Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 444 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - 172 Stala Matka
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Jednotný katolícky spevník

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
172 Stala Matka
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Rudolf Seman
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 11. 2006
Príspevky: 236
Bydlisko: Sokoľany

PríspevokZaslal: 07 04, 2007, 12:05    Predmet: 172 Stala Matka Odpovedať s citátom

ze sme jednotni... najprv nam tu tlacite do hlavy novy preklad JKS 172 z roku 1996, ze treba spievat, naucit ludi. a v priamom prenose Krizovej cesty z Kolosea si komentátori veselo odrecitovali starý text pocas originálneho Stabat mater...
tak toto je mozne asi len u nas. riadne ma to pohorsilo.

tak trebalo tuto piesen spievat s novym textom ci nie, ked priamo "zhora" bol ponúknutý starý???
a co 217 - Duchu Svatý príd z neba??? Ako ju mame spievat? Ked v mnohych farnostiach ani netusia ze existuje novy text?
Mohlo by sa s tym nieco urobit, lebo vsade vladne riadny chaos Exclamation Exclamation Exclamation Oficialne uviest do pouzivania alebo co ja viem co.
A nervy mi robia aj litanie. Niekde s novym textom, inde zas pre istotu so starym...
Som zvedavy, ci sa k tomu niekto (aj kompetetný) vyjadri...
Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad Mad
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 07 04, 2007, 12:27    Predmet: Re: 172 Stala Matka Odpovedať s citátom

HuGo napísal:
ze sme jednotni... najprv nam tu tlacite do hlavy novy preklad JKS 172 z roku 1996, ze treba spievat, naucit ludi. a v priamom prenose Krizovej cesty z Kolosea si komentátori veselo odrecitovali starý text pocas originálneho Stabat mater...
tak toto je mozne asi len u nas. riadne ma to pohorsilo.



na komentatorov sa vykasli, mam na to svoj nazor, aj na praktiky istych knazov.... ja sa len cudujem, ze ta panna maria este nie je niekde v Kovacovej na rehabilitacii.... ved ked ju nikto nenecha ani na chvilu sadnut si a stale spieva len staaaaaaaala maaaaaatka booooooolestiiiiiiva.... ja uz by som bol na voziku....
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
JozefVrabel
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 09. 2006
Príspevky: 50
Bydlisko: Pružina 358

PríspevokZaslal: 10 04, 2007, 12:43    Predmet: Odpovedať s citátom

Tiež si myslím, že v súčastnosti sa vôbec nedá hovoriť o jednotnosti spevov.Rád by som vedel kto je za to všetko zodpovedný a či je práca tzv. reformátorov liturgických textov nejako koordinovaná. Odkiaľ majú ľudia poznať slová napr. Ctíme túto sviatosť slávnu..., Tiekla voda z pravej strany..., Oslavujte Pána pramene..., to máme všetko spievať z papierkov ?????????????? a dokedy ????
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
lukas
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 02. 2006
Príspevky: 145

PríspevokZaslal: 10 04, 2007, 14:41    Predmet: Odpovedať s citátom

jozef napísal:
Odkiaľ majú ľudia poznať slová napr. Ctíme túto sviatosť slávnu..., Tiekla voda z pravej strany...,


su napr. vo vreckovych JKS pre lud. tiekla voda 484a), ctime tuto...317

P.S. rok vydania 2003 Wink
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 10 04, 2007, 18:59    Predmet: Odpovedať s citátom

Pozrite si NAJNOVŠIE vydanie KANCIONÁLU. Tak a teraz môžeme hovoriť o nových textoch a jednotnosti...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Rudolf Seman
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 12. 11. 2006
Príspevky: 236
Bydlisko: Sokoľany

PríspevokZaslal: 11 04, 2007, 13:07    Predmet: Odpovedať s citátom

Dali tam azda nove texty??? Shocked Shocked Shocked

To som vyvaleny, ze je rok 2007 a zmeny v texte (vydané 1996) aplikovali az teraz. To je dost rychle...
BTW my mame Kancional z r. 1996 a ze vraj zrevidovane a opravene vydanie na zaklade 62. textoveho vydania. Bol kupeny niekedy 2002. A zmeny tam nie su (ak sa vobec maju pouzivat...)

Tak nech tam hore nespia a zjednotia to vsetko, lebo ma to uz nebavi... Asi takym sposobom, ze od X. Y. 2007 sa na celom Slovensku zavadza novy text tychto piesni: 172, 217, vsetky marianske antifony, dalej texty litanni podla noveho modlitebnika a tak...

Inac si myslite, ze v nejakej Hornej-Vysnej si ten novy kancional kupia/resp. zaregistrovali zmeny v textoch Question Question Question
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
lukas
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 02. 2006
Príspevky: 145

PríspevokZaslal: 11 04, 2007, 14:50    Predmet: Odpovedať s citátom

ved to je to, ze aj keby vydali kancional s nejakymi-tymi "malymi" upravami a zmenami, tak by si ho kupilo mozno tak 5% r.k. kostolov.
A zase sme NEjednotni.
Alebo by mohli vydat nieco take ako dodatok alebo doplnok ku kancionalu v ktorom by tie "najkontroverznejsie" pesnicky. Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
l.m. Cool
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 11 04, 2007, 15:46    Predmet: Odpovedať s citátom

Ten nový kancionál je myslený ironicky - ja mám kúpený v r.2002 a nové texty tam nie sú. A ani nebudú - veď načo. Šak babky majú aj tak staré knižky a my sme mladí, iniciatívni,... Ale o tom, že na 217 je nový text, tak to som teda nepočul.

KDE môžem tie nové texty zohnať???
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Tonča
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 02. 2007
Príspevky: 45
Bydlisko: Kúty

PríspevokZaslal: 11 04, 2007, 21:04    Predmet: Odpovedať s citátom

Nový text piesne č.217 je na tejto stránke v sekcii Na stiahnutie, - aj s notami, alebo v najnovšom obnovenom vydaní JKS znotovaný.( rok vydania 2006).

Antonia
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Alexandra_2306
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 10. 2006
Príspevky: 43
Bydlisko: Košice

PríspevokZaslal: 12 04, 2007, 18:39    Predmet: Odpovedať s citátom

Akože to jedno slovo naozaj "vadí". Confused Šak si prepíšte staré slovo za nové a máte to. Taký problém?


Ale ctíme túto sviatosť by tu mohlo byť.
aspoň slová keby niekto napísal
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
lukas
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 18. 02. 2006
Príspevky: 145

PríspevokZaslal: 12 04, 2007, 19:03    Predmet: Odpovedať s citátom

Ctíme túto sviatosť slávnu,
zbožne skloňme kolená,
bohoslužbu starodávnu
nahraď nová, vznešená.
Pomôž zmyslom, ktoré slabnú,
viera s láskou spojená.

Otcu, Synu jedinému
chvála buď a plesanie,
sláva, moc a česť ich menu,
taktiež dobrorečenie.
Od obidvoch poslanému
rovnaké buď uctenie.
Amen.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
JozefTimulak
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 28. 01. 2007
Príspevky: 810
Bydlisko: Čaňa

PríspevokZaslal: 14 04, 2007, 23:57    Predmet: Odpovedať s citátom

Raz darmo... Je to veľmi neprofesionálne, čo sa predvádza s tým JKS. Nielen, že furt sú nejaké zmeny (ktoré sa však zdajú ako maximálne nezávazné a dobrovoľné, keďže to nikto (z hora) nepropaguje (resp. to zostáva na organistoch)), ale tie zmeny sú robené až amatérsky - dovolím si povedať. Čo amatérsky? Pod úroveň! Keď niekto upravuje pieseň do nového vydania JKS a rukou tam prepisuje písmenka (napr. sbožne na zbožne), rukou prepisuje celé noty na polové a rukou tam dočarbe že "organ" na mieste kde sa robí medzihra, čo je 1 takt a neviem si predstaviť človeka, ktorý by nevedel, že sa tam nespieva a má hrať len organ. Tak poprvé to tam asi vôbec netrebalo písať a už keď to píšem, tak si to najprv naskenujem do počítača, v grafickom programe tam doplním normálny text primeraného fontu a tak to idem tlačiť... Podobne s prepisovaním. Prekryjem staré bielym obdĺžnikom a dopíšem na počítači... To akože nevedeli, či sa im nechcelo, či nebolo času? Či to len tak z recesie? Nič v zlom, každý má iné hodnotenie kvality a je ináč náročný, ale ja by som si toto nedovolil a brutusácky by som sa za takéto úpravy hanbil.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky ICQ
Peter Vymazal
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 1699
Bydlisko: Trnava

PríspevokZaslal: 15 04, 2007, 13:32    Predmet: Odpovedať s citátom

joozi napísal:
Keď niekto upravuje pieseň do nového vydania JKS a rukou tam prepisuje písmenka (napr. sbožne na zbožne), rukou prepisuje celé noty na polové a rukou tam dočarbe že "organ" na mieste kde sa robí medzihra, čo je 1 takt a neviem si predstaviť človeka, ktorý by nevedel, že sa tam nespieva a má hrať len organ. Tak poprvé to tam asi vôbec netrebalo písať a už keď to píšem, tak si to najprv naskenujem do počítača, v grafickom programe tam doplním normálny text primeraného fontu a tak to idem tlačiť... Podobne s prepisovaním. Prekryjem staré bielym obdĺžnikom a dopíšem na počítači... To akože nevedeli, či sa im nechcelo, či nebolo času? Či to len tak z recesie? Nič v zlom, každý má iné hodnotenie kvality a je ináč náročný, ale ja by som si toto nedovolil a brutusácky by som sa za takéto úpravy hanbil.




joooozine, plne s tebou suhlasim.... tuto "pracu" som kritizoval ja a aj viaceri organisti... poznam osobne ludi, ktori robili tieto "zmeny", vratane piesne 228-nebo i zem vyhlasujte.... a na margo "organ" : kazdy NORMALNY organista vie, ze tam treba tu medzihru hrat........ toto "docmarane" vydanie JKS je najhorsie, ake som kedy videl, lebo to bolo robene narychlo a upravy robili ludia, ktori maju od organu velmi velmi daleko.... a pred tlacou neprizvali ziadneho organistu na konzultaciu, ci je to spravne, alebo nie....
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
petoSova
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 24. 08. 2006
Príspevky: 241
Bydlisko: Trenčín-Juh

PríspevokZaslal: 19 04, 2010, 12:44    Predmet: Odpovedať s citátom

No my sme si veľkodušne v kostole zaumienili, že začneme hrať JKS piesne podľa nových textov. Všetko bolo dobré až po realizáciu... Niekoľko pesničiek sme si v JKS prepísali a poopravili, ale nakoľko má človek aj iných povinností začalo sa to flákať. No a keď sme začali spievať napr. pieseň 217 po novom neexistuje aby ľudia vôbec zaregistrovali zmenu. To je pieseň čo spieva celý kostol a nedá sa to preučiť zo dňa na deň. Alebo taká Duša Kristova, bez šance. Potom sme sa na to vykašľali nakoľko nám aj pán farár povedal, že to nemá význam. Zhodli sme sa na tom, že pokým nevydajú jedno jediné jednotné vydanie budeme hrať z toho čo máme v JKS (vydanie z roku 1996 kúpené okolo roku 2002), kde sú texty nemodifikované a hotovo. Veď tá JKS je už tak dočmáraná a doprepisovaná nehovoriac o tom, že sme si pod niektoré pesničky dopisovali slohy priamo pod riadky s notamy,keďže sa to zle stíha sledovať, keď sú písané naspodu pod notovým zápisom a človek si naaspamäť všetko nepamätá.

A nemá to význam prepisovať a opravovať slovíčka, je s tým kopec roboty a ľudia aj keď ich na to upozorníme si to takmer nevšimnú. Ja som ochotný naučiť sa nové texty, hoci je s tým tiež dosť roboty, ale iba vtedy ak budem mať v rukách riadny spevník, ktorý bude dôsledne urobený a zjednotený spoločne s vreckovými JKS. Ak vyjde taký spevník oznámime ľuďom v určitý deň, že sa od teraz začne spievať po novom, vyvesíme aj informácie ako sa môžu oni dostať k novým textom a už nech sa spoloenstvo postaví k tomu tak ako uzná za vhodné.

U nás sú ľudia schopní sa prispôsobiť, čo si veľmi ceníme a sme tomu radi, ale nedá sa to všetko robiť krížom cez hlavu. Treba, aby sme mali my organisti v tom poriadok a to sa dá iba vtedy ak budeme mať dobré spevníky pred sebou.
_________________
Peter Sova, organista vo farskom kostole sv. Rodiny - Trenčín - Juh; http://www.ksrtn.sk/index.php
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Jednotný katolícky spevník Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.15 sekúnd