Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 418 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - Viscount
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Píštalový versus digitál

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
Viscount Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
PavolT
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 06. 09. 2008
Príspevky: 231
Bydlisko: PB

PríspevokZaslal: 11 07, 2010, 21:51    Predmet: Odpovedať s citátom

Na digitáli hrám necelé 2 roky, a keď som si pred pár mesiacmi sadol za 33 registrový píšťalový organ, hneď som vedel že:
1. digitálny organ nemá kvalitné a verné zvuky píšťalového (ani jeden, aj
keď to niektorí výrobcovia udávajú)
2. digitál má slabé zabudované reproduktory, ktoré sťažka vystačia na
pokrytie menšej kaplnky (väčšina modelov má reproduktory situované
na užívateľa)
3. na niektorých digitáloch sú použité lacné materiály a ich konštrukcia je
na nízkej úrovni z hľadiska kvality
Určite aj digitál má svoje výhody, no tieto 3 uvedené nevýhody ich hravo prekonajú. Preto chcem vyzvať všetkých ľudí, ktorí budú čítať tento príspevok, za účelom rozhodovania sa či kúpiť digitál alebo píšťalový, aby šetrili na nový, či starší píšťalový organ. Ak je ale váš rozpočet taký, že si nemôžete dovoliť kúpiť ani starší organ, celkom zaujímavá alternatíva je virtuálny organ. Aj keď som to nikdy na živo nevidel, myslím že je to lepšie ako digitálny. (aj keď na pohľad asi nie, ale to nieje to najpodstatnejšie)
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Fero
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 19. 10. 2006
Príspevky: 1110
Bydlisko: Prešov

PríspevokZaslal: 11 07, 2010, 23:16    Predmet: Odpovedať s citátom

Každý píšťalový organ je dielo remeselníkov a umelcov, viac či menej vydarené, uniformné, či originálne, ale je to živý nástroj. Z toho dôvodu sa nikdy nedá porovnať s digitálom, avšak tomu zodpovedajú aj ich ceny. Jednu hlúposť sme už urobili - zaviedli sme na chóry mikrofóny - teraz ľud prestáva spievať. Urobme ďalšiu hlúposť, že v rámci pokroku budeme preferovať digitály a pošliapeme aj zbytky hudobnej kultúry v našich kostoloch.
_________________
František Marcin
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 16 07, 2010, 22:34    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja som postrehol, že za digitálom sa nespieva až tak dobre ako za klasickým píšťalovým, neviem či to je nejakým podvedomím vnímaním vyšších alikvotov, ale keď pojdem do kostola kde hrá digitál musím dávať väčší pozor na intonáciu aby som nebol mimo... ďalšia asi asamozrejma vec je že čím je priestor kostola väčší tým sa aj zväčšuje rozdiel medzi digital/píšťalový aj keď sa k digitálu dá kvalitné ozvučenie, niekedy to nemá na maličký zopár registrový jedno-manuál +P. Dig. su veľmi dobré lacnejšie a vďačné do kaplniek a kostolíkov kde je málo ľudí tak do 50-60, aj keď počuť ten portatív v Michalskej kaplnke v KE je to nádhera...
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
MartinPivka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 02. 01. 2009
Príspevky: 390
Bydlisko: Považská Bystrica

PríspevokZaslal: 16 07, 2010, 22:50    Predmet: Odpovedať s citátom

djmayo napísal:
Ja som postrehol, že za digitálom sa nespieva až tak dobre ako za klasickým píšťalovým, neviem či to je nejakým podvedomím vnímaním vyšších alikvotov, ale keď pojdem do kostola kde hrá digitál musím dávať väčší pozor na intonáciu aby som nebol mimo... ďalšia asi asamozrejma vec je že čím je priestor kostola väčší tým sa aj zväčšuje rozdiel medzi digital/píšťalový aj keď sa k digitálu dá kvalitné ozvučenie, niekedy to nemá na maličký zopár registrový jedno-manuál +P. Dig. su veľmi dobré lacnejšie a vďačné do kaplniek a kostolíkov kde je málo ľudí tak do 50-60, aj keď počuť ten portatív v Michalskej kaplnke v KE je to nádhera...

jednoducho skutocny zvuk organu je ovela prijemnejsi na pocuvanie a naozaj, aj mne sa podla neho lepsie spieva a najhorsie su na tom casia a yamahy...ked som dnes na jednom hral statocne som sa sekol v 299...a nikto si to ani nevsimol...hucalo to stale rovnako, tak sa to stratilo...
_________________
Martin Pivka, organista v Považskej Bystrici
----------
Čo pokladali za posvätné generácie pred nami, ostáva posvätné a významné aj pre nás a toto nemožno len tak z ničoho nič navždy zabudnúť alebo sa stať škodlivým...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
andrej
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 08. 2007
Príspevky: 675
Bydlisko: Vrable

PríspevokZaslal: 17 07, 2010, 7:33    Predmet: Odpovedať s citátom

SIMPLiCITY napísal:
djmayo napísal:
Ja som postrehol, že za digitálom sa nespieva až tak dobre ako za klasickým píšťalovým, neviem či to je nejakým podvedomím vnímaním vyšších alikvotov, ale keď pojdem do kostola kde hrá digitál musím dávať väčší pozor na intonáciu aby som nebol mimo... ďalšia asi asamozrejma vec je že čím je priestor kostola väčší tým sa aj zväčšuje rozdiel medzi digital/píšťalový aj keď sa k digitálu dá kvalitné ozvučenie, niekedy to nemá na maličký zopár registrový jedno-manuál +P. Dig. su veľmi dobré lacnejšie a vďačné do kaplniek a kostolíkov kde je málo ľudí tak do 50-60, aj keď počuť ten portatív v Michalskej kaplnke v KE je to nádhera...

jednoducho skutocny zvuk organu je ovela prijemnejsi na pocuvanie a naozaj, aj mne sa podla neho lepsie spieva a najhorsie su na tom casia a yamahy...ked som dnes na jednom hral statocne som sa sekol v 299...a nikto si to ani nevsimol...hucalo to stale rovnako, tak sa to stratilo...

tak toto poznám Very Happy Very Happy Very Happy a dokonca ani ja si to nevšimnem len potom pozerám že prsty mám nejako inak Very Happy tak podľa toho to viem Very Happy
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Píštalový versus digitál Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2
Strana 2 z 2

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.16 sekúnd