2008, 12:42    Predmet: Re: nova Odpovedať s citátom

andrej napísal:
Vcera mi naš páter hovoril :" Bola neaka omsa z inymi knazmi tak on ostal na fare ale naraz sa to vsetko zmenilo a nakoniec bol hlavny celebrant tam hrali na gitarach take reholne sestricky. A prv ako povedal v mene otca... povedal No nevidim tu ziadny taborak tak pekne zacnite spievat omsovu piesen " a sestricky boli hotove



no, konecne sa k tomu niekto rozumne postavil.... zachvilu sa budeme v kostole spravat ako nafetovani.... budeme tlieskat, kricat, dvihat ruky nad hlavu, robit mexicke vlny a tancovat... myslim, ze taketo prejavy patria do inej kultury, nie do europskej... nech pan boh pozehna kazdeho knaza, ktory bude odvazny a zrusi gitary v kostole....
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
kathy115
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 17. 08. 2007
Príspevky: 61
Bydlisko: tuzina

PríspevokZaslal: 09 03, 2008, 15:26    Predmet: Re: nova Odpovedať s citátom

andrej napísal:
Vcera mi naš páter hovoril :" Bola neaka omsa z inymi knazmi tak on ostal na fare ale naraz sa to vsetko zmenilo a nakoniec bol hlavny celebrant tam hrali na gitarach take reholne sestricky. A prv ako povedal v mene otca... povedal No nevidim tu ziadny taborak tak pekne z acnite spievat omsovu piesen " a sestricky boli hotove


Zaujimalo by ma,kolko rokov mal ten knaz.Knazi,organisti,sestricky-vsetci sme ludia s roznymi nazormi a co je samozrejme-kolko ludi,tolko nazorov...Kazdemu sa paci nieco ine.Je uzasne oslavovat Pana nadhernou organovou hudbou,ale niekomu sa pacia aj jemne tony gitary doprevadzajucej chvalove slova mladeznickych piesni.Tam,kde je dobra spolupraca knaza,organistu a mladeznickeho zboru-daju sa robit naozaj krasne doprovody sv.omsi-omse su pestre a zaujimave. Very Happy
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
matus
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 05. 01. 2007
Príspevky: 267
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

PríspevokZaslal: 09 03, 2008, 17:09    Predmet: Odpovedať s citátom

To je tak...povolíte niečo a už chcú aj dalšie a tak to ide stále...nakonec budeme ako hovoril Peter ako pri táboráku, tlieskať, tancovať a vlniť sa....to je kutúra INEJ krajiny.....už sme od nej prebralii dosť veľa "zvykov", mnoho slov.....Aj postavenie organu je tam iné ako v Európe a nie vždy platí, že čo je nové a zo západu musí byť automaticky dobré.....treba mať vlastnú hrdosť a hlavne vlastný rozum......a ten v spomínanej krajine dosť chýba.....
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 09 03, 2008, 18:00    Predmet: Re: nova Odpovedať s citátom

kathy115 napísal:
Zaujimalo by ma,kolko rokov mal ten knaz.Knazi,organisti,sestricky-vsetci sme ludia s roznymi nazormi a co je samozrejme-kolko ludi,tolko nazorov...Kazdemu sa paci nieco ine.Je uzasne oslavovat Pana nadhernou organovou hudbou,ale niekomu sa pacia aj jemne tony gitary doprevadzajucej chvalove slova mladeznickych piesni.Tam,kde je dobra spolupraca knaza,organistu a mladeznickeho zboru-daju sa robit naozaj krasne doprovody sv.omsi-omse su pestre a zaujimave. Very Happy



nepozerajme na vek knaza.... poznam knaza, ktory ma 73 rokov, ale nazorovo je na tom velmi dobre co sa tyka piesni JKS, gitary pri liturgii.....
a myslim, ze tu nejde ani tak o spolupracu, ale o nasu hrdost.... o nasu kulturu.... liturgia nie je taborak, ani opekacka, ani cundr-country show.....
_________________
Peter Vymazal
www.organista.wbl.sk
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
dankajakubcova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 02. 2007
Príspevky: 107
Bydlisko: Pohorelá

PríspevokZaslal: 09 03, 2008, 19:19    Predmet: Odpovedať s citátom

Gitary, trinagle....basove gitari a syntaky...to sa hodi niekde na zabavu, alebo pri ohen, kde sa idu ludia bavit a nie slavit svatu omsu....[/quote]

Za tvoj názor ďakujem, myslím si to isté.

Citát z najnovšej publikácie Vývinové osobitosti pestovania liturgickej hudby na Slovensku: (od naozaj fundovaného človeka):
"Akú asociáciu v nás vyvolá gitara? Elektrická gitara nás prenáša do úzkej oblasti rockovej, popovej či metalovej hudby, teda jednoznačne do profánnej sféry....V liturgii môžeme dať zelenú klasickej gitare pod podmienkou, že sa na nej nebude hrať ako pri ohnisku rúbajúc do strún jeden rytmický model, ale klasickým spôsobom, ktorý pripomína skôr hru na citare - tradičnom nástroji, sprevádzajúcom v Starom zákone spev žalmov. Týmto spôsobom prispôsobíme gitaru pre sakrálne účely."

Pri všetkej úcte k deťom - myslíte, že to dokážu?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Michael Augustín
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 04. 2007
Príspevky: 663
Bydlisko: Podolie

PríspevokZaslal: 09 03, 2008, 19:47    Predmet: Odpovedať s citátom

Citácia:
jakdanka napísal:
Gitary, trinagle....basove gitari a syntaky...to sa hodi niekde na zabavu, alebo pri ohen, kde sa idu ludia bavit a nie slavit svatu omsu....


Za tvoj názor ďakujem, myslím si to isté.

Citát z najnovšej publikácie Vývinové osobitosti pestovania liturgickej hudby na Slovensku: (od naozaj fundovaného človeka):
"Akú asociáciu v nás vyvolá gitara? Elektrická gitara nás prenáša do úzkej oblasti rockovej, popovej či metalovej hudby, teda jednoznačne do profánnej sféry....V liturgii môžeme dať zelenú klasickej gitare pod podmienkou, že sa na nej nebude hrať ako pri ohnisku rúbajúc do strún jeden rytmický model, ale klasickým spôsobom, ktorý pripomína skôr hru na citare - tradičnom nástroji, sprevádzajúcom v Starom zákone spev žalmov. Týmto spôsobom prispôsobíme gitaru pre sakrálne účely."

Pri všetkej úcte k deťom - myslíte, že to dokážu?
[/quote]
Nie, nedokážu, lebo budú hrať dokola akordy na všetkých strunách v rôznych rytmoch...nemôžme čakať žiadne vybrnkávanie.

Very Happy Very Happy inak som sa pobavil na predstave, ako sa tie setričky asi tvárili...
_________________
Michael Augustín, organista v kostole sv. Juraja v Podolí
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail ICQ
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Nová duchovná pieseň - mládežnícka hudba Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Ďalší
Strana 1 z 10

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.20 sekúnd