Home
Úvodná stránka
Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Forums
Fórum
Your Account
Váš účet
Navigačné menu



Kto je online
Momentálne je 385 návštevník(ov) a 0 člen(ov) online.

Ste anonymný užívateľ. Môžete sa zdarma zaregistrovať tu


Fórum

organisti.sk :: Zobraziť tému - stavba domáceho midi organu
FAQ
FAQ
Hľadať
Hľadať
Zoznam užívateľov
Zoznam užívateľov
užívateľské skupiny
užívateľské skupiny
Nastavenie
Nastavenie
Prihlásenie
Prihlásenie
Súkromné správy
Súkromné správy
Obsah fóra organisti.sk » Píštalový versus digitál

odoslať novú tému   Odpovedať na tému
stavba domáceho midi organu Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Ďalší
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Peter Prielomek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 04. 03. 2008
Príspevky: 14
Bydlisko: Oravská Jasenica 393

PríspevokZaslal: 04 03, 2008, 8:08    Predmet: stavba domáceho midi organu Odpovedať s citátom

Hrám už 31 rokov celé sv. omše v našom kostole a len tak ma napadla myšlienka na zriadenie domáceho organu v obývačke. Zatiaľ mám rozchodený prvý manuál a pedál, som "vyťatý" zo zvuku, rád sa s vami podelím o názory. Ako každý normálny organista mám názor, že do kostola patrí píšťalový organ, treba sa však oň adekvátne starať, ak farnosť nemá dostatok peňazí na nový, alebo rekonštrukciu starého, je lepšie ľudí v speve viesť hocijakým nerozladeným nástrojom /zažil som sobáš v kostole so sprievodom harmoniky-mimochodom, spievali všetci, a s chuťou/, ako skoro nefunkčným originál píšťalákom. Od 15-tich som mal doma vždy nejaké vŕzgatko /delície, korg poly 800, crumar, roland juno1, yamaha motif7, yamaha CLP920/, naposledy roland exr7. V každom z nich som hľadal pravý church organ, ale nikdy som nebol celkom spokojný. Vlani koncom roka som zase pátral po dobrom organovom zvuku, nakoniec som si skoro kúpil korg pa1xpro. Náhodou pri brúsení na nete som narazil na návod stavby domáceho midi organu a táto myšlienka ma tak zaujala, že už tri mesiace zháňam všemožné info o tejto téme. Kamarát opravár mi zrekonštruoval starý pedál, zohnal a urobil som si elektroniku a už týždeň som rád, že môžem doma v obývačke prepínať registre a hrať rukami-nohami. Hlavnou výhodou tejto konfigurácie je pomer cena/kvalita zvuku, zatiaľ ma to stálo bez klávesu cca 12000 Skk.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Filip Kiripolský
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 10. 05. 2007
Príspevky: 90
Bydlisko: Kúpeľná 1, Stupava

PríspevokZaslal: 05 03, 2008, 7:39    Predmet: Odpovedať s citátom

www.organworks.com - tu si mozete objednat vsetko, co potrebujete pre stavbu MIDI
_________________
Filip Kiripolský- člen SPO, poslucháč Ústavu Hudební Vědy v Brne, organista v kostole sv. Štefana Uhorského kráľa v Stupave
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail Zobraziť autorove WWW stránky
Peter Prielomek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 04. 03. 2008
Príspevky: 14
Bydlisko: Oravská Jasenica 393

PríspevokZaslal: 05 03, 2008, 19:15    Predmet: Odpovedať s citátom

Vďaka za tip, zatiaľ skúšam rôzne možnosti a konfigurácie, uvidím, čo sa najlepšie osvedčí.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Mike Bennett
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 29
Bydlisko: Malinovo

PríspevokZaslal: 09 03, 2008, 0:35    Predmet: Odpovedať s citátom

Dobra tema Wink
No, moznosti s pocitacmi a MIDI uz su neuveritelne. Neviem, ci opakujem uz zname veci, ale:

Na jednej strane su jednoduche riesenia, ako napr. http://www.virtualorgan.com - Virtualny Wurlitzer (zadarmo) co funguje na kazdom pocitaci (pouziva Soundfonts) a staci mat jeden MIDI Controller Keyboard, ale je mozno pripojit viac keyboardov, a aj pedal. Ale aj tento organ ma vela registrov, nastavitelne pistony atd.

Na druhej strane je mocne a zlozite (a aj drahsie) riesenie: Hauptwerk, od Crumhorn Labs - http://www.crumhorn-labs.com/index.shtml - moznosti su skoro nekonecne...
Na Hauptwerk-u je mozno pouzivat sady pravych samplov z roznych organov na svete. Zoznam tu: http://www.crumhorn-labs.com/Hauptwerk-SampleSets.shtml
Lenze treba mat mocny pocitac s velkou pamatou a rychly processor, co nie je lacne, a treba kupit aj sadu/sady samplov. (Skusobna verzia (zadarmo) uz ma jeden anglicky kostolny organ).

Medzi tymi su, napr., JOrgan - http://jorgan.sourceforge.net/doku.php a MyOrgan - http://www.kloria.com/software/musical/myorgan

A pomoze to, ked clovek vie po anglicky, ale vasa anglictina je asi lepsia ako moja slovencina Very Happy

Skuste a presvedcte sa...
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Peter Prielomek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 04. 03. 2008
Príspevky: 14
Bydlisko: Oravská Jasenica 393

PríspevokZaslal: 09 03, 2008, 12:55    Predmet: Odpovedať s citátom

Zatiaľ na začiatok mi celkom vyhovuje midiorg od p. Kučery s jednoduchou obsluhou a českým menu, má dosť veľký priestor na manuály /6+pedál/ a registre, je zadarmo, pričom mi p. Kučera v začiatkoch poradil s nastavením. A toto je práve ušité na mňa, jednoduché, zrozumiteľné, dostatok možností a čo je hlavné, dá sa doma cvičiť aj pedál.
ppp
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
Mike Bennett
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 25. 01. 2007
Príspevky: 29
Bydlisko: Malinovo

PríspevokZaslal: 14 03, 2008, 12:03    Predmet: Odpovedať s citátom

"Kamarát opravár mi zrekonštruoval starý pedál, zohnal a urobil som si elektroniku"

Pan ppp, aj ja by som chcel zohnat pedal; neviete nahodou ako / kde / kto?

Mike
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Peter Prielomek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 04. 03. 2008
Príspevky: 14
Bydlisko: Oravská Jasenica 393

PríspevokZaslal: 15 03, 2008, 18:36    Predmet: Odpovedať s citátom

Kamarát opravár mi zohnal starý pedál a zrekonštruoval ho, volá sa Štefan Tyrol z Oravskej Polhory, má tu registráciu, skúste sa ho opýtať, viem, že nový pedál robí za 15-16 tisíc, rekonštruovaný možno za polovicu, a s tou elektronikou to vôbec nie je zložité, kúpil som najlacnejší detský kláves s výstupom midi, urobil som magnetickú spínaciu lištu a ono to celkom spoľahlivo ide. Ak by dačo bolo treba, rád poradím a pomôžem, ten výsledok stojí za to. Možno máte aj vy známeho opravára alebo ladiča, na tejto linke ich je dosť, stačí sa možno len opýtať.
ppp
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 01 10, 2008, 15:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Chcel by som si cim lacnejsie postavit "organ" na domace cvicenie.
Mal by som par otazok.
Ked chcem pripojit k PC dva klavesy (jeden 5 oktavovy na manual a druhy s ktoreho spravim pedal alebo dalsi manual) potrebujem klaves co ma midi in a do neho pichnem ten dalsi klaves a potom z midi OUT cez prevodnik do USB portu PC alebo oba klavesy z midi out a dat cez dvojity prevodnik 2*midi do USB? A ako sa daju zapinat/vypinat registre nepouzivanymi klavesami?
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
peterprielomek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 26. 07. 2008
Príspevky: 98
Bydlisko: Oravská Jasenica 393

PríspevokZaslal: 01 10, 2008, 20:21    Predmet: digi organ Odpovedať s citátom

Sú prevodníky midi/usb, tak toto môžeš potom rovno zapojiť do PC, alebo
použiješ dve zvukové karty a na každej použiješ midi vstup. Ako software odporúčam midiorg od pána Kučeru, je to zadarmo a dá sa navoliť naraz 16 registrov, ktoré hrajú spolu, len musíš sa pohrať s konfiguráciou a s bankami zvukov, ktoré predstavujú jednotlivé registre. Asi pred rokom som o tomto začal uvažovať a dnes už mám doma funkčný manuál s pedálom a celkom verne to hrá.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 02 10, 2008, 0:15    Predmet: Odpovedať s citátom

a fungovalo by to s k midikontrolerom http://www.behringer.com/UMX61/ priamo pripojenym k USB napr tento ma 8 volitelne nastavitelnych tlacidiel tie by sa dali vyuzit pre registraciu co by mi na zaciatok aj stacilo, zvysne by som v pripade potreby robil pomocou klavesnice. Cenovo to vychadza lacnejsie ako nejaka samohrajka co ma midi out + adapter + kabel, navyse som sa docital niekde ze ked sa prepoji cez midi tak funguje iba klaviatura a tlacitka nejdu.
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
peterprielomek
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 26. 07. 2008
Príspevky: 98
Bydlisko: Oravská Jasenica 393

PríspevokZaslal: 02 10, 2008, 6:38    Predmet: digiorgan Odpovedať s citátom

Myslím,že by to mohlo fungovať, len musíš navoliť prepojenie na zvukové banky, aby pri stlačení tlačidla vedel comp nájsť číslo banky a číslo zvuku.
Skús sa pozrieť na varhany doma, alebo varhany na kolene, tam je celý princíp rozpísaný a pomocou prídavného softu je možné zapojiť aj viac registrov, len potom je problém s množstvom prenášaných tónov, pri tutti na priemernom organe v kostole a oboručnom trojakorde s jedným pedálom znie skoro vždy viac ako stovka píšťal, keď PC nestíha, tak ti jednoducho najdlhšie trvajúce tóny vymaže, čo sa na výslednom zvuku prejaví tak, že hneď radšej znížiš počet registrov.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
jaroklucha
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 10. 2008
Príspevky: 26
Bydlisko: Veľké Kršteňany

PríspevokZaslal: 30 11, 2008, 20:23    Predmet: Odpovedať s citátom

Tiež som začal stavať midi organ doma na cvičenie od p. Kučeru a veľmi sa mi to zatiaľ páči. Neviem ešte celkom ako vyriešiť registrovanie. Zatiaľ používam počítačovú klávesnicu, ale je to dosť nešikovné. Chcel by som si urobiť nejaké mechanické prepínače, len neviem či rozobrať klávesnicu a použiť jej kontakty, alebo niečo iné. Zatiaľ mám dva manuály s pedálom každé ako samostatný kláves priamo do USB.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
MarianFedor
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 15. 04. 2008
Príspevky: 426
Bydlisko: 48°46.16 22°5.1

PríspevokZaslal: 30 11, 2008, 23:48    Predmet: Odpovedať s citátom

Ja som nad tym tiez rozmyslal. Nedalo by sa napr podlednych 5 kalves z manualu pouzit na registrovanie? lebo maloktory realny organ ma rozsah vecsi ako po a tie kontakty s klaves vy sa dali lahko premostit nejakymi vypinacmi alebo tlacitkami.
_________________
Elektrikár čo fušuje organistom do remesla vo Fekišovciach (okr. Sobrance), a Zavadke (okr. Michalovce)
http://ubrez.fara.sk/
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
jaroklucha
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 22. 10. 2008
Príspevky: 26
Bydlisko: Veľké Kršteňany

PríspevokZaslal: 04 12, 2008, 21:13    Predmet: Odpovedať s citátom

Daju sa použiť aj klavesy z manualu, ale treba jednu na zapínanie registra a jednu na vypínanie. Keď mám 25 registrov a ešte spojky a nejaké volné kombinácie registrov a žalúzie, tak to vychádza veľa midi správ. Mne by sa páčil nejaký midi kontroler s mnohými tlačítkami, no našiel som lan také, kde je ešte veľa posuvných a otočných kontrolerov a je to dosť drahé.
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať E-mail
Evka
zaregistrovaný užívateľ
zaregistrovaný užívateľ


Zaregistrovaný od: 11. 11. 2008
Príspevky: 39
Bydlisko: N.Hrabovec

PríspevokZaslal: 05 12, 2008, 18:04    Predmet: Re: digi organ Odpovedať s citátom

len musíš sa pohrať s konfiguráciou a s bankami zvukov, ktoré predstavujú jednotlivé registre.



Dovolil som si reagovať cez adresu mojej manželky.Som klasický klávesák z kapely,ale začínal som na organe pred x rokmi.Nainštaloval som si midiorg ,ale nerozumiem tomu ,čo myslíš,pohrať sa s konfiguráciou.Však keď som chcel nastaviť sys ex správy alebo kontrolery na rolande XP 10 ,do seqencera tak som to musel riešiť cez nejakú tabuľku.Ty tu píšeš ako keby to bola absolútna samozrejmosť.Samozrejme nič v zlom.Vieš mi prosím ťa poradiť?
Návrat hore
Zobraziť informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Zobraziť príspevky z predchádzajúcich:   
odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra organisti.sk » Píštalový versus digitál Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Ďalší
Strana 1 z 9

 
Prejdi na:  
Nemôžete odosielať novú správu do tohto fóra
Nemôžete odpovedať na správu v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete hlasovať v tomto fóre

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional -- Ported for PHP-Nuke by nukemods.com
organisti.sk
administrátori: Martin Bako - organy/organológia, Martin Puhovich - Spoločnosť priateľov organov, Rastislav Podpera - teória liturgickej hudby, Marek Klein, Matej Kubeš - technická správa serveru © 2005-2013.

Ad maiorem Dei gloriam!
Odber článkov: rss-091.xml, rss-092.xml, rss-20.xml or atom.xml
Powered by Copyright © UNITED-NUKE CMS. All Rights Reserved.
Čas potrebný k spracovaniu stránky 0.25 sekúnd